ارسال رایگان برای سفارشات بالای 500 هزار تومان

ارسال رایگان برای سفارشات بالای 500 هزار تومان

هر آنچه که باید در مورد مکمل امگا 3 بدانید؛ پاسخ به تمام سوالات شما در داروخانه ویتامین ث

فهرست محتوا

مکمل امگا 3 و هر آنچه که باید در مورد آن بدانید. در داروخانه اینترنتی ویتامین ث به تمام سوالات شما پاسخ دادیم.

ما در داروخانه اینترنتی ویتامین ث افتخار آشنایی با شما را داریم. در این مقاله در تلاشیم به شما کمک کنیم قبل از خرید محصول مورد نیازتان با داشتن اطلاعات لازم و کافی درباره محصول، بتوانید انتخابی درست و رضایت بخش داشته باشید. در ادامه با ما همراه باشید:

اسیدهای چرب امگا 3 برای سلامتی بسیار مهم هستند. خوردن غذاهای کامل سرشار از امگا 3 مانند ماهی چرب بهترین راه برای دریافت مقدار کافی از آن است. اگر ماهی چرب زیاد نمی خورید، می توانید مکمل مصرف کنید. گرچه صدها مکمل مختلف امگا 3 موجود است اما همه آنها مزایای سلامتی یکسانی ندارند.

در این مقاله هر آنچه را که باید در مورد مکمل های امگا 3 بدانید، شرح داده ایم.

 

اشکال مختلف امگا 3

روغن ماهی به دو صورت طبیعی و فرآوری شده وجود دارد.

فرآوری می تواند بر شکل اسیدهای چرب تأثیر بگذارد. این مهم است، زیرا برخی از اشکال بهتر از بقیه جذب می شوند.

  • ماهی. در ماهی های کامل، اسیدهای چرب امگا 3 به عنوان اسیدهای چرب آزاد، فسفولیپیدها و تری گلیسیریدها وجود دارند.
  • روغن ماهی. در روغن ماهی معمولی، اسیدهای چرب امگا 3 بیشتر به عنوان تری گلیسیرید وجود دارد.
  • روغن ماهی فرآوری شده. وقتی روغن ماهی تصفیه می شود، شیمیدان های مواد غذایی اغلب تری گلیسیریدها را به اتیل استر تبدیل می کنند و به آنها اجازه می دهند غلظت DHA و EPA را در روغن تنظیم کنند.
  • تری گلیسیریدهای اصلاح شده. اتیل استرهای موجود در روغن ماهی فرآوری شده را می توان دوباره به تری گلیسیرید تبدیل کرد که بعداً تری گلیسیریدهای اصلاح شده نامیده می شوند.

همه این اشکال دارای مزایای سلامتی هستند، اما مطالعات نشان می دهد که جذب امگا 3 از اتیل استرها به خوبی انواع دیگر نیست؛ اگرچه برخی مطالعات نشان می دهد که آنها به همان اندازه خوب جذب می شوند.

 

روغن ماهی طبیعی

این روغن از بافت ماهی های روغنی که بیشتر به شکل تری گلیسیرید است، حاصل می شود. این نزدیک ترین چیزی به ماهی واقعی است. روغن ماهی طبیعی حاوی چندین ماده مغذی مهم است. میزان امگا 3 موجود در روغن ماهی، شامل EPA و DHA، بین 18 تا 31 درصد است، اما میزان آن بین انواع ماهی ها متفاوت است. علاوه بر این، روغن ماهی طبیعی دارای ویتامین A و D است.

ماهی قزل آلا، ساردین، ​​شاه ماهی و کبد ماهی از رایج ترین منابع روغن ماهی طبیعی هستند. این روغن ها به صورت کپسول یا مایع در دسترس هستند.

 

روغن ماهی فرآوری شده

روغن ماهی فرآوری شده تصفیه و یا غلیظ می شود. این روغن شامل اتیل استرها یا تری گلیسیرید است. روغن تصفیه شده عاری از آلودگی هایی مانند جیوه و PCB ها است. روغن تغلیظ شده همچنین می تواند سطح EPA و DHA را افزایش دهد. در حقیقت، برخی روغن ها ممکن است 50 الی 90 درصد  EPA و یا DHA خالص داشته باشند.

روغن ماهی فرآوری شده به دلیل ارزان بودن، اکثریت قریب به اتفاق روغن ماهی بازار را تشکیل می دهند و معمولاً در کپسول هایی عرضه می شوند که بین مصرف کنندگان محبوب است. بدن روغن ماهی فرآوری شده و روغن ماهی طبیعی را به شکل اتیل استر جذب نمی کند. به نظر می رسد اتیل استرها بیشتر از تری گلیسیرید مستعد اکسیداسیون و فساد هستند.

با این حال، برخی از تولید کنندگان با پردازش بیشتر این روغن آن را دوباره به شکل تری گلیسیرید مصنوعی تبدیل می کنند تا به خوبی جذب شود. به این روغن ها تری گلیسیریدهای اصلاح شده (یا مجدداً استری شده) گفته می شود. آنها گرانترین مکمل های روغن ماهی هستند و درصد کمی از بازار را تشکیل می دهند.

 

روغن کریل

روغن کریل از کریل قطب جنوب (یک حیوان کوچک شبیه میگو) استخراج می شود. روغن کریل حاوی امگا 3 در هر دو شکل تری گلیسیرید و فسفولیپید است. مطالعات متعدد نشان داده اند که جذب امگا 3 از فسفولیپیدهای موجود در روغن کریل همانند تری گلیسیریدهای موجود در روغن ماهی است و حتی گاهی اوقات بهتر است.

روغن کریل در برابر اکسیداسیون بسیار مقاوم است، زیرا به طور طبیعی حاوی آنتی اکسیدان قوی به نام آستاگزانتین است. علاوه بر این، کریل بسیار کوچک است و عمر کوتاهی دارد، بنابراین آلودگی های زیادی در طول عمر خود جمع نمی کند. بنابراین، روغن آنها نیازی به تصفیه ندارد و به ندرت در فرم اتیل استر یافت می شود.

 

روغن صدف لب سبز

صدف لب سبز بومی نیوزلند است و روغن آن معمولاً به شکل تری گلیسیرید و اسیدهای چرب آزاد است. به غیر از EPA و DHA، حاوی مقادیر کمی ایکوزاتترنوئیک اسید (ETA) است. این اسید چرب امگا 3 کمیاب ممکن است در کاهش التهاب مؤثرتر از سایر امگا 3 ها باشد. مصرف روغن صدف لب سبز به جای روغن ماهی، سازگار با محیط زیست تلقی می شود.

 

روغن ALA

ALA مخفف آلفا لینولنیک اسید است. این روغن شکل گیاهی امگا 3 است. روغن ALA به مقدار زیاد در تخم کتان، تخم چیا و شاهدانه یافت می شود. بدن می تواند این نوع روغن را به EPA یا DHA تبدیل کند، اما این فرایند تبدیل ناکارآمد است. بیشتر روغن های گیاهی امگا 6 بیشتری نسبت به امگا 3 دارند.

 

روغن جلبک

جلبک دریایی، به ویژه ریزجلبک، یکی دیگر از منابع تری گلیسیرید EPA و DHA است. در واقع، EPA و DHA موجود در ماهی از جلبک ها سرچشمه می گیرند و سپس توسط ماهی های کوچک تر خورده شده و در زنجیره غذایی حرکت می کنند.

مطالعات نشان می دهد که روغن جلبک بیشتر از روغن ماهی دارای امگا 3 به ویژه DHA است. این یک منبع خوب برای گیاهخواران و افراد وگان است. همچنین ممکن است حاوی مواد معدنی مهمی مانند ید باشد. علاوه بر این، روغن جلبک سازگار با محیط زیست و فاقد هرگونه آلودگی مانند فلزات سنگین است که آن را به گزینه ای پایدار و سالم تبدیل می کند.

 

کپسول امگا 3

روغن های امگا 3 معمولاً در کپسول یا ژل نرم یافت می شوند. اینها در بین مصرف کنندگان محبوب هستند زیرا طعم ندارند و به راحتی قابل بلع می باشند.کپسول ها معمولاً از یک لایه نرم ژلاتین ساخته می شوند و بسیاری از تولید کنندگان از پوشش روده ای نیز استفاده می کنند.

پوشش روده ای از حل شدن کپسول تا رسیدن به روده کوچک جلوگیری می کند. این پوشش در کپسول روغن ماهی رایج است و می تواند بوی بد روغن ماهی فاسد را نیز پنهان کند. اگر از کپسول امگا 3 استفاده می کنید، بهتر است هر از گاهی یک کپسول را باز کنید و آن را بو کنید تا مطمئن شوید که فاسد نشده است.

 

نکات مهم هنگام خرید مکمل های امگا 3

هنگام خرید مکمل امگا 3، همیشه برچسب آن را با دقت بخوانید.

در زمان خرید موارد زیر را نیز بررسی کنید:

  • نوع امگا 3. بسیاری از مکمل های امگا 3 اغلب حاوی مقدار کمی EPA و DHA (مهمترین انواع امگا 3) هستند. مطمئن شوید مکمل شما حاوی این موارد باشد.
  • مقدار امگا 3. در جلوی مکمل ممکن است نوشته شده باشد که حاوی 1000 میلی گرم روغن ماهی در هر کپسول است. با این حال، در پشت آن می خوانید که تنها حاوی 320 میلی گرم EPA و DHA می باشد.
  • فرم امگا 3. برای جذب بهتر، به جای EE (اتیل استر)، به دنبال FFA (اسیدهای چرب آزاد)، TG ، rTG (تری گلیسیریدها و تری گلیسیریدهای اصلاح شده) و PLs (فسفولیپیدها) باشید.
  • خلوص و اصالت. سعی کنید محصولاتی را خریداری کنید که دارای استاندارد GOED برای خلوص یا مهر شخص ثالث هستند. این برچسب ها نشان می دهد که ایمن هستند.
  • خنکی. مکمل های امگا 3 سریع فاسد می شوند. به محض خراب شدن، بوی بدی دارند و قدرت آنها کمتر شده و حتی مضر می شوند. همیشه تاریخ آن را بررسی کنید، محصول را بو کنید و ببینید آیا حاوی آنتی اکسیدان مانند ویتامین E است یا خیر.
  • پایداری. سعی کنید روغن ماهی بخرید که MSC، صندوق دفاع از محیط زیست یا سازمانی مشابه، آن را تایید کرده اند. ماهی های کوچک با طول عمر کوتاه بیشتر پایدار هستند.

 

بهترین مکمل های امگا 3

مکمل روغن ماهی معمولی بهترین انتخاب برای اکثر مردم است. با این حال، یادتان باشد که روغن ماهی معمولاً بیش از %30 EPA و DHA ندارد، یعنی %70 حاوی چربی های دیگر است.

همچنین می توانید مکمل هایی را که حاوی غلظت بالاتری از امگا 3 هستند خریداری کنید. EPA و DHA می توانند تا %90 باشند. برای بهترین نتایج، به دنبال مارک هایی باشید که حاوی امگا 3 به عنوان اسیدهای چرب آزاد هستند. تری گلیسیریدها یا فسفولیپیدها نیز خوب هستند.

 

کلام آخر درباره مکمل امگا 3

برای اکثر مردم، یک مکمل معمولی روغن ماهی احتمالاً کافی است. با این حال، مطمئن شوید که مکمل حاوی مواردی است که در بسته بندی آن نوشته شده است و به محتوای EPA و DHA حتماً دقت کنید.

EPA و DHA اغلب در محصولات حیوانی امگا 3 یافت می شوند. گزینه های گیاهخواری در دسترس هستند، اما معمولاً فقط حاوی ALA هستند. روغن جلبک یک استثنا است که منبع عالی امگا 3 با کیفیت است و برای همه، از جمله گیاهخواران مناسب است.

بهتر است این مکمل ها را با وعده غذایی حاوی چربی مصرف کنید، زیرا چربی جذب امگا 3 را افزایش می دهد.در نهایت، به خاطر داشته باشید که امگا 3 نیز مانند ماهی فساد پذیر است، بنابراین خرید عمده ایده بدی است. در پایان روز، امگا 3 ممکن است یکی از مفیدترین مکمل هایی باشد که می توانید مصرف کنید. فقط مطمئن شوید که عاقلانه انتخاب کنید.

 

اگر تمایل دارید از مکمل های حاوی امگا 3 معتبر استفاده کنید، داروخانه ویتامین ث محصولات متنوعی را به شما پیشنهاد می کند:

لیست محصولات متنوع از مکمل های امگا 3 از برندهای معتبر در داروخانه اینترنتی ویتامین ث

 

 

داروخانه اینترنتی ویتامین ث در خدمت شماست تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

دیگر مکمل های غذایی داروخانه اینترنتی ویتامین ث برای رفع کمبود ویتامین های بدن

0 0 رای ها
امتیاز به مقاله

به اشتراک بگذارید

guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها