دسته‌بندی نشده

10 سوال مهم درباره ضد آفتاب به همراه پاسخ کامل به آن ها

10 سوال مهم درباره ضد آفتاب

10 سوال مهم درباره ضد آفتاب را در این مقاله پاسخ دادیم تا مهم ترین دغدغه های شما را درباره ضد آفتاب پاسخ دهیم. پیشنهاد می کنیم پاسخ های این مقاله را از دست ندهید.

ما در داروخانه اینترنتی ویتامین ث افتخار آشنایی با شما را داریم. در این مقاله در تلاشیم به شما کمک کنیم قبل از هر اقدامی برای خرید محصولات مختلف دارویی، زیبایی و مراقبتی، اطلاعات لازم و کافی درباره مسئله ای که ذهنتان را مشغول کرده بدست آورید. سپس با خیال راحت بتوانید انتخابی درست و رضایت بخش داشته باشید. در ادامه با ما همراه باشید:

بهترین راه برای جلوگیری از آسیب دیدن پوست از اشعه های مضر آفتاب چیست؟ دور ماندن از آن. اما اجتناب از خورشید روشی وحشتناک برای گذراندن وقت است، به خصوص زمانی که اشعه های خورشید تا حدی مسئول خلق و خوی شما هستند.

بنابراین، بهترین راهی که برای محافظت پوست در پیش رو داریم؟ استفاده از ضد آفتاب است.

با متخصصان صحبت کردیم و این تحقیق را برای رفع سردرگمی شما در مورد ضد آفتاب انجام دادیم. از اعداد SPF گرفته تا انواع پوست، در اینجا به هر سوالی درباره کرم ضد آفتاب پاسخ داده ایم.

 10 سوال مهم درباره ضد آفتاب + پاسخ آن ها

1. چقدر باید به SPF دقت کرد؟

 • سوال اول از 10 سوال مهم درباره ضد آفتاب

دکتر فاین فری، متخصص پوست نیویورک به ما یادآوری می کند که “هیچ ضد آفتابی 100 درصد در جلوگیری از سوزش و آسیب پوست موثر نیست.” وی همچنین خاطر نشان کرد که ضد آفتاب “می تواند مدت زمان حضور شما در بیرون را افزایش دهد.”

مقدار زمان صرف شده در فضای بیرون تا حدودی با SPF ارتباط دارد.

تحقیقات اخیر نشان می دهد که SPF 100 در مقایسه با SPF 50 تفاوت زیادی در محافظت از پوست ایجاد می کند.

دکتر فری افزود: SPF بالاتر حالت چسبندگی دارد، به همین دلیل برخی از افراد SPF  پایین را ترجیح می دهند. اما این محافظت بیشتر برای یک روز ساحلی ارزشش را دارد، حتی اگر نمی خواهید برای مصرف روزانه آن را انتخاب کنید. SPF 30 حداقل SPF پیشنهادی من است، اما SPF بالاتر همیشه بهتر است.”

 

2. محافظت در برابر اشعه های UVA و UVB چگونه انجام می شود؟

 • سوال دوم از 10 سوال مهم درباره ضد آفتاب

نور خورشید انواع مختلفی از پرتوهای نوری را ساطع می کند که دو مورد اصلی در آسیب رساندن به پوست اشعه ماورا بنفش (UVA) و اشعه فرابنفش (UVB) است. اشعه UVB طول موج کوتاهتری دارد و نمی تواند به شیشه نفوذ کند، ولی باعث آفتاب سوختگی می شود.

اشعه UVA که می تواند از شیشه عبور کند خطرناک تر است زیرا حتی در مواقعی که احساس سوزش نمی کنید بر زیر سطح پوست شما تأثیر می گذارد.

به همین دلیل، باید مطمئن شوید که ضد آفتاب شما برچسب ” broad spectrum”، “UVA/UVB protection” یا ” multi-spectrum” داشته باشد. اصطلاح ” broad spectrum” اصطلاحی است که اغلب در ایالات متحده مشاهده خواهید کرد زیرا توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) تنظیم می شود.

دکتر Monique Chheda متخصص پوست در واشنگتن دی سی، می گوید: “معمولاً دو موادی که پوشش UVA را تامین می کنند آووبنزون و اکسید روی هستند، بنابراین باید مطمئن شوید که ضد آفتاب شما یکی از این موارد را دارد.”

به طور خلاصه: هر دو اشعه UVB و UVA باعث سرطان پوست می شوند و علائم پیری می شوند، بنابراین همیشه یک ضد آفتاب طیف گسترده (broad spectrum) با حداقل SPF 30 یا بالاتر انتخاب کنید.

 

3. تفاوت ضد آفتاب های مینرال و شیمیایی چیست؟

 • سوال سوم از 10 سوال مهم درباره ضد آفتاب

اصطلاحات ضد آفتاب فیزیکی (یا مینرال) و شیمیایی را خواهید شنید. این اصطلاحات به عناصر فعال مورد استفاده اشاره می کنند.

 

ضد آفتاب مینرال (غیر آلی)

 • سوال مهم درباره ضد آفتاب

فقط دو ماده ضد آفتاب غیر آلی مورد تأیید FDA وجود دارد: زینک اکساید و تیتانیوم دی اکساید. به نظر می رسد که ضد آفتاب مینرال مانع محافظتی در سطح پوست شما ایجاد می کند که اشعه ماورا بنفش را از بدن منعکس و پخش می کند. با این حال، تحقیقات اخیر یک منبع معتبر نشان می دهد که این ضد آفتاب ها با جذب حداکثر 95 درصد از اشعه در واقع از پوست محافظت می کنند.

ضد آفتاب های مینرال معمولاً آثار گچ سفیدی بر جا می گذارند، مگر اینکه شما از یک محصول رنگی یا محصولی استفاده کنید که از فناوری نانو برای تجزیه ذرات استفاده می کند. در حالی که ضد آفتاب های مینرال با عنوان “طبیعی” شناخته می شوند، اما بیشتر آنها برای اینکه به راحتی در پوست نفوذ کنند باید با مواد شیمیایی مصنوعی فرآوری شوند.

 

ضد آفتاب شیمیایی

 •  سوال مهم درباره ضد آفتاب

تمام ترکیبات فعال دیگر که زینک اکساید و تیتانیوم دی اکساید نیستند، مواد ضد آفتاب شیمیایی محسوب می شوند. ضد آفتاب های شیمیایی به جای ایجاد مانع در سطح بالای پوست، مانند لوسیون در پوست شما جذب می شوند. این مواد فعال “باعث واکنش شیمیایی می شوند که اشعه خفیف ماورl بنفش را به گرما تبدیل می کند تا نتواند به پوست آسیب برساند.”

دکتر Chheda به بیماران خود پیشنهاد می کند از هر نوع ضد آفتاب که خودشان ترجیح می دهند استفاده کنند اما هشدار می دهد که هنگام انتخاب یک ضد آفتاب کاملاً مینرال، برای داشتن پوشش طیف گسترده، باید به دنبال محصولی با حداقل 10 درصد زینک اکساید باشند.

 

4. چند وقت یکبار باید ضد آفتاب زد؟

 • سوال چهارم از 10 سوال مهم درباره ضد آفتاب

دکتر Frey می گوید: “من 365 روز در سال ضد آفتاب می زنم. صبح ها بعد از مسواک زدن دندان هایم از ضد آفتاب استفاده می کنم.”

چه بعد از ظهر را زیر آفتاب باشید چه نباشید، مطمئن شوید که به اندازه کافی ضد آفتاب استفاده می کنید تا مؤثر واقع شود – اکثراً این کار را نمی کنیم.

هر شخص اگر روزی 6 ساعت بیرون و در آفتاب باشد حداقل 85 گرم ضد افتاب نیاز دارد. اگر با اب سر و کار ندارد، کلاه بپوشید و در سایه بنشینید.

افرادی که رنگ پوست تیره دارند و یا افرادی که به راحتی برنزه می شوند نیز نباید چشم پوشی کنند.

دکتر Chheda می گوید:”تن پوست شما نباید تصمیم بگیرد که چقدر از ضد افتاب استفاده کنید. هر شخص، صرف نظر از رنگ پوست، باید مقدار کافی ضد آفتاب را برای اطمینان از محافظت کامل استفاده کند.” میزان زنده ماندن از سرطان پوست در جمعیت های غیر سفید پوست کمتر است و ممکن است به دلیل این باور غلط باشد که افرادی با رنگ پوست تیره نیازی به ضد آفتاب ندارند.

 

5. اگر بیشتر روز را در فضای داخل بگذرانیم باز هم نیاز به ضد آفتاب داریم؟

 • سوال پنجم از 10 سوال مهم درباره ضد آفتاب

حتی اگر در فضای آزاد نباشید باز هم نمی شود تضمین کرد که از طریق پنجره در معرض اشعه های مضر افتاب قرار نمی گیرید. مطالعات نشان می دهد که استفاده روزانه از ضد آفتاب می تواند به طور قابل توجهی خطر ابتلا به سرطان پوست و پیری پوست را کاهش دهد (که با چین و چروک، هایپرپیگمنتیشن و لکه های تیره مشخص می شود).

همیشه ضد آفتاب را تجدید کنید. اگر بیرون هستید هر دو ساعت آن را تجدید کنید. آنچه در ابتدا می زنید می تواند در طول روز حرکت کند یا تغییر مکان دهد. همچنین کار ضد آفتاب حدود 20 دقیقه طول می کشد. اگر ضد آفتاب شما زینک اکساید بیشتری دارد، می توانید از مقدار کمتری استفاده کنید، اما اگر مطمئن نیستید، ریسک نکنید!

 

6. آیا بین ضد آفتاب صورت و ضد آفتاب بدن تفاوتی وجود دارد؟

 • سوال ششم از 10 سوال مهم درباره ضد آفتاب

طبق گفته های دکتر Frey تنها تفاوت واقعی ضد آفتاب صورت و ضد آفتاب بدن در سایز محصولی است که فروخته می شود. اگر مایل به خرید محصول جدا نیستید، می توانید از همان محصولی که برای بدن استفاده می کنید روی صورت هم استفاده کنید.

اگر پوست صورت شما نسبت به بدن حساس تر است، می توانید از ضد آفتاب سبک مخصوص صورت و فاقد چربی که به ویژه برای مصرف روزانه فرموله شده استفاده کنید. این موارد کمتر باعث مسدود شدن منافذ، ایجاد شکستگی یا تحریک پوست می شوند.

همچنین از اسپری ضد آفتاب روی صورت خودداری کنید، زیرا استنشاق آنها ایمن نیست. در مواقع اضطراری، ابتدا ضد آفتاب را روی دست خود اسپری کنید و سپس آن را به صورت خود بمالید.

 

7. آیا کودکان و نوزادان باید از ضد آفتاب های متفاوت نسبت به بزرگسالان استفاده کنند؟

 • سوال هفتم از 10 سوال مهم درباره ضد آفتاب

برای نوزادان و کودکان و همچنین کسانی که پوست حساس دارند، متخصصان پوست ضد آفتاب مینرال را توصیه می کنند زیرا احتمال ایجاد بثورات یا سایر واکنش های آلرژیک بسیار کمتر است.

برای کودکان پر جنب و جوش که نمی توانند مراحل کرم زدن را تحمل کنند اسپری ضد آفتاب گزینه بهتری است. ابتدا مطمئن شوید که بینی و دهان آنها کاملاً بسته باشد آنگاه اسپری کنید تا زمانی که پوست براق شود.

 

8. آیا باید نگران مواد مضر ضد آفتاب باشیم؟

 • سوال هشتم از 10 سوال مهم درباره ضد آفتاب

تمام متخصصان پوست تأکید کردند که مواد فعال موجود در ضد آفتاب به شدت توسط FDA جهت ایمنی آزمایش می شوند. آنها قبول دارند که جذب کننده های شیمیایی به احتمال زیاد باعث تحریک پوست می شوند، بنابراین اگر بیماری پوستی مانند اگزما یا روزاسه دارید یا اگر مستعد واکنش های آلرژیک هستید، از ضد آفتاب هایی که حاوی زینک اکساید و تیتانیوم دی اکساید هستند، استفاده کنید.

رایحه ها برای بسیاری از افراد تحریک کننده هستند، بنابراین یک ضد آفتاب مینرال که فاقد عطر و ضد آلرژی نیز باشد، ایده آل است.

اگر در مورد ایمنی ضد آفتاب سؤالی دارید، داستین جی مولنس، متخصص پوست در اسکاتسدیل، آریزونا، توصیه می کند راهنمای ضد آفتاب گروه کاری محیط زیست را بررسی کنید، که براساس داده های علمی و ادبیات، به صدها ضد آفتاب رتبه بندی ایمنی می دهد.

 

9. آیا ضد افتاب ها باعث از بین رفتن صخره های مرجانی می شوند؟

 • سوال نهم از 10 سوال مهم درباره ضد آفتاب

در می 2018، هاوایی ضد آفتاب شیمیایی حاوی مواد اکسی بنزون و اوکتینوکسات را ممنوع کرد چرا که دانشمندان معتقدند در سفید شدن صخره های مرجانی نقش دارند.

اما قانون جدید هاوایی تا سال 2021 اجرا نمی شود، بنابراین در حال حاضر این ضد آفتاب ها در قفسه های فروشگاه ها دیده می شوند.

به طور کلی، اقدام پیشگیرانه و انتخاب ضد آفتاب های ضد ریف که شامل اکسی بنزون یا اوکتینوکسات نیستند، فکر بدی نیست.

تمام ضد آفتاب های مینرال کاملاً شفاف نیستند. بسیاری از آنها حاوی ذرات زینک اکساید و تیتانیوم دی اکساید در اندازه میکروسکوپی هستند که به آنها ذرات نانو می گویند. تحقیقات اخیر، نشان می دهد که این نانوذرات ممکن است برای صخره های مرجانی نیز مضر باشند.

اگر می خواهید جانب احتیاط را رعایت کنید، از کرم ضد آفتابی که زینک اکساید غیر نانو در لیست مواد تشکیل دهنده آن قرار دارد استفاده کنید.

 

10. چگونه می توان ضد آفتاب مناسب نوع پوست خود را انتخاب کرد؟

 • سوال دهم از 10 سوال مهم درباره ضد آفتاب

می توانید با اصول اولیه شروع کنید: طیف گسترده و حداقل 30 SPF را انتخاب کنید. فاکتورهایی را که برای شما مهم هستند مانند بیماری پوستی یا اینکه ترجیح می دهید از استیک به جای کرم استفاده کنید، تمام این موارد را در نظر بگیرید.

 

روش های دیگر برای در امان بودن از اشعه های مضر آفتاب

دکتر Frey می گوید: با همه این اوصاف، بهترین آنها ضد آفتابی است که قصد استفاده از آن را دارید. اگر واقعاً می خواهید از اشعه های مضر آفتاب در امان بمانید، کلاه بپوشید، از لباس های محافظ در برابر آفتاب استفاده کنید و در سایه یا داخل خانه بمانید؛ مخصوصاً در تایم ظهر الی 4 بعد از ظهر.

 

داروخانه اینترنتی ویتامین ث در خدمت شماست تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

دیگر محصولات داروخانه اینترنتی ویتامین ث برای مراقبت از پوست و مو

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *