ارسال رایگان برای سفارشات بالای 500 هزار تومان

ارسال رایگان برای سفارشات بالای 500 هزار تومان

تاثیر منیزیم در تنظیم خواب

خواص مکمل منیزیم در تنظیم چرخه خواب

فهرست محتوا

بی خوابی یکی از معضل های زندگی شهری است که بر روی کیفیت و عملکردهای روزانه فرد تاثیر می گذارد. برای بی خوابی درمان های متفاوتی وجود دارد که محققان به تازگی دریافته اند که با استفاده از مکمل های حاوی منیزیم می توان به خواب بهتر کمک کرد. گمان برده می شود که با مصرف بیشتر منیزیم می توان به خوابی بهتر و راحت تر رسید. از این رو تصمیم داریم تا در این متن از مطالب وبلاگ داروخانه آنلاین ویتامین ث در خصوص تاثیر منیزیم در تنظیم خواب صحبت کنیم.

آیا منیزیم می تواند به خوابیدن شما کمک کند؟

خوابیدن تا حد زیادی توسط سیستم عصبی بدن کنترل می شود. پژوهشگران به تازگی دریافته اند که منیزیم که یک ماده معدنی مهم و ضروری برای بدن است تا حد زیادی می تواند به خوابی با کیفیت کمک کند. مصرف مکمل منیزیم برای افراد با اختلالات بی خوابی و سندرم پای بی قرار بسیار موثر واقع شده است.

منیزیم یکی از چند الکترولیتی است که بدن برای فعالیت ارگان ها و تنظیم سیستم عصبی به آن نیازمند است. معمولا افراد منیزیم مورد نیاز بدن خود را از طریق یک تغذیه درست و اصولی دریافت می کنند اما گاهی هم به علت عدم استفاده از مواد غذایی حاوی منیزیم، مصرف بیش از حد الکل و داروهای خاص سطح این ماده در بدن را بسیار کاهش می دهند که عارضه هایی چون گرفتگی عضلات و بی خوابی را به همراه خواهد داشت. مکمل منیزیم تا حد بسیاری از این عوارض کم کرده و موجب تنظیم خواب خواهد شد.

منیزیم و بی خوابی

دانشمندانی که در خصوص مبحث منیزیم و خواب پژوهش کرده اند به این نکته دست پیدا کرده اند، موضوعی که باعث تاثیر منیزیم در تنظیم خواب می شود در واقع سیستم عصبی بدن است. با مصرف منیزیم گیرنده های عصبی آرام و شل شده و از این جهت تنش های عصبی و یا عواملی که موجب بی خوابی می شود را مختل می کند.

منیزیم و بی خوابی

بی خوابی مشکلی است که می تواند با احساس خستگی در روز همراه افراد باشد و از کیفیت و تمرکز کاری آنها بکاهد. با یک تحقیق بر روی افرادی که با اختلال بی خوابی مواجه بودند نشان داده شد که مصرف مکمل منیزیم با دوز 500 میلی گرم به مدت چند هفته به آنها در داشتن خوابی سریعتر و بهتر کمک کرده است. همچنین منیزیم سبب شده تا عمیق تر و طولانی تر بخوابند.

مقدار توصیه شده مصرف منیزیم

درست است که منیزیم یک ماده معدنی مهم و ضروری برای بدن محسوب می شود اما کمتر یا بیشتر مصرف کردن آن موجب عارضه های ناشی از کمبود یا ازدیاد آن در بدن خواهد شد. دوز مجاز روزانه منیزیم برای نوجوانان و بزرگسالان 300 تا 400 میلی گرم است.

مقدار مصرف روزانه منیزیم به جنسیت و سن نیز بستگی دارد. برای نتیجه گیری بهتر از مکمل منیزیم بهتر خواهد بود اگر روزی 1 عدد و ترجیحا نزدیک به ساعات خواب مصرف شود. دقت کنید که این مکمل داروی خواب آور فوری نیست و برای اینکه اثر بهتری داشته باشد باید چند هفته منظم مصرف کنید.

مقدار توصیه شده مصرف منیزیم

تاثیر منیزیم در تنظیم چرخه خواب

با توجه به اینکه دریافتیم کمبود منیزیم می تواند باعث اختلالات خواب شود در صورت استفاده منظم و مکرر از آن اعصاب بدن آرام شده و به خوابی بهتر کمک می کند.

تاثیر منیزیم در تنظیم خواب به این گونه خواهد بود که با مصرف منظم این مکمل گیرنده های عصبی تحت تاثیر قرار گرفته و موجب کم شدن تنش در فرد بر اثر بی خوابی می شود. با مصرف مکمل منیزیم در جهت خوابی بهتر چرخه خواب افراد تنظیم خواهد شد و حتی در روز بر اثر استراحت مفید عملکرد و بازدهی بهتری نیز دارند.

تاثیر منیزیم در تنظیم چرخه خواب

چگونه منیزیم می تواند به خواب شما کمک کند؟

منیزیم سطوح گاما آمینوبوتریک اسید (GABA) (پیام رسانهای مغز با اثرات آرامبخش) را بیشتر می کند. برای درمان اکثر بی خوابی ها از ترکیب مکمل منیزیم، ملاتونین و ویتامین B6 استفاده می شود که باید توسط پزشک یا داروساز تجویز گردد. معمولا جذب منیزیم در افرادی که مشکلات جذب در گوارش و روده دارند، افرادی که اعتیاد به مصرف الکل دارند و افراد سالمند بسیار پایین است و استفاده از منیزیم در این افراد تاثیر بسیاری در بی قراری های ناشی از اعتیاد الکل و بی خوابی خواهد داشت.

مبحث منیزیم و خواب تنها به این گروه ها محدود نمی شود گاهی عدم مصرف مواد غذایی حاوی منیزیم می تواند سبب بروز درد عضله، فشار خون بالا و یا ریتم نامنظم قلب شده و سلامتی افراد را به خطر بیاندازد. این ماده به خواب سالم و ایجاد آرامش کمک می کرده و از بروز عوارض ناشی از کمبود آن جلوگیری می کند.

نشانه های کمبود منیزیم در رژیم غذایی

اگر مصرف کافی از منیزیم نداشته باشیم، با نشانه ها و عارضه هایی بر اثر کمبود این ماده معدنی در بدن رو به رو خواهیم شد. از نشانه های کمبود منیزیم در رژیم غذایی می توان به موارد زیر اشاره نمود.

✅ گرفتگی عضلات در هنگام خواب (ساق پا)

✅ لرزش عضله

✅ انقباض ناگهانی عضله در روز

✅ تشنج

✅ خستگی

✅ بی خوابی

✅ پوکی استخوان

✅ آریتمی قلب

✅ فشار خون بالا

اهمیت مصرف منیزیم در رژیم غذایی

منیزیم در بدن انسان غذا را به انرژی تبدیل می کند که به نظر کاری پیش پا افتاده است اما همین واکنش سبب به وجود آمدن پروتئین از اسید آمینه ها می شود. تاثیر منیزیم در تنظیم خواب و تنظیم انتقال دهنده های عصبی بسیار چشمگیر است و کمبود آن عوارض چون بی قراری، تنش و اضطراب را نیز به دنبال خواهد داشت.

اهمیت مصرف منیزیم در رژیم غذایی

علاوه بر عارضه های فیزیکی در اعصاب و روان نیز نقش پررنگی دارد. مصرف روزانه منیزیم در رژیم غذایی از کمبود آن در بدن جلوگیری خواهد کرد. چنانچه کمبود این ماده در بدن حاد باشد باید از مکمل های حاوی منیزیم استفاده نمود. منیزیم در مواد غذایی چون: ماهی، اسفناج، کلم بروکلی، موز، بادام و بادام زمینی، شکلات تلخ، آووکادو، حبوبات، زردآلو و غلات صبحانه یافت می شود که به راحتی می توان آنها را در تغذیه روزانه خود گنجاند.

فواید منیزیم چیست؟

✅ رفع گرفتگی عضلات

✅ درمان میگرن های عصبی

✅ درمان سندرم پای بی قرار

✅ درمان بی خوابی

✅ رفع بی قراری

✅ بازیابی اشتها

✅ جلوگیری از آلزایمر و حواس پرتی

✅ کمک به تمرکز

✅ جلوگیری از بوی بد بدن

آیا منیزیم برای خواب بهتر از ملاتونین است؟

منیزیم و ملاتونین هر دو بر روی خواب تاثیر دارند اما عملکرد آنها در بدن یکسان نیست. منیزیم یک ماده معدنی محسوب می شود که بر روی اعصاب بدن و بسیاری از عملکردهای بدن تاثیر می گذارد در حالی که ملاتونین به عنوان یک هورمون می تواند در چرخه خواب و تنظیم آن موثر باشد. منیزیم می تواند با استفاده منظم و طولانی موجب درمان بی خوابی محسوب گردد اما ملاتونین تنها یک دارو برای خوابیدن است.

آیا منیزیم برای خواب بهتر از ملاتونین است؟

بنابراین ملاتونین یک درمان بی خوابی مقطعی به حساب می آید. در مبحث منیزیم و بی خوابی می توان از کمبود آن در بدن جلوگیری کرد و در این صورت به درمان بی خوابی منجر شد. اینکه ملاتونین بهتر است یا منیزیم بستگی به این دارد که یک درمان اصولی یا مقطعی را در نظر بگیرید. مادامی که ملاتونین مصرف می کنید خواب راحتی خواهید داشت اما به محض استفاده نکردن از آن دوباره مشکل بی خوابی باز می گردد. بهترین حالت برای درمان بی خوابی استفاده میزان مشخصی از منیزیم و ملاتونین در کنار هم، با تجویز پزشک خواهد بود.

نحوه استفاده منیزیم برای خواب

اگر استفاده از منیزیم را برای درمان بی خوابی انتخاب کرده اید برای نتیجه بهتر می توانید قبل از رفتن به رختخواب آن را مصرف کنید. اما بهترین حالت مصرف این است که 30 دقیقه قبل از خوابیدن مصرف کنید تا بر روی اعصاب تاثیر گذاشته و موجب بهبود تنش و آرامش فیزیکی شود و شمارا برای خوابی راحت آماده کند. دقت کنید که منیزیم یک داروی خواب آور نیست بلکه با تاثیر گذاشتن بر اعصاب مرکزی و مصرف مداوم آن در چند هفته به بهبود خواب شما کمک خواهد کرد.

نحوه استفاده منیزیم برای خواب

کلام پایانی

قابل درک است که بر اثر مشغله های زیاد زندگی شهری افراد کمتر به تغذیه خود و استفاده از مکمل های مورد نیاز بدنشان دقت کنند. اما بی خوابی می تواند یک هشدار باشد برای اینکه کمبود برخی مواد مهم و مغذی را در بدن اندازه گیری کنید. با یک روش زندگی سالم، عدم استفاده از الکل و مصرف مکمل های غذایی می توانید بدنی سالم داشته باشید.

ارتباط منیزیم و خواب یک ارتباط دو سویه است و باید به آن دقت شود. گاهی افراد برای اینکه بتوانند به خواب بروند از داروهای شیمیایی خواب آور استفاده می کنند که می تواند در طولانی مدت مشکلات و عوارض بسیاری را برای سلامتی داشته باشد در صورتی که با یک مکمل ساده با تشخیص پزشک می توان این عارضه را تا حدی درمان نمود.

0 0 رای ها
امتیاز به مقاله

به اشتراک بگذارید

guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها