ارسال رایگان برای سفارشات بالای 500 هزار تومان

ارسال رایگان برای سفارشات بالای 500 هزار تومان

رسوبات کلسیم و دندان ها؛ پاسخ به سوالات شما در داروخانه ویتامین ث

فهرست محتوا

رسوبات کلسیم و دندان ها چیست؟ انواع آن ها چیست و چطور می توان آن ها را کاهش داد؟ پاسخ به سوالات شما در این مقاله در داروخانه اینترنتی ویتامین ث.

ما در داروخانه اینترنتی ویتامین ث افتخار آشنایی با شما را داریم. در این مقاله در تلاشیم به شما کمک کنیم قبل از خرید محصول مورد نیازتان با داشتن اطلاعات لازم و کافی درباره محصول، بتوانید انتخابی درست و رضایت بخش داشته باشید. در ادامه با ما همراه باشید:

طبق گفته متخصصان، کلسیم فراوان ترین ماده معدنی در بدن است و 99 درصد آن در استخوان ها و دندان ها ذخیره می شود. ترکیبات کلسیم به مینای دندان (لایه بیرونی دندان که در برابر فرسایش، پوسیدگی و حساسیت دما از دندان محافظت می کند) کمک می کند.

مینا سخت ترین ماده در بدن است – حتی سخت تر از استخوان – و از بافت کلسیفیه شده تشکیل شده است. تجمع کلسیم ممکن است به پلاک و تارتار دندان اشاره کند که در صورت باقی ماندن روی دندان ها ممکن است باعث پوسیدگی شود. همچنین ممکن است به مشکلات مربوط به کلسیفیکاسیون مینا اشاره کند.

به خواندن این مطلب ادامه دهید تا در مورد پلاک و تارتار و تأثیر آنها بر سلامت دهان و دندان مطلع شوید.

انواع رسوبات کلسیم و دندان ها

1. پلاک

 • اولین نوع از انواع رسوبات کلسیم و دندان ها

پلاک یک غشای چسبناک و بی رنگ است که روی مینای دندان ایجاد می شود. این غشا از باکتری های بزاق تشکیل شده است. وقتی با مواد قندی و نشاسته ای باقی مانده از غذا تداخل داشته باشد، اسیدی ایجاد می کند که می تواند مینای دندان را خراب کرده و دندان ها را مستعد پوسیدگی کند. تارتار پلاکی است که سفت شده است.

بهترین راه برای از بین بردن پلاک و جلوگیری از ایجاد جرم، مسواک زدن و نخ دندان کشیدن منظم و مراجعه به دندانپزشک برای معاینات و تمیزکاری های دوره ای است.

 

2. جرم روی لثه و دندان: تارتار

 • دومین نوع از انواع رسوبات کلسیم و دندان ها

به کلسیمی که روی مینای دندان و زیر و اطراف لثه سفت می شود، تارتار گفته می شود. زمانی که پلاک با مسواک زدن و نخ دندان منظم برداشته نشود، جرم تشکیل می شود. تارتار می تواند لثه ها را تحریک کند، که این امر منجر بیماری لثه، پوسیدگی دندان و بوی بد دهان می شود.

 

علائم تارتار

در واقع می توانید تارتار را روی دندان های خود ببینید و احساس کنید. رنگ زرد یا قهوه ای روی دندان ها از نشانه های آن است. ممکن است این موضوع را بیشتر در نقاطی که مسواک نمی زنید – مثلاً بین دندان ها یا در قسمت زیرین آنها – مشاهده کنید. هنگام کشیدن زبان روی دندان متوجه زبری و خشنی آن می شوید. تارتار می تواند باعث التهاب و حساسیت لثه ها شود.

 

گزینه های درمانی تارتار

تارتار یک ماده بسیار سخت است و نمی توان آن را به تنهایی با مسواک زدن معمولی از بین برد. برای نظافت آن باید به متخصص مراجعه کنید. جلوگیری از ایجاد جرم در وهله اول بسیار مهم است. برای دور نگه داشتن آن، بهداشت خوب دندان را رعایت کنید:

از غذاهای شیرین و نشاسته ای که به رشد پلاک کمک می کند خودداری کنید.

 • دوبار در روز مسواک بزنید.
 • رژیم غذایی سالم و متعادل داشته باشید.
 • یکبار در روز نخ دندان بکشید.
 • سالی دوبار برای تمیز کردن و معاینه حرفه ای دندان ها به دندانپزشک مراجعه کنید.
 • در صورت توصیه دندانپزشک از خمیر دندان کنترل کننده تارتار استفاده کنید.

 

رسوب کلسیم ناشی از کاهش کلسیم

هیپو کلسیفیکاسیون شرایطی است که در مینای دندان مقدار کافی کلسیم وجود ندارد. وقتی این اتفاق می افتد، مینای دندان هنوز سطح دندان را می پوشاند، اما قسمت های آن نازک و ضعیف هستند و ظاهری مات یا گچی به دندان می دهند. بدون مینای دندان محافظ قوی، دندان ها مستعد پوسیدگی هستند.

 

چه چیزی باعث کاهش کلسیم می شود؟

بسیاری از نقص های مینای دندان اغلب قبل از تولد شروع می شود، زیرا دندان های نوزاد در رحم در حال رشد است. هیپو کلسیفیکاسیون – که در نوزادان و دندان های بزرگسال مشاهده می شود – به دلیل نقص در تشکیل سلول های بسیار حساس به نام آملوبلاست ایجاد می شود. این سلول ها پروتئین هایی را ترشح می کنند که مینای دندان را تشکیل می دهند. بر اساس تحقیقات انجام شده، اکثر موارد کاهش کلسیم علت مشخصی ندارند. در موارد دیگر، کاهش کلسیم ممکن است مربوط به موارد زیر باشد:

 • ژنتیک. آملوژنزیس ایمپرفکتا گروهی از اختلالات نادر و ارثی است که بر مینای دندان تأثیر می گذارد و می تواند منجر به کاهش کلسیم شود.
 • بیماری یا آسیب. برخی از محققان حدس می زنند که نقص مینای دندان مانند کاهش کلسیم می تواند به دلیل تب بالای مادر باردار در دوران بارداری یا حتی ناشی از زایمان دشوار ایجاد شود.
 • اختلالات خاص. یک مطالعه نشان داد افرادی که مبتلا به آسم و صرع هستند بیشتر از سایرین دچار نقص مینای دندان می شوند. یک نظریه برای افزایش شیوع این است که داروهای مورد استفاده برای درمان این شرایط می توانند روی مینای دندان تأثیر بگذارند.
 • فلوراید. فلوروز دندان یا خوردن بیش از حد فلوراید در دوران کودکی می تواند دندان های لکه دار ایجاد کند.

 

علائم کاهش کلسیم

دندان های هیپوکلسیفیه شده معمولاً دارای موارد زیر هستند:

 • لکه های سفید، زرد یا قهوه ای روی سطح دندان
 • ظاهر گچی یا خامه ای
 • ساختار ضعیف، آنها را مستعد حفره و شکستگی می کند
 • حساسیت به غذاها و نوشیدنی های سرد و گرم

 

مراقبت از دندان های خود برای کاهش رسوبات کلسیم و دندان ها

1. مراقبت های حرفه ای

 • اولین گزینه برای کاهش رسوبات کلسیم و دندان ها

اولین دستور کار تقویت دندان های شماست. بسته به میزان هیپوکلسیفیکاسیون و محل قرارگیری دندان، پزشک ممکن است یکی از موارد زیر را توصیه کند:

 • درمان فلوراید هر چند ماه یکبار برای تقویت دندان
 • سیمان های یونومر شیشه ای به سطح متصل می شوند تا تغییر رنگ را بپوشانند و نسبت به رزین کامپوزیت، یکی دیگر از ابزارهای چسبنده محبوب، ساختار دندان را بهتر حفظ می کند.
 • تاج هایی که دندان هیپوکلسیفیه شده را به طور کامل محصور می کند
 • سفید کننده در محل برای کمک به تغییر رنگ، که در موارد خفیف بهتر عمل می کند

 

2. مراقبت در منزل

 • دومین گزینه برای کاهش رسوبات کلسیم و دندان ها

هیپوکلسیفیکاسیون به بهترین وجه توسط یک متخصص درمان می شود زیرا بر سلامت ساختمان دندان های شما تأثیر می گذارد. اگر یک مورد بسیار خفیف دارید، ممکن است از دندانپزشک خود در مورد مزایای استفاده از موارد زیر سوال کنید:

 • خمیردندان هایی که به پر کردن کلسیم کمک می کنند
 • محصول سفید کننده دندان در خانه

 

3. کلسیفیکاسیون و کانی سازی

 • سومین گزینه برای کاهش رسوبات کلسیم و دندان ها

سؤال: تفاوت بین هیپو کلسیفیکاسیون، هیپومینرالیزاسیون و افزایش کلسیفیکاسیون چیست؟

پاسخ: هیپوکلسیفیکاسیون نقصی در مینای دندان است که به دلیل کمبود مواد معدنی در دندان شیری یا دائمی ایجاد می شود. این می تواند ناشی از تداخل موضعی یا سیستمیک در کانی سازی مینای دندان باشد. هیپومینرالیزاسیون یک وضعیت رشدی است که منجر به نقص مینای دندان آسیاب اول و دندان های دائمی می شود. هيپومينراليزاسيون و هيپوکلسيفياسيون باعث ايجاد لکه هاي نرم شده و کلسيم کافي را در ميناي دندان درگير نمي کنند. افزایش کلسیفیکاسیون دندان ها زمانی اتفاق می افتد که مقدار زیادی کلسیم در مینای دندان شما وجود داشته باشد، گاهی اوقات در اثر ایجاد عفونت در هنگام تشکیل دندان ایجاد می شود. می تواند مانند لکه های سفید سخت روی دندان ها به نظر برسد.

سؤال: با توجه به نقایص مختلف مینای دندان، شخص برای تقویت مینای دندان خود چه کاری می تواند انجام دهد؟

پاسخ: چندین روش برای تقویت مینای دندان وجود دارد:

 • غذاهای شیرین و اسیدی را محدود کنید
 • نوشیدنی های اسیدی را از طریق نی بنوشید
 • از محصولات دندانپزشکی حاوی فلوراید استفاده کنید. دندانپزشک شما همچنین می تواند در صورت نیاز فلوراید قوی تجویز کند
 • دوبار در روز به مدت 2 دقیقه مسواک بزنید و روزانه نخ دندان بکشید
 • در صورت ساییدن یا فشردن فک، از محافظ دهان استفاده کنید
 • مقدار زیادی آب بنوشید و رژیم متعادل داشته باشید

 

جلوگیری از رسوبات کلسیم و دندان ها

از آنجایی که اکثر موارد کاهش کلسیم علت نامعلومی دارند و اغلب قبل از تولد ایجاد می شوند، پیشگیری از ایجاد رسوبات کلسیم و دندان ها دشوار است. با این حال، با روش های زیر می توانید از ایجاد پلاک و تارتار روی دندان های خود جلوگیری کنید.

 • به طور منظم از دندان خود مراقبت کنید
 • دو بار در روز مسواک بزنید
 • یکبار در روز از نخ دندان استفاده کنید
 • رژیم غذایی سالم و متعادلی داشته باشید

 

کلام آخر درباره رسوبات کلسیم و دندان ها

نقص مینای دندان غیر معمول نیست. كلسيفياسيون زياد يا كم ميناي دندان، كه اغلب با شكل گرفتن دندان ها رخ مي دهد، مي تواند دندان های لکه دار و گاهی اوقات سست ايجاد كند. اگر پلاک و تارتار روی دندان ها جمع شود، می تواند مینای دندان را از بین ببرد.

اگر لکه های سفید، زرد یا قهوه ای روی دندان های خود دارید، با دندانپزشک خود صحبت کنید. تکنیک های موثری برای از بین بردن یا استتار نقاط و مهمتر از آن تقویت دندان ها و حفظ لبخند سالم وجود دارد.

 

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره کلسیفیکاسیون، پیشنهاد می کنیم خواندن مقاله زیر را از دست ندهید:

انواع کلسیفیکاسیون و روش های درمان؛ پاسخ به سوالات شما

 

 

اگر تمایل دارید از مکمل های معتبر برای بهبود سطح کلسیم استفاده کنید، داروخانه ویتامین ث محصولات متنوعی را به شما پیشنهاد می کند:

لیست محصولات متنوع از مکمل های کلسیم از برندهای معتبر در داروخانه اینترنتی ویتامین ث

 

 

داروخانه اینترنتی ویتامین ث در خدمت شماست تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

دیگر مکمل های غذایی داروخانه اینترنتی ویتامین ث برای رفع کمبود ویتامین های بدن

0 0 رای ها
امتیاز به مقاله

به اشتراک بگذارید

guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها