ارسال رایگان برای سفارشات بالای 500 هزار تومان

ورود / ثبت نام

ارسال رایگان برای سفارشات بالای 500 هزار تومان

آهسته غذا خوردن باعث کاهش وزن می شود؟

فهرست محتوا

آهسته غذا خوردن فواید بسیار زیادی دارد، برای دانستن فواید این موضوع و یافتن پاسخ برای پرسش هایتان در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

ما در داروخانه آنلاین ویتامین ث افتخار آشنایی با شما را داریم. در این مقاله در تلاشیم به شما کمک کنیم قبل از خرید محصول مورد نیازتان با داشتن اطلاعات لازم و کافی درباره محصول، بتوانید انتخابی درست و رضایت بخش داشته باشید. در ادامه با ما همراه باشید:

بسیاری از افراد، سریع و با عجله غذا می خورند.این امر ممکن است باعث اضافه وزن و مشکلات دیگر شود.آهسته غذا خوردن روش خوبی است که برای سلامتی نیز مفید خواهد بود.در مقاله حاضر، فواید آهسته غذا خوردن را شرح خواهیم داد.

سریع غذا خوردن باعث افزایش وزن می شود.

افرادی که خیلی سریع غذا می خورند بیشتر از دیگران در معرض چاقی قرار دارند. در حقیقت، ریسک افزایش وزن این افراد 115% بیشتر از سایرین است.
به علاوه اگر سریع غذا بخورید در طی زمان دچار اضافه وزن می شوید.

طی پژوهش های انجام شده بر روی 4000 فرد مسن، مشاهده شد افرادی که سریع غذا می خورند وزن بیشتری دارند. این افزایش وزن از 20 سالگی شروع شده و ادامه پیدا می کند.در یک تحقیق 8 ساله دیگر، مشاهده شد کسانی که سریع غذا می خورند دوبرابر سریعتر از افراد دیگر وزن اضافه می کنند.

خلاصه

طبق تحقیقات، کسانی که سریع غذا می خورند وزن بیشتری دارند. به علاوه در مقایسه با کسانی که عادت به آهسته غذا خوردن دارند ، سریعتر وزن اضافه می کنند.

آهسته غذا خوردن از پرخوری جلوگیری می کند.

اشتها و میزان کالری مصرفی تا حد زیادی تحت تأثیر هورمون های بدن می باشد.پس از مصرف غذا، دستگاه گوارش هورمونی به نام گرلین تولید می کند. این هورمون وظیفه کنترل گرسنگی و سیری را بر عهده دارد.

با ارسال این هورمون، مغز متوجه می شود که به اندازه کافی غذا مصرف کرده اید. در نتیجه اشتهای شما کاهش می یابد و احساس سیری می کنید. به این ترتیب از غذا خوردن دست می کشید.این فرایند حدود 20 دقیقه زمان می برد. اگر آهسته غذا خوردن عادت شما باشد، مغز شما فرصت کافی برای دریافت این سیگنال ها را خواهد داشت.

آهسته غذا خوردن، هورمون های سیری را افزایش می دهد.

اگر خیلی سریع غذا بخورید به احتمال زیاد پرخوری خواهید کرد. چون مغز زمان کافی برای دریافت سیگنال های سیری را نخواهد داشت.به علاوه اگر آهسته بخورید، هورمون های سیری روی مغز شما اثر می گذارند. در نتیجه احساس سیری می کنید و از خوردن دست می کشید.

طی یک پژوهش، از افراد سالم خواسته شد در دو مرحله 300 گرم بستنی بخورند. در مرحله اول باید بستنی را در 5 دقیقه می خوردند. در مرحله دوم نیز بایستی زمان خوردن به 30 دقیقه افزایش می یافت.مشاهده شد با افزایش زمان، سطح هورمون های سیری تا حد قابل توجهی بیشتر می شود.

تحقیقات انجام شده روی افراد مبتلا به دیابت، اضافه وزن یا چاقی نشان می دهد که آهسته غذا خوردن تأثیری روی میزان ترشح هورمون سیری ندارد. البته به هر حال میزان احساس سیری افزایش می یابد.به گفته متخصصان، جوانانی که دچار چاقی هستند می توانند با آهسته غذا خوردن زودتر احساس سیری نمایند.

با آهسته غذا خوردن، کالری کمتری مصرف خواهید کرد.

طبق تحقیقات، وقتی آهسته غذا بخورید میزان کالری کمتری مصرف می کنید. البته این امر در پژوهشی مشاهده شده که گروه آزمایشی آن، در محدوده وزن متوسط بوده اند.

همه شرکت کنندگان اظهار داشتند که پس از آهسته غذا خوردن، مدت بیشتری احساس سیری می کنند. به علاوه تا 60 دقیقه پس از آهسته غذا خوردن، احساس گرسنگی چندانی به آنها دست نمی دهد.کاهش همزمان کالری مصرفی، می تواند در طی زمان به کاهش وزن کمک کند.

خلاصه

اگر آهسته تر غذا بخورید، پیام سیری روده به مغز می رسد. در نتیجه احساس سیری می کنید و کالری کمتری مصرف خواهید کرد.

آهسته بخورید و غذا را بهتر بجوید.

وقتی آهسته غذا بخورید، لقمه ها را قبل از قورت دادن بهتر می جوید.این امر به کاهش وزن و مصرف کالری کمتر کمک می کند.مشاهده شده افرادی که دچار اضافه وزن هستند، لقمه های غذا را کمتر از افرادی که وزن متوسط دارند می جوند.

طی تحقیقات، از 45 نفر خواسته شد با سرعت های مختلف لقمه غذا را بجوند. در این پژوهش افراد باید لقمه ها را به تعداد معمول، یک و نیم برابر تعداد معمول و دوبرابر تعداد معمول می جویدند.

مشاهده گردید اگر لقمه 5/1 برابر تعداد معمول جویده شود، کالری مصرفی تا 5/9 درصد کاهش می یابد. به این ترتیب اگر لقمه را دوبرابر بیشتر بجوید، کالری دریافتی شما 15% کاهش خواهد داشت.

در یک پژوهش دیگر مشاهده شد اگر هر لقمه 15 تا 40 بار جویده شود، میزان جذب کالری کمتر می گردد. به علاوه سطح هورمون های سیری نیز افزایش می یابد.

البته تعداد دفعاتی که لقمه را می جوید، باید به حدی باشد که بتوانید از غذای خود لذت ببرید. مشاهده شده اگر هر لقمه را 30 ثانیه بجوید، احتمال اینکه بعداً دوباره دوباره سراغ غذا بروید کمتر می شود. اما جویدن طولانی مدت، لذت غذا خوردن را کاهش می دهد.

خلاصه

اگر لقمه ها را خوب بجوید، سرعت غذاخوردن کاهش می یابد. به علاوه کالری کمتری هم جذب می کنید و وزن شما کمتر خواهد شد.

دیگر مزایای آهسته غذا خوردن

آهسته غذا خوردن مزایای دیگری هم برای سلامتی دارد؛ از جمله:

از غذای خود بیشتر لذت خواهید برد؛
هضم بهتری خواهید داشت؛
مواد مغذی را بهتر جذب می کنید؛
احساس آرامش خواهید داشت؛
و سطح استرس شما کاهش می یابد.

خلاصه

دلایل زیادی برای آهسته غذا خوردن وجود دارد. اگر آهسته بخورید، استرس شما کاهش می یابد و غذا هم بهتر هضم می شود.

چطور با آهسته غذا خوردن، وزن کم کنیم؟

در ادامه چند توصیه آورده ایم که به کمک آنها می توانید آهسته تر غذا بخورید!خیلی گرسنه نمانید. اگر خیلی گرسنه باشید نمی توانید آهسته غذا خوردن را انجام بدهید. همیشه میان وعده های سالم آماده کنید تا گرسنه نمانید.

بیشتر بجوید

تعداد دفعاتی که لقمه را می جوید بشمارید. سعی کنید لقمه بعدی را دوبرابر بیشتر بجوید. از اینکه معمولاً چقدر کم لقمه ها را می جوید شگفت زده خواهید شد.

با چنگال غذا بخورید

به این ترتیب، لقمه کوچکتری برمی دارید و از هر لحظه غذا خوردن لذت خواهید برد.غذاهایی بخورید که باید بیشتر جویده شوند. غذاهای سرشار از فیبر مانند انواع میوه و سبزی و حبوبات را باید بیشتر جوید. فیبرها برای کاهش وزن مفید هستند.

آب بنوشید

همراه غذاهای خود، آب یا نوشیدنی کم کالری بنوشید.

از تایمر استفاده کنید

حواستان به ساعت باشد و غذای خود را زودتر از 20 دقیقه تمام نکنید. سعی کنید غذا را آهسته و با آرامش بخورید.

از عوامل محرک دوری کنید

هنگام خوردن از تلویزیون، موبایل و کامپیوتر استفاده نکنید.

نفس عمیق بکشید

اگر خیلی سریع غذا می خورید، در میانه خوردن نفس عمیق بکشید. به این ترتیب می توانید تمرکز کنید و دوباره سرعت را کاهش دهید.

از روش های تغذیه هوشیارانه استفاده کنید

با این تکنیک، به غذایی که می خورید بیشتر توجه خواهید کرد. با تغذیه هوشیارانه می توانید هوس های خود را هم کنترل نمایید.

تغذیه هوشیارانه یعنی چه؟؛ پاسخ به سوالات شما 

آرام باشید

تغییرات به زمان نیاز دارند. برای ایجاد یک عادت جدید، باید 66 روز یک رفتار خاص را ادامه بدهید.

خلاصه

با تمرین و تکرار و استفاده از تکنیک های مختلف، می توانید به راحتی به آهسته غذا خوردن عادت کنید.

سخن آخر

اگر خیلی سریع غذا بخورید دچار اضافه وزن می شوید و از غذای خود هم لذتی نخواهید برد.البته با آهسته غذا خوردن سریع تر احساس سیری می کنید و می توانید بهتر وزن کم کنید. آهسته خوردن فواید متعددی برای سلامتی دارد.از محرک های مختلف دوری کنید، بیشتر لقمه ها را بجوید و از غذاهای پر فیبر استفاده کنید. به تدریج یاد می گیرید که آهسته تر غذا بخورید.

داروخانه آنلاین ویتامین ث در خدمت شماست تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

دیگر مکمل های غذایی داروخانه اینترنتی ویتامین ث برای داشتن خواب بهتر

0 0 رای ها
امتیاز به مقاله

به اشتراک بگذارید

guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها