ارسال رایگان برای سفارشات بالای 500 هزار تومان

ورود / ثبت نام

ارسال رایگان برای سفارشات بالای 500 هزار تومان

لکه های قرمزی روی پوست

لکه های قرمز روی پوست به چه معناست؟

فهرست محتوا

لکه های قرمزی روی پوست و بثورات با حاشیه دایره ای یا ظاهری حلقه مانند معمولاً مشخصه و تشخیص کرم حلقوی و عفونت قارچی پوست است. با این حال، هر دایره قرمز روی پوست کرم حلقوی نیست. اغلب اوقات، افراد ممکن است هر جوش قرمز و دایره ای شکل را با کرم حلقوی اشتباه بگیرند. به همین دلیل باید از علائم و علل آن آگاه باشید.

این مقاله از داروخانه آنلاین ویتامین ث اطلاعات بیشتری در مورد سایر بیماری های پوستی که می تواند دایره قرمز مشابهی روی پوست ایجاد کند، ارائه می دهد.

لکه های قرمزی روی پوست برای چیست؟

بروز لکه های قرمزی روی پوست می تواند دلایل بسیاری داشته باشد نظیر شرایط التهابی درماتیت آتوپیک یا درماتیت تماسی ممکن است به صورت یک دایره قرمز شروع شود. برخی از عفونت ها مانند زرد زخم یا عفونت قارچی به صورت دایره یا لکه های قرمز شروع می شوند. خال های مادرزادی، بیماری عروقی کلاژن، کبودی ناشی از ضربه و بسیاری از شرایط دیگر هم مانند یک دایره قرمز روی پوست به نظر می رسند. بثورات موضعی و با مرزهای مشخص معمولاً توسط عوامل خارجی خاصی ایجاد می ‌شوند، در حالی که راش‌هایی که قرمز و ملتهب به نظر می‌رسند و در سراسر بدن ظاهر می‌شوند، اغلب ناشی از شرایط داخلی بدن هستند.

لکه های قرمزی روی پوست برای چیست؟

بثورات پوستی مانند درماتیت تماسی و کرم حلقوی در پاسخ به محرک‌های خارجی (در محصولات مراقبت از پوست، صابون‌ها یا شوینده‌ها)، آلرژن‌ها (در گیاهان، غذا و هوا) یا موجودات زنده (قارچ روی پوست یا حیوانات خانگی) ایجاد می‌شوند. از سوی دیگر، بثورات ناشی از ناهنجاری ‌های داخلی معمولاً به دلیل ژنتیک یا زمانی است که سیستم ایمنی بدن ما توسط محرک‌های خاصی بیش از حد فعال می‌شود. هنگامی که دایره های قرمز روی پوست خود مشاهده می کنید، ابتدا باید مطمئن شوید که آیا علت این عارضه کرم حلقوی است یا خیر. برای این کار، باید از ویژگی‌های انواع و علائم کرم حلقوی آگاه باشید.

کرم حلقوی چیست؟ انواع و علائم

کرم حلقوی که با نام های دیگر “تنه آ کورپوریس” یا “درماتوفیتوز” شناخته می شود، یک عفونت قارچی شایع پوست است. این بیماری توسط دسته ای از قارچ ها به نام درماتوفیت ها ایجاد می شود که از سلول های مرده پوست، مو و ناخن تغذیه می کنند و تمایل دارند در چین های گرم و مرطوب پوست رشد کنند. عفونت کرم حلقوی باعث ایجاد لکه های حلقه مانند می شود که قرمز و خارش دار است. این لکه های قرمز روی پوست می تواند مرکزی قرمز رنگ یا کم رنگ داشته باشند. کرم حلقوی بر اساس محل قرارگیری آن بر روی بدن طبقه بندی می شود.

کرم حلقوی چیست؟ انواع و علائم

قارچ پوست سر (تینه آ کاپیتیس)

کرم حلقوی پوست سر با نام Tinea capitis شناخته می شود. این قارچ معمولاً در کودکان در سنین رشد یا حوالی نوجوانی دیده شده است. معمولاً به صورت لکه های پوسته پوسته و با نقاط طاسی روی پوست سر همراه با ریزش مو بروز می کند. این کرم حلقوی معمولاً از کودکی به کودک دیگر در مدرسه قابل سرایت است.

قارچ پا (تینه آ پدیس)

قارچ پا با نام Tinea pedis شناخته می شود که معمولاً به عنوان قارچ “پای ورزشکار” شهرت دارد، این عارضه یک عفونت کرم حلقوی بر روی پا است که باعث ایجاد پوسته پوسته شدن و لکه های قرمز روی پوست و در بین انگشتان پا به خصوص دو انگشت آخر می شود. این قارچ موجب قرمزی، خارش و احساس سوزش در کف پا شده و با درد همراه است.

قارچ کف دست (تینه آ مانوم)

 این قارچ که بر روی پوست دست به خصوص در بین انگشتان دست بروز پیدا می کند با نام  Tinea manum شناخته می شود. معمولاً منجر به ضخیم شدن پوست بین انگشتان خواهد شد. Tinea manuum معمولا با Tinea pedis با هم در بدن بروز پیدا می کنند و علائم مشابه هم دارند و معمولا منشا درمانی آنها مشابه است.

قارچ کف دست (تینه آ مانوم)

قارچ ناخن (تینه آ اونگیوم)

قارچ یا کرم حلقوی ناخن نیز یک بیماری رایج است. باعث می شود ناخن های دست ضخیم، سفید، مات و شکننده به نظر برسند، در حالی که این قارچ بر روی ناخن های پا ظاهری زرد رنگ، ضخیم و شکننده ایجاد می کند.

قارچ ریش (تینه آ باربی)

این عفونت قارچی بین ریش مردان روی صورت و گردن منجر به تورم و لکه های قرمز روی پوست می شود که در ناحیه ریش کچلی را به وجود می آورد. در سالیان دور، زمانی که مردم برای کوتاه کردن مو و اصلاح ریش به آرایشگر مراجعه می کردند، به این عارضه مبتلا می شدند و به علت اینکه با خارش همراه بوده با عنوان خارش آرایشگر شناخته می شد.

قارچ صورت (تینه آ فچی)

کرم حلقوی صورت، به غیر از ریش، به نام Tinea faciei شناخته می شود. معمولاً به صورت لکه های قرمز روی پوست و بدون حلقه مشخص بروز پیدا می کند و ممکن است هنگام تشخیص آن با دیگر انواع عارضه های کرم حلقوی اشتباه گرفته شود.

قارچ کشاله ران (تینه آ کروریس)

این قارچ در چین ‌های ناحیه کشاله ران معمولاً با عنوان «خارش جوک» شناخته می‌ شود که به صورت لکه‌ های قهوه ‌ای مایل به لکه های قرمز روی پوست ظاهر شده و ممکن است تا قسمت داخلی ران‌ ها گسترش یابد. به دلیل تعریق یا پوشیدن لباس های تنگ ظاهر می شود و به راحتی می تواند با سایر عفونت های قارچی یا پسوریازیس اشتباه گرفته شود.

قارچ کشاله ران (تینه آ کروریس)

دیگر دلایل لکه های قرمزی روی پوست

لکه های قرمز روی پوست در موارد خاص ممکن است به عنوان برخی بیماری های پوستی دیگر تشخیص داده شود. بسیار مهم است که تشخیص صحیح را با مشورت پزشک خود انجام دهید.برخی از بیماری های پوستی که معمولا شبیه کرم حلقوی هستند به شرح زیر است:

پیتریازیس روزآ

پیتریازیس روزآ یکی از بثورات شایع و خوش خیم است که معمولا همراه با قرمزی و پوسته پوسته همراه با خارش ظاهر می شود. در اغلب مواقع به عنوان یک نقطه بزرگ در پشت، قفسه سینه یا شکم شروع می ‌شود و سپس با تکه ‌ها یا برآمدگی ‌های کوچک ‌تر شاخه ای شکل پیشرفت می کند. این لکه های قرمز روی پوست شبیه کرم حلقوی است و ممکن است یک یا دو روز قبل از ظاهر شدن احساس بیماری نیز داشته باشید. ویروس هرپس انسانی (HHV-7 و HHV-6) در بیشتر موارد به عنوان عامل ایجاد کننده این عارضه بوده است اما علت اصلی آن تا حد زیادی نامشخص است.

درماتیت تماسی

درماتیت تماسی نوعی اگزما است که به‌عنوان یک واکنش آلرژیک در تماس پوست با محرک‌ هایی نظیر صابون‌ ها و لوازم آرایشی، شوینده‌ها یا موادی مانند فلزات یا لاتکس ایجاد می ‌شود. از آنجایی که درماتیت تماسی باعث ایجاد لکه های پوسته پوسته ضخیم خواهد شد به راحتی با کرم حلقوی اشتباه گرفته می شود.

درماتیت تماسی

اگزمای نومولار

اگزمای نومولار یکی دیگر از بیماری های پوستی است که در اغلب مواقع با انواعی از کرم حلقوی اشتباه گرفته می شود. “Nummular” در لاتین به معنی “سکه” است و این لکه های قرمزروی پوست به شکل لکه های سکه ای، پوسته های خشک بروز پیدا کرده و با خارش و احساس سوزش همراه است. گزش حشرات، داروها و تماس با فلزاتی نظیر نیکل به عنوان محرک های این اگزما شناخته شده است.

گرانولوم حلقوی

یکی دیگر از عارضه‌ های رایج پوستی شبیه کرم حلقه ‌ای که به صورت حلقه‌ های برجسته و گوشتی ظاهر می ‌شود، گرانولوم آنولار یا حلقوی است. این لکه های قرمز روی پوست در هر قسمتی از بدن یا در یک منطقه از پوست ظاهر می شوند. ممکن است لکه ها در ابتدا قرمز به نظر برسند اما پس از تشکیل حلقه ناپدید می شوند. قطر حلقه ها می تواند ¼ اینچ تا 2 اینچ باشد. معمولا خارش یا پوسته پوسته شدن وجود ندارد. در حالی که هنوز علت دقیق آن مشخص نشده است، در موارد خاص با دیابت، تیروئید و تروما مرتبط است.

پسوریازیس

پسوریازیس یک بیماری خودایمنی است که در آن سیستم ایمنی به سلول های پوست حمله می کند و منجر به التهاب می شود. سلول ‌های جدید پوست قبل از بین رفتن سلول‌ های قدیمی بیش از حد تولید شده که منجر به ایجاد لکه‌های پوستی ملتهب و ضخیم می ‌شود. این لکه های قرمز روی پوست در هنگام خراشیده شدن با خونریزی یا زخم همراه هستند. این وضعیت مزمن معمولاً توسط استرس، داروها، عفونت ها، عوامل محیطی تشدید می شود. از آنجایی که پسوریازیس شبیه چند بیماری پوستی دیگر است و آزمایش خون نمی تواند آن را ثابت کند، ممکن است بیوپسی پوست برای تشخیص آن مورد نیاز باشد.

بیماری لایم

بیماری لایم به دلیل نیش کنه ایجاد می شود و معمولاً در ابتدا به صورت یک جوش قرمز گرد روی پوست ظاهر خواهد شد. این لکه های قرمز روی پوست، پس از 7 تا 14 روز ظاهر شده اما در برخی مواقع می توانند بعد از 32 روز نیز بروز پیدا کنند. این لکه ها تمایل به افزایش حجم دارند پس تشخیص زودهنگام و درمان به موقع به جلوگیری از عوارض مزمنی که معمولاً در مراحل بعدی بیماری مشاهده می شود کمک می کند.

سوالات متداول

این لکه ها مانند هر بیماری پوستی، اگر بیش از یک هفته طول بکشد یا علائمی مانند درد، خارش، سوزش ایجاد کند باید به متخصص پوست مراجعه شود.

لکه های قرمز باکتریایی دارای یک مرکز قرمز رنگ هستند که با حلقه ای شفاف از برجستگی های قرمز احاطه شده اند.

بله، از آنجایی که tinea corporis هم به عنوان کرم حلقوی شناخته می شود می تواند به صورت یک دایره قرمز ساده ظاهر شود و معمولا اشتباه در تشخیص آن رخ می دهد.

استرس می تواند باعث ایجاد لکه های قرمز روی پوست شود (به نام کهیر) همچنین ممکن است استرس شرایط پوستی نظیر اگزما یا پسوریازیس را بدتر کند.

0 0 رای ها
امتیاز به مقاله

به اشتراک بگذارید

guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها