ارسال رایگان برای سفارشات بالای 500 هزار تومان

ارسال رایگان برای سفارشات بالای 500 هزار تومان

جوش بین ابروها – علت های ایجاد آن و روش های درمانی – داروخانه اینترنتی ویتامین ث

فهرست محتوا

جوش بین ابروها از معضلاتی است که همیشه با درد همراه بوده. از طرفی بیش از دیگر جوش های صورت آزار دهنده است. اما روش های درمانی هم دارد.

ما در داروخانه اینترنتی ویتامین ث افتخار آشنایی با شما را داریم. در این مقاله در تلاشیم به شما کمک کنیم قبل از خرید محصول مورد نیازتان با داشتن اطلاعات لازم و کافی درباره محصول، بتوانید انتخابی درست و رضایت بخش داشته باشید. در ادامه با ما همراه باشید:

آکنه می تواند در هر قسمتی از صورت یا بدن شما ایجاد گردد.اما از آنجا که غدد چربی زیادی بر روی صورت و پیشانی شما هست پس جوش ها و آکنه ها می توانند بیشتر در میان ابروهای شما ایجاد شوند.وجود جوش ها و آکنه های در بین ابروهایتان ممکن است برایتان خیلی بد و آزار دهنده باشد، اما وقتی شما بفهمید  و درک کنید که چه عواملی باعث ایجاد آکنه بر روی پوست شما شده است به راحتی تمام می تواند راه درمانی مناسب برایش را پیدا نمایید.

انواع جوش بین ابرو

انواع مختلفی از آکنه وجود دارد و به طور قاطع می توان گفت که همه انواع آکنه می تواند در بین ابرو هایتان ایجاد گردد.

1. جوش یا آکنه کیستیک

آکنه کیستیک از برآمدگی های چرکین تشکیل شده است و بیشتر آکنه های کیستیک در زیر پوست قرار دارند البته ممکن است شما برآمدگی های قرمز رنگ و یا سفید رنگ را نیز در اثر آکنه های کیستیک بر روی پوست خود مشاهده نمایید. این دسته از آکنه ها اغلب درد ناک هستند و به سختی می توان آنها را از روی پوست از بین برد.

2. آکنه یا جوش چرکی

آکنه های چرکی دارای برآمدگی ها تاول مانند چرکی هستندو از بالا به رنگ زد و در بخش های پایه به رنگ قرمز هستند و می توانند دردناک باشند. البته وقتی شما به یک آکنه و یا جوش فکر میکنید احتمالا اولین چیزی که به ذهنتان می آید آکنه های چرکی هستند.

3. آکنه های (جوش) نوک تیز

آکنه های نوک تیز برآمدگی های کوچک و جامد و گرد روی پوست هستند البته دارای پوست نازک نیز می باشند و بعد از چند روز بیشتر جوش های نوک تیز پرچرک می شوند.

4. جوش یا آکنه های سرسفید

آکنه های سرسفید دارای برآمدگی های کوچک سفید روی پوست هستند و وقتی منافذ روی پوست بسته شوند آنها ایجاد میگردند البته برخی از آکنه های سرسفید همان جوش های زیرپوستی به حساب می آیند.

5. آکنه یا جوش سرسیاه

آکنه های سرسیاه منافذ مسدود شده روی پوست هستند که در معرض هوای آزاد قرار میگیرند و بعد از قرار گرفتن در معرض هوای آزاد چربی ها و باکتری های داخل آکنه رنگ قهوه ای به آکنه می دهند و برآمدگی های تیره ای را روی پوست ایجاد میکند.

چرا جوش بین ابروها ایجاد می شود؟

دلایل زیادی وجود دارد البته بعضی از این دلایل در خود همین ناحیه تعریف می شود  ولی بعضی دلایل دیگر حاکی از این است که میگوید آکنه بر روی پوست صورت و هرجای بدنتان ممکن است رخ دهد البته در زیر دلایل عمده ایجاد آکنه بر روی صورت را بیان میکنیم که عبارتند از:

1. مسدود شدن منافذ پوست یکی از دلایل ایجاد جوش بین ابروها

منافذ پوست می توانند با انواع ماده های مختلف مسدود شوند از جمله:

 • چربی صورت و مو و یا پوست دست
 • عرق
 • سلول های مرده سطح پوست

البته غدد عرق نیز شامل منفذ هایی در پوست شما می شوند ولی فولیکول های مو مهمترین منافذ پوستی هستند که با آکنه درگیر می شوند.

2. پوست چرب

پوست چرب یکی از مهمترین دلایل ایجاد آکنه بر روی صورت است البته چربی های اضافی روی پوست می توانند منافذ فولیکول های مو را مسدود نمایندو در صورت التهاب یا عفونت فولیکول مسدود می شود و باعث ایجاد آکنه می شود. و از آنجا که پوست صورت و قسمت پیشانی غدد چربی زیادی دارد، افرادی که پوست چرب دارند ایجاد آکنه در بین ابروهایشان معمول ترین مورد ممکن به حساب می آید.

3. فرو رفتن مو در سطح پوست

زدودن ابروها و یا اپیلاسیون ابروها می تواند باعث فرو رفتن مو در سطح پوست شود البته این اتفاق وقتی رخ میدهد که موهای نیمه زدوده شده دوباره در داخل پوست رشد کنند و در صورتی که فولیکول مو مسدود شود این امر می تواند باعث ایجاد جوش شود. زدودن عملی است که برای مو های زائد انجام میگیرد زیرا باعث می شود زبری مو از بین برود و وقتی مو بخواهد رشد کند به حالت فرو رفته رشد میکند.

3. استفاده از لوازم آرایشی

برخی از مواد آرایشی می توانند منافذ پوستی شما را مسدود کرده و منجر به ایجاد جوش شوند البته شانه های کثیف نیز می توانند باعث ایجاد جوش بر روی سطح پوست شوند زیرا آنها می توانند به عنوان نگهدارنده باکتری عمل کنند. مواد آرایشی مانند ژل ابرو به طور خاص می توانند منجر به ایجاد آکنه در بین ابروها شوند.

4. اپیلاسیون ابرو یکی دیگر از دلایل ایجاد جوش بین ابروها

مانند سایر روش های زدودن موهای زائد اپیلاسیون ابرو نیز میت وانند باعث ایجاد مو های فرورفته شود که این کار منجر به ایجاد آکنه و یا جوش بر روی پوست می شود البته زدودن موها با استفاده از پیلاسیون می تواند منافذی در فولیکولهای مو ایجاد کند که باعث رسوب باکتری ها در آن قسمت شود.

5. رژیم غذایی

برخی شواهد نشان میدهند که برخی از غذاها می توانن باعث ایجاد آکنه بر روی سطح پوست شوند اما طبق تحقیقات این حرف صحیح نیست. گرچه شوهادی کافی برای تغییرات رژیم غذایی در افراد نیز وجود ندارد ولی برخی شواهد نشان داده است که غذاهایی که کربو هیدرات بیشتری دارند به همراه لبنیات می توانند آکنه های بدتری را بر روی سطح پوست ایجاد کنند. البته هیچ نوع شواهد علمی وجود ندارد که نشان دهد شکلات و یا غذاهای چرب باعث بروز آکنه می شوند.

6. لمس صورت به طور مرتب

هنگامی که صورت خودتان را لمس مینمایید چربی موجود بر روی سطح پوست دستتان به صورتتان منتقل می شود البته این میتواند منافذ پوستی را مسدود نماید و این امر که شما چند بار دستتان را می شویید اصلا اهمیت ندارد چون دستان شما حاوی باکتری است و این باکتری ها می توانند منفاذ صورت را مسدود کرده و آکنه ایجاد نمایند

7. تغییرات هورمونی

تغییرات هورمونی به خصوص در زنان می تواند باعث ایجاد آکنه گردد البته آکنه های هورمونی شایع تحت این امر عبارتند از:

 • در دوران پریود
 • دوران یائسگی
 • دوران بارداری
 • استفاده از موارد ضد بارداری

 

آیا ارتباطی میان جوش بین ابروها و کبد وجود دارد؟

در طب سنتی چینی نشان میدهد که چشم به کبد مرتبط است. و مشکلات اطراف چشم مانند بروز آکنه در بین ابروها می تواند نشان دهنده مشکلی در کبد باشد. و از آنجا که کبد در سم زدایی نقش دارد، می توان گفت شما باید تغییراتی در رژیم غذاییتان ایجاد کنید تا آکنه از بین برود. با ای نحال، هیچ نوع شواهد علمی وجود ندارد که نشان دهد که بروز آکنه میان ابروهای شما با کبد در ارتباط است.

روش های درمانی جوش بین ابروها

بسیاری از این آکنه ها بدون نسخه قابل درمان هستند که میتوان در این زمینه به تغییر سبک زندگی اشاره کرد ولی اگر آکنه های شما شدید باشد و روش های درمانی OTC برای شما کاربردی نیست می توانید به یک پزشک مراجعه نمایید. البته درمان های موضعی باید به دقت انجام گیرند و نباید قسمت های مربوط به بخش های موضعی را به چشمانتان نزدیک نمایید.

1. روش های درمانی OTC

 • اولین روش درمان جوش بین ابروها

رتینوئیدها یک روش های درمانی هستند که برای بخشه ای پوست به کار میروند و از ویتامینA ساخته شده اند. اسید سالیسیلیک می تواند آکنه های سرسیاه و سرسفید را از بین ببرد. بنزوییل پرواکساید نیز می تواند باکتری های منشا آکنه و چربی های اضافی پوست را ازبین ببرد.

 

2. تغییرات سبک زندگی

 • دومین روش درمان جوش بین ابروها

اصلا به آکنه دست نزنید  صبر کنید تا با گذر زمان خودش بهبود یابد. استرستان را کاهش دهید گرچه استرس باعث ایجاد آکنه نمی شود ولی می تواند باعث شیوعش شود. کربوهیدرات کمتری مصرف کنید زیرا باعث ایجاد چربی پوست می شود.

 

3. روش های پزشکی در حوزه درمان آکنه

 • سومین روش درمان جوش بین ابروها

آنتی بیوتیک ها می توانند باکتری هایی که باعث ایجاد آکنه شوند به خصوص آکنه های شدید را از بین ببرند. رتینوئید ها نیز به صورت خوراکی یا موضعی جهت درمان آکنه مصرف می شوند

کورتیکو استروئیدها نیز باعث کاهش التهاب می شوند. اگر آکنه شما هورمونی است می توانید از قرص های ضد بارداری نیز استفاده نمایید. نور درمانی نیز می تواند در این امر کمک کننده باشد ولی هنوز متخصصین در حال بررسی این مورد هستند.

 

روش هایی که باعث جلوگیری از ایجاد جوش بین ابروها می شوند

 • برخی افراد به طور طبیعی آکنه روی پوستشان ایجاد میگردد البته یک سری مراحل وجود دارد که میتوانید برای جلوگیری از بروز آکنه در بین ابروهایتان استفاده نمایید.
 • اگر در طول روز کلاه بر سر می گذارید و یا زیاد عرق میکنید مرتب صورتتان را بشویید.
 • به صورتتان دست نزنید.
 • اگر موهایتان چرب است به موهایتان شامپو بزنید و اگر بین ابروهایتان آکنه ایجاد می شود باعث شامپویتان را تغییردهید.
 • از محصولات غیر آرایشی برای مراقبت از پوستتان استفاده نمایید.
 • اگر موهای صافی دارید مدل مویتان را تغییردهید.
 • از هر نوع استفاده برای مواد لایه بردار و یا آنهایی که پوست را تحریک میکنند خود داری نمایید.
 • قبل از زدودن موهای اضافی ابرویتان صورتتان را با آب گرم بشویید چون از رشد موهای فرورفته جلوگیری مینماید.
 • اگر کلاه یا سربندی میگذارید که تا لبه ابرو می آید آنها را تمیز کنید تا باکتری به صورت شما منتقل نکنند
 • اگر شما آرایش میکنید و از ژل ابرو استفاده میکنید در پایان روز آنها را از روی صورت خود پاک کنید.

 

برآمدگی ها و برجستگی های سطح پوست که در بین ابروها وجود دارند

آکنه شایع ترین بیماری پوستی است این مورد به این دلیل نیست که شما در صورت وجود آکنه برآمدگی هایی رو در بین ابروهای خود مشاهده میکنید البته این برآمدگی ها شامل موارد زیر هستند که عبارتند از:

1. کیستها

کیست های ایپدرمویید معمولا بر روی صورت ایجاد می شوند این نوع کیست ها برآمدگی های کوچک و گردی در زیر پوست هستند و اغلب شبیه آکنه های سر سیاه هستند و ممکن است مانند آکنه قرمز رنگ و ملتهب شوند و ماده زردرنگی چرکی را به بیرون ترشح نمایند.

کیست سباسه یک مورد در این بخش است اما ممکن است با جوش اشتباه گرفته شود. آلبته پس از پارگی فولیکول مو و یا به دلیل ایجاد آکنه و یا آسیب پوستی می توانند رخ دهند. البته هر دو نوع کیست گفته شده میتوانند اگر ناراحتی برای فرد ایجاد نکنند نادیده گرفته شوند و یا باعث شوند مشکلاتی در هنگام آرایش خود تجربه کنید البته اگر کیست خیلی آزار دهنده باشد میتواند توسط پزشک برداشته شوند.

به این امر نیز باید اشاره کرد که این نوع کیست ها ممکن است آلوده شوند و در این صورت باید برای درمان پیش پزشک برویم.

2. درماتوفیبروما

درماتوفیبروما یک نوع ضایعه پوستی و غیر سرطانی است و معمولا سفت است و در وسطش رنگ سفید دارد و یک بخش حلقه ای نیز در بیرونش قرار دارد که میتواند رنگی از صورتی تا قهوه ای مایل به قرمز را دارا باشد. معمولا معمولا برای فرد درد ایجاد نمیکنند گرچه ممکن است در اثر ضربه به پوست نیز ظاهر شوند و دلایل مشخصی برای ایجاد درماتوفیبروما وجود ندارد. درماتوفیبروما هیچ خطری برای سلامتی ندارد اما به خاطر زیبای میتوانید آن را جراحی کرده و بر دارید. با این حال ممکن است جای زخم بدی روی پوست ایجاد کند و این احتمال وجود دارد که اگر آن برطرف نشود ممکن است با گذشت زمان شرایط پوستی را بدتر نماید.

3. سرطان سلول پایه ای

سرطان سلول پایه ای شایع ترین نوع سرطان پوست است و در اثر قرار گرفته زیاد در آفتاب رخ میدهد. تومور سلول پایه ممکن است مانند زخم سرباز و یا برآمدگی های قرمز و صورتی رنگ به نظر برسد البته ممکن است روی پوست خارش و خونریزی نیز ایجاد نماید.

درحالی که سرطان سلول پایه ای به آرامی رشد میکند و گسترده می شود لازم است برای از بین بردن آن به یک متخصص پوست مراجعه نمایید.

سخن پایانی

بروز آکنه در بین ابروهایتان معمول است و این مورد به دلیل وجود غده های چربی در این ناحیه است. اما هم میتوان انها را درمان کرد و هم قابل پیشگیری هستند.

اگر بین ابروهایتان آکنه ایجاد شده است، موهای بخش ابرو و صورت خود را تمیز نگه دارید. از تحریک پوستتان با محصولات بهداشتی مو و صورت خودداری نمایید.

 

اگر می خواهید اطلاعات بیشتری درباره انواع آکنه و روش درمان آن ها داشته باشید پیشنهاد می کنیم که خواندن مقاله زیر را از دست ندهید:

انواع آکنه و نحوه درمان آنها به همراه خرید محصولات ضد جوش و آکنه

 

داروخانه اینترنتی ویتامین ث در خدمت شماست تا بهترین انتخاب را داشته باشید. لیست خرید محصولات ضد جوش آکنه را در لینک زیر می توانید مشاهده کنید:

خرید محصولات ضد جوش و آکنه

دیگر محصولات داروخانه اینترنتی ویتامین ث برای مراقبت از پوست و مو

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

0 0 رای ها
امتیاز به مقاله

به اشتراک بگذارید

guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها