ارسال رایگان برای سفارشات بالای 500 هزار تومان

ورود / ثبت نام

ارسال رایگان برای سفارشات بالای 500 هزار تومان

شکستگی مو در تاج سر

شکستگی مو در قسمت تاج سر: علل و نحوه رفع آن

فهرست محتوا

شکستگی مو در تاج سر بیشتر از هر قسمتی روی پوست سر اتفاق می افتد. در این قسمت فولیکول های مو تحت فشار زیادی قرار می گیرند و جهت آنها به قسمتی مشخص متمایل خواهد شد و معمولا جهت آن به سختی قابل تغییر است. اما نگران نباشید، زیرا این وضعیت اغلب قابل ترمیم است. در این مقاله از داروخانه آنلاین ویتامین ث به بررسی علل شکستگی مو در تاج سر، نحوه شناسایی و چند نکته برای ترمیم و رفع کردن آن می پردازیم.

علل شکستگی مو در تاج سر

شکستگی مو در تاج سر به علل مختلفی بستگی دارد که در ادامه شرح داده ایم:

علل شکستگی مو در تاج سر

1.جهت جدا کردن موها

روشی که موهایتان را جدا می کنید می تواند باعث شکستگی موها به یک سمت شود. هربار که موهای خود را حالت می دهید و به یک قسمت مشخصی متمایل می کنید فولیکول های مو به همان سمت شکسته می شود. کشش مکرر روی فولیکول های مو در این ناحیه می تواند در نهایت منجر به شکستگی و تغییر جهت خواب مو شود.

2.رطوبت ناکافی

یکی از علل شایع شکستگی مو در تاج سر، کمبود رطوبت است. اکثر مردم وقتی موهایشان را بافته یا به عقب می‌کشند به ناحیه تاج سر فشار بالایی وارد می شود. با مرطوب کردن همان ناحیه و تغییر جهت می توانید از این مشکل جلوگیری کنید. موهای ناحیه تاج نسبت به بقیه نواحی، خشک تر و زخیم تر هستند که این منجر به شکستگی مو در تاج سر می شود.همچنین استفاده از شامپوهای قلیایی نیز می تواند باعث خشکی، موخوره و شکستگی شود.

3.سفت بستن موها

مدل موی هایی که بالای سر بسته می شوند یا مدل‌ های که مو را بر اثر کشیدگی تحت فشار قرار می دهد می‌تواند باعث شکستگی مو در تاج سر شود. این مدل موها فشار بیشتری به فولیکول های مو وارد می کند. برای بستن موهای خود به جای کش های غیر استاندارد از کش های ابریشمی و پارچه ای استفاده کنید. این کار کشش کلی در امتداد خط مو را کاهش می دهد و از شکستگی مو جلوگیری می کند.

4.استفاده از دستگاه های حرارتی

تاج سر ما بیشتر از هر قسمت دیگر در معرض دید است و برای حالت دادن به موها ممکن است از ابزار های حرارتی استفاده کنیم این دستگاه ها می تواند گرمای بسیاری به مو وارد کرده و موجب شکستگی آن شود. خشکی مو و عدم رطوبت آن بعلاوه استفاده از ابزارهای حالت دهنده حرارتی با تنظیمات دمای بالا می توانند باعث شکستگی مو در تاج سر شوند. اگر موهایتان را سشوار می کشید از محصولات ضد حرارت استفاده کنید تا به خواب موهای شما آسیبی وارد نشود.

چگونه شکستگی مو در تاج سر را تشخیص دهیم؟

چند روش وجود دارد که نشان می دهد موها در ناحیه تاج سر دچار شکستگی شده اند یا خیر که در ادامه توضیح داده ایم.

چگونه شکستگی مو در تاج سر را تشخیص دهیم؟

نازک شدن مو

از نزدیک به تاج سر خود نگاه کنید. آیا تارهای موی تاج شما کوتاه‌تر از سایر قسمت‌های سرتان است؟ آیا متوجه نازک شدن یا کچلی روی تاج خود می شوید؟ اینها نشانه های شکستگی مو در تاج هستند. تارهای مو باریک و ضعیف منجر به شکستگی و در نهایت نازک شدن مو می شود.

درد

درد ریشه های مو یکی دیگر از نشانه های شکستگی مو در تاج سر است. این درد می تواند به دلیل کشش فولیکول های مو ایجاد شود. همچنین می‌تواند ناشی از مدل‌ها و الگوهای آرایش یا بستن مو باشد که باعث ایجاد درد در پوست سر شما می‌شود.

نکاتی برای ترمیم شکستگی مو در تاج سر

اگر موهای شما در ناحیه تاج سر دچار شکستگی شده باشند برخی نکات برای ترمیم آن وجود دارد که به شرح زیر است:

موهای خود را کوتاه کنید

هیچ فایده ای ندارد اگر سعی می کنید تارهای آسیب دیده و شکسته شده روی تاج سر را حفظ کنید.کوتاه کردن موها بهترین راه برای مقابله با این مشکل است. همچنین از رشد موهای سالم نیز پشتیبانی می کند.

✔ هر 12 هفته، یک بند انگشت از موهای خود را کوتاه کنید تا از دو شاخه شدن و شکستگی موها جلوگیری کرده و سلامت آن ها حفظ شود.

ماساژ پوست سر

ماساژ پوست سر به تحریک جریان خون کمک می کند که می تواند باعث افزایش ضخامت و رشد مو شود. از روغن های مو برای ماساژ کف سر کمک بگیرید. برای مزایای بیشتر، می توانید اسانس اسطوخودوس یا نعناع را در روغن هایی نظیر روغن بادام، نارگیل یا روغن هسته انگور بریزید. ماساژ پوست سر موجب این می شود که فولیکول های مو شکسته نشوند. هنگام استفاده از روغن ها، موهای خود را به بخش های کوچکتر دسته بندی کنید تا مطمئن شوید که تمام نواحی پوست و موی سر شما از رطوبت و یا پروتئین این مواد بهره مند می شوند. به یاد داشته باشید باید از محصولاتی استفاده کنید که دارای خاصیتی مرطوب کننده هستند.

ماساژ پوست سر

از دستگاه مرطوب کننده هوا استفاده کنید

تغییر ناگهانی دما می‌تواند میزان رطوبت موهای سالم را دچار اختلال کند. سرمای محیط و یا وسایل گرمایش به راحتی تاثیرات منفی بر روی رطوبت موها می گذارند با توجه به این موارد احتمال خشک شدن موها در ناحیه تاج سر بیشتر است. استفاده از یک دستگاه بخار سرد در فضای خانه می تواند میزان رطوبت از دست رفته هوا را حفظ کند و موها کمتر دچار آسیب و خشکی می شود.

از روبالشتی ساتن استفاده کنید

روبالشتی ‌های نخی می‌ توانند موهای شما را دچار گره و شکستگی کنند اما پارچه های ساتن و ابریشمی نرم هستند و اصطکاک کمتری ایجاد می کنند. انتخاب روبالشی های ساتن و ابریشمی به سلامت موهای شما کمک کرده و همچنین از ایجاد موخوره و گره نیز جلوگیری می کند.

به طور کلی عواملی مانند استفاده از ابزارهای حرارتی و حالت دهنده یا الگوی آرایش و بستن موها می تواند باعث شکستگی مو در تاج سر شود و یک مشکل رایج مو بوده که اکثر ما با آن روبرو می شویم. عارضه شکستگی مو در تاج سر بیشتر زمانی به وجود می آید که موهای خود را به یک سمت مشخص جدا کرده و حالت می دهید و یا به دلیل کاهش رطوبت مو این مشکل رخ می دهد. موهای بالای تاج سر به طور روزانه در معرض آلودگی و اشعه ماوراء بنفش قرار دارند که به سلامتی مو آسیب فراوان وارد خواهد کرد. پس نکاتی که در متن آمده را برای ترمیم شکستگی مو در تاج سر به کار ببرید تا از این آسیب جلوگیری شود.

سوالات متداول

آیا هورمون ها می توانند باعث شکستگی مو شوند؟

برخی از هورمون ها (مانند دی هیدروتستوسترون) ممکن است باعث تاثیرات منفی در سلامت مو شده و منجر به نازک شدن و در نتیجه شکستن موها در یک قسمت مشخص و ریزش نیز شود.

تریکوندوزیس چیست؟

تریکوندوزیس وضعیتی است که پوست سر را تحت تأثیر قرار می‌دهد و باعث می‌شود که موها به صورت تکه‌ها یا توده‌ای شکسته شوند. این بیماری توسط نوعی قارچ ایجاد می شود که روی پوست سر رشد می کند و می تواند توسط استرس، تغذیه نامناسب، تغییرات هورمونی و سایر عوامل محیطی ایجاد شود. معمولاً این عارضه با شامپوهای دارویی و پمادهای. موضعی درمان می شود.

چه ویتامینی برای شکستگی مو مفید است؟

ویتامین‌های C، D3 و B7 (بیوتین) می‌توانند سلامت موهای شما را بهبود بخشند و موهای شما را قوی کنند. ویتامین C تولید کلاژن را افزایش می دهد، ویتامین D3 تولید کراتین را افزایش می دهد و بیوتین رشد موهای سالم را تحریک می کند.

آیا شانه کردن مو باعث شکستگی می شود؟

بله، برس زدن بیش از حد یا شدید موها می تواند باعث شکستگی مو در تاج سر شود. استفاده از برس نامناسب نیز این مشکل را تشدید می کند به ویژه در موهای مجعد شکستگی مشاهده خواهد شد. چنانچه موهای خود را به طور منظم شانه می کنید و اگر گره در مو باشد، هنگام تلاش برای باز کردن این گره های سرسخت، ممکن است موهای شما بشکند یا شکافته شود.

آیا کمبود ویتامین D باعث شکستگی مو می شود؟

کمبود ویتامین D ممکن است باعث نازک شدن تارهای مو شود که منجر به شکستگی مو می شود.

منبع

شما می‌توانید انواع محصولات مراقبت از مو را به صورت آنلاین از داروخانه آنلاین ویتامین ث خریداری و درب منزل تحویل بگیرید.

0 0 رای ها
امتیاز به مقاله

به اشتراک بگذارید

guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها