ارسال رایگان برای سفارشات بالای 500 هزار تومان

ورود / ثبت نام

ارسال رایگان برای سفارشات بالای 500 هزار تومان

مصرف مکمل برای خانم ها لازم است؟

فهرست محتوا

مصرف مکمل برای خانم ها لازم است؟ در این مقاله به تمام سوالات شما در زمینه مصرف مکمل ها برای خانم ها پاسخ داده ایم.

ما در داروخانه آنلاین ویتامین ث افتخار آشنایی با شما را داریم. در این مقاله در تلاشیم به شما کمک کنیم قبل از خرید محصول مورد نیازتان با داشتن اطلاعات لازم و کافی درباره محصول، بتوانید انتخابی درست و رضایت بخش داشته باشید. در ادامه با ما همراه باشید:

بانوان نیازهای تغذیه­ای ویژه­ای دارند که طی دوره­های مختلف زندگی، تغییر می­ کند. مثلاً نیازهای نوجوانان با خانم­های یائسه متفاوت است. خانم­های شیرده و باردار نسبت به افراد دیگر، مواد مغذی بیشتری نیاز دارند. نیازهای غذایی افراد بسته به وضعیت سلامت و سبک زندگی متفاوت خواهد بود. مصرف مکمل­ های ویتامینی برای همه خانم­ها ضروری نیست، اما برخی افراد برای تأمین نیازهای خود بایستی مکمل مصرف نمایند.

در مقاله حاضر به ویتامین­ های مناسب برای بانوان پرداخته ایم. همچنین منابع ویتامینی، نیازهای تغذیه­ای و دلیل احتیاج برخی خانم­ها به مکمل را شرح خواهیم داد.

 

بررسی ویتامین­ ها و مقدار مجاز مصرف آن ها

ویتامین­ها به دو دسته محلول در آب و محلول در چربی تقسیم می ­شوند. ویتامین­ های محلول در آب شامل هشت ویتامین هستند و عبارتند از ویتامین­های B: B1 (تیامین)، B2 (ریبوفلاوین)، B3 (نیاسین)، B5 (پانتوتنیک اسید)، B6 (پیریدوکسین)، B7 (بیوتین)، B9 (فولات) و B12 (کوبالامین) و ویتامین C.

ویتامین­های A، K، D و E محلول در چربی هستند.

ویتامین­های محلول در آب داخل بدن ذخیره نمی­ شوند و بایستی به طور منظم از طریق تغذیه تأمین شوند. از سوی دیگر، ویتامین­های محلول در چربی داخل بافت­های بدن ذخیره می­ شوند و مدت طولانی­تری باقی می­ مانند. بسته به سن و وضعیت سلامتی، نیاز مغذی خانم­ها و نوجوانان با دیگران متفاوت می ­باشد. در ادامه میزان توصیه شده مصرف ویتامین­های محلول در آب برای خانم­ها را می­ خوانید.

 

سن / گروه B1 B2 B3 B5 B6 B7 B9 B12 C
9 تا 13 9/0 mg 9/0 mg mg NE14 4 mg 1 mg 20 mg mg300 فولات خوراکی (DFE) 8/1 mcg 45 mg
14 تا 18 1 mg 1 mg mg NE14 5 mg 2/1 mg 25 mg Mg400 (DFE) 4/2 mcg 65 mg
19 تا 50 1/1 mg 1/1 mg mg NE14 5 mg 3/1 mg 30 mg Mg400 (DFE) 4/2 mcg 75 mg
51+ 1/1 mg 1/1 mg mg NE14 5 mg 5/1 mg 30 mg Mg400 (DFE) 4/2 mcg 75 mg
باردار 4/1 mg 4/1 mg mg NE18 6 mg 9/1 mg 30 mg Mg600 (DFE) 6/2 mcg 85 mg
شیرده 4/1 mg 6/1 mg mg NE17 7 mg 2 mg 35 mg Mg500 (DFE) 8/2 mcg 120 mg

 

دقت داشته باشید خانم­ هایی که سیگار می­ کشند، روزانه بایستی 35 میلیگرم ویتامین C بیشتر مصرف کنند. به علاوه خانم­های باردار و شیرده زیر 19 سال باید نسبت به خانم­ های شیرده و باردار بالای 19 سال، 5 میلی گرم ویتامین C کمتری مصرف کنند.

در ادامه مقدار توصیه شده برای مصرف ویتامین­های محلول در چربی را آورده ­ایم.

سن / گروه A D E K
9 تا 13 mcg 600 (RAE) mcg 15 (IU 600) 11 mg  60 mcg
14 تا 18 mcg 700 (RAE) mcg 15 (IU 600) 15 mg  75 mcg
19 تا 50 mcg 700 (RAE) mcg 15 (IU 600) 15 mg  90 mcg
51+ mcg 700 (RAE) mcg 15 (IU 600)

mcg 20 (IU 800) برای افراد 70+

15 mg  90 mcg
باردار (18 سال به پایین) mcg 750 (RAE)  mcg 15 (IU 600) 15 mg  75 mcg
باردار (19 سال به بالا) mcg 770 (RAE)  mcg 15 (IU 600) 15 mg 90 mcg
شیرده (18 سال به پایین) mcg 1200 (RAE)  mcg 15 (IU 600) 19 mg 75 mcg
شیرده (19 سال به بالا) mcg 1300 (RAE)  mcg 15 (IU 600) 19 mg  90 mcg

 

نیاز بانوان باردار و شیرده به ویتامین D بسیار بیشتر از مقادیر درج شده است. در همین مقاله به این موضوع خواهیم پرداخت.

 

فواید ویتامین ­ها و مکمل برای خانم ها

همه ویتامین­ ها برای عملکرد صحیح بدن ضروری هستند. به همین دلیل کمبود ویتامین ممکن است سلامتی بدن را مختل کند.

عملکردهای ویتامین­ های محلول در آب

ویتامین­ های محلول در آب نقش مهمی در بدن دارند. ویتامین­ های B در تولید انرژی شرکت دارند و ویتامین C نیز برای سیستم ایمنی مهم است.

البته این مواد مغذی در بسیاری از فرایندهای حیاتی دیگر هم نقش دارند.

 • B1: تیامین مواد مغذی را به انرژی تبدیل می­کند و برای عملکرد صحیح سلول­ها ضروری است. بانوان باردار، افرادی که به مدت طولانی دارو مصرف می­کنند و خانم­هایی که جراحی انجام داده اند در معرض کمبود تیامین هستند.
 • B2: ریبوفلاوین برای تولید انرژی و رشد و نمو ضروری می­باشد. این ویتامین نقش آنتی­اکسیدانی نیز دارد. خانم­های باردار و شیرده، مبتلایان به اختلال تغذیه­ای و خانم­ها سالمند بیش از دیگران در معرض کمبود ویتامین B2 هستند.
 • B3: نیاسین برای عملکرد سیستم عصبی، تولید انرژی و واکنش­های آنزیمی ضروری است. کمبود نیاسین به ندرت رخ می­دهد اما خانم­هایی که به اندازه کافی نیاسین مصرف نکنند ممکن است دچار مشکل شوند.
 • B5: پانتوتنیک اسید پیش ماده کوآنزیم A است و برای فرایندهای مختلفی مانند تولید هورمون و انتقال دهنده­های عصبی ضروری می­باشد. کمبود ویتامین B5 نیز بسیار نادر است.
 • B6: پیریدوکسین برای متابولیسم مواد مغذی، ایمنی و تولید انتقال دهنده­های عصبی لازم می­باشد. افراد دچار چاقی و بیماری­های خودایمنی در معرض کمبود ویتامین B6 هستند.
 • B7: بیوتین نقش مهمی در تولید انرژی و تنظیم استرس اکسیداتیو دارد. افراد باردار، کسانی که الکل زیادی مصرف می­کنند یا از داروهای خاصی استفاده می­نمایند در معرض کمبود بیوتین هستند.
 • B9: فولات برای تولید DNA، RNA، گلبول­های قرمز خون، پروتئین و انتقال دهنده عصبی ضروری است. عواملی مانند تغذیه نامناسب، تداخلات دارویی، بارداری، وابستگی به الکل و… ممکن است موجب کمبود این ویتامین شوند.
 • B12: این ویتامین برای عملکرد عصبی و تولید گلبول­های قرمز و DNA ضروری می­باشد. تغذیه نامناسب یا بیماری (مانند اختلالات خودایمنی و سوءتغذیه) موجب کمبود B12 می­شود.
 • C: ویتامین C یک آنتی­اکسیدان قوی است که در سیستم ایمنی و تولید کلاژن و انتقال دهنده عصبی نقش دارد. سیگار کشیدن و مصرف زیاد الکل، باعث کمبود ویتامین C می­شوند.

 دقت کنید کولین نیز یک ماده مغذی محلول در آب است که اغلب همراه ویتامین­های B دسته بندی می­ شود. البته کولین ویتامین نیست و به هردو شکل محلول در آب و چربی داخل غذاها یافت می­ گردد.

این ماده مغذی نقش مهمی در تکامل مغز، متابولیسم، سنتز عصبی و… دارد. نیاز به کولین حین بارداری و شیردهی افزایش می­ یابد.

 

عملکردهای ویتامین­ های محلول در چربی

A: ویتامین A برای سلامت چشم، سیستم ایمنی، رشد سلولی و رشد جنین ضروری می­ باشد. خانم­های مبتلا به فیبروز کیستی و ساکنان کشورهای درحال توسعه، در معرض کمبود ویتامین A هستند.

D: کمبود ویتامین D شایع است. این ویتامین نقش مهمی در تنظیم سطح کلسیم، تولید انسولین و عملکرد ایمنی دارد. خانم­های مسن، سیاهپوست، بستری و مبتلا به چاقی بیش از دیگران در معرض کمبود این ویتامین هستند.

E: ویتامین E یک آنتی ­اکسیدان است که برای ارتباطات سلولی و عروق خونی و سلامت ایمنی ضروری می­ باشد. کمبود ویتامین E نادر است اما خانم­هایی که مبتلا به اختلال عدم جذب چربی هستند، ممکن است دچار کمبود شوند.

K: ویتامین K برای سلامت قلب و استخوان­ ها بسیار مهم است و در انعقاد خون نیز نقش دارد. خانم­ های مبتلا به اختلالات ژنتیکی و افرادی که تغذیه ناسالمی دارند یا مقدار کافی این ویتامین را مصرف نمی­ کنند ممکن است دچار کمبود شوند.

 

خلاصه

ویتامین­ها نقش مهمی در بدن دارند. نیاز بانوان به ویتامین­های محلول در چربی و محلول در آب، بسته به سن و وضعیت سلامتی آنها متغیر است.

 

برای انتخاب مکمل برای خانم ها نیاز داریم:

مقدار ویتامین ­ها در طی زندگی را بدانیم

نیاز به مواد مغذی در سنین مختلف متفاوت می­باشد. در برخی شرایط خاص مانند بارداری، بیماری یا مصرف زیاد الکل یا سیگار، ممکن است کمبود نیز رخ دهد. دقت داشته باشید در این مقاله فقط به ویتامین­ها پرداخته­ایم و درباره مواد مغذی دیگر صحبت نشده است.

کودکان و نوجوانان

نیاز دختران 9 تا 13 ساله معمولاً کمتر از جوانان و خانم­ هاست. البته نیاز ویتامینی نوجوانان بالای 14 سال مشابه بزرگسالان می­ باشد. طبق تحقیقات، دختران نوجوان بیش از سایرین در معرض کمبود برخی ویتامین­ ها قرار دارند. مثلاً دختران نوجوان بیشتر در معرض کمبود ویتامین D و فولات می­باشند.

در کشورهای درحال توسعه، کمبود ویتامین A بین دختران نوجوان شایع است. طبق تحقیقات، احتمال کمبود مواد مغذی متعدد و به خصوص ویتامین E و D در نوجوانان باردار زیاد می­ باشد.

بسیاری از نوجوانان باردار ویتامین کافی دریافت نمی­کنند. با توجه به افزایش نیاز در حین بارداری، این افراد در معرض کمبود قرار می­ گیرند. به همین دلیل به همه نوجوانان باردار توصیه می­شود تغذیه مناسب داشته باشند تا همه ویتامین­ های موردنیاز بدن آنها تأمین شوند.

 

بانوان 19 تا 50 سال

احتمال کمبود ویتامین (به خصوص D و B6) خانم­هایی که در سن فرزندآوری هستند، بیشتر است. طبق تحقیقات، خانم­های 19 تا 50 ساله بیشتر در معرض کمبود ویتامین­های B6 و D قرار دارند.

بانوان باردار و شیرده

حین بارداری و شیردهی، نیاز به مواد مغذی افزایش می­یابد تا رشد و سلامت جنین و مادر تأمین شود. نیاز کلی به ویتامین­های محلول در آب یا چربی، حین بارداری و شیردهی بیشتر خواهد بود. به همین دلیل بانوان شیرده و باردار، در خطر ابتلا به کمبود ویتامین خواهند بود.

در حقیقت حدود 30% از بانوان باردار در سراسر دنیا، دچار کمبود ویتامین می­شوند. محققان معتقدند 18 تا 84 درصد خانم­های باردار، دچار کمبود ویتامین D می­باشند. به علاوه، مقدار توصیه شده ویتامین D برای بانوان باردار نیز به اندازه کافی نیست.

احتمال داده می شود که بانوان باردار برای تأمین ویتامین D خود، بایستید روزانه 4000 IU ویتامین دریافت کنند. این مقدار برای خانم­های شیرده حدود 6400 IU می­باشد. کولین یک ماده مغذی دیگر است که برای رشد و سلامت جنین اهمیت دارد. طبق تحقیقات، اکثر خانم­های باردار مقدار کولین لازم (450 میلیگرم در روز) را دریافت نمی­ کنند.

بانوان مسن

ریسک کمبود ویتامین­ های A، D، C، K، B12، فولات، B1، B2 و B6 در بانوان یائسه و مسن بیشتر است. سالمندان اغلب دچار کمبودهای تغذیه­ای می­شوند و داروهای مصرفی باعث افت سطح ویتامین بدن آنها می­ گردد. در نتیجه در معرض کمبود انواع ویتامین قرار می­ گیرند.

موارد ویژه

خانم ­هایی که سیگار می­کشند یا الکل زیادی مصرف می­ کنند، ممکن است ویتامین کافی دریافت نکنند. در نتیجه بیشتر در معرض کمبود انواع ویتامین هستند. افراد مبتلا به بیماری­های خاص مانند دیابت نوع 2، بیماری خودایمنی و گوارشی، بیش از سایرین در معرض کمبود ویتامین قرار می­ گیرند.

طبق تحقیقات، چاقی نیز باعث افزایش ریسک ابتلا به کمبود ویتامین (به خصوص B12 و D) می­گردد. خانم­هایی که جراحی لاغری انجام می­ دهند نیز بسیار در معرض کمبود ویتامین خواهند بود. احتمال کمبود ویتامین D در بانوان سیاه پوست نیز بالاست؛ زیرا در پوست این افراد مقدار زیادی ملانین وجود دارد که نور آفتاب را باز می تاباند و اجازه نمی­ دهد ویتامین D لازم در پوست تولید شود.

کمبود ویتامین در خانم ­های مبتلا به اختلالات تغذیه­ای و افرادی که تغذیه ناسالمی دارند، نیز رخ می­ دهد.

خلاصه

خانم ­ها در سنین مختلف، نیازهای تغذیه­ای متفاوتی خواهند داشت. عواملی مانند افزایش نیاز به موادمغذی، تغذیه ناکافی، سوء تغذیه و… ریسک ابتلا به کمبود مواد مغذی را ایجاد می­ کنند.

 

منابع غذایی ویتامین ها

اکثر ویتامین­­ ها در مواد غذایی یافت می­ شوند. برخی از این ویتامین­ها در غذاهای جانوری و برخی در غذاهای گیاهی وجود دارند.

B1: جوانه گندم، گوشت قرمز، غذای دریایی، لوبیا، برنج، آفتابگردان، محصولات غنی شده مانند غلات صبحانه

B2: دل و جگر، غلات غنی شده، لبنیات، تخم مرغ، قارچ، غذای دریایی، بادام، مرغ، کوینا

B3: دل و جگر، مرغ، بوقلمون، گوشت قرمز، غذای دریایی، برنج، غلات غنی شده، بادام زمینی، آفتابگردان، تخمه کدو

B5: دل و جگر، قارچ، آفتابگردان، مرغ، آووکادو، غذای دریایی، سیب زمینی، تخم مرغ، ماست، گوشت گاو، بروکلی، نخود، غلات غنی شده

B6: نخود، دل و جگر، غذای دریایی، مرغ، سیب زمینی، بوقلمون، موز، گوشت گاو، سس مارینارا، پنیر محلی

B7: دل و جگر، تخم مرغ، غذای دریایی، گوشت قرمز، آفتابگردان، سیب زمینی شیرین، بادام، اسفناج

B9: دل و جگر، اسفناج، لوبیا، مارچوبه، کلم بروکسل، اووکادو، بروکلی، خردل، جوانه گندم

B12: غذای دریایی، دل و جگر، مخمر مغذی، لبنیات، تخم مرغ، مرغ

C: فلفل، مرکبات، کیوی، بروکلی، توت فرنگی، طالبی، کلم، گل کلم، سیب زمینی

A: پیش ماده ویتامین A در غذاهای جانوری مانند دل و جگر، پنیر و تخم مرغ یافت می­شود. A کاروتنوئید نیز در گیاهانی مانند هویج، سیب زمینی شیرین و اسفناج وجود دارند.

D: ویتامین D در مواد غذایی معدودی از جمله ماهی­های چرب (مانند سالمون) و جگر گاو و شیر یافت می­شود.

E: جوانه گندم، دانه و روغن آفتابگردان، بادام، کره بادام زمینی، اسفناج، بروکلی

K: ویتامین K2 داخل غذاهای جانوری و تخمیر شده یافت می­شود. ویتامین K1 نیز در گیاهانی مانند کلم وجود دارد.

خلاصه

ویتامین­ها در انواع غذاهای جانوری و گیاهی یافت می­شوند.

 

چه زمانی باید مکمل استفاده کرد؟

تغذیه سالم و متعادل برای حصول اطمینان از مصرف کافی ویتامین الزامی است، اما بانوان همیشه نمی­توانند از غذاهای خود ویتامین کافی را دریافت نمایند.

برخی افراد باید علاوه بر تغذیه سالم، از مکمل­های ویتامینی نیز استفاده کنند. این افراد عبارتند از:

 • خانم­های سیاهپوست؛
 • افراد مسن؛
 • افراد مبتلا به بیماری­های خاص؛
 • افرادی که از رژیم­های غذایی خاص استفاده می­کنند؛
 • مبتلایان به اختلال تغذیه­ای؛
 • افراد چاق؛
 • بانوان باردار؛
 • خانم­هایی که از داروهای تجویز شده مانند بازدارنده پمپ پروتونی و داروی کاهش فشار خون استفاده می­ کنند.
 • خانم­های باردار و شیرده باید علاوه بر مصرف غذاهای سالم، قبل و بعد و حین بارداری زیرنظر پزشک مکمل نیز مصرف کنند.

در نتیجه

به این ترتیب، سطح مواد مغذی بدن متعادل می­ شود. مکمل­ها به حفظ سلامت بدن در طی بارداری و شیردهی و بهبودی کمک می­ کنند. حتی متخصصان سلامتی نیز بر اهمیت استفاده از مکمل حین بارداری و شیردهی تأکید دارند. طبق تحقیقات، بسیاری از خانم­ها حین بارداری و شیردهی دچار کمبود مواد مغذی می­ شوند.

به عقیده متخصصان، بانوان بالای 50 ساله بهتر است مکمل ویتامین B کمپلکس یا B12 مصرف کنند. کمبود ویتامین B12 در جمعیت سالمند شایع است. کمبود ویتامین D نیز شایع می­ باشد. به ویژه خانم­ هایی که باردار، مسن، چاق یا مبتلا به بیماری­های خاصی هستند باید حتماً از نظر سطح ویتامین D زیر نظر باشند.

خانم­هایی که در معرض ابتلا به کمبود ویتامین هستند بایستی تحت نظر یک متخصص، رژیم مخصوصی رعایت کنند. به این ترتیب نیازهای بدن آنها تأمین خواهد شد. هنگام انتخاب مکمل ویتامین همیشه برندهای معتبر را خریداری نمایید. اگر درباره مکمل­ها، نوع ویتامین­ها یا مقدار مصرف سوالی دارید حتما با پزشک خود مشورت نمایید.

خلاصه

برخی خانم ­ها تنها با تغذیه معمولی نمی ­توانند نیاز خود به ویتامین را برطرف نمایند و بایستی مکمل مصرف کنند. قبل از مصرف مکمل، بهتر است با پزشک مشورت کنید تا رژیمی مناسب شما تجویز شود.

سخن آخر درباره مصرف مکمل برای خانم ها

ویتامین­ ها برای سلامتی بانوان ضروری هستند و نقش­های متعددی بر عهده دارند. بسیاری از ویتامین­ها در غذاهای مختلف موجود می­باشند و با تغذیه سالم و متعادل می­توان نیاز به ویتامین را رفع نمود؛ اما برخی خانم­ها فقط با تغذیه نمی­توانند نیازهای خود را برطرف کنند.

عوامل و شرایط مختلفی مانند بارداری، سن، شیردهی، بیماری، مصرف دارو، سبک زندگی و… باعث کمبود ویتامین می­شوند. بانوانی که نگران ابتلا به کمبود ویتامین هستند یا می­خواهند سلامتی خود را بهبود ببخشند، می­توانند زیر نظر پزشک از مکمل­های مناسب ویتامینی استفاده نمایند.

 

اگر مایلید از مکمل های معتبر که مخصوصا مکمل برای خانم هاست استفاده کنید. داروخانه اینترنتی ویتامین ث پیشنهاد ویژه ای برای شما دارد:

مکمل برای خانم ها در داروخانه اینترنتی ویتامین ث

 

داروخانه آنلاین ویتامین ث در خدمت شماست تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

دیگر مکمل های غذایی داروخانه اینترنتی ویتامین ث برای رفع کمبود ویتامین های بدن

0 0 رای ها
امتیاز به مقاله

به اشتراک بگذارید

guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها