ارسال رایگان برای سفارشات بالای 500 هزار تومان

ورود / ثبت نام

ارسال رایگان برای سفارشات بالای 500 هزار تومان

بیوتین برای جلوگیری از ریزش مو

آیا بیوتین واقعا برای جلوگیری از ریزش مو موثر است؟

فهرست محتوا

مو یکی از حساس ترین اندام های بدن به شمار می آید. با هر گونه تغییری در بدن، سلامتی مو و اجزای مرتبط با آن تحت تاثیر قرار گرفته و دچار ریزش می شوند. اختلال ریزش مو یک عارضه ناراحت کننده است زیرا با ظاهر افراد رابطه مستقیم دارد. یکی از شایع ترین علل ریزش مو کمبود مواد مغذی و معدنی در بدن می باشد که بر اثر فقر این عناصر مهم، بدن مواد مغذی را کمتر به مو رسانده و برای دیگر اندام های حیاتی تر مورد استفاده قرار می دهد.

در شرایط حادی که بدن در فقر مواد مغذی قرار می گیرد غذا رسانی به مو را به حداقل می رساند و اندام های دیگر را در الویت قرار می دهد، به همین دلیل در کنار یک تغذیه سالم و حاوی مواد مغذی پزشکان مصرف مکمل های مربوطه را نیز تجویز و توصیه می کنند. بیوتین هم یکی از اصلی ترین ویتامین هایی به شمار می آید که برای ساختار مو ضروری است و با کمبود این ویتامین و ویتامین B در بدن ریزش موها نمایان می شود. با توجه به اهمیت این موضوع، در داروخانه آنلاین ویتامین ث متنی را گردآوری کردیم با عنوان: آیا بیوتین واقعا برای جلوگیری از ریزش مو موثر است؟ و در ادامه به آن می پردازیم.

آیا بیوتین به جلوگیری از ریزش مو کمک می کند؟

بیوتین برای مو یک ویتامین حیاتی است. در اکثر مکمل های تخصصی مو مقداری مشخص از بیوتین هم به کار برده و در کنار این مکمل ها، قرص بیوتین هم عرضه می شود. بیوتین برای جلوگیری از ریزش مو، تقویت ریشه مو و استحکام آن مورد استفاده قرار می گیرد. کراتین یک عنصر اصلی در ساختار مو، پوست و ناخن است.

آیا بیوتین به جلوگیری از ریزش مو کمک می کند؟

بیوتین به ساخت کراتین در بدن منجر می شود. پس وجود این ویتامین در بدن برای مو و دیگر اندام ها، مهم خواهد بود. این ویتامین در بسیاری از مواد غذایی یافت می شود و افرادی که یک رژیم غذایی درست و متعادل دارند این ویتامین را کامل جذب می کنند مگر اینکه بدن به علتهای خاصی دچار کمبود بیوتین شده باشد.

در ریزش مو معمولا یک رژیم غذایی نادرست دخیل است، یا فرد رژیم سختی برای کاهش وزن را در پیش گرفته و یا رژیم غذایی نادرستی دارد. اکثر کارشناسان تغذیه قرص بیوتین را برای جلوگیری از ریزش مو در هنگام کاهش وزن برای افراد تجویز می کنند. پس نتیجه می گیریم بیوتین به جلوگیری از ریزش مو کمک می کند.

مزایای مکمل بیوتین برای مو

تا به اینجا دریافتیم که بیوتین برای بدن ضروری و در ساختار مو تاثیر گذار است. در این قسمت مزایای بیوتین برای مو را بررسی می کنیم:

 • قطع ریزش مو
 • رشد مجدد موها
 • جلوگیری از پوسته شدن کف سر
 • تقویت فولیکول مو
 • استحکام ساقه مو
 • کلاژن سازی در ساختار موها

مزایای مکمل بیوتین برای مو

با توجه به اینکه کراتین برای مو خیلی ضروری است و بیوتین در تولید کراتین نقش مهمی دارد. می توان ادعا کرد که بیوتین برای مو مزایای بسیاری دارد.

بیوتین برای آلوپسی یا ریزش مو؟

آلوپسی به ریزش موی منطقه ای گفته می شود. این مشکل بیشتر برای موی سر اتفاق می افتد اما امکان دارد هر قسمتی از بدن که دارای مو است دچار این عارضه شود. پس از موهای ناحیه سر مژه و ابروها هم در معرض آلوپسی قرار می گیرند. از انواع آلوپسی می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • آلوپسی آره آتا
 • آلوپسی آندروژنیک
 • آلوپسی توتالیس

بیوتین برای آلوپسی یا ریزش مو؟

معمولا عوامل ژنتیکی بر آلوپسی تاثیر گذار است اما از آلوپسی به عنوان یک بیماری خود ایمنی نیز یاد می شود زیرا که در این عارضه فولیکول های مو توسط سیستم ایمنی بدن سرکوب می شوند و به مرور زمان از بین می روند، زمانی که فولیکول های مو از بین برود یعنی موی جدیدی نه به وجود خواهد آمد نه رشد خواهد کرد و چرخه رشد یک تار مو متوقف می شود. با اینکه تمام تحقیقات علمی و بالینی نشان می دهند که علت این اختلال چیست اما مواردی چون:

 • وراثت در بیماری های خود ایمنی
 • استرس و اضطراب
 • کمبود انواع ویتامین های موثر در رشد مو
 • اختلالات هورمونی
 • بهداشت نامناسب مو
 • تضعیف سیستم ایمنی بدن

از دلایل شایع بروز آلوپسی است. از مواردی که نام برده شد به کمبود انواع ویتامین و مواد مغذی در رشد مو هم اشاره کردیم که بیوتین برای مو یکی از همین ویتامین هاست. با بروز نشانه های آلوپسی با یک رژیم غذای حاوی ویتامین گروه B و به طور خاص بیوتین می توان روند بیماری را کند و یا تاثیر آن را کم کرد. مواد غذایی سرشار از بیوتین:

 • تخم مرغ
 • جگر
 • مخمرها
 • آووکادو
 • مغزیجات
 • سالمون

می توان اشاره کرد که با مصرف این مواد، تاثیر بیوتین برای جلوگیری از ریزش مو مفید خواهد بود. علاوه بر استفاده مواد غذایی غنی از بیوتین برای ریزش مو می توان از مکمل های غذایی که تکمیل کننده رژیم غذایی هستن نیز استفاده کرد. به یاد داشته باشید که مکمل بیوتین به تنهایی در روند پیشرفت آلوپسی تاثیری نخواهد داشت بلکه در کنار درمان تاثیر گذار است.

علائم کمبود بیوتین در بدن کدام است؟

بروز علائم کمبود بیوتین در بدن معمولا به تدریج اتفاق می افتد. برای همین گاهی به این علائم عادت کرده و متوجه پیشرفت این کمبود در بدن نمی شویم تا اینکه با فقر ماده مغذی در بدن رو به رو خواهیم شد. به علائم زیر دقت کنید و در صورت بروز هرکدام به پزشک مراجعه کنید.

 • ریزش مو
 • سستی ریشه مو
 • خشکی مو
 • خشکی لب و اطراف آن
 • بروز آفت در داخل دهان
 • پوسته پوسته شدن سطح پوست صورت
 • سوزش چشم ها (احساس خشکی)
 • لکه های قرمز روی پوست سر و بدن
 • خستگی زیاد ناشی از کمبود ویتامین
 • از بین رفتن اشتها
 • حالت تهوع مداوم
 • احساس سوزن سوزن شدن دست و پا
 • مشکلات گوارشی (در دفع)

علائم کمبود بیوتین در بدن کدام است؟

معرفی بهترین مکمل های بیوتین

پس از اینکه علت کمبود بیوتین برای ریزش مو را متوجه شده و از تاثیر آن باخبر شدیم بهتر است برخی از بهترین مکمل های بیوتین که توسط داروسازی های معتبر تولید شده اند را هم بشناسیم تا از یک مکمل بیوتین برای جلوگیری از ریزش مو استفاده کنیم که هم با کیفیت و هم شناخته شده باشد. در ادامه به معرفی مکمل بیوتین برای مو می پردازیم.

قرص کلاژن گلد بیوتین و ویتامین ث آدریان 

ترکیب ویتامین ث و بیوتین به ساخت کلاژن در بدن کمک شایانی می کند. کلاژن گلد بیوتین و ویتامین ث آدریان دارای کلاژن از نوع ۱ و نوع ۳ است. این مکمل غذایی به سالم ماندن پوست، مو و ناخن کمک کرده و همچنین موجب جوانسازی پوست نیز می شود. برای افرادی که دچار ریزش مو شده اند هم تاثیر جلوگیری از ریزش را خواهد داشت.

قرص پرفکت بیوتی یوروویتال

این قرص به طور تخصصی برای پوست و مو و ناخن ساخته شده است و از فرمولاسیون مفید در این خصوص برخوردار است. این مکمل حاوی ترکیباتی است که سبب شاذابی پوست و مو می شود. در این قرص از عصاره انگور سیاه، دانه انگور، بلوط و چای سیاه و مواد معدنی استفاده شده که همگی موجب تسریع تولید کلاژن در بدن می شوند و به رطوبت پوست مو و ساقه مو کمک می کند. برای افرادی که دچار التهابات پوستی هستند نیز مفید واقع شده.

قرص بیوتین ۵ – مولتی نرمال – کمک به ریزش مو

این مکمل کمبود بیوتین برای ریزش مو را برطرف کرده، موجب استحکام مو و ریشه مو می شود. این قرص بیوتین برای جلوگیری از ریزش مو و پوسته پوسته شدن سطح پوست ساخته شده است. همچنین برای افراد مبتلا به دیابت نوع 2 نیز از قرص بیوتین مولتی نرمان استفاده می شود. این مکمل فاقد گلوتن و طعم دهنده مصنوعی و در درمان علائم دیابت نیز بسیار موثر است.

قرص بیوتین 2500 میکروگرم یوروویتال 

قرص بیوتین یوروویتال سبب رفع کمبود بیوتین برای مو در بدن و موجب استحکام ساقه مو و تقویت رشد چرخه مو نیز می شود. با استفاده روتین این مکمل تا حدود بسیاری متابولیسم بدن نیز تنظیم خواهد شد. باز این مکمل هم در بروز عوارض دیابت در افراد جلوگیری می کند.

همچنین در بالا برد سطح انرژی بدن نیز موثر است. بهتر است بزرگسالان یک الی دو عدد هر روز با مقدار زیادی آب مصرف کنند. استفاده از مکمل بیوتینی که به تنظیم متابولیسم بدن کمک می کند برای افراد دیابتی بسیار موثر است زیرا با بالارفتن متابولیسم عارضه های دیابت هم کمتر می شود.

فواید و خواص بیوتین برای مو

همانطور که اشاره شد بیوتین تولید کلاژن در بدن را تحریک می کند. استفاده درست و صحیح از این مکمل با توجه توصیه های مصرفی اعم از بهترین زمان مصرف قرص بیوتین برای جلوگیری از ریزش مو و مصرف آن در روز، قبل از صبحانه فواید بسیاری را در جلوگیری از ریزش، رشد مجدد و تقویت مو خواهد داشت. همچنین از مشکلات پوست سر که سبب ریزش مو هست هم جلوگیری می کند.

فواید و خواص بیوتین برای مو

برای جلوگیری از ریزش مو چه مقدار بیوتین مصرف کنیم؟

بیوتین یک ویتامین حل شونده در آب است و معمولا مصرف آن عوارضی را در پی نخواهد داشت اما برای تاثیر درست بیوتین برای ریزش مو بهتر است تا در یک دوز مشخصی از این دارو استفاده کنید. مقدار پیشنهادی معمولا روزانه بین 2 الی 5 میلی گرم است. متخصصان مصرف دوز 30 تا 100 میکروگرم بیشتر در روز را توصیه نمی کنند. زیرا ممکن است عوارضی در پی داشته باشد.

برای جلوگیری از ریزش مو چه مقدار بیوتین مصرف کنیم؟

در صورت کمبود بیوتین در بدن چه اتفاقی می افتد؟

همانطور که در کل مطلب توضیح داده شده بیوتین یک ویتامین موثر و مفید در بدن است. معمولا کمتر ممکن است افراد به کمبود بیوتین دچار شوند اما تغذیه اشتباه و برخی بیماری ها ممکن است سبب کمبود بیوتین در بدن شود. از جمله اتفاق های ناشی از کمبود بیوتین در بدن می توان به ریزش مو، مشکلات پوستی، شکنندگی ناخن ها، خونریزی لثه، درد عضلانی و خشکی موها اشاره کرد.

به عنوان فردی که به سلامتی پوست و موی خود اهمیت می دهد واجب است که رژیم غذایی سرشار از بیوتین برای مو داشته باشید. در یک رژیم غذای سالم می توان از مواد غذایی بعلاوه مکمل بیوتین برای ریزش مو استفاده کنید که کلاژن سازی را در بدن تسریع می کند. به خاطر داشته باشد مصرف مکمل به تنهایی کافی نیست و سبک زندگی و تغذیه نیز بر ریزش مو بسیار موثر است.

0 0 رای ها
امتیاز به مقاله

به اشتراک بگذارید

guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها