ارسال رایگان برای سفارشات بالای 500 هزار تومان

ارسال رایگان برای سفارشات بالای 500 هزار تومان

6 مزیت مصرف مکمل های کلاژن؛ پاسخ به سوالات شما در داروخانه اینترنتی ویتامین ث

فهرست محتوا

مزیت مصرف مکمل های کلاژن چیست؟ علاوه بر معرفی 6 مزیت مکمل های کلاژن به سوال مهم عوارض جانبی مصرف مکمل های کلاژن در این مقاله پاسخ داده ایم.

ما در داروخانه اینترنتی ویتامین ث افتخار آشنایی با شما را داریم. در این مقاله در تلاشیم به شما کمک کنیم قبل از خرید محصول مورد نیازتان با داشتن اطلاعات لازم و کافی درباره محصول، بتوانید انتخابی درست و رضایت بخش داشته باشید. در ادامه با ما همراه باشید:

کلاژن فراوان ترین پروتئین در بدن است. این پروتئین جزء اصلی بافت های همبند است که چندین قسمت بدن از جمله تاندون ها، رباط ها، پوست و ماهیچه ها را تشکیل می دهد.
کلاژن عملکردهای اساسی و مهم زیادی دارد، از جمله ساختار پوست و تقویت استخوان ها.

در سال های اخیر، مکمل های کلاژن رواج یافته است. اکثر این مکمل ها هیدرولیز می شوند، یعنی کلاژن تجزیه شده و جذب آن را آسان تر می کند. غذاهای متعددی وجود دارند که می توانید برای افزایش کلاژن مصرف کنید، از جمله ماهی و آبگوشت قلم.

مصرف کلاژن ممکن است فواید مختلفی برای سلامتی داشته باشد، از تسکین درد مفاصل گرفته تا بهبود سلامت پوست. در این مقاله 6 مزیت مصرف کلاژن برای سلامتی را مورد بررسی قرار می دهیم.

6 مزیت مصرف مکمل های کلاژن

1. بهبود سلامت پوست

  • اولین مزیت مصرف مکمل های کلاژن

کلاژن یکی از اجزای اصلی پوست است. این ماده در تقویت پوست نقش مهمی دارد، به علاوه ممکن است از خاصیت ارتجاعی و آبرسانی نیز برخوردار باشد. با افزایش سن، بدن کلاژن کمتری تولید می کند و منجر به خشکی پوست و ایجاد چین و چروک می شود. با این حال، چندین مطالعه نشان داده است که پپتیدهای کلاژن یا مکمل های حاوی کلاژن ممکن است با کاهش چین و چروک و خشکی پوست به جوانسازی آن کمک کند.

در یک مطالعه، خانم هایی که مکمل حاوی 5/2 تا 5 گرم کلاژن را به مدت 8 هفته مصرف کرده بودند، خشکی پوست کمتری داشتند و نسبت به افرادی که مکمل مصرف نکردند افزایش قابل توجهی در خاصیت ارتجاعی پوست تجربه کردند. مطالعه دیگری نشان داد خانم هایی که روزانه یک نوشیدنی حاوی مکمل کلاژن را به مدت 12 هفته مصرف کردند، نسبت به گروه کنترل افزایش هیدراتاسیون پوست و کاهش چشمگیری در عمق چین و چروک را تجربه کرده اند.

اثرات کاهش چین و چروک مکمل های کلاژن به توانایی آنها در تحریک بدن برای تولید کلاژن به تنهایی نسبت داده شده است. علاوه بر این، مصرف مکمل های کلاژن ممکن است باعث تولید پروتئین های دیگر شود که به ساختار پوست از جمله الاستین و فیبریلین کمک می کند. همچنین گفته می شود که مکمل های کلاژن به جلوگیری از آکنه و سایر بیماری های پوستی کمک می کند، اما این گفته ها فاقد شواهد علمی هستند.

2. تسکین درد مفاصل

  • دومین مزیت مصرف مکمل های کلاژن

کلاژن به حفظ یکپارچگی غضروف (بافتی مانند لاستیک که از مفاصل محافظت می کند) کمک می کند. با افزایش سن کلاژن بدن به مرور کاهش می یابد و در این صورت خطر ابتلا به اختلالات دژنراتیو مفصل مانند آرتروز افزایش می یابد.

برخی از مطالعات نشان داده اند که مصرف مکمل های کلاژن ممکن است به بهبود علائم آرتروز و کاهش کلی درد مفاصل کمک کند. در یک مطالعه، 73 ورزشکار که به مدت 24 هفته، روزانه 10 گرم کلاژن مصرف کرده بودند، در مقایسه با گروهی که آن را مصرف نکرده بودند، هنگام راه رفتن و استراحت، کاهش درد قابل توجهی در مفاصل نشان دادند.

در مطالعه دیگری، بزرگسالانی به مدت 70 روز، روزانه دو گرم کلاژن مصرف کردند. افرادی که کلاژن مصرف کرده بودند کاهش قابل توجهی در درد مفاصل داشتند و در مقایسه با افرادی که آن را مصرف نکردند بهتر قادر به انجام فعالیت های بدنی بودند.

طبق نظریه محققان، مکمل کلاژن ممکن است در غضروف تجمع کرده و بافت ها را برای ساخت کلاژن تحریک کند. این امر ممکن است منجر به کاهش التهاب، حمایت بهتر از مفاصل و کاهش درد شود.
اگر می خواهید از مکمل کلاژن برای تسکین درد استفاده کنید، مطالعات نشان می دهد که باید با دوز روزانه 8 الی 12 گرم شروع کنید.

3. جلوگیری از پوکی استخوان

  • سومین مزیت مصرف مکمل های کلاژن

استخوان ها عمدتا از کلاژن ساخته شده اند که به آنها ساختار می دهد و به استحکام آنها کمک می کند. همانطور که کلاژن با افزایش سن کاهش می یابد، توده استخوانی نیز کاهش می یابد. این امر ممکن است به شرایطی مانند پوکی استخوان منجر شود، که با تراکم استخوان پایین مشخص می شود و با خطر بالای شکستگی استخوان مرتبط است.

مطالعات نشان داده اند که مصرف مکمل های کلاژن ممکن است اثرات خاصی در بدن داشته باشد که از تجزیه استخوان که منجر به پوکی استخوان می شود جلوگیری می کند.

4. تقویت توده عضلانی

  • چهارمین مزیت مصرف مکمل های کلاژن

بین 1 تا 10 درصد از بافت ماهیچه ای از کلاژن تشکیل شده است. این پروتئین برای قوی نگه داشتن و عملکرد صحیح ماهیچه ها ضروری است. مطالعات نشان می دهد که مکمل های کلاژن به تقویت توده عضلانی در افراد مبتلا به سارکوپنی (از بین رفتن توده عضلانی که با افزایش سن اتفاق می افتد)، کمک می کند.

در یک مطالعه، 27 مرد نحیف و لاغر همزمان با شرکت در یک برنامه ورزشی، برای مدت 12 هفته روزانه 15 گرم کلاژن مصرف کردند. در مقایسه با مردانی که ورزش می کردند اما کلاژن نمی گرفتند، آنها توده عضلانی قابل توجه و قدرت بیشتری کسب کردند.

محققان عنوان کرده اند مصرف کلاژن ممکن است سنتز پروتئین های عضلانی مانند کراتین را تقویت کند و همچنین می تواند در تحریک رشد عضلات نقش داشته باشد. تحقیقات بیشتری برای بررسی پتانسیل کلاژن برای تقویت توده عضلانی لازم است.

5. بهبود سلامت قلب

  • پنجمین مزیت مصرف مکمل های کلاژن

طبق نظریه محققان، مصرف مکمل های کلاژن ممکن است به کاهش خطر بیماری های قلبی کمک کند. کلاژن ساختار عروق را فراهم می کند (رگ های خونی که خون را از قلب به بقیه بدن منتقل می کنند). بدون داشتن کلاژن کافی، عروق ممکن است ضعیف و شکننده شوند. این مسئله ممکن است آترواسکلروز را در پی داشته باشد، بیماری ای که با باریک شدن عروق مشخص می شود. آترواسکلروز این پتانسیل را دارد که منجر به حمله قلبی و سکته مغزی شود.

در یک مطالعه، 31 فرد بزرگسال سالم برای مدت 6 ماه روزانه 16 گرم کلاژن مصرف کردند. در پایان آنها نسبت به زمان پیش از شروع مصرف مکمل، کاهش قابل توجهی در میزان تصلب شریان را تجربه کرده بودند. علاوه بر این، آنها سطح کلسترول HDL خوب خود را به طور متوسط 6% افزایش دادند. HDL یک عامل مهم در خطر ابتلا به بیماری های قلبی از جمله آترواسکلروز است. با این وجود، مطالعات بیشتری در مورد نقش مکمل های کلاژن در سلامت قلب مورد نیاز است.

6. سایر مزایای سلامتی

  • ششمین مزیت مصرف مکمل های کلاژن

مکمل های کلاژن ممکن است مزایای دیگری برای سلامتی داشته باشند، اما این موارد به طور گسترده مورد مطالعه قرار نگرفته اند.

  • مو و ناخن. مصرف کلاژن ممکن است با جلوگیری از شکنندگی ناخن ها، قدرت آنها را افزایش دهد. علاوه بر این، ممکن است موها و ناخن ها را بلندتر کند.
  • سلامت روده. اگرچه شواهد علمی برای تأیید این ادعا وجود ندارد، اما برخی از پزشکان استفاده از مکمل های کلاژن را برای درمان نفوذپذیری روده ای یا سندرم روده نشتی توصیه می کنند.
  • سلامت مغز. هیچ مطالعه ای نقش مکمل های کلاژن در سلامت مغز را بررسی نکرده است. با این حال، برخی افراد ادعا می کنند که روحیه را بهبود می بخشند و علائم اضطراب را کاهش می دهند.
  • کاهش وزن. برخی معتقدند که مصرف مکمل های کلاژن ممکن است باعث کاهش وزن و افزایش متابولیسم بدن شود. هیچ مطالعه ای برای حمایت از این ادعاها انجام نشده است.

اگرچه این اثرات بالقوه امیدوار کننده است، اما قبل از نتیجه گیری رسمی، تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

غذاهای حاوی کلاژن

کلاژن در بافت همبند حیوانات یافت می شود. بنابراین، غذاهایی مانند پوست مرغ، گوشت گاو و ماهی منبع کلاژن هستند. غذاهایی حاوی ژلاتین مانند آبگوشت قلم، همچنین کلاژن را تأمین می کنند. ژلاتین یک ماده پروتئینی است که پس از پخته شدن کلاژن از آن حاصل می شود.

تحقیقات بیشتری لازم است تا مشخص شود آیا خوردن غذاهای سرشار از کلاژن به افزایش کلاژن در بدن کمک می کند یا نه. هیچ مطالعه انسانی در مورد اینکه آیا غذاهای غنی از کلاژن فواید مشابه مکمل ها را دارند یا خیر، انجام نشده است.

آنزیم های گوارشی کلاژن موجود در غذا را به آمینو اسیدها و پپتیدهای جداگانه تجزیه می کنند. با این وجود، کلاژن موجود در مکمل ها قبلاً تجزیه شده یا هیدرولیز شده است، به همین دلیل تصور می شود که به طور موثرتری از کلاژن موجود در مواد غذایی جذب می شود.

عوارض جانبی مصرف مکمل های کلاژن

در حال حاضر، بسیاری از خطرات شناخته شده در ارتباط با مصرف مکمل های کلاژن وجود ندارد. با این حال برخی مکمل ها از مواد حساسیت زای معمولی مانند ماهی، صدف و تخم مرغ تهیه می شوند. افرادی که به این غذاها حساسیت دارند باید از مکمل های کلاژن ساخته شده با این مواد برای جلوگیری از واکنش های آلرژیک خودداری کنند.

برخی از افراد نیز عنوان کرده اند که مکمل های کلاژن یک طعم بد درازمدت را در دهان بر جای می گذارد. علاوه بر این، مکمل های کلاژن می توانند عوارض جانبی گوارشی مانند احساس سیری و سوزش سر دل را ایجاد کنند. صرف نظر از این موارد، به نظر می رسد این مکمل ها برای اکثر مردم بی خطر هستند.

کلام آخر درباره مزیت مصرف مکمل های کلاژن

مصرف کلاژن با شماری از مزایای سلامتی و خطرات شناخته شده بسیار کمی همراه است. برای شروع، مکمل ها می توانند سلامت پوست را با کاهش چین و چروک و خشکی بهبود بخشند. آنها همچنین ممکن است به افزایش توده عضلانی، جلوگیری از تحلیل استخوان و تسکین درد مفاصل کمک کنند.

برخی افراد مزایای دیگر مکمل های کلاژن را گزارش کرده اند. اما این ادعاها زیاد مورد مطالعه قرار نگرفته اند. اگرچه چندین ماده غذایی حاوی کلاژن هستند. اما مشخص نیست که آیا کلاژن موجود در غذا همان مزایای مکمل ها را دارد یا خیر.
مکمل های کلاژن به طور کلی بی خطر هستند. استفاده از آنها بسیار آسان است و قطعاً ارزش استفاده از مزایای بالقوه آنها را دارد.

 

اگر تمایل دارید از محصولات حاوی کلاژن معتبر استفاده کنید، داروخانه ویتامین ث محصولات متنوعی را به شما پیشنهاد می کند:

لیست محصولات متنوع از برندهای معتبر حاوی کلاژن در داروخانه اینترنتی ویتامین ث

 

 

داروخانه اینترنتی ویتامین ث در خدمت شماست تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

دیگر مکمل های غذایی داروخانه اینترنتی ویتامین ث برای رفع کمبود ویتامین های بدن

0 0 رای ها
امتیاز به مقاله

به اشتراک بگذارید

guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها