ارسال رایگان برای سفارشات بالای 500 هزار تومان

ارسال رایگان برای سفارشات بالای 500 هزار تومان

ضد آفتاب مانع برنزه شدن پوست می‌شود؟ اطلاع از قیمت ضد آفتاب های مختلف

فهرست محتوا

ضد آفتاب مانع برنزه شدن پوست می شود. اینکه چطور ضد آفتاب می تواند مانع برنزه شدن شود و کدام ضد آفتاب با چه درجه SPF این خاصیت را دارد را در این مقاله بخوانید.

تا حدودی ضد آفتاب مانع برنزه شدن پوست می شود. متخصصان پوست توصیه می کنند روزانه از ضد آفتاب استفاده کنید، که دلیل خوبی دارد. استفاده از ضد آفتاب های شیمیایی یا مینرال ممکن است مانع اشعه های خورشید از آسیب پیری ناشی از آفتاب و یا سرطان پوست شوند. حتی اگر  از ضد آفتاب استفاده می کنید باز هم احتمال دارد که برنزه شوید. با این وجود، برنزه شدن عمدی بی خطر محسوب نمی شود.

ما در داروخانه اینترنتی ویتامین ث افتخار آشنایی با شما را داریم. در این مقاله در تلاشیم به شما کمک کنیم قبل از هر اقدامی برای خرید محصولات مختلف دارویی، زیبایی و مراقبتی، اطلاعات لازم و کافی درباره مسئله ای که ذهنتان را مشغول کرده بدست آورید. سپس با خیال راحت بتوانید انتخابی درست و رضایت بخش داشته باشید. در ادامه با ما همراه باشید:

 

چگونه یک ضد آفتاب مانع برنزه شدن پوست می شود؟

ضد آفتابی که مانع برنزه شدن پوست می شود به دو روش مختلف عمل می کند. ضد آفتاب های شیمیایی پرطرفدار با جذب اشعه های UV و تغییر آنها قبل از اینکه فرصتی برای آسیب رساندن داشته باشند، عمل می کنند. بعضی از ضد آفتاب های شیمیایی شامل موادی از جمله اکسی بنزون و اکتیزالات است.

از طرف دیگر ضد آفتاب های مینرال، اشعه های UV را از پوست شما منعکس و پراکنده می کنند. زینک اکساید و تیتانیوم دی اکساید دو نمونه از عوامل انسداد هستند که در ضد آفتاب های مینرال استفاده می شوند. این مواد اخیراً توسط FDA به عنوان روغن (گریس) و یا به طور کلی به عنوان ایمن و مؤثر تشخیص داده شده اند.

ضد آفتاب مینرال یا شیمیایی برای جلوگیری از برنزه شدن پوست بهتر است؟

شاید مهمتر از انتخاب بین ضد آفتاب های شیمیایی و مینرال، جستجوی ماده ای باشد که طیف گسترده ای داشته باشد یا از پوست در برابر دو اشعه های مخرب ماورا بنفش UV محافظت کند. در واقع ضد آفتابی که مانع برنزه شدن پوست شود از پوست در برابر این اشعه ها که اشعه های (UVA) و (UVB) می نامند تا حدودی محافظت می کند.

هنگام انجام برخی فعالیت ها باید از ضد آفتاب های ضد آب استفاده کنید. این نوع ضد آفتاب کمک می کند تا اطمینان حاصل کنید که محصول حین تماس پوست با آب نمی ریزد و پوست را در معرض آسیب اشعه های UV قرار نمی دهد.

یادتان باشد ضد آفتاب همچنان به عنوان یک فیلتر عمل می کند. نمی تواند 100% از قرار گرفتن پوست شما در معرض آفتاب جلوگیری کند. بنابراین هنوز هم احتمال دارد پوستتان برنزه شود.

در کوتاه مدت، پوست شما با التهاب واکنش نشان می دهد. در نتیجه آفتاب سوختگی، پوست شما با برنزه شدن سازگار می شود. هر چه بیشتر در معرض آفتاب قرار بگیرید، سوختگی شدیدتر می شود. پوست برنزه نیز ناشی از ملانین ترشح شده در ناحیه آسیب دیده است.

 

اثرات منفی در برنزه شدن

اثرات منفی ممکن است همیشه در ظاهر دیده نشود. شما نمی توانید اثرات طولانی مدت آسیب های ناشی از اشعه های ماوراء بنفش مانند پیری ناشی از آفتاب و یا سرطان پوست را ببینید. استفاده از ضد آفتاب با طیف گسترده و SPF مناسب می تواند به حداقل رساندن این دو نوع آسیب کمک کند.

در واقع طبق گفته های بنیاد سرطان پوست، استفاده از ضد آفتاب SPF 15 ممکن است خطر ابتلا به سرطان های پوست ملانوم را تا 50% و غیر ملانوم را تا 40% کاهش دهد.

 

چرا ضد آفتابی که مانع برنزه شدن پوست می شود اهمیت دارد؟

ضد آفتابی که مانع برنزه شدن پوست می شود و در واقع ضد آفتاب با طیف گسترده به این معنا است که محصول از پوست در برابر اشعه های UVA و UVB محافظت می کند. اشعه های UVB از طول موج کوتاه تری تشکیل شده اند که منجر به سوختگی، چین و چروک و لکه های پیری می شوند. طول موج اشعه های UVA طولانی تر است و منجر به سوختگی و سرطان پوست می شوند.

استفاده از ضد آفتاب نه تنها از پوست در برابر قرار گرفتن مستقیم اشعه UV در طول فعالیت های خارج از خانه، از پوست شما محافظت می کند، بلکه از پوست در برابر قرار گرفتن روزانه در معرض آفتاب نیز محافظت می کند که شامل رانندگی، پیاده روی تا محل کار یا کلاس و رفتن بچه ها به پارک است.

 

اثرات منفی استفاده نکردن از ضد آفتاب برای جلوگیری از برنزه شدن

در صورت استفاده نکردن از ضد آفتاب مانع از برنزه شدن پوست می شود، حتی اگر مدت زمان خیلی کمی در معرض آفتاب قرار بگیرید به نظر می رسد که تأثیر خود را می گذارد. هر روز باید حداقل از یک مرطوب کننده حاوی ضد آفتاب بر روی صورت و گردن خود استفاده کنید.

 

SPF ایده آل برای ضد آفتابی که مانع برنزه شدن پوست می شود چند است؟

هر ضد آفتابی یک SPF یا فاکتور محافظت در برابر آفتاب دارد. SPF ضد آفتاب به میزان قرار گرفتن در معرض آفتاب بستگی دارد. ضد آفتاب های روزانه ممکن است حاوی SPF کمتری باشند، اما قرار گرفتن در معرض آفتاب به طور مستقیم به SPF بالاتری نیاز دارد.

SPF به چه معناست؟

ابتدا باید معنای اعداد SPF را بدانید. این اعداد برای استفاده از ضد آفتاب مانع برنزه شدن پوست می شود بسیار مهم است و به مدت زمان سوختن پوست بدون استفاده از ضد آفتاب اشاره دارند، نه ارائه سطح محافظت خاص.

بنابراین، برای مثال SPF 30 به این معنا است که پوست شما به نسبت پوستی که بدون محافظ است، 30 برابر بیشتر طول می کشد تا بسوزد. این امر در صورتی صحیح است که ضد آفتاب را به درستی در مقدار مناسب اعمال کنید.

SPF همچنین به این معنا است که درصد مشخصی از اشعه UVB که پیری ناشی از آفتاب را به همراه دارند، همچنان اجازه نفوذ به پوست را دارند.

احتمال برنزه شدن پوست با درجه SPF 30 -50

ضد آفتاب مانع برنزه شدن پوست می شود و طبق بنیاد سرطان پوست، 3% از اشعه UVB می تواند با SPF 30 و 2% با SPF 50 وارد پوست شود. به همین دلیل هنگام استفاده از ضد آفتاب هنوز هم احتمال دارد که برنزه شوید.

آکادمی پوست آمریکا توصیه می کند روزانه از ضد آفتابی با SPF 30 یا بالاتر استفاده کنید.

 چه زمان هایی باید از  SPF بالاتر از 50 یا 100 استفاده کرد؟

اگر قرار است مدت زمان بیشتری به صورت مستقیم در معرض آفتاب قرار بگیرید، مانند شنا یا ورزش، باید از SPF بالاتر مثل SPF 50 یا SPF 100 استفاده کنید و مرتب آن را تجدید کنید.

مواردی وجود دارد که ممکن است به SPF بالاتری نیاز باشد، مثلاً اگر سابقه سرطان پوست، آلبینیسم یا اختلالات ایمنی دارید که باعث می شود به راحتی پوستتان بسوزد.

برای اطلاع دقیق از مقدار SPF لازم برای پوستتان پیشنهاد می کنیم خواندن مقاله زیر را از دست ندهید:

راهنمای تشخیص بهترین درجه spf برای پوست های مختلف

 

اگر ضد آفتاب مانع برنزه شدن پوست نشد چه کنیم؟

می توانید با متخصص پوست در مورد SPF دقیق در ضد آفتاب مانع برنزه شدن پوست می شود و مناسب شما باشد صحبت کنید. پزشک متخصص احتمالاً SPF  شما را در طول سال و بسته به مکان شما آن را تغییر می دهد. ارتفاعات و مناطق نزدیک تر به خط استوا بیشتر می تواند شما را در معرض خطر قرار گرفتن در معرض اشعه ماورا بنفش قرار دهد.

مراجعه به یک متخصص برای بررسی وضعیت پوست در هر سال امر مهمی است. اگر اخیراً  سابقه سرطان پوست داشتید یا مرتباً برنزه می شوید، ممکن است نیاز باشد که بیشتر اوقات به متخصص پوست خود مراجعه کنید.

زمان های خاص برای مراجعه به متخصص پوست برای جلوگیری از برنزه شدن پوست

اگر ضایعه پوستی غیرمعمولی دارید سریعاً به متخصص پوست خود مراجعه کنید. هر خال یا برآمدگی که نشانه هایی از رشد، تغییر رنگ، خونریزی یا خارش داشته باشد، ممکن است نمونه برداری را الزامی کند. هرچه زودتر متخصص پوست، سرطان پوست را تشخیص دهد، نتیجه درمان بهتر خواهد بود.

ملانوما کشنده ترین نوع سرطان پوست است. برنزه شدن – با ضد آفتاب یا بدون آن – می تواند خطر شما را افزایش دهد. تشخیص به موقع ممکن است خطر مرگ را کاهش دهد.

 

کلام آخر درباره ضد آفتابی که مانع برنزه شدن پوست می شود

همانطور که در بالا اشاره شد تا حدودی استفاده از ضد آفتاب مانع برنزه شدن پوست می شود و می تواند از برخی التهابات پوستی که منجر به برنزه شدن می شود جلوگیری کند، اما این مسئله نگرانی اصلی شما در مورد اشعه ماورا بنفش نیست.

استفاده از ضد آفتاب روزانه برای کمک به محافظت از پوست در برابر سوختگی، پیری و سرطان ضروری است. همچنین بعد از تعریق و شنا حتماً هر 2 ساعت آن را تجدید کنید.

همچنین می توانید اقدامات پیشگیرانه دیگری از جمله استفاده از لباس محافظ، کلاه و عینک آفتابی را نیز انجام دهید. پرهیز از بیرون رفتن در اوج ساعت آفتاب بین ساعت 10 صبح و 4 بعد از ظهر می تواند در به حداقل رساندن قرار گرفتن در معرض آفتاب کمک کند.

 

داروخانه اینترنتی ویتامین ث در خدمت شماست تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

دیگر محصولات داروخانه اینترنتی ویتامین ث برای مراقبت از پوست و مو

 

 

 

 

 

0 0 رای ها
امتیاز به مقاله

به اشتراک بگذارید

guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها