دسته‌بندی نشده

10 مکمل برای کاهش قند خون؛ معرفی مکمل ها در داروخانه اینترنتی ویتامین ث

مکمل برای کاهش قند خون

مکمل برای کاهش قند خون را در داروخانه اینترنتی ویتامین ث در این مقاله معرفی کردیم. و به تمام سوالات شما در این زمینه پاسخ دادیم.

ما در داروخانه اینترنتی ویتامین ث افتخار آشنایی با شما را داریم. در این مقاله در تلاشیم به شما کمک کنیم قبل از خرید محصول مورد نیازتان با داشتن اطلاعات لازم و کافی درباره محصول، بتوانید انتخابی درست و رضایت بخش داشته باشید. در ادامه با ما همراه باشید:

دانشمندان در حال بررسی مکمل های مختلفی هستند  تا مشخص کنند آیا به کاهش قند خون کمک می کنند یا خیر. مکمل های مختلفی وجود دارند که می توانند برای افراد مبتلا به پیش دیابت یا دیابت (به ویژه دیابت نوع 2) مفید باشند. با گذشت زمان، مصرف مکمل در کنار داروهای دیابت ممکن است پزشک شما را قادر به کاهش دوز دارو کند؛ هر چند مکمل ها به احتمال زیاد نمی توانند به طور کامل جایگزین دارو شوند.

در این مقاله به بررسی 10 مکمل کاهش قند خون می پردازیم.

10 مکمل کاهش قند خون

1. دارچین

مکمل های دارچین یا از پودر دارچین کامل یا عصاره آن تهیه می شوند. بسیاری از مطالعات نشان می دهد که این ماده به کاهش قند خون و کنترل دیابت کمک می کند. هنگامی که افراد مبتلا به پیش دیابت (یعنی قند خون ناشتا 100 تا 125 میلی گرم در دسی لیتر) به مدت سه ماه 250 میلی گرم عصاره دارچین را قبل از صبحانه و شام مصرف کردند. در مقایسه با افرادی که دارونما مصرف می کردند، 8.4 درصد قند خون ناشتای آنها کاهش یافت.

در یک مطالعه سه ماهه دیگر، افراد مبتلا به دیابت نوع 2 که 120 یا 360 میلی گرم عصاره دارچین را قبل از صبحانه مصرف کردند،. نسبت به افرادی که از دارونما استفاده می کردند به ترتیب 11 یا 14 درصد کاهش قند خون ناشتا داشتند. علاوه بر این، هموگلوبین A1C آنها (میانگین سه ماهه سطح قند خون) به ترتیب 0.67 یا 0.92 درصد کاهش یافت. همه شرکت کنندگان در طول مطالعه داروی مشابه دیابت را مصرف کردند.

نحوه عملکرد: دارچین ممکن است به سلول های بدن در پاسخ بهتر به انسولین کمک کند. به نوبه خود، این امر باعث می شود قند وارد سلول ها شود و قند خون را کاهش دهد.

میزان مصرف: دوز توصیه شده عصاره دارچین 250 میلی گرم دو بار در روز قبل از غذا است. برای یک مکمل معمولی (بدون عصاره) دارچین، 500 میلی گرم دو بار در روز ممکن است بهتر باشد.

موارد احتیاطی: دارچین معمولی کاسیا (چینی) حاوی کومارین بیشتری است. ترکیبی که ممکن است در مقادیر زیاد به کبد آسیب برساند. از طرف دیگر دارچین سیلان (هندی) دارای مقدار کمی کومارین است.

 

2. جینسنگ

بررسی ها نشان داده اند که جینسینگ قند خون بعد از غذا را در افراد سالم و افراد مبتلا به دیابت نوع 2 تا 20 درصد کاهش می دهد. علاوه بر این، هنگامی که افراد مبتلا به دیابت نوع دو به مدت دو ماه، 1 گرم جینسنگ را 40 دقیقه قبل از هر سه وعده غذای اصلی مصرف کردند (در حالی که درمان منظم خود را حفظ می کردند)، قند خون ناشتا آنها در مقایسه با افرادی که دارونما مصرف می کردند، 10 درصد کاهش یافت.

نحوه عملکرد: جینسینگ ممکن است واکنش سلول ها را در برابر ترشح انسولین بدن افزایش دهد.

میزان مصرف: 1 گرم جنسینگ را دو ساعت قبل از هر وعده غذایی اصلی مصرف کنید – مصرف زودتر آن ممکن است باعث افت شدید قند خون شود. به نظر می رسد دوزهای روزانه بالاتر از 3 گرم مزایای بیشتری را ارائه نمی دهند.

موارد احتیاطی: جینسینگ می تواند اثر وارفارین، رقیق کننده خون را کاهش دهد. بنابراین از این ترکیب اجتناب کنید. همچنین ممکن است سیستم ایمنی بدن را تحریک کند، که می تواند با داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی تداخل داشته باشد.

 

3. پروبیوتیک ها

آسیب به باکتری های روده (مانند مصرف آنتی بیوتیک) با افزایش خطر ابتلا به چندین بیماری از جمله دیابت مرتبط است. مکمل های پروبیوتیک، که حاوی باکتری های مفید یا میکروب های دیگر هستند، مزایای سلامتی متعددی را ارائه می دهند و ممکن است عملکرد کربوهیدرات های بدن را بهبود بخشند.

در بررسی هفت مطالعه روی افراد مبتلا به دیابت نوع 2، افرادی که حداقل دو ماه پروبیوتیک مصرف کردند، 16 میلی گرم در دسی لیتر قند خون ناشتا و 0.53 درصد کاهش A1C نسبت به افرادی که دارونما مصرف می کردند، داشتند.

افرادی که پروبیوتیک های حاوی بیش از یک گونه باکتری مصرف کردند. حتی بیشتر از 35 میلی گرم در دسی لیتر قند خون ناشتا آنها کاهش یافت.

نحوه عملکرد: مطالعات روی حیوانات نشان می دهد که پروبیوتیک ها ممکن است با کاهش التهاب و جلوگیری از تخریب سلول های لوزالمعده که انسولین تولید می کنند، قند خون را کاهش دهند. چندین مکانیسم دیگر نیز ممکن است دخیل باشند.

نحوه مصرف: یک پروبیوتیک با بیش از یک گونه باکتری مفید مانند ترکیبی از ال اسیدوفیلوس، بی بیفیدوم و ال رامنوسوس امتحان کنید. مشخص نیست که آیا ترکیبی ایده آل از میکروب ها برای دیابت وجود دارد یا خیر.

موارد احتیاطی: بعید است پروبیوتیک ها باعث آسیب شوند. اما در برخی موارد نادر می توانند منجر به عفونت های جدی در افرادی شوند که سیستم ایمنی آنها به طور قابل توجهی مختل شده است.

 

4. آلوئه ورا

آلوئه ورا همچنین ممکن است به افرادی که سعی می کنند قند خون خود را کاهش دهند، کمک کند. مکمل ها یا آب میوه های تهیه شده از برگ های این گیاه می تواند به کاهش قند خون ناشتا و A1C در افراد مبتلا به پیش دیابت یا دیابت نوع 2 کمک کند. در بررسی 9 مطالعه بر روی افراد مبتلا به دیابت نوع 2، مصرف آلوئه ورا به مدت 4 الی 14 هفته قند خون ناشتا را 46.6 میلی گرم در دسی لیتر و A1C را 1.05 درصد کاهش داد.

افرادی که قبل از مصرف آلوئه ورا قند خون ناشتا بیش از 200 میلی گرم در دسی لیتر داشتند، مزایای قوی تری را تجربه کردند.

نحوه عملکرد: مطالعات انجام شده بر روی موش نشان می دهد که آلوئه ورا ممکن است تولید انسولین را در سلول های پانکراس تحریک کند، اما این مورد تایید نشده است. چندین مکانیسم دیگر ممکن است دخیل باشند.

میزان مصرف: بهترین دوز و شکل آن ناشناخته است. دوزهای رایج مورد آزمایش در مطالعات شامل 1000 میلی گرم روزانه در کپسول یا 2 قاشق غذاخوری (30 میلی لیتر) آب آلوئه ورا در روز در دوزهای تقسیم شده است.

موارد احتیاطی: آلوئه ورا می تواند با چندین دارو تداخل داشته باشد. بنابراین قبل از استفاده با پزشک خود مشورت کنید. این گیاه هرگز نباید با داروی قلب دیگوکسین مصرف شود.

 

5. بربرین

بربرین یک گیاه خاص نیست، بلکه ترکیبی است با طعم تلخ که از ریشه و ساقه گیاهان خاصی از جمله گلدن سیل و فلودندرون گرفته شده است. بررسی 27 مطالعه در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 نشان داد که مصرف بربرین در ترکیب با رژیم غذایی و شیوه زندگی باعث تغییر قند خون ناشتا 15.5 میلی گرم در دسی لیتر و A1C در 0.71 درصد در مقایسه با تغییرات رژیم غذایی و شیوه زندگی به تنهایی یا دارونما می شود.

این بررسی همچنین نشان داد که مکمل های بربرین که در کنار داروهای دیابت مصرف می شوند، به کاهش قند خون بیش از دارو کمک می کنند.

نحوه عملکرد: بربرین ممکن است حساسیت به انسولین را افزایش داده و جذب قند را از خون به عضلات افزایش دهد، که به کاهش قند خون کمک می کند.

میزان مصرف: یک دوز معمولی 300 تا 500 میلی گرم است که 2 الی 3 بار در روز با وعده های غذایی اصلی مصرف می شود.

موارد احتیاطی: بربرین ممکن است باعث اختلالات گوارشی مانند یبوست، اسهال یا گاز معده شود، که ممکن است با دوز کمتر (300 میلی گرم) بهبود یابد. بربرین ممکن است با چندین دارو تداخل داشته باشد. بنابراین قبل از مصرف این مکمل با پزشک خود مشورت کنید.

 

6. ویتامین D

کمبود ویتامین D یک عامل خطر بالقوه برای دیابت نوع 2 محسوب می شود. در یک مطالعه، 72 درصد از شرکت کنندگان مبتلا به دیابت نوع 2 در ابتدای مطالعه دچار کمبود ویتامین D بودند. پس از دو ماه مصرف روزانه 4500 IU مکمل ویتامین D، قند خون ناشتا و A1C آنها بهبود یافت. در حقیقت، 48 درصد از شرکت کنندگان A1C داشتند که کنترل قند خون خوبی را نشان می داد، در حالی که قبل از مطالعه تنها 32 درصد بود.

نحوه عملکرد: ویتامین D ممکن است عملکرد سلول های لوزالمعده را که انسولین می سازند بهبود بخشد و واکنش بدن به انسولین را افزایش دهد.

میزان مصرف: از پزشک خود بخواهید تا بهترین دوز را برای شما تعیین کند. فرم فعال این ویتامین، D3 یا کوله کلسیفرول است، بنابراین در بطری های مکمل به دنبال این نام باشید.

موارد احتیاطی: ویتامین D ممکن است با انواع مختلفی از داروها واکنش های خفیف تا متوسط ​​ایجاد کند، بنابراین از پزشک یا داروساز راهنمایی بخواهید.

 

7. گیمنما

گیمنما سیلوستر گیاهی است که به عنوان درمان دیابت در سنت آیورودا هند استفاده می شود. نام هندو برای گیاه  گورمار به معنی “نابود کننده قند” است. در یک مطالعه، افراد مبتلا به دیابت نوع 2 که روزانه به مدت 18 تا 20 ماه 400 میلی گرم عصاره برگ گیمنما مصرف کرده بودند. با کاهش 29 درصدی قند خون ناشتا مواجه شدند. A1C آنها در شروع مطالعه از 11.9 درصد به 8.48 درصد کاهش یافت.

تحقیقات بیشتر نشان می دهد که این گیاه ممکن است به کاهش قند خون ناشتا و A1C در دیابت نوع 1 (وابسته به انسولین) کمک کند و با سرکوب احساس طعم شیرین در دهان، میل به شیرینی را کاهش دهد.

نحوه عملکرد: گیمنما سیلوستر ممکن است جذب قند را در روده کاهش دهد و جذب قند را از خون توسط سلول ها افزایش دهد. با توجه به تأثیر آن بر دیابت نوع 1، به نظر می رسد که گیمنما سیلوستر ممکن است به نوعی به سلول های تولید کننده انسولین در لوزالمعده کمک کند.

میزان مصرف: دوز پیشنهادی 200 میلی گرم عصاره برگ گیمنما سیلوستر دو بار در روز همراه با غذا است.

موارد احتیاطی: گیمنما سیلوستر می تواند اثرات قند خون انسولین را افزایش دهد. بنابراین در صورت تزریق انسولین از آن فقط با راهنمایی پزشک استفاده کنید. همچنین ممکن است بر سطح خونی برخی داروها تأثیر بگذارد و یک مورد آسیب کبدی گزارش شده است.

 

8. منیزیم

سطوح پایین منیزیم در خون در 25 تا 38 درصد از افراد مبتلا به دیابت نوع 2 مشاهده شده است. در افرادی که قند خون خود را تحت کنترل مناسب ندارند شایع تر است. در یک بررسی سیستماتیک، هشت مورد از 12 مطالعه نشان داد که دادن مکمل های منیزیم به مدت 6 تا 24 هفته به افراد سالم یا افراد مبتلا به دیابت نوع 2 یا پیش دیابت در مقایسه با دارونما به کاهش سطح قند خون ناشتا کمک می کند.

علاوه بر این، افزایش 50 میلی گرم مصرف منیزیم در افرادی که در ابتدای مطالعه سطح منیزیم خونشان پایین  بود. باعث کاهش 3 درصدی قند خون آنها شد.

نحوه عملکرد: منیزیم در ترشح طبیعی انسولین و عملکرد انسولین در بافت های بدن نقش دارد.

میزان مصرف: دوزهای ارائه شده برای افراد دیابتی معمولاً 250 الی 350 میلی گرم در روز است. برای بهبود جذب، حتماً منیزیم را با وعده غذایی مصرف کنید.

موارد احتیاطی: از اکسید منیزیم که می تواند خطر ابتلا به اسهال را افزایش دهد، اجتناب کنید. مکمل های منیزیم ممکن است با چندین دارو مانند برخی داروهای ادرارآور و آنتی بیوتیک تداخل داشته باشند. بنابراین قبل از مصرف با پزشک یا داروساز مشورت کنید.

 

9. آلفا لیپوئیک اسید

آلفا لیپوئیک اسید یا ALA یک ترکیب شبه ویتامین و آنتی اکسیدان قوی است که در کبد تولید می شود. و در برخی غذاها مانند اسفناج، کلم بروکلی و گوشت قرمز یافت می شود. هنگامی که افراد مبتلا به دیابت نوع 2 به مدت شش ماه 300، 600، 900 یا 1200 میلی گرم ALA در کنار داروی دیابت خود مصرف کردند، قند خون ناشتا و A1C با افزایش دوز بیشتر کاهش یافت.

نحوه عملکرد: ALA ممکن است حساسیت به انسولین و جذب قند از سلول ها را بهبود بخشد. اگرچه ممکن است چند ماه طول بکشد تا این اثرات را تجربه کنید. همچنین ممکن است از آسیب اکسیداتیو ناشی از قند خون بالا محافظت کند.

میزان مصرف: به طور کلی دوزهای 600 الی 1200 میلی گرم روزانه، در دوزهای تقسیم شده قبل از غذا مصرف می شود.

موارد احتیاطی: ALA ممکن است در درمان بیماری های پرکاری تیروئید یا کم کاری تیروئید تداخل ایجاد کند. در صورت کمبود ویتامین B1 (تیامین) یا مبارزه با الکلیسم، از دوزهای بسیار زیاد ALA اجتناب کنید.

 

10. کروم

کمبود کروم توانایی بدن در استفاده از کربوهیدرات ها – تبدیل شده به قند – را برای انرژی کاهش می دهد و نیاز بدن به انسولین را افزایش می دهد. در بررسی 25 مطالعه، مکمل های کروم A1C را در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 حدود 0.6 درصد کاهش داد. متوسط ​​کاهش قند خون ناشتا در مقایسه با دارونما حدود 21 میلی گرم در دسی لیتر بود.

شواهد کمی نشان می دهند که کروم همچنین می تواند به کاهش قند خون در افراد مبتلا به دیابت نوع 1 کمک کند.

نحوه عملکرد: کروم ممکن است اثرات انسولین را افزایش دهد. یا از فعالیت سلول های لوزالمعده تولید کننده انسولین حمایت کند.

میزان مصرف: یک دوز معمولی 200 میکروگرم در روز است. اما دوزهای تا 1000 میکروگرم در روز در افراد مبتلا به دیابت آزمایش شده است. و ممکن است مؤثرتر باشد. به احتمال زیاد فرم کیکوم پیکولینات به بهترین شکل جذب می شود.

موارد احتیاطی: برخی از داروها – مانند آنتی اسیدها و داروهای دیگر که برای سوزش سر دل تجویز می شوند – می توانند جذب کروم را کاهش دهند.

 

برای کاهش قند خون می توانید از گیاهان دارویی و مکمل های دیابت هم استفاده کنید. برای اطلاعات بیشتر پیشنهاد می کنم خواندن مقاله زیر را از دست ندهید:

گیاهان دارویی و مکمل های دیابت؛ پاسخ به سوالات شما در داروخانه اینترنتی ویتامین ث

 

کلام آخر درباره مکمل برای کاهش قند خون

بسیاری از مکمل ها – از جمله دارچین، جینسینگ، گیاهان دیگر، ویتامین D، منیزیم، پروبیوتیک ها و ترکیبات گیاهی مانند بربرین – ممکن است به کاهش قند خون کمک کنند. به خاطر داشته باشید که ممکن است بر اساس عواملی مانند مدت زمان، کیفیت مکمل و وضعیت فردی دیابت، نتایج متفاوتی از آنچه مطالعات نشان داده اند تجربه کنید.

در مورد مصرف مکمل ها با پزشک خود مشورت کنید. به خصوص اگر برای دیابت دارو یا انسولین مصرف می کنید. زیرا برخی از مکمل های فوق ممکن است با داروها تداخل داشته باشند. و خطر افت قند خون را بسیار پایین بیاورند. در برخی موارد، ممکن است نیاز باشد که پزشک دوز داروی دیابت شما را در برخی موارد کاهش دهد.

فقط یک مکمل جدید را در یک زمان امتحان کنید و قند خون خود را به طور منظم بررسی کنید. هرگونه تغییر را طی چند ماه دنبال کنید. انجام این کار به شما و پزشکتان در تعیین تأثیر آن کمک می کند.

 

 

اگر تمایل دارید برای کم کردن عوارض دیابت از محصولات معتبر استفاده کنید، داروخانه ویتامین ث محصولات متنوعی را به شما پیشنهاد می کند:

لیست محصولات متنوع از برندهای معتبر برای کم کردن عوارض دیابت در داروخانه اینترنتی ویتامین ث

 

 

داروخانه اینترنتی ویتامین ث در خدمت شماست تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

دیگر مکمل های غذایی داروخانه اینترنتی ویتامین ث برای رفع کمبود ویتامین های بدن

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *