ارسال رایگان برای سفارشات بالای 500 هزار تومان

ورود / ثبت نام

ارسال رایگان برای سفارشات بالای 500 هزار تومان

7 فایده ویتامین C برای بدن شما

7 فایده ویتامین C برای بدن شما؛ پاسخ به سوالات شما

فهرست محتوا

ویتامین C برای بدن یک ویتامین ضروری است؛ یعنی بدن شما نمی تواند آن را ترشح کند. در این مقاله سعی کردم به پرسش های شما در این مورد پاسخ بدهیم.

ما در داروخانه اینترنتی ویتامین ث افتخار آشنایی با شما را داریم. در این مقاله در تلاشیم به شما کمک کنیم قبل از خرید محصول مورد نیازتان با داشتن اطلاعات لازم و کافی درباره محصول، بتوانید انتخابی درست و رضایت بخش داشته باشید. در ادامه با ما همراه باشید:

ویتامین C محلول در آب بوده و در بسیاری از میوه ها و سبزیجات یافت می شود. مرکبات، توت فرنگی، کیوی، فلفل دلمه، بروکلی، کلم و اسفناج منابع خوب ویتامین C هستند.

فایده ویتامین C برای بدن چیست؟

این ویتامین نقش های مختلفی بر عهده دارد، فایده ویتامین C برای بدن بسیار زیاد است.مقدار توصیه شده برای مصرف روزانه ویتامین C جهت استفاده از فایده ویتامین C برای بدن 75 میلیگرم برای خانم ها و 90 میلیگرم برای آقایان است.

متخصصان توصیه می کنند که ویتامین C موردنیاز خود را از میوه و سبزیجات دریافت نمایید. بسیاری از افراد نیز از مکمل ویتامینی استفاده می کنند.
در ادامه، درباره هفت فایده ویتامین C برای بدن صحبت خواهیم کرد.

1. کاهش خطر بیماری های مزمن

فایده ویتامین C برای بدن، در کاهش خطر بیماری های مزمن :ویتامین C یک آنتی اکسیدان قوی است که سیستم دفاعی بدن را تقویت می نماید.آنتی اکسیدان ها، مولکول هایی هستند که با رادیکال های آزاد مقابله می کنند. به این ترتیب، به سیستم ایمنی بدن کمک می نمایند.

اگر رادیکال های آزاد در بدن انباشته شوند، ممکن است منجر به بروز استرس اکسیداتیو گردند. این اختلال باعث ابتلا به بیماری های مزمن می شود.طبق تحقیقات، مصرف ویتامین C سطح آنتی اکسیدان های بدن را تا 30% افزایش می دهد. این امر به قدرت مقابله بدن با التهاب کمک می کند.

2. کمک به کنترل فشار خون

فایده ویتامین C برای بدن در کمک به کنترل فشار خون :تقریبا یک سوم جمعیت مبتلا به فشار خون بالا هستند.اگر فشار خون بالا باشد، فرد در خطر ابتلا به بیماری های قلبی قرار خواهد گرفت.طبق تحقیقات، مصرف ویتامین C فشار خون را کاهش می دهد.

مشاهده شده که با مصرف مکمل ویتامین C، عروقی که خون را از قلب خارج می کنند گشاد می شوند و در نتیجه فشار خون کاهش می یابد.با آنالیز 29 پژوهش، مشخص گردید مصرف مکمل ویتامین C در افراد سالم،  فشار خون سیستولیک را تا mmHg 8/3 کاهش می دهد. فشار خون دیاستولیک نیز به طور میانگین mmHg 5/1 کاهش می یابد.

مصرف مکمل ویتامین C، فشار سیستولیک را تا mmHg 9/4 و فشار دیاستولیک را تا mmHg7/1 در بزرگسالان مبتلا به فشار خون، کاهش می دهد. این نتایج امیدبخش هستند، اما هنوز مشخص نیست در طولانی مدت چه اثری خواهند داشت. افراد مبتلا به فشار خون نباید برای درمان تنها به ویتامین C اکتفا کنند. مکمل های ویتامین C می توانند فشار خون افراد (چه مبتلا به فشار خون باشند و چه نباشند) را کاهش دهند.

3. کاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی

فایده ویتامین C برای بدن در کاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی :بیماری قلبی یکی از دلایل اصلی مرگ و میر در جهان است.عوامل زیادی هستند که خطر ابتلا به بیماری قلبی را افزایش می دهند. از جمله این عوامل می توان به فشار خون بالا، بالا بودن سطح کلسترول تری گلیسرید (LDL) و سطح پایین کسترول خوب (HDL) اشاره کرد.

ویتامین C به کاهش خطر ناشی از این عوامل کمک می کند و در نتیجه، خطر ابتلا به بیماری قلبی نیز کاهش می یابد.طبق تحقیقات انجام شده بر روی 293.172 نفر، افرادی که مکمل ویتامین C  مصرف نمی کنند نسبت به کسانی که روزانه 700 میلیگرم ویتامین C مصرف می کنند، 25% بیشتر در خطر ابتلا به بیماری قلبی قرار دارند.

پژوهش دیگری نشان داد که ویتامین C موجود در مواد غذایی نیز خطر ابتلا به بیماری قلبی را کاهش می دهد.به علاوه، دانشمندان مطمئن نیستند غذاهای حاوی ویتامین C لزوماً نسبت به مکمل این ویتامین سالم تر می باشند یا خیر. بنابراین نمی توان با اطمینان گفت خود ویتامین C بر کاهش خطر بیماری اثر داشته یا مواد مغذی دیگر موجود در غذاها نیز نقشی داشته اند یا خیر.

طبق پژوهش ها، مصرف روزانه 500 میلیگرم ویتامین C می تواند عواملی که منجر به بیماری قلبی می شوند (مانند فشار خون بالا و سطح کلسترول زیاد) را کاهش دهد.

مشخص گردیده که مصرف مکمل ویتامین C، سطح LDL یا کلسترول بد خون را تا mg/dL 9/7 کاهش می دهد. به علاوه تری گلیسریدهای خون نیز تا mg/dL 1/20 کاهش می یابند.

کوتاه سخن اینکه مصرف حداقل 500 میلیگرم ویتامین C در روز، خطر ابتلا به بیماری قلبی را کاهش می دهد. البته اگر برنامه غذایی شما ویتامین C کافی داشته باشد، احتمالاً مصرف مکمل تأثیر اضافی نخواهد داشت.

4. کاهش سطح اسید اوریک خون و جلوگیری از نقرس

فایده ویتامین C برای بدن در کاهش سطح اسید اوریک خون و جلوگیری از نقرس : نقرس نوعی آرتروز است که تقریباً 4% جمعیت بزرگسال را درگیر می کند.
این اختلال بسیار دردناک بوده و موجب التهاب مفاصل (به خصوص مفاصل انگشتان شست پا) می شود. افراد مبتلا به نقرس دچار تورم و دردهای ناگهانی و شدید می شوند.

علائم نقرس هنگامی ایجاد می شوند که سطح اسید اوریک خون بسیار بالا باشد. اسید اوریک یک ماده زائد است. اگر مقدار اسید اوریک زیاد باشد به شکل کریستالی درمی آید و داخل مفاصل رسوب می کند.

طبق تحقیقات، با مصرف ویتامین C می توان میزان اسید اوریک خون را کاهش داد. در نتیجه خطر ابتلا به نقرس نیز کاهش می یابد.تحقیقات انجام شده بر روی 1387 نفر نشان می دهد مقدار اسید اوریک خون افرادی که ویتامین ویتامین C بیشتری مصرف می کنند، نسبت به افراد دیگر کمتر می باشد.

همچنین مشاهده شد مصرف ویتامین C، خطر ابتلا به نقرس را تا 44% کاهش می دهد.در پژوهش های مختلف مشاهده شده مصرف مکمل ویتامین C به مدت 30 روز، سطح اسید اوریک خون را تا حد قابل توجهی کاهش می دهد. ویتامین C موجود در غذاها و مکمل ها، سطح اسید اوریک خون را کاهش می دهد. در نتیجه خطر ابتلا به نقرس کمتر خواهد شد.

5. پیشگیری از کمبود آهن

فایده ویتامین C برای بدن در پیشگیری از کمبود آهن :آهن یک ماده مغذی ضروری است که عملکردهای مختلفی در بدن دارد. این ماده در ساخت گلبول های قرمز به کار می رود و اکسیژن را در تمام بدن انتقال می دهد.

مکمل های ویتامین C به جذب آهن کمک می کنند. ویتامین C آهنی که به خوبی جذب نشده (مانند آهن موجود در منابع گیاهی) را به شکلی درمی آورد که برای بدن قابل جذب باشد.

این امر برای افرادی که گوشت مصرف نمی کنند بسیار مهم است. زیرا گوشت منبع اصلی آهن می باشد.در حقیقت تنها با مصرف 100 میلیگرم ویتامین C می توان میزان جذب آهن را تا 67% افزایش داد.

در نتیجه با مصرف مکمل ویتامین C می توان از ابتلا به کمبود آهن نیز جلوگیری نمود.طی یک پژوهش، 65 کودک مبتلا به کم خونی ناشی از کمبود آهن مورد بررسی قرار گرفتند. مشاهده شد مصرف مکمل ویتامین C به تنهایی می تواند برای کنترل کم خونی مفید باشد.اگر سطح آهن بدن شما کم است، می توانید با مصرف غذاهای غنی از ویتامین C یا مکمل این ویتامین، میزان آهن خون را کنترل کنید.

6. ایمنی بدن

فایده ویتامین C برای بدن در بالا بردن ایمنی بدن :یکی از دلایل اصلی مصرف مکمل ویتامین C، تقویت سیستم ایمنی است. این ویتامین در بسیاری از بخش های ایمنی بدن نقش دارد.

ویتامین C تولید گلبول های سفید (لنفوسیت و فاگوسیت) را تقویت می کند. این امر توانایی مقابله بدن را عفونت را افزایش می دهد.ویتامین C عملکرد گلبول های سفید را نیز بهبود می بخشد و از آنها در مقابل مولکول های مخرب مانند رادیکال های آزاد حفاظت می کند.

این ویتامین بخش مهمی از سد دفاعی پوست نیز به شمار می رود. ویتامین C به پوست منتقل می شود و با خاصیت آنتی اکسیدانی خود، ایمنی پوست را تقویت می کند.

طبق تحقیقات، مصرف ویتامین C برای ترمیم سریع زخم ها نیز مفید می باشد.با توجه به این موارد، مصرف کم ویتامین C ممکن است موجب اختلال در سلامتی شود.افراد دچار ذات الریه که نسبت به دیگران ویتامین C کمتری مصرف می کنند، زمان بیشتری برای بهبودی نیاز خواهند داشت.

ویتامین C سیستم ایمنی بدن را تقویت می نماید. این ویتامین سدهای دفاعی پوست را بهبود می بخشد و به ترمیم سریع زخم ها کمک می کند.

7. حفاظت از قدرت تفکر و حافظه

فایده ویتامین C برای بدن در حفاظت از قدرت تفکر و حافظه:زوال عقل، عبارتی است که برای اشاره به اختلالات فکری و حافظه به کار می رود.
بیش از 35 میلیون نفر در جهان (عمدتاً سالمندان) به این اختلال مبتلا هستند.

طبق تحقیقات، استرس اکسیداتیو و التهاب مغز، نخاع و اعصاب (سیستم عصبی مرکزی) خطر زوال عقل را افزایش می دهد.ویتامین C یک ماده آنتی اکسیدانی قوی است. اگر سطح این ویتامین در بدن پایین باشد، قدرت تفکر و حافظه با مشکل مواجه خواهد شد.

به علاوه تحقیقات نشان می دهند افراد مبتلا به زوال عقل احتمالاً دچار کمبود ویتامین C نیز هستند.مصرف ویتامین C کافی (از طریق مواد غذایی یا مکمل) می تواند از قدرت حافظه و تفکر افراد محافظت کند.

اگر از مواد غذایی ویتامین C  کافی دریافت نمی کنید، می توانید با مصرف مکمل های این ویتامین از ابتلا به اختلالات ذهنی جلوگیری نمایید. البته برای درک کامل اثر ویتامین C بر سلامت سیستم عصبی بایستی تحقیقات بیشتری انجام شود. اما فایده ویتامین C برای بدن کاملا مشخص است.

ادعاهای ثابت نشده درباره ویتامین C

ویتامین C فواید اثبات شده زیادی دربر دارد؛ اما برخی موارد نیز هستند که هنوز به تأیید کامل نرسیده اند یا اصلاً شواهدی برای تأیید آنها وجود ندارد. از جمله این ادعاها می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

فایده ویتامین C برای بدن در جلوگیری از سرماخوردگی

ویتامین C می تواند شدت سرماخوردگی عادی بزرگسالان را تا 8% کاهش دهد، اما نقشی در پیشگیری از ابتلا به سرماخوردگی ندارد.

فایده ویتامین C برای بدن در کاهش خطر سرطان

طبق تحقیقات، مصرف ویتامین C خطر ابتلا به انواع سرطان را کاهش می دهد. البته مصرف ویتامین C تأثیری بر پیشرفت سرطان نخواهد داشت.

فایده ویتامین C برای بدن در جلوگیری از بیماری های چشمی

ویتامین C می تواند خطر بروز مشکلات چشمی (از جمله آب مروارید و آسیب های ناشی از پیرچشمی) را کاهش دهد. البته مکمل های ویتامین C اثری برای درمان نداشته و ممکن است مشکلات را تشدید کنند.

فایده ویتامین C برای بدن در درمان مسمومیت ناشی از سرب

ظاهراً افرادی که با سرب مسموم می شوند سطح ویتامین C پایینی دارند. هنوز مدرک معتبری در رابطه با تأثیر این ویتامین بر درمان مسمومیت با سرب وجود ندارد.

سخن آخر در مورد فایده ویتامین C برای بدن

ویتامین C یک ویتامین محلول در آب است که از طریق مصرف غذاهای مناسب و مکمل تأمین می شود.این ویتامین مزایای زیادی برای سلامتی دارد. از جمله فواید آن می توان به افزایش سطح آنتی اکسیدان، کاهش فشار خون، پیشگیری از ابتلا به نقرس، بهبود جذب آهن، تقویت ایمنی و کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی و زوال عقل اشاره کرد.

در کل، اگر ویتامین C موجود در برنامه غذایی شما کافی نباشد می توانید با مصرف مکمل های ویتامین C این کمبود را جبران نمایید.

0 0 رای ها
امتیاز به مقاله

به اشتراک بگذارید

guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها