ارسال رایگان برای سفارشات بالای 500 هزار تومان

ارسال رایگان برای سفارشات بالای 500 هزار تومان

قرص کلسیم

قرص کلسیم و تاثیرات آن در بدن

فهرست محتوا

کلسیم یک ماده مغذی ضروری است که در بسیاری از غذاها مانند محصولات لبنی یافت می شود. استخوان ها و دندان ها حاوی بیش از 99 درصد کلسیم در بدن انسان هستند. استخوان ها همیشه در حال شکستن و بازسازی هستند. کلسیم برای این فرآیند مورد نیاز است، اما غلظت کلسیم در بدن با افزایش سن کاهش می یابد. مصرف مکمل کلسیم و یا قرص کلسیم اضافی به بازسازی و قوی ماندن استخوان ها کمک می کند. قلب، اعصاب و سیستم انعقاد خون نیز به کلسیم نیاز دارند.

مردم معمولاً برای درمان و پیشگیری از سطوح پایین کلسیم، گرفتگی عضلات، پوکی استخوان، نرم شدن استخوان ها و PMS، کلسیم را از طریق دهان مصرف می کنند. همچنین برای فشار خون بالا، سرطان، سکته مغزی و بسیاری از شرایط دیگر استفاده می شود، اما هیچ مدرک علمی خوبی برای حمایت از بسیاری از این موارد دیگر وجود ندارد. پس در این متن از داروخانه آنلاین ویتامین ث با ما همراه باشید.

فواید کلسیم

بدن شما برای ساختن و حفظ استخوان های قوی به کلسیم نیاز دارد. قلب، ماهیچه ها و اعصاب شما نیز برای عملکرد صحیح به کلسیم نیاز دارند. برخی از مطالعات نشان می دهد که کلسیم، همراه با ویتامین D، ممکن است مزایایی فراتر از سلامت استخوان داشته باشد: مانند محافظت در برابر سرطان، دیابت و فشار خون بالا.

مکمل های کلسیم ممکن است چندین فایده داشته باشند.

آنها ممکن است به جلوگیری از دست دادن استخوان در زنان یائسه کمک کنند. پس از یائسگی، زنان به دلیل کاهش استروژن، توده استخوانی خود را از دست می دهند. خوشبختانه، مکمل ها ممکن است کمک کنند. چندین مطالعه نشان داده اند که دادن مکمل های کلسیم به زنان یائسه – معمولاً حدود 1000 میلی گرم در روز – ممکن است از دست دادن استخوان را 1 تا 2٪ کاهش دهد.

بعلاوه، به نظر نمی رسد که مصرف دوزهای بیشتر مزیت دیگری داشته باشد. مکمل کلسیم به کاهش چربی کمک می کند. مطالعات مصرف کم کلسیم را با شاخص توده بدنی بالا (BMI) و درصد چربی بدن بالا مرتبط کرده اند. کلسیم ممکن است به کاهش خطر سرطان روده بزرگ کمک کند

طبق یک مطالعه بزرگ، کلسیم موجود در محصولات لبنی و مکمل ها ممکن است خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را کاهش دهد. مکمل ها ممکن است به بهبود متابولیک بدن کمک کنند. چندین مطالعه نشان داده‌اند که مصرف مکمل‌های کلسیم ممکن است نشانگرهای متابولیک را بهبود بخشد، به‌ویژه زمانی که با ویتامین D مصرف شود.

فواید کلسیم

 

مطالعات مصرف مکمل های کلسیم را با کاهش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ و فشار خون و همچنین کاهش چربی و افزایش تراکم استخوان مرتبط دانسته اند.

چرا به کلسیم نیاز داریم؟

بدن شما برای ساختن و حفظ استخوان های قوی به کلسیم نیاز دارد. بیش از 99 درصد کلسیم بدن شما در استخوان ها و دندان های شما ذخیره می شود. در جریان خون، از آن برای ارسال سیگنال‌های عصبی، ترشح هورمون‌هایی مانند انسولین و تنظیم نحوه انقباض و انبساط ماهیچه‌ها و رگ‌های خونی استفاده می‌شود. این بسیار مهم است که اگر مقدار توصیه شده را در رژیم غذایی خود دریافت نکنید، بدن شما آن را از اسکلت و دندان شما می گیرد تا در جای دیگری استفاده کند و استخوان های شما را ضعیف می کند.

بنابراین چه مقدار کلسیم نیاز داریم؟

در زیر توصیه های فعلی موسسه پزشکی، بر اساس سن آمده است:

✔ زنان 50 ساله و کمتر: 1000 میلی گرم در روز

✔ مردان 70 سال و کمتر: 1000 میلی گرم در روز

✔ زنان بالای 50 سال: 1200 میلی گرم در روز

✔ مردان بالای 70 سال: 1200 میلی گرم در روز

دریافت مقادیر کافی از طریق رژیم غذایی امکان پذیر است. غذاهای حاوی آن شامل محصولات لبنی، سبزیجات برگدار خاص، آجیل، لوبیا است. با این حال، افرادی که به اندازه کافی غذاهای غنی از کلسیم نمی خورند، ممکن است مکمل ها را در نظر بگیرند.

بدن شما از کلسیم برای ساختن استخوان های قوی، ارسال سیگنال های عصبی و انقباض ماهیچه ها استفاده می کند. در حالی که ممکن است به اندازه کافی از آن در رژیم غذایی خود استفاده کنید، برخی از افراد ممکن است نیاز به مصرف مکمل داشته باشند.

چه کسانی باید مکمل کلسیم مصرف کنند؟

زمانی که کلسیم دریافتی شما ناکافی باشد، بدن شما کلسیم را از استخوان های شما خارج می کند و آنها را ضعیف و شکننده می کند. این می تواند منجر به پوکی استخوان شود. از آنجایی که زنان بیشتر در معرض خطر ابتلا به پوکی استخوان هستند، بسیاری از پزشکان توصیه می کنند که مکمل های کلسیم را به خصوص پس از رسیدن به یائسگی مصرف کنند. به همین دلیل، زنان مسن تر به احتمال زیاد مکمل های کلسیم مصرف می کنند. اگر مقدار توصیه شده را از طریق رژیم غذایی خود دریافت نکنید، مکمل ها می توانند به پر کردن این شکاف کمک کنند.

همچنین ممکن است مکمل های کلسیم را در نظر بگیرید اگر:

رژیم غذایی گیاهخواری را دنبال کنید. یک رژیم غذایی با پروتئین یا سدیم بالا داشته باشید که ممکن است باعث شود بدن شما کلسیم بیشتری دفع کند. شرایطی داشته باشید که توانایی بدن شما برای جذب کلسیم را محدود می کند، مانند بیماری کرون یا بیماری التهابی روده. در مدت طولانی با کورتیکواستروئیدها درمان می شوند.

نقش کلسیم در بدن

مکمل کلسیم چرا برای بیشتر ما مورد نیاز است؟ یکی از مهمترین مواد معدنی موجود در بدن ما کلسیم است. بدن ما دارای تقریبا یک کیلوگرم کلسیم است. مقدار عمده این یک کیلوگرم در ساختمان محکم دندان ها و استخوان ها قرار دارد. کلسیم همچنین نقش مهمی در سلامتی قلب و عروق، انعقاد خون، عملکرد عضلات ایفا میکند.

مقدار روزانه مورد نیاز کلسیم

مقدار کلسیم توصیه شده روزانه RDA کلسیم برای افراد مختلف متفاوت است برای مثال در نوزادان ۲۰۰ میلی گرم، کودکان تا سه سال ۷۰۰ میلی گرم، نه تا هجده سال ۱۳۰۰ میلی گرم، نوزده تا پنجاه ساله ۱۰۰۰ میلی گرم و سن بالاتر از آن ۱۲۰۰ میلی گرم است.

هر چند متخصصین عقیده دارند بهترین راه کسب مواد مغذی من جمله کلسیم مواد غذایی ست ولی تحقیقات نشان داده اند بیش از ۷۰ درصد افراد مقدار لازم را از این راه کسب نمیکنند.

مصرف نا کافی کلسیم در کوتاه مدت علائم واضحی ندارد! اما در دراز مدت منجر به پوکی استخوان خواهد شد.

از انجایی که جذب کلسیم در مقادیر بالاتر از ۵۰۰ میلی گرم در یک وعده به شدت کاهش می یابد، بهتر است مقدار کلسیم را به چند وعده تقسیم کنید، برای مثال دو وعده با فاصله از یکدیگر کلسیم ۵۰۰ میلی گرم.

مقدار روزانه مورد نیاز کلسیم

انواع ملح  در مکمل های کلسیم

کلسیم نیز مانند آهن و زینک که در نوشته های قبل به ان پرداختیم دارای املاح مختلف است و این املاح مقادیر کلسیم المنتال متفاوت دارند. املاح متداول کلسیم در بازار دارویی ایران عبارتند از کربنات، سیترات.

میزان کلسیم المنتال ملح کربنات ۴۰ درصد و ملح سیترات ۲۱ درصد است.

کلسیم کربنات به دلیل ارزان بودن و میزان بالاتر کلسیم المنتال ملح رایج تری در بازار مکمل های غذایی ست.

کلسیم کربنات برای جذب احتیاج به اسید معده دارد پس بهتر است همراه غذا مصرف شود.

جذب کلسیم سیترات با معده پر و خالی یکسان است.

آیا مصرف مکمل های کلسیم میتواند منجر به ایجاد سنگ کلیه شود؟

بلی ولی این احتمال در “افراد سالم” مشکل ساز نیست. این احتمال در افرادی که سابقه سنگ کلیه خصوصا از نوع سنگ های اگزالاتی دارند بیشتر است. این عارضه جانبی همچنین در افرادی که مایعات کمتری مینوشند و یا غذها یی که اگزالات بالا( مانند ریواس و چغندر و اسفناج و فلفل سبز ) دارند مصرف میکنند باز هم بیشتر خواهد بود.

برای کاهش دادن عوارض کلسیم میتوان دفعات مصرف را افزایش داد و میزان دریافتی در هر نوبت را کاهش داد. مثلا برای دریافت هزار میلی گرم کلسیم در روز میتوان ان را به سه دوز سیصد میلی گرم تقسیم کرد.

کلسیم را با کدام داروها نباید مصرف کرد؟

کلسیم کربنات بدلیل انکه در محیط اسبدی جذب بهتری دارد بهتر است با داروهای بلوکه کننده اسید معده مانند امپرازول و پنتوپرازول مصرف نشود. در صورت لزوم مصرف این داروها از ملح سیترات استفاده شود. کلسیم ممکن است جدب داروهایی مانند آلندرونیت، و برخی انتی بیوتیک ها مانند تتراسایکلین و سیپرو فلوکساسین و داروی لووتیروکسین را دچار مشکل کند، برای مصرف این داروها همراه کلسیم حتما فاصله زمانی قابل قبولی را لحاظ کنید.

از مصرف همزمان کلسیم با چای و مولتی ویتامین های مینرال و مکمل های اهن اجتناب کنید. اسید اگزالیک (موجود در ریواس و اسفناج و چغندر و فلفل سبز) و اسید فتیک (موجود در سبوس و دانه غلات) و فسفر (موجود در شیر و فراورده های لبنی) ممکن است با جذب کلسیم تداخل داشته باشند. بهتر است از مصرف کلسبم با مواد عذایی حاوی ترکیبات فوق خودداری کنید.

مزیت کلسیم سیترات نسبت به کلسیم کربنات

✔ کلسیم سیترات امکان رسوب کمتری در کلیه دارد، لذا در افرادی با شانس بالای این عارضه، انتخاب ارجح تری است.

✔ کلسیم سیترات مانند کلسیم کربنات به محیط اسیدی معده نیاز ندارد، بنابراین میتوان ان را با معده خالی هم مصرف کرد.

✔ با توجه به عدم نیاز به محیط اسیدی برای جذب در سالمندان که ترشح اسید در انها کاهش یافته و همچنین در افرادی که داروهای مهار کننده اسید معده مصرف میکنند انتخاب بهتری است.

✔ در افرادی که عوارض گوارشی کلسیم کربنات را تحمل نمیکنند کلسیم سیترات توصیه میشود.

بلی ولی این احتمال در “افراد سالم” مشکل ساز نیست. این احتمال در افرادی که سابقه سنگ کلیه خصوصا از نوع سنگ های اگزالاتی دارند بیشتر است. این عارضه جانبی همچنین در افرادی که مایعات کمتری مینوشند و یا غذها یی که اگزالات بالا( مانند ریواس و چغندر و اسفناج و فلفل سبز ) دارند مصرف میکنند باز هم بیشتر خواهد بود.

زنان 50 ساله و کمتر: 1000 میلی گرم در روز – مردان 70 سال و کمتر: 1000 میلی گرم در روز – زنان بالای 50 سال: 1200 میلی گرم در روز – مردان بالای 70 سال: 1200 میلی گرم در روز

0 0 رای ها
امتیاز به مقاله

به اشتراک بگذارید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
    0
    سبد خرید
    سبد شما خالی استبازگشت به فروشگاه