ارسال رایگان برای سفارشات بالای 500 هزار تومان

ارسال رایگان برای سفارشات بالای 500 هزار تومان

سن ریزش موی ارثی

ریزش موی ارثی تا چند سالگی ادامه دارد؟

فهرست محتوا

ریزش موی ارثی نوعی اختلال است که از طریق ژن های والدین به فرزندان منتقل می شود. اما نکته قابل توجه در این خصوص این است که این نوع از ریزش مو در یک سنی شروع می شود و ادامه می یابد ، بستگی دارد که این ژن در چه سنی فعالیت خود را آغاز کند. معمولا افرادی که در والدین خود طاسی یا ریزش ارثی دارند تمایل دارند تا بدانند سن ریزش موی ارثی چه زمانی است؟ و ریزش موی ارثی از چه سنی شروع شده و تا چند سالگی ادامه می یابد. از این رو داروخانه آنلاین ویتامین ث قصد دارد تا در این قسمت از مطالب وبلاگ به این مساله بپردازد.

ریزش موی ارثی تا چندسالگی ادامه دارد؟

جواب این سوال کاملا فرد به فرد متفاوت است. از زمان شروع ریزش موی ارثی تا 60 الی 70 سالگی می تواند این ریزش مو ادامه پیدا کند. هرچند که با بالا رفتن سن هم این ریزش تشدید می شود و کم شدن حجم موها در میانسالی و پیری امری کاملا طبیعی است اما ریزش موی ارثی یک الگوی ظاهری خاصی را در ریزش دنبال می کند. اوج ریزش موی ارثی در بازه زمانی 50 تا 60 سالگی است. در واقع در این زمان این سبک از ریزش بیشتر از دیگر سنین مشهود خواهد بود.

ریزش موی ارثی تا چندسالگی ادامه دارد؟

ریزش موی ارثی از چند سالگی شروع می شود؟

ریزش موی ارثی ممکن است پس از بلوغ فرد در هر سنی رخ بدهد. این ریزش مو پیش رونده است و به یکباره صورت نمی گیرد. گاهی حتی متوجه ریزش موها نشده و تنها با عقب نشینی خط مو و شقیقه می توان ریزش را حس کرد. اما 80 درصد آقایان از سن 30 سالگی به بعد متوجه ریزش موهای خود با الگوی ارثی خواهند شد. فعال شدن ژن ریزش مو ارثی در افراد ممکن است از سن 20 سالگی آغاز گردد اما قابل مشاهده و تشخیص نباشد.

ریزش موی ارثی از چند سالگی شروع می شود؟

افراد از چه زمانی ریزش مو را مشاهده می کنند؟

پس از سن 30 سالگی اغلب افراد با کمتر شدن تراکم موها در قسمت فرق سر، شقیقه ها و خط رویش مو متوجه ریزش موها می شوند که به طاسی در برخی مناطق منجر می شود. با توجه به اینکه در این دهه از سن آقایان هورمون آندروژن تحت تاثیر ژن ریزش مو ارثی قرار می گیرد می توان به صورت مشهود متوجه آن شد. با توجه به این اختلال در این سن رفته رفته فولیکول مو ضعیف شده و دیگر قادر به رویاندن مو نمی باشد و منافذ آن بسته می شود و ریزش مو MPB اتفاق خواهد افتاد.

در مورد ریزش موی ارثی در زنان به علت نوسان هورمون ها در دوران قاعدگی، بارداری و یائسگی احتمال تشدید این سبک از ریزش در هر سنی وجود دارد که با بالا رفتن سن مشهود تر خواهد بود. ریزش موی ارثی در زنان معمولا از فرق سر شروع شده و به کناره ها متمایل می شود که در سن یائسگی می توان به شکل قابل توجهی این ریزش را حس نمود.

ریزش مو در نوجوانان چگونه است؟

با اوج فعالیت هورمون ها در سن بلوغ می توان پر مویی و ریزش مو و چربی پوست کف سر را در نوجوانان مشاهده کرد. علت ریزش مو در نوجوانان اغلب به دلیل اختلالات تیروئیدی، بیماری لوپوس (بیماری خود ایمنی)، سندرم تخمدان پلی کیستیک و یا به دلیل برخی بیماری های پوست سر می تواند رخ بدهد. آغاز ریزش موی ارثی در سنین نوجوانی متداول نیست اما غیر ممکن هم نخواهد بود. به طور کلی با توجه به ژنتیک، افراد ممکن است از موها کم پشت تر یا پر پشت تری برخوردار باشند اما ریزش مو با الگوی زنانه و مردان پس از سن بلوغ و بیشتر از سنین 20 تا 30 سالگی آغاز شده و پیش روی می کند اما سرعت آن بسیار کم است.

ریزش مو در نوجوانان چگونه است؟

دلایل ریزش مو در سن 20 سالگی

ریزش مو در آغاز جوانی یعنی بین 20 تا 30 سالگی می تواند امری ژنتیکی-ارثی و یا به علت کمبود مواد مغذی در بدن باشد. در این دهه فرد دیگر بالغ است و هورمون ها به تعادل می رسند اما گاهی بر حسب عدم تعادل این هورمون ها می توان ریزش موی پراکنده را نیز متوجه شد. در این سنین علاوه بر ریزش موی اندروژنی یا ارثی، تلوژن افلوویوم که به علت استرس و شوک بروز پیدا می کند و موقتی است و آلوپسی آره آتا (ریزش موی منطقه ای) هم متداول است. که با تشخیص به موقع می توان از پیشروی آنها جلوگیری نمود.

ریزش مو در دهه 30 سالگی به چه دلایلی اتفاق می افتد؟

دهه 30 زندگی هر فرد اوج فعالیت هورمون های جنسی است که با باروری در ارتباط است. اگر ریزش موها ژنتیکی و ارثی باشد که از همین سن می توان نشانه های پیشروی آن را مشاهده کرد و در غیر اینصورت ممکن است به دلیل بارداری، زایمان، شیردهی در زنان با میزان متغییری اتفاق افتد و در مردان هم با ترشح هورمون آندروژن این ریزش ها بیشتر می شود. دقت کنید که ریزش مو در سنین قبل از میانسالی و پیری قابل کنترل خواهد بود پس در صورت مشاهده می توان به پزشک مراجعه و تحت درمان قرار گرفت.

دلیل ریزش مو در دهه 30 سالگی

شرایط ارثی و غیر ارثی و تاثیر در ریزش مو

همانطور که گفته شد ریز موی ارثی در واقع امری ژنتیکی است که ممکن است از والدین به افراد منتقل شود اما گاهی برخی عوامل دیگر غیر از ریزش موی ارثی روی آن تاثیر گذار خواهد بود. که در ادامه آنها را نام می بریم.

شرایط ارثی و غیر ارثی و تاثیر در ریزش مو

میزان عمر یک فولیکول چقدر است؟

در لایه میانی پوست سر کیسه های کوچی موسوم به فولیکول مو وجود دارد که وظیفه آن رویاندن مو، محافظت از ریشه و غذا رسانی است. پس در واقع یک فولیکول بستر شکل گیری موها هستند. هر تار مو یک فولیکول اختصاصی برای خود دارد. در فولیکول تقسیم سلولی صورت می گیرد و متناسب با چرخه طبیعی مو، در فولیکول به زندگی خود ادامه می دهد.

در اطراف فولیکول ها رگ های خونی قرار دارد که مو را تغذیه می کند و اکسیژن به آن می رساند. چرخه رشد مو درون فولیکول به سه فاز( آناژن، کاتاژن، و تلوژن) تقسیم می شود. اگر ریزش مو رخ بدهد و فولیکول نتواند موی جدیدی تولید کند باعث آسیب دیدگی شده و به مرور از بین میرود که طاسی رخ می دهد. در این هنگام عمر یک فولیکول به پایان رسیده و قابل بازگشت نیست. در مواقعی که اکسیژن کافی و خونرسانی مناسب در اطراف فولیکول وجود نداشته باشد آن را به پایان عمر خود نزدیک می کند.

میزان عمر یک فولیکول چقدر است؟

برای جلوگیری و درمان ریزش موی ارثی چه باید کرد؟

ریزش موی ارثی در هر حالتی رخ می دهد اما با برخی راه حل هایی که علم به آن رسیده است می توان ریزش موی ارثی را به تعویق انداخت و یا از پیش روی محسوس آن جلوگیری کرد. در ادامه این موارد را ذکر می کنیم.

جلوگیری و درمان ریزش موی ارثی

هزینه درمان ریزش موی ارثی چقدر است؟

متناسب با روش درمانی که انتخاب می کنید هزینه های پرداختی متفاوت خواهند بود. هرچقدر تخریب فولیکول موها بیشتر باشد و طاسی نمایان شده باشد باید درمان های گرانتر را انتخاب کنید. در هر حالتی ممکن است مجبور باشید از چند درمان در عین واحد کمک بگیرید. برای نمونه اگر درمان مزوتراپی را انتخاب می کنید در کنار آن باید دارو و مکمل مصرف کنید و یا متناسب با تشخیص پزشک مزوتراپی می تواند چند بار تکرار و حتی تمدید شود. پس متناسب با روش درمانی که انتخاب می شود هزینه ها متغییر هستند.

کلام پایانی

ریزش موی ارثی یک اختلال اجتناب ناپذیر است و در نهایت اتفاق خواهد افتاد. اگر در والدین خود طاسی با الگوهای زنانه و مردانه مشاهده می کنید بهتر است مراقبت از موها را جدی بگیرید و هر چند وقت یکبار برای چک کردن موها به پزشک مراجعه کنید. در هر سنی سطح هورمون ها در زنان و مردان به پر مویی و یا کم مویی منجر می شود که باید به سلامتی و کارکرد غدد هم اهمیت داد. بهتر است اگر مشکلات هورمونی دارید درمان آن را جدی گرفته و دارو دریافت کنید تا به ریزش شدید و تشدید ریزش موی ارثی منجر نشود.

0 0 رای ها
امتیاز به مقاله

به اشتراک بگذارید

guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها