ارسال رایگان برای سفارشات بالای 500 هزار تومان

ورود / ثبت نام

ارسال رایگان برای سفارشات بالای 500 هزار تومان

راکوتان چیست

مراقبت های لازم در هنگام مصرف راکوتان

فهرست محتوا

بروز جوش های کیستیک و آکنه در بسیاری از افرادی که چربی بالای پوستی دارند اتفاق می افتد و ممکن است پزشک برای درمان این جوش ها داروی راکوتان را تجویز کرده باشد. برای استفاده از داروی راکوتان خوب است که ابتدا بدانیم راکوتان چیست و از مکانیسم اثر و نحوه استفاده آن مطلع شویم زیرا در طی درمان با قرص راکوتان ممکن است برای مدتی عوارض فیزیکی در افراد برو پیدا کند از این رو اطلاعات کسب کردن برای مراقبت های لازم در هنگام راکوتان اهمیت دارد. در این مطلب از داروخانه آنلاین ویتامین ث ابتدا بررسی می کنیم که داروی راکوتان چیست و سپس اطلاعات دارویی آن را معرفی می کنیم.

راکوتان یا ایزوترتینوئین چیست؟

راکوتان نام تجاری ایزوترتینوئین است و با نام های تجاری دیگری مثل آکوتان، ایزوترتینوئین هگزان، نرم اسکین و آکنوترن شناخته می شود. این دارو سبوم یا چربی بیش از حد پوست را که موجب بر انگیخته شدن پوست و بروز جوش و آکنه می شود کم کرده و به درمان جوش های صورت می پردازد. در کنار کاهش چربی پوست برخی باکتری هایی که عامل اصلی جوش صورت هستند و در محیط چرب فعالیت بیشتری دارند را از بین می برد. این دارو برای درمان جوش های کیستیک و آکنه بیشترین کاربرد را دارد.

مکانیسم اثر راکوتان یا ایزوترتینوئین چگونه است؟

چربی یا سبوم پوست بیشتر برای این ترشح می شود که پوست مرطوب باشد و کشسانی طبیعی خود و جوانی را حفظ کند اما در برخی افراد ترشح چربی پوست بیش از حد طبیعی است از این رو منافذ صورت بیش از حد باز شده و شروع به ترشح چربی می کنند و سبب التهاب پوست می شوند که عارضه منافذ باز رخ می دهد. از طرفی این منافذ محل مناسبی برای تجمع چربی و در عین حال فعالیت برخی باکتری هاست و در نتیجه جوش و آکنه ایجاد می شود. قرص راکوتان تمامی هدف درمانی که دنبال می کند کم کردن سبوم پوست است تا چربی کاهش پیدا کند و با کاهش چربی و مبارزه با باکتری ها بهبود پوستی رخ می دهد. پس به طور خلاصه اگر بخواهیم بگوییم مکانیسم اثر داروی راکوتان چیست ؟ باید بگوییم درمان جوش های کیستیک و آکنه به وسیله کاهش سبوم پوست خواهد بود.

مکانیسم اثر راکوتان یا ایزوترتینوئین چگونه است؟

نحوه مصرف راکوتان

قرص راکوتان را همراه یا بعد از غذا مصرف کنید. نحوه مصرف این قرص بیشتر به تجویز پزشک بستگی دارد اما در هر تعدادی که باید در روز مصرف شود بهتر خواهد بود تا در کنار یک وعده اصلی غذایی مصرف کنید تا عوارض گوارشی را در پی نداشته باشد.

نکات مهم قبل از مصرف راکوتان

این قرص برای درمان مشکل فعلی شما تجویز شده که یا درمان جوش پوست و یا مشکلات دیگری است، پس قبل از مصرف خوب است تا بدانید که اطلاعات قبل از مصرف راکوتان چیست ؟

نکات مهم قبل از مصرف راکوتان

 • قبل از مصرف این دارو حتما آزمایش خون داده شود که پزشک معالج تجویز می کند. (برای بررسی چربی خون)
 • زنان باید از حامله نبودن خود مطمئن باشند زیرا این دارو تاثیرات مخربی بر روی جنین می گذارد.
 • از سلامت کبد خود مطمئن شوید.
 • در صورت مصرف داروهای افسردگی با پزشک مشورت کنید.
 • در صورت ابتلا به بیماری خاص و یا مصرف داروی خاص پیش از مصرف راکوتان با پزشک مشورت کنید.

عوارض مصرف راکوتان

باید بدانید که قرص راکوتان دارویی قوی و کاملا تخصصی است و نباید بدون تجویز پزشک از آن استفاده کرد. عوارض راکوتان یا ایزوترتینوئین برای درمان جوش و آکنه معمولا در طول درمان بروز پیدا کرده و برطرف می شوند اما در صورت ماندگار شدن این عوارض به پزشک مراجعه کنید.

عوارض مصرف راکوتان

 • خشکی لب و دهان
 • ورم لب و پلک
 • خشک شدن پوست صورت و بروز پوسته های پوستی
 • خونریزی بینی
 • معده درد
 • ریزش مو و نازک شدن موها

دوره درمانی قرص راکوتان چقدر طول می کشد؟

داروی راکوتان را نباید در دوره های طولانی مصرف نمود به یاد داشته باشید که این دارو معمولا در درمان جوش هایی تجویز می شود که به سایر درمان ها پاسخ مثبتی نداده باشند. پس گزینه اول درمان جوش صورت، داروی راکوتان نخواهد بود. برای همین حساسیت، مصرف قرص راکوتان را بین 15 تا 20 روز تجویز می کنند. مصرف بیش از این زمان باید تشخیص پزشک باشد و سلامت کبد شرطی مهم خواهد بود.

بهترین زمان مصرف راکوتان چه زمانی است؟

مهم است برای اثر بخشی بهتر این دارو و همچنین کاهش عوارض قرص راکوتان، بدانیم که بهترین زمان مصرف قرص راکوتان چیست ؟ در واقع بهترین زمان مصرف راکوتان زمانی است که یک وعده اصلی میل کرده باشید و معده شما خالی نباشد. ضمن اینکه آب فراوان با این دارو مصرف کنید. در صورتی که مصرف یک دوز را فراموش کردید از اضافه کردن دوز در یک وعده بپرهیزید و همان دوز بعدی را مصرف کنید. مصرف راکوتان بعد از غذا از عوارض گوارشی یعنی معده درد و حالت تهوع می کاهد.

کلام پایانی

در هنگام مصرف هر دارویی خوب است تا نکات مهمی که در مورد آن ذکر شده است را مطالعه بفرمایید و جدی بگیرید. در داروهای تخصصی و قوی نظیر راکوتان باید به توصیه پزشک دقت کنید و راهنمای دارو را مطالعه کرده باشید. پیش از مصرف این دارو حتما از سلامت کبد و چربی خون خود مطمئن شوید. قرص راکوتان و میزان مصرف آن تنها با تجویز پزشک مجاز است.

منبع

0 0 رای ها
امتیاز به مقاله

به اشتراک بگذارید

guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها