ارسال رایگان برای سفارشات بالای 500 هزار تومان

ورود / ثبت نام

ارسال رایگان برای سفارشات بالای 500 هزار تومان

تقابل ضد آفتاب و ویتامین D

فهرست محتوا

تقابل ضد آفتاب و ویتامین D، یکی از موضوعات داغ پزشکی این روزهاست. در این مقاله تلاش کردیم تا ابهامات را رفع کنیم و به سوالات شما پاسخ بدهیم.

ما در داروخانه آنلاین ویتامین ث افتخار آشنایی با شما را داریم. در این مقاله در تلاشیم به شما کمک کنیم قبل از خرید محصول مورد نیازتان با داشتن اطلاعات لازم و کافی درباره محصول، بتوانید انتخابی درست و رضایت بخش داشته باشید. در ادامه با ما همراه باشید:

به مردم گفته می شود که برای محافظت در برابر آفتاب سوختگی و سرطان پوست از ضد آفتاب استفاده کنند. اما آیا با این کار، آنها خود را از ویتامین D لازم محروم می کنند؟ ارتباط بین ضد آفتاب و ویتامین D چیست؟

بحث بزرگ ضد آفتاب: ویتامین D در برابر سرطان پوست

آیا به اندازه کافی ویتامین D دریافت می کنید؟ یک بررسی بالینی نشان می دهد که نزدیک به 1 میلیارد نفر در سراسر جهان ممکن است به دلیل بیماری مزمن و یا هر دلیل دیگری در معرض نور خورشید قرار نگیرند.

محققان در این زمینه می گویند، مردم زمان کمتری را در خارج از خانه می گذرانند و وقتی بیرون می روند، معمولاً از ضد آفتاب استفاده می کنند که اساساً توانایی بدن در تولید ویتامین D را از بین می برد. ضدآفتاب و ویتامین D قابل جداسازی نیستند.

آنها می گویند، “هرچند ما می خواهیم مردم از خود در برابر سرطان پوست محافظت کنند، اما سطوح سالم و متوسطی در معرض نور آفتاب محافظت نشده وجود دارند که می توانند در افزایش ویتامین D بسیار مفید باشند. یعنی امکان ارتباط سالم بین ضدآفتاب و ویتامین D وجود دارد. ”

زیاده روی در ضد آفتاب؟

وقتی پوست در معرض نور آفتاب قرار می گیرد، ویتامین D توسط بدن ساخته می شود. این ویتامین را همچنین در غذاهایی مانند ماهی و تخم مرغ می توان یافت.  کمبود ویتامین D می تواند باعث شکنندگی استخوان ها و ضعف ماهیچه ها شود.

مطالعات به طور مداوم نشان می دهند که ما در شرایط همه گیر کمبود ویتامین D قرار داریم. رویکرد احتیاط آمیز در مورد ایمنی در برابر نور خورشید می تواند مقصر باشد.

ضد آفتاب نقش مهمی در همه گیری کمبود ویتامین D ایفا می کند. بسیاری از مردم به دلیل خطر ابتلا به سرطان پوست از خورشید می ترسند و هر لحظه که بیرون می روند از کرم های ضد آفتاب استفاده می کنند و بدن خود را از ویتامین D طبیعی موجود در معرض نور خورشید دور نگه می دارند.

این بدان معنا نیست که سرطان پوست تهدیدی جدی برای سلامتی فرد به حساب نمی آید. فرد باید اقدامات احتیاطی لازم را برای عدم قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید انجام دهد. همه چیز در مورد اعتدال است. بین ضد آفتاب و ویتامین D باید یک اعتدال برقرار باشد.

بنابراین آیا می توان میزان کافی ویتامین D دریافت کرد در حالی که هنوز از سرطان پوست جلوگیری می کنید؟در یک مقاله باور اینکه استفاده از کرم های ضد آفتاب منجر به کمبود ویتامین D می شود، توسط یکی از پزشکان رد شد.

مشکل این است که بسیاری از مردم تصور می کنند که استفاده از کرم های ضد آفتاب و سایر انواع محافظت در برابر آفتاب منجر به کمبود ویتامین D می شود و بهترین راه برای به دست آوردن مقدار کافی این ویتامین، قرار گرفتن در معرض نور خورشید است. اما این می تواند به مجموعه ای از مشکلات جدی دیگر منجر شود.ضد آفتاب و ویتامین D می توانند روابط پیچیده ای داشته باشند.

تابش اشعه UVB خورشید هم بهترین منبع ویتامین D و هم عامل اصلی سرطان پوست است.ضد آفتاب با SPF بالا طول موج هایی که باعث تولید ویتامین D در پوست می شوند را فیلتر می کند.

اما هیچ مطالعه بالینی تا به حال نشان نداده است که استفاده روزانه از کرم های ضد آفتاب منجر به کمبود یا نارسایی ویتامین D شود. پس ارتباط بین ضد آفتاب و ویتامین D اغراق شده است.

یکی از توضیحات این امر ممکن است این باشد که مهم نیست چقدر از ضد آفتاب استفاده می کنید یا چه SPF بالایی دارد، برخی از اشعه های ماوراء بنفش خورشید به پوست شما می رسند. ضد آفتاب SPF 15  93%، SPF 30  97% و SPF 50  98% اشعه UVB را فیلتر می کند. این باعث می شود که 2 تا 7 درصد UVB خورشید به پوست شما برسد، حتی با کرم های ضد آفتاب با SPF بالا.ضد آفتاب و ویتامین D می توانند با هم به صلح برسند!

کشوری آفتاب سوخته

بررسی ارتباط ضد آفتاب و ویتامین D در کشور آفتاب سوخته : استرالیا، کشوری که به آفتاب و سواحل معروف است، اغلب به عنوان پایتخت سرطان پوست در جهان شناخته می شود. تقریباً از هر 3 استرالیایی 2 نفر تا 70 سالگی مبتلا به سرطان پوست می شوند.

سالانه بیش از 750،000 نفر برای یک یا چند سرطان پوست غیر ملانوم تحت درمان قرار می گیرند. با وجود این، کمبود ویتامین D هنوز وجود دارد.نظرسنجی بهداشت ملی اخیر نشان داد که از هر 4 استرالیایی کمتر از 1 نفر (23 درصد) دچار کمبود ویتامین D هستند، هرچند که این میزان از نظر مکان و فصل متفاوت است.

آنچه در این نظرسنجی اخیر بسیار جالب بود این بود که بیشترین میزان کمبود ویتامین D در محدوده سنی 18 تا 34 سال بود. این با داده های سال های 1999 تا 2000 که بیشترین میزان کمبود را در افراد مسن نشان می دادند، در تضاد است. یکی از دلایل این تغییر نتایج این بود که بیشترین درصد افرادی که از مکمل های ویتامین D استفاده می کردند در گروه سنی بالاتر بودند. با این حال، عامل دیگر عادت های جوانان بود.

کمی نگران کننده بود که یک سوم (31 درصد) از بزرگسالان جوان دچار کمبود ویتامین بودند. شاید به این دلیل که بسیاری از آنها ساعت های طولانی کار می کنند و بدیهی است که در معرض نور کافی خورشید قرار نگرفته اند.

در سال 1981، شورای سرطان استرالیا کمپین Slip، Slop، Slap را راه اندازی کرد تا مردم را تشویق کنند تا لباس آستین بلند بپوشند، ضدآفتاب بزنند و کلاه به سر کنند.ضد آفتاب و ویتامین D در استرالیا بسیار جدی گرفته می شوند.

این کمپین به سرعت به عنوان شیوه های ایمن سازی در برابر آفتاب در کشور تبدیل شد و به عنوان نقشی کلیدی در تغییر چشمگیر نگرش عمومی به ایمنی در برابر آفتاب شناخته می شود.

برخی از محققان معتقدند میزان کمبود ویتامین D در استرالیا می تواند تا حدی به دلیل کمپین باشد، که ممکن است باعث ترس برخی از مردم استرالیا از خورشید شود.ضد آفتاب و ویتامین D در استرالیا دوست یکدیگر نیستند.

پوشیدن لباس های آستین بلند، زدن ضد آفتاب و پوشیدن کلاه … همه این روش ها مانع از لمس خورشید می شوند، اما با این کار سنتز ویتامین D را نیز مسدود می کنند. در استرالیا ارتباط بین ضد آفتاب و ویتامین D یک ارتباط متقابل است.

پزشکان دیگر معتقدند که این کمپین در آب و هوای گرمسیری و نیمه گرمسیری استرالیا ضروری است.آنها می گویند، کمپین ایمنی در برابر آفتاب ممکن است به برخی از افراد در پرهیز از آفتاب زیاد کمک کند، اما در استرالیا کاملاً ضروری است، که واقعاً به عنوان پایتخت سرطان پوست در جهان توصیف می شود، جایی که افرادی با پوست عمدتا قفقازی یا سفید در مناطق گرمسیری قرار دارند.

آب و هوای نیمه گرمسیری با این حال، شگفت آور است، اما در عمل شواهد زیادی وجود ندارد که نشان دهد استفاده از کرم های ضد آفتاب تفاوت زیادی در وضعیت ویتامین D ایجاد می کند و ضد آفتاب و ویتامین D در مقابل هم قرار دارند.

به طور چشمگیری، وقتی سطح ویتامین D در گروه های مختلف افراد اندازه گیری می شود، اغلب افرادی که می گویند از ضد آفتاب کم استفاده می کنند، سطح ویتامین D بالاتری دارند. این امر زمانی کاملاً در نظر گرفته می شود که شما در معرض نور خورشید قرار بگیرید، که معمولاً بسیار بیشتر از بقیه گروه است.ضد آفتاب و ویتامین D در این گروه ها به صورت اختصاصی بررسی شده اند.

راه های آسان برای دریافت ویتامین D

کسانی که بیشتر در معرض کمبود ویتامین D هستند عبارتند از افراد مسن، افراد دارای معلولیت، افراد خانه نشین، افرادی با پوست تیره، افرادی با بیماری مزمن مانند ام اس، افراد چاق و کسانی که شیفت شب کار می کنند یا در محوطه بسته مانند اداره ها هستند.

برای اکثر مردم، میزان کافی ویتامین D را می توان از طریق فواصل منظم و کوتاه مدت در معرض نور خورشید به دست آورد.در صورت انجام صحیح، دریافت ویتامین D از خورشید باید به راحتی و بدون خطر سرطان پوست انجام شود.

حقیقت این است که بدن برای تولید ویتامین D به نور آفتاب نیاز ندارد. حتی طرفداران متعهد به قرار گرفتن در معرض نور خورشید توصیه می کنند بیش از 10 تا 15 دقیقه بازوها، پاها، شکم و کمر را در معرض نور آفتاب قرار ندهید. این کار را سه بار در هفته می توانید انجام دهید.

مقدار کمی از بدن که در معرض نور آفتاب قرار بگیرد تمام ویتامین D را که بدن می تواند جمع کند تولید می کند. پس از آن، بدن به طور خودکار شروع به دفع ویتامین D می کند تا از بار اضافی این ویتامین جلوگیری شود، در این هنگام قرار گرفتن در معرض نور خورشید هیچ چیزی جز آسیب ناشی از نور خورشید بدون هیچ گونه مزیت احتمالی به شما نمی رساند.ضد آفتاب و ویتامین D اگر به صورت صحیح مورد استفاده قرار بگیرند می توانند بسیار عالی عمل کنند و کار یکدیگر را تکمیل کنند.

اگر مایلید از مکمل های معتبر برای بالا بردن سطح ویتامین D بدنتان استفاده کنید. داروخانه اینترنتی ویتامین ث پیشنهاد های ویژه ای برای شما دارد:

مکمل های معتبر برای دریافت ویتامین D داروخانه اینترنتی ویتامین ث

 

داروخانه آنلاین ویتامین ث در خدمت شماست تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

0 0 رای ها
امتیاز به مقاله

به اشتراک بگذارید

guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها