ارسال رایگان برای سفارشات بالای 500 هزار تومان

ارسال رایگان برای سفارشات بالای 500 هزار تومان

حساسیت به ضد آفتاب و هر چیزی که درباره آن باید بدانید – از علت تا روش پیشگیری و درمان

فهرست محتوا

حساسیت به ضد آفتاب امکان دارد؟ علائم آن چیست؟ چطور از ایجاد آلرژی پیشگیری کنیم؟ چه زمان به درمان حساسیت به ضدآفتاب نیاز داریم؟ این مقاله می تواند به شما کمک کند تا پاسخ این سوالات را بدانید.

ما در داروخانه اینترنتی ویتامین ث افتخار آشنایی با شما را داریم. در این مقاله در تلاشیم به شما کمک کنیم قبل از هر اقدامی برای خرید محصولات مختلف دارویی، زیبایی و مراقبتی، اطلاعات لازم و کافی درباره مسئله ای که ذهنتان را مشغول کرده بدست آورید. سپس با خیال راحت بتوانید انتخابی درست و رضایت بخش داشته باشید. در ادامه با ما همراه باشید:

آیا حساسیت به ضد آفتاب برای شما هم به وجود آمده است؟

بعضی وقت ها این سوال کمی عجیب به نظر می رسد و یا معمولا کسی نمی پرسد که آیا می توان به ضد آفتاب حساسیت داشت؟ اگرچه ضد آفتاب ممکن است برای برخی افراد بی خطر باشد، اما ممکن است برخی از مواد تشکیل دهنده مانند عطرها و اکسی بنزون باعث ایجاد واکنش آلرژیک شوند. این علائم می تواند باعث ایجاد بثورات آلرژیک شود.
اگر بثورات پوستی ضد آفتاب را تجربه می کنید، شناسایی علل اصلی آن بسیار مهم است. به جای اینکه کاملا از ضد آفتاب چشم پوشی کنید، باید در عوض نوع دیگری را با سایر ترکیبات استفاده کنید که منجر به واکنش های آلرژیک نمی شود. برای کسب اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید.

علائم حساسیت به ضد آفتاب

علائم آلرژی ضد آفتاب شبیه به آلرژی در برابر آفتاب است (مسمومیت آفتابی نیز نامیده می شود) و همچنین بثورات گرمایی یا آفتاب سوختگی به نظر می رسد. همه این شرایط شامل بثورات قرمز، و گاهی بثورات خارش دار است.
علائم دیگر آلرژی ضد آفتاب ممکن است شامل موارد زیر باشد:
• کهیر
• برجستگی های بلند شده
• تورم
• تاول
• خون ریزی
• سوزش
• درد

مدت زمان لازم برای ایجاد یک واکنش آلرژیک

مدت زمان لازم برای ایجاد یک واکنش آلرژیک به خود شخص بستگی دارد. ممکن است در عرض چند دقیقه اتفاق بیفتد یا ممکن است تا دو روز طول بکشد تا علائم بروز کنند.
بعضی اوقات ممکن است تا زمانی که ضد آفتاب روی پوست شما در معرض نور آفتاب با اشعه ماورا بنفش باشد، واکنشی نشان ندهید. به این نوع واکنش درماتیت تماسی فتو آلرژیک گفته می شود.

اگر با سایر محصولات درماتیت تماسی داشته باشید ممکن است در معرض خطر آلرژی ضد آفتاب قرار بگیرید. افرادی که پوست حساسی دارند بیشتر مستعد حساسیت های شیمیایی در محصولات پوستی هستند. اگر به برخی از مواد پوستی درماتیت تماسی دارید، ممکن است به عطرها و سایر مواد شیمیایی نیز حساسیت داشته باشید.
در صورت بروز آلرژی ضد آفتاب در خانواده، باید هنگام استفاده از ضد آفتاب جدید نیز احتیاط کنید.

برای درمان حساسیت به ضد آفتاب چه کاری می توان انجام داد؟

آلرژی ضد آفتاب مانند سایر واکنش های پوستی آلرژیک درمان می شود. در موارد خفیف تر، بثورات به خودی خود فروکش می کنند. در موارد متوسط تا شدید ممکن است به استروئیدهای موضعی یا خوراکی نیاز داشته باشد تا التهاب و واکنش را کاهش دهد. آنتی هیستامین های خوراکی همچنین می توانند به خارش و واکنش آلرژیک کمک کنند.

همچنین قرار گرفتن در معرض آفتاب می تواند باعث تشدید بثورات مربوط به آلرژی ضد آفتاب شود. مهم است که در این زمان از قرار گرفتن در معرض آفتاب خودداری کنید تا زمانی که پوستتان کاملاً بهبود یابد. بسته به شدت آن ممکن است بهبودی کامل تا چند روز طول بکشد.

چگونه می توان از واکنش آلرژیک جلوگیری کرد؟

بهترین راه برای جلوگیری از واکنش آلرژیک به ضد آفتاب، اجتناب از موادی است که می دانید به آنها حساس هستید. با این حال، همیشه نمی توان به راحتی فهمید که به کدام ماده حساسیت دارید. مگر در مواردی که آزمایش حساسیت داده باشید، اینکه به چه چیزی حساسیت دارید می تواند کمی آزمایش و خطا داشته باشد.

احتمالاً بخواهید با برخی از شناخته شده ترین مواد ضد آفتاب که باعث واکنش می شوند، آشنا شده و از آنها اجتناب کنید. طبق کالج آلرژی، آسم و ایمونولوژی آمریکا، این موارد عبارتند از:
• بنزوفنون ها (به خصوص بنزوفنون 3 یا اکسی بنزون)
• دی بنزوئیل متان ها
• دارچین
• عطرهای اضافه شده

ضد آفتاب های حاوی زینک اکساید و تیتانیوم دی اکساید خطر کمتری برای واکنش های آلرژیک ایجاد می کنند و همچنین در برابر اشعه UVA و UVB محافظت می کنند.
مانند هر محصول مراقبت از پوست جدیدی، بهتر است هنگام استفاده از ضدآفتاب جدید یک تست پَچ انجام دهید. برای این کار باید حداقل یک الی دو روز زوتر از موعد استفاده تست پچ را انجام دهید.

برای انجام تست پَچ:

1. مقداری از ضدآفتاب را روی دست خود بمالید. بهتر است بر روی آرنج تست کنید چون بهتر عمل می کند.
2. منتظر بمانید و ببینید پوست واکنشی نشان می دهد یا نه. شاید لازم باشد منطقه را در معرض نور آفتاب قرار دهید تا نتیجه را بهتر ببینید.
3. اگر طی دو روز اتفاقی نیفتاد، در این صورت می توانید ضد آفتاب را به بقیه بدن خود بزنید.

در صورت حساسیت به ضد آفتاب چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

موارد مکرر یا حساسیت شدید به ضد آفتاب باید توسط پزشک بررسی شود. یک متخصص پوست می تواند با تشخیص بیماری پوست و درمان آن به شما کمک کند. احتمالاً پیشنهادهایی را برای استفاده از ضد آفتاب مناسب و قرار گرفتن در معرض آفتاب به شما ارائه دهد.

همچنین ممکن است لازم باشد به متخصص آلرژی مراجعه کنید. آنها می توانند آزمایش خون یا پوست انجام داده و آلرژی های دقیق شما را شناسایی کنند. گزینه های درمانی برای آلرژی های شدید می تواند شامل آنتی هیستامین ها و همچنین شات های آلرژی (واکسن آلرژی) باشد.

نکات ایمنی در برابر آفتاب برای پیشگیری از حساسیت

روش دیگر برای کاهش خطر حساسیت به ضد آفتاب این است که کمتر در معرض اشعه های مضر ماورا بنفش باشید. استفاده از ضد آفتاب هر روز در خارج از منزل توصیه می شود، اما می توانید اقدامات دیگری نیز برای جلوگیری از قرار گرفتن در معرض اشعه ماورا بنفش انجام دهید. این اقدامات شامل پوشیدن کلاه، پیراهن آستین بلند و شلوار در هر زمان ممکن است. در تجهیزات ورزشی بیرونی یا فروشگاه های کمپینگ به دنبال لباس هایی با ضد آفتاب داخلی باشید.

همچنین می توانید میزان فعالیت های بیرون خود را که در ساعت 10:00 تا 4:00 بعد از ظهر شرکت می کنید، کاهش دهید، یعنی زمانی که خورشید در بیشتر نقاط جهان در بالاترین شدت خود قرار دارد.

کلام آخر درباره حساسیت به ضد آفتاب

آلرژی ضد آفتاب خیلی نادر نیست. بهترین راه برای جلوگیری از واکنش های آلرژیک ضد آفتاب این است که مطمئن شوید از هرگونه مواد شناخته شده ای که به آن حساس هستید خودداری کنید. کاهش قرار گرفتن در معرض آفتاب به طور کلی می تواند از آسیب پوست نیز محافظت کند.

استفاده از ضد آفتاب بخش مهمی از پیشگیری از ابتلا به سرطان پوست است، بنابراین باید سعی کنید محصولی موثر پیدا کنید که در هر زمان باعث بروز حساسیت پوستی نشود.
اگر علیرغم تغییر ضد آفتاب خود همچنان حساسیت پوستی دارید، زمان آن فرا رسیده است که برای مشاوره به پزشک مراجعه کنید.

در آخر برای انتخاب درست کرم ضد آفتاب مناسب برای پوست خود می توانید از مقاله زیر کمک بگیرید:

نحوه انتخاب کرم ضد آفتاب مناسب انواع پوست + قیمت و خرید

 

داروخانه اینترنتی ویتامین ث در خدمت شماست تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

دیگر محصولات داروخانه اینترنتی ویتامین ث برای مراقبت از پوست و مو

0 0 رای ها
امتیاز به مقاله

به اشتراک بگذارید

guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها