ارسال رایگان برای سفارشات بالای 500 هزار تومان

ورود / ثبت نام

ارسال رایگان برای سفارشات بالای 500 هزار تومان

انواع پوست

آشنایی با انواع پوست و نحوه مراقبت از آن

فهرست محتوا

آیا می دانستید که هر نوع پوست نسبت به هر ماده واکنش متفاوتی نشان می دهد؟ محصولات تجاری ساخته شده برای عموم مردم ممکن است واقعا بهترین گزینه برای پوست شما نباشند! به همین دلیل است که دانستن نوع پوست منحصر به فرد خود برای مراقبت از پوست شما بسیار ضروری است.

در این مقاله از داروخانه آنلاین ویتامین ث قصد داریم در مورد آشنایی با انواع پوست و نحوه مراقبت از  انواع پوست صحبت کنیم. بیایید نگاهی به نحوه تعیین نوع پوست خود بیندازیم.

شناخت انواع پوست

نوع پوست شما تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار می گیرد و متفاوت بودن انواع پوست ها می تواند به دلیل وجود این عوامل باشد:

  1. اولین عامل در تعیین کنندگی نوع پوست می تواند عامل وراثت باشد به بیان ساده تر امکان دارد نوع پوستتان که امکان دارد خشک نرمال یا چرب باشد را از پدر یا مادرتان به ارث برده باشید.
  2. شاید این عامل خیلی مورد توجه قرار نگرفته باشد ولی محل زندگی و نوع آب و هوای موجود نیز می تواند از عوامل تعیین کننده باشد. شاید این عامل نیز بتواند در برخی مواقع به بهبود پوست نیز کمک کند به طور مثال این امکان وجود دارد که کسی پوستی خشک داشته باشد ولی در محلی زندگی کند که آب و هوایی مرطوب دارد که می تواند در بهبود پوست آن کمک کننده باشد.
  3. عامل بعدی هورمون ها هستند که در کل نقش تعیین کننده ای در بدن دارند و تغییرات آنها نیز می توانند بر روی پوست تاثیرگذار باشند. به طور مثال در دوران بارداری در خانم ها به این دلیل که امکان دارد تعادلات هورمونی بر هم بخورد این امکان وجود دارد که دچار تغییرات پوستی بشوند.
  4. عامل تعیین کننده دیگر در انواع پوست می توانند داروها باشند. گاهی ما مجبور به استفاده از داروهایی هستیم که دارای عوارض جانبی می باشند که این عارضه میتواند به خشکی یا حساس شدن پوست ما منجر شود.
  5. عامل بعدی که میتواند در نوع پوست ما تاثیر گذاری داشته باشد تغذیه و رژیم هایی است که روزانه با آنها سر و کار داریم. شاید این عامل کمتر مورد توجه قرار گرفته باشد. ولی نوع مواد غذایی که ما روزانه مورد مصرف قرار میدهیم نقش مهم و تعیین کننده ای در نوع پوست ما دارند این امکان وجود دارد برخی مواد غذایی که مصرف می کنیم باعث ایجاد حساسیت بشوند و از این طریق بر روی پوست ما اثر گذاری داشته باشند.
  6. عامل مهمی بعدی میتواند محصولات مراقبت پوستی باشد. گاهی آنها میتوانند اثرات جبران ناپذیری بر روی پوست ما بگذارند. بعد از شناسایی این عوامل این سوال برای هرکسی ایجاد می شود که نوع پوستش چگونه است.

شناخت انواع پوست

ساده ترین راه برای شناختن انواع پوست چیست؟

ساده ترین راه برای شناخت پوست این گونه است که ابتدا بایستی پوست خود را با شوینده ها یا کلینر های با پی اچ خنثی کاملا پاک کنید تا اگر چربی آلودگی یا ذرات گرد و غباری بر روی صورت وجود داشت به صورت کامل تمیز شود  . برای خشک کردن پوست از حوله ای نرم استفاده کنید تا به پوست خود اجازه دهید که به حالت اولیه خود باز گردد . بین 45 تا 60 دقیقه صبر کنید.

آنگاه به پوست خود نگاه کنید اگر احساس خارش قرمزی و پوسته پوسته شدن در اصطلاح کشیدگی داشتید نوع پوست خشکی دارید اگر احساس چربی و درخشندگی به ویژه در اطراف بینی پیشانی و چانه که به اصطلاح نقطه تی گفته میشود داشتید دارای پوست چرب هستید.

اگر هر دو حالت را بر روی پوست خود احساس کردید در نقطه تی درخشندگی و روی گونه حالت خشکی و پوسته پوسته شدن داشتید دارای پوست مختلط هستید. اگر هیچ کدام از حالات نه خشکی و نه چربی را بر روی پوست خود احساس کردید که این حالت بهترین حالت پوست می باشد دارای پوستی نرمال هستید.

همچنین گاهی این امکان وجود دارد که پوست دچار التهاب قرمزی شدید و خارش شود. این افراد دارای پوست بسیار حساس و خشک می باشند. ذکر یک نکته کاملا دارای اهمیت می باشد و این فرق بین پوست خشک و به اصطلاح دهیدراته است. وجود پوست خشک به دلیل نبودن غدد چربی زیر پوست یا عملکرد ضعیف آنها ایجاد می شود.

در پوست هیدراته عوامل مختلفی دارد که باعث پدید آمدن آن می شود. شرایط آب و هوایی تغذیه محیط پیرامون کم نوشیدن آب باشد. این حالت موقتی است و با کمتر شدن عوامل ایجاد کننده پوست امکان دارد رو بهبودی گذارد.

ساده ترین راه برای شناختن انواع پوست چیست؟

انواع پوست و نحوه مراقبت از آن ها

پوست خشک

افرادی که دارای چنین پوستی هستند  عوامل مختلفی در شکل گیری نوع پوست آنها دخیل بوده است. از جمله امکان دارد به صورت ژنتیکی غدد چربی زیر پوست آنها کم ترشح باشد یا از نظر هورمونی دچار اختلال شده باشند. وجود آب و هوای خشک نیز در ایجاد و بروز چنین پوستی موثر است. افرادی که پوست خشک دارند امکان دارد در فصول سرد سال از وسایل گرمایشی بهره بگیرند که باعث افزایش خشکی پوست آنها بشود.

از دیگر عوامل استفاده از آب گرم در استحمام می باشد. همچنین با افزایش سن نیز امکان خشک شدن پوست به طور طبیعی افزایش می یابد چون غدد چربی زیر پوست به طور طبیعی کاهش می یابد. عواملی وجود دارد که بهبود آن کمک میکند استفاده از محصولاتی که دارای الکل و سولفات می باشند به طور کامل مصرف نشوند چون محصولاتی که حاوی این مواد هستند به طور طبیعی میزان چربی پوست را به حداقل می رسانند.

افرادی که این پوست را دارند برای شست و شو نباید از آب گرم استفاده کنند زیرا استفاده از آب گرم به طور طبیعی رطوبت پوست را کاهش می دهد. اگر در جایی زندگی می کنید که آب و هوایی خشک دارد حتما از دستگاه بخور در فضای خانه استفاده کنید.

پوست چرب

این افراد معمولا چربی زیادی روی پوست صورت بینی شانه ها پوست کمر احساس می کنند. در برخی ساعات در طول روز این امکان وجود دارد که این افراد احساس کنند که نیاز دارن پوست خود را شست و شو دهند.  زیرا در برخی ساعات روز به ویژه بعد از ظهر ها ترشح غدد چربی به اوج خود می رسد که در این مواقع منافذ پوست کاملا بزرگ شده اند و راحت تر می توانند مسدود شوند که این حالت میتواند بعد از مدتی سبب ایجاد جوش های سر سیاه یا سر سفید، جوش های التهابی یا آکنه منجر شود .

ازجمله عواملی که باعث ایجاد پوست چرب می شوند عوامل ژنتیکی، ایجاد تغییرات در هورمون ها و همچنین گاهی شست و شو های بیش از حد نیز در افراد دارای پوست چرب باعث می شود که دوباره پوست شروع به چربی بیش از حد کند. برای بهبود حالت چربی پوست در این افراد توصیه های به صورت عمومی وجود دارد. این گونه افراد نباید از مرطوب کننده ها، شست و شو دهنده ها و مواد آرایشی که پایه چرب دارند استفاده کنند. به میزان کافی در طول روز آب بنوشند . زیرا کمبود آب پوست نیز میتواند از عوامل چرب شدن پوست باشد و همچنین میزان استرس بالا نیز میتواند از عوامل تشدید کننده چربی پوست باشد.

انواع پوست و نحوه مراقبت از آن ها

پوست مختلط

یکی از عوامل ایجاد پوست مختلط در این است که در برخی موارد افراد برای درمان نواحی چرب پوست خود از شوینده هایی استفاده میکنند. در این حالت باید مراقب نواحی خشک پوست خود که عموما بر روی گونه قرار دارد باشند. افرادی با این نوع پوست نباید محصولاتی که برای کاهش چربی پوست استفاده میکنند، را برای کل صورت استفاده کنند. همچنین از مصرف موادی که دارای میزان بالایی الکل می باشند بپرهیزند زیرا خشکی پوست آنها را بیشتر میکند  .

پوست معمولی

افرادی با این نوع پوست دارای پوستی کاملا هموار و یک دست می باشند. در افرادی با پوست نرمال مراقبت از پوست از اهمیت بالایی برخوردار است. از آنجایی که طبق تحقیقات صورت گرفته در افرادی با این نوع پوست علایم پیری زودتر بروز می کنند به همین دلیل به این دست از افراد استفاده از محصولات ضد پیری و مرطوب کننده توصیه می شود.

انواع پوست آشنایی با انواع پوست و نحوه مراقبت از آنانواع پوست آشنایی با انواع پوست و نحوه مراقبت از آن
تخفیف
انواع پوست آشنایی با انواع پوست و نحوه مراقبت از آنانواع پوست آشنایی با انواع پوست و نحوه مراقبت از آن
تخفیف

سرم ویتامین سی لاکویینتا

۷,۵۰۰,۰۰۰ ریال
انواع پوست آشنایی با انواع پوست و نحوه مراقبت از آنانواع پوست آشنایی با انواع پوست و نحوه مراقبت از آن
تخفیف

سرم ضد لک قوی ادلیو

۳,۷۰۰,۰۰۰ ریال
انواع پوست آشنایی با انواع پوست و نحوه مراقبت از آنانواع پوست آشنایی با انواع پوست و نحوه مراقبت از آن
تخفیف

سرم بوستر ویتامینC ادلیو

۴,۱۰۰,۰۰۰ ریال

پوست حساس

اگر پوستی دارید که به سرعت ملتهب و قرمز می شود و عموما با خارش همراه است دارای پوستی حساس هستید. وجود گرما و استفاده از محصولات جدید می تواند باعث بروز واکنش التهابی بر روی پوست شود. افرادی با این نوع پوست عموما بیشتر دچار آفتاب سوختگی و اگزما می شوند. افرادی با این نوع پوست نباید از محصولاتی با رنگ های شیمیایی و مصنوعی بهره گیرند بلکه در برخی مواقع استفاده از مواد طبیعی همانند روغن نارگیل توصیه میشود. استفاده از محصولاتی که حاوی ترکیبات آلوورا یا ترکیبات بابونه هستند نیز به این نوع پوست کمک می کنند. همچنین توصیه بعدی برای این نوع پوست ها در این است که حتما از ضد افتاب های سبک که در مقابل نور و اشعه خورشید مقاوم هستند استفاده شود  .

چند توصیه برای تمام انواع پوست

برای داشتن پوستی سالم ابتدا نوشیدن آب فراوان، استفاده از میوه جات و سبزیجات در برنامه روزانه غذایی و کم کردن استرس همه این عوامل در داشتن پوستی زیبا موثر است.

چند توصیه برای تمام انواع پوست

ایجاد یک برنامه روزانه مراقبت از پوست

مهم نیست که چه نوع پوستی دارید، مراقبت روزانه از پوست می تواند به شما در حفظ سلامت کلی پوست و بهبود نگرانی های خاص مانند آکنه، جای زخم و لکه های تیره کمک کند. یک برنامه روزانه مراقبت از پوست دارای چهار مرحله اساسی است که می توانید یک بار در صبح و یک بار قبل از خواب انجام دهید.

پاکسازی: پاک کننده ای را انتخاب کنید که بعد از شستن پوست شما سفت نمی شود.

سرم ها: سرم حاوی ویتامین C یا فاکتورهای رشد یا پپتید ها در صبح و زیر کرم ضد آفتاب بهتر است.

مرطوب‌ کننده: حتی پوست‌ های چرب هم به مرطوب‌ کننده نیاز دارند، اما از مرطوب‌ کننده‌ای استفاده کنید که سبک، مبتنی بر ژل باشد یا منافذ شما را مسدود نکند، مانند لوسیون صورت.

ضد آفتاب: 15 دقیقه قبل از رفتن به بیرون از منزل از کرم ضد آفتاب با حداقل SPF 30 استفاده کنید، زیرا مدتی طول می کشد تا ضد آفتاب فعال شود.

0 0 رای ها
امتیاز به مقاله

به اشتراک بگذارید

guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها