ارسال رایگان برای سفارشات بالای 500 هزار تومان

ورود / ثبت نام

ارسال رایگان برای سفارشات بالای 500 هزار تومان

8 غذا و نوشیدنی برای بهبود گوارش

فهرست محتوا

8 غذا و نوشیدنی برای بهبود گوارش را در این مقاله به شما معرفی کردیم. نوشیدنی های تخمیری مفید که میتوانند عملکرد دستگاه گوارش را بهبود ببخشند.

ما در داروخانه آنلاین ویتامین ث افتخار آشنایی با شما را داریم. در این مقاله در تلاشیم به شما کمک کنیم قبل از خرید محصول مورد نیازتان با داشتن اطلاعات لازم و کافی درباره محصول، بتوانید انتخابی درست و رضایت بخش داشته باشید. در ادامه با ما همراه باشید:

8 غذا و نوشیدنی تخمیری مفید برای دستگاه گوارش؛ تخمیر فرایندی است که در آن، باکتری ها و مخمرها ترکیبات قندی را تجزیه می نمایند. تخمیر نه تنها به ماندگاری غذا کمک می کند، بلکه با مصرف غذاهای تخمیر شده می توان تعداد باکتری های مفید بدن (پروبیوتیک ها) را افزایش داد.

پروبیوتیک ها منافع زیادی برای سلامتی دارند. از جمله مزایای آنها می توان به هضم بهتر، تقویت ایمنی و حتی کاهش وزن اشاره کرد. در این مقاله از هشت ماده غذایی تخمیر شده نام برده ایم که با مصرف آنها می توانید سلامتی خود را تأمین کنید.

8 غذا و نوشیدنی برای بهبود گوارش

1. کفیر

 • اولین گزینه از غذا و نوشیدنی برای بهبود گوارش

کفیر نوعی محصول لبنی است که از دانه های کفیر (ترکیب باکتری و مخمر) و شیر تهیه می شود. محصول نهایی، یک نوشیدنی غلیظ است که طعمی شبیه ماست دارد. طبق تحقیقات، کفیر مزایای زیادی برای سلامتی دارد. این نوشیدنی برای هضم بهتر و سلامتی استخوان ها بسیار مفید است.

در تحقیق کوتاهی مشخص شد افرادی که دچار عدم تحمل لاکتوز هستند می توانند با مصرف کفیر شرایط بدن خود را بهبود ببخشند. این گونه افراد نمی توانند قندهای موجود در لبنیات را هضم کنند، در نتیجه دچار دل پیچه، نفخ و اسهال می شوند.

کفیر نه تنها به هضم لاکتوز کمک می کند بلکه نسبت به شیر میزان لاکتوز کمتری دارد. وقتی دانه کفیر با شیر مخلوط می شود، باکتری های موجود داخل کفیر لاکتوز شیر را تجزیه و تخمیر می کنند. در پژوهش دیگری مشاهده شد با مصرف روزانه 200 میلی لیتر کفیر به مدت 6 هفته، علائم التهابی کاهش می یابند. در نتیجه احتمال ابتلا به بیماری های حاد مانند بیماری قلبی و سرطان کمتر خواهد شد.

کفیر برای سلامت استخوان ها هم مفید است. طبق یک پژوهش دیگر، 40 نفر مبتلا به پوکی استخوان (اختلال ناشی از ضعف و اسفنجی شدن استخوان ها) بررسی شدند. پس از 6 ماه، گروهی که کفیر مصرف کرده بودند نسبت به گروه شاهد تراکم استخوان بیشتری داشتند. می توانید کفیر را به تنهایی مصرف کنید یا داخل اسموتی یا آب میوه بریزید.

خلاصه

کفیر یک ماده غذایی تخمیری است که به هضم بهتر، کاهش التهاب و سلامت استخوان کمک می کند.

2. تمپه

 • دومین گزینه از غذا و نوشیدنی برای بهبود گوارش

تمپه از سویاهای تخمیر شده تهیه می شود که فشرده شده و به صورت کیک در می آیند. این محصول سرشار از پروتئین، جایگزینی خوبی برای گوشت است. می توانید تمپه را به صورت پخته یا بخارپز به غذاها اضافه کنید. تمپه علاوه بر خواص پروبیوتیک، سرشار از انواع مواد مغذی است و برای سلامتی مفید می باشد.

پروتئین سویا برای جلوگیری از بیماری های جدی مانند بیماری قلبی هم مفید است. طبق تحقیقات انجام شده بر روی پروتئین سویا، مشخص شده که مصرف روزانه 25 گرم سویا در روز به مدت 6 هفته می تواند کلسترول بد خون را تا 2/3% کاهش دهد. کلسترول کلی خون هم 8/2% کاهش می یابد.

در آزمایش های کنترل شده مشاهده گردید که برخی ترکیبات گیاهی موجود در تمپه نقش آنتی اکسیدانی دارند. این امر از انباشته شدن رادیکال های آزاد جلوگیری می کند. رادیکال های آزاد مواد مضری هستند و باعث بروز بیماری های حاد می شوند. تمپه برای گیاهخواران مفید است؛ سایر افراد نیز می توانند از آن استفاده کنند. می توانید در غذاهای مختلفی از جمله ساندویچ و خوراک های مخلوط از این محصول استفاده نمایید.

خلاصه

تمپه از سویای تخمیر شده تهیه می شود. مقدار زیادی پروتئین و ترکیبات مفید در این محصول وجود دارد که خواص آنتی اکسیدانی داشته و به سلامت قلب کمک می کنند.

 

3. ناتو

 • سومین گزینه از غذا و نوشیدنی برای بهبود گوارش

ناتو یک غذای پروبیوتیکی سنتی ژاپن است. این غذا نیز مانند تمپه از سویای تخمیر شده تهیه می شود. ناتو بافت لزج و طعم بسیار غالبی دارد. مقدار زیادی الیاف در ناتو یافت می شود. در هر 100 گرم از این محصول، 4/5 گرم الیاف وجود خواهد داشت.

الیاف برای سلامتی سیستم گوارشی مفید هستند. الیاف نامحلول بدون تجزیه شدن از مجرای گوارشی عبور می کنند و از خشکی و سفتی مدفوع جلوگیری می نمایند. در نتیجه از ابتلا به یبوست پیشگیری نموده و دفع را تسهیل می سازند. ناتو سرشار از ویتامین K نیز می باشد. این ماده مغذی در متابولیسم کلسیم نقش دارد. به همین دلیل برای سلامتی استخوان ها مهم است.

طبق تحقیقات، صدها خانم ژاپنی بررسی شدند و مشخص گردید مصرف ناتو از ضعف استخوان در دوران یائسگی جلوگیری می کند. طی تخمیر ناتو، آنزیمی به نام ناتوکیناز تولید می شود. طبق پژوهش های انجام شده، مصرف مکمل حاوی ناتوکیناز لخته های خونی را از بین می برد.

در تحقیقات دیگر مشاهده شده که مصرف مکمل این آنزیم فشار خون سیستولی و دیاستولی را هم کاهش می دهد. در آزمایش های 8 هفته ای ژاپنی مشاهده گردید با مصرف ناتو، فشار خون دیاستولی 84/2 میلیمتر جیوه و فشار خون سیستولی 55/5 میلیمتر جیوه کاهش می یابد. در یک پژوهش دیگر، پس از هشت هفته فشار خون دیاستولی و سیستولی به ترتیب 3 و 4 میلیمتر جیوه کمتر شدند.

اغلب ناتو همراه برنج و به عنوان یک صبحانه مقوی مصرف می شود.

خلاصه

ناتو یک محصول تخمیری است که از سویا تهیه می شود. این ماده غذایی حاوی الیاف فراوان است و از پوکی استخوان جلوگیری می کند. طی فرایند تهیه ناتو، آنزیمی تولید می شود که فشار خون را پایین می آورد و لخته های خون را از بین می برد.

4. کمبوچا

 • چهارمین گزینه از غذا و نوشیدنی برای بهبود گوارش

کمبوچا یک چای تخمیری گازدار و خوش طعم است. این نوشیدنی از چای سبز یا سیاه تهیه می شود و خواص زیادی دارد. طبق تحقیقات، مصرف کمبوچا از مسمومیت های کبدی و آسیب ناشی از قرارگیری در معرض مواد شیمیایی مضر جلوگیری می کند.

پژوهش ها نشان می دهند که با مصرف کمبوچا می توان سلول های سرطانی را از بین برد و از پراکنده شدن آنها جلوگیری کرد. برخی متخصصان معتقدند کمبوچا سطح قند، تری گلیسیریدها و کلسترول بد (LDL) خون را کاهش می دهد.

بیشتر تحقیقات در شرایط آزمایشگاهی یا روی حیوانات انجام شده اند؛ اما می توان به کمبوچا و خواص درمانی آن امیدوار بود. به هر صورت برای بررسی نحوه تأثیر کمبوچا بر بدن انسان باید پژوهش های بیشتری انجام شود. کمبوچا به دلیل محبوبیت جهانی که دارد، در بسیاری از فروشگاه ها یافت می شود. می توانید این نوشیدنی را در خانه نیز تهیه کنید؛ البته باید احتیاط داشته باشید که بیش از حد یا کمتر از حد تخمیر نشود.

خلاصه

کمبوچا یک نوشیدنی تخمیری است. تحقیقات آزمایشگاهی نشان می دهند که این چای برای کبد مفید است و سطح قند، کلسترول ها و تریگلیسریدهای خون را کاهش می دهد. البته برای تأیید این موارد بایستی پژوهش بیشتری انجام بگیرد.

5. میسو

 • پنجمین گزینه از غذا و نوشیدنی برای بهبود گوارش

میسو یک ادویه محبوب ژاپنی است. این ادویه با تخمیر سویا همراه نمک و کوجی (نوعی قارچ) به دست می آید. اغلب برای تهیه سوپ از میسو استفاده می شود. سوپ میسو از آبگوشت و خمیر میسو تهیه می شود و بسیار خوشمزه است. این سوپ برای صبحانه مصرف می گردد.

طبق تحقیقات، میسو فواید زیادی برای سلامتی دارد. در یک پژوهش، 21852 خانم ژاپنی مورد بررسی قرار گرفتند. مشاهده شد مصرف میسو خطر ابتلا به سرطان را کاهش می دهد. آزمایش های انجام شده روی بیش از 40 هزار نفر نشان می دهد با مصرف سوپ میسو، خطر سکته نیز کاهش می یابد.

میسو می تواند برای کاهش فشار خون و سلامتی قلب هم مفید باشد. آزمایش های انجام شده روی موش نشان می دهند مصرف طولانی مدت سوپ میسو فشار خون را به حالت عادی درمی آورد. طبق آزمایش های انجام شده روی افراد ژاپنی مسن، مصرف مداوم میسو ضربان قلب را هم کاهش می دهد. به علاوه مشاهده گردید سوپ میسو باوجود شور بودن، فشار خون را بالا نمی برد.

البته پژوهش های دیگر نشان می دهند زیاده روی در مصرف سوپ میسو ممکن است موجب ابتلا به انواعی از سرطان معده شود. طی تحقیقات، مشاهده شد مصرف روزانه 3 تا 4 فنجان سوپ میسو در روز خطر ابتلا به سرطان معده را دربر خواهد داشت. به علاوه افرادی که روزانه 1 تا 5 فنجان سوپ میسو مصرف می کنند بیشتر در خطر ابتلا به سرطان هستند.

بسیاری از تحقیقات از تأثیر میسو بر سلامتی سخن به میان آورده اند، اما عوامل دیگر را درنظر نگرفته اند. برای تعیین دقیق آثار میسو بایستی تحقیقات بیشتری انجام شود. می توانید علاوه بر سوپ، میسو را به غذاهای دیگری نیز بیفزایید؛ از جمله:

 • سبزیجات آب پز؛
 • سس سالادی؛
 • و برای مزه دار کردن گوشت.

خلاصه

میسو یک ادویه است که از سویای تخمیر شده به دست می آید. این ادویه برای سلامتی قلب مفید است و از ابتلا به انواع سرطان جلوگیری می کند. البته برای تأیید فواید آن بایستی تحقیقات بیشتری انجام گیرد.

6. کیمچی

 • ششمین گزینه از غذا و نوشیدنی برای بهبود گوارش

کیمچی یک غذای فرعی کره ای و بسیار محبوب است که معمولاً از کلم تخمیر شده تهیه می شود. می توان از سبزیجات دیگری مانند تربچه نیز کیمچی تهیه کرد. این ماده غذایی مزایای زیادی برای سلامتی دارد. کیمچی به خصوص برای کاهش کلسترول و مقاومت به انسولین مفید خواهد بود.

انسولین هورمونی است که وظیفه انتقال گلوکز از خون به سلول های بدن را بر عهده دارد. اگر مدت زیادی انسولین در خون باقی بماند بدن نسبت به آن مقاوم می شود و به طور عادی پاسخ نشان نمی دهد. در نتیجه سطح قند خون بالا می رود.

طی یک تحقیق، مشاهده شد افرادی که به مدت 8 هفته کیمچی تازه یا تخمیر شده مصرف کنند مقاومت کمتری به انسولین نشان می دهند. به علاوه فشار خون و وزن آنها نیز کاهش می یابد. در یک تحقیق دیگر، افراد به مدت 7 روز از برنامه غذایی حاوی مقادیر زیاد کیمچی استفاده نمودند. یک گروه روزانه 210 گرم و گروه دیگر روزانه 15 گرم کیمچی مصرف می نمودند.

جالب است که مصرف بیشتر کیمچی، سطح قند و کلسترول بد خون را کاهش می دهد. تهیه کیمچی بسیار آسان است. می توانید این ماده غذایی را به غذاهای مختلف (از نودل عادی گرفته تا ساندویچ) اضافه کنید.

خلاصه

کیمچی از سبزیجات تخمیر شده (مانند کلم یا تربچه) تهیه می شود. طبق تحقیقات، مصرف کیمچی برای کاهش مقاومت به انسولین مفید است و میزان کلسترول خون را هم پایین می آورد.

7. کلم ترش

 • هفتمین گزینه از غذا و نوشیدنی برای بهبود گوارش

کلم ترش (یا ساورکرات) یک ترشی محبوب است که از کلم خرد و تخمیر شده تهیه می شود. تخمیر این ماده غذایی توسط باکتری اسید لاکتیک صورت می گیرد. کلم ترش کالری اندکی دارد اما سرشار از الیاف، ویتامین C و K می باشد.

کلم ترش نیز از سبزیجات برگدار تهیه می شود و حاوی مقادیر زیادی لوتئین و زیاگزانتین است. این دو آنتی اکسیدان برای سلامتی چشم مفید هستند و خطر ابتلا به بیماری های چشمی را کاهش می دهند. میزان آنتی اکسیدان موجود در کلم ترش برای پیشگیری از سرطان هم مؤثر می باشد.

طی تحقیقات مشاهده شد برای درمان سرطان سینه، استفاده از آب کلم فعالیت آنزیم هایی که منجر به تولید سلول سرطانی می شد را کاهش می دهد. البته در حال حاضر شواهد کافی برای تأیید اثر درمانی کلم ترش وجود ندارد و بایستی تحقیقات بیشتری انجام داد.

می توانید در همه غذاها از کلم ترشی استفاده کنید. از ساندویچ و سوپ گرفته تا انواع خوراک را می توانید همراه مقداری کلم ترش مصرف نمایید. برای اینکه از فواید کلم ترش بهره ببرید، انواع غیرپاستوریزه را انتخاب کنید. فرایند پاستوریزاسیون باکتری های مفید را از بین می برد.

خلاصه

کلم ترش از کلم خرد و تخمیر شده تهیه می شود. این ماده غذایی سرشار از آنتی اکسیدان بوده و برای سلامتی چشم مفید است. می توانید کلم ترش را همراه غذاهای مختلف مصرف کنید.

8. ماست پروبیوتیک

 • هشتمین گزینه از غذا و نوشیدنی برای بهبود گوارش

ماست از شیر تخمیر شده (معمولاً توسط باکتری اسید لاکتیک) تهیه می شود. این ماده غذایی سرشار از انواع مواد مغذی مانند کلسیم، پتاسیم، فسفر، ریبوفلاوین و ویتامین b12 می باشد. ماست فواید زیادی برای سلامتی دارد. طبق تحقیقات، مصرف محصولات تهیه شده از شیر تخمیری (مانند ماست پروبیوتیک) به کاهش فشار خون کمک می کند.

به علاوه مصرف زیاد ماست، تراکم استخوان را افزایش می دهد و قدرت حرکت افراد سالمند را بهبود می بخشد. ماست می تواند به کاهش وزن هم کمک کند. طبق تحقیقات، مصرف ماست میزان چربی بدن (به خصوص چربی اطراف شکم و کمر) را کاهش می دهد.

دقت کنید همه انواع ماست پروبیوتیک نیستند؛ چون باکتری های مفید حین فرایند پاستوریزاسیون کشته می شوند. برای اطمینان از مصرف مقدار لازم پروبیوتیک، از ماست هایی استفاده کنید که حاوی باکتری زنده هستند. به علاوه می توانید ماست هایی که حداقل شکر افزودنی دارند نیز مصرف کنید.

خلاصه

ماست پروبیوتیک از شیر تخمیر شده تهیه می گردد. این ماده غذایی سرشار از مواد مغذی است؛ به کاهش وزن و فشار خون کمک می کند و سلامت استخوان را تأمین می نماید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره تقویت دستگاه گوارش پیشنهاد می کنم خواندن مقاله زیر را از دست ندهید:

11 روش عالی برای تقویت دستگاه گوارش؛ پاسخ به سوالات شما

 

سخن آخر درباره 8 ماده غذایی برای بهبود گوارش

فرایند تخمیر هم ماندگاری و هم فواید مواد غذایی را افزایش می دهد. پروبیوتیک هایی که در غذاهای تخمیری وجود دارند برای هضم، سیستم ایمنی بدن، کاهش وزن و موارد دیگر مفید هستند. غذاهای تخمیری علاوه بر پروبیوتیک های مفید، می توانند بر بسیاری از جنبه های دیگر سلامتی نیز اثر مثبتی داشته باشند. بنابراین توصیه می کنیم حتماً از غذاهای تخمیر شده استفاده نمایید.

 

اگر مایلید از مکمل های معتبر برای بهبود دستگاه گوارش استفاده کنید. داروخانه اینترنتی ویتامین ث پیشنهادهای ویژه ای برای شما دارد:

مکمل های معتبر برای بهبود دستگاه گوارش در داروخانه اینترنتی ویتامین ث

 

 

داروخانه آنلاین ویتامین ث در خدمت شماست تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

 

0 0 رای ها
امتیاز به مقاله

به اشتراک بگذارید

guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها