دسته‌بندی نشده

مصرف مکمل ها در دوران بارداری؛ پاسخ به تمام سوالات شما درباره مکمل ها

مصرف مکمل ها در دوران بارداری

مصرف مکمل ها در دوران بارداری مفید است؟ ضروری است؟ آیا بی ضرر است؟ پاسخ به تمام سوالات شما درباره مکمل ها در بارداری در داروخانه ویتامین ث

ما در داروخانه اینترنتی ویتامین ث افتخار آشنایی با شما را داریم. در این مقاله در تلاشیم به شما کمک کنیم قبل از خرید محصول مورد نیازتان با داشتن اطلاعات لازم و کافی درباره محصول، بتوانید انتخابی درست و رضایت بخش داشته باشید. در ادامه با ما همراه باشید:

اگر باردار هستید، شاید برای مصرف هر گونه دارو گیج شوید. اما در مورد ویتامین ها و مکمل ها این مسئله انقدر گیج کننده نیست. همه ما می دانیم که مصرف ماهی های حاوی جیوه، الکل و سیگار در دوران بارداری ممنوع است. چیزی که ممکن است شما را شگفت زده کند این است که از مصرف برخی ویتامین ها، مواد معدنی و مکمل های گیاهی نیز باید پرهیز کنید.

در این مقاله به بررسی این که کدام مکمل ها در دوران بارداری بی خطر هستند و چرا باید از برخی مکمل ها اجتناب کرد می پردازیم.

 

چرا باید در دوران بارداری مکمل مصرف کنید؟

اگرچه دریافت مواد مغذی مناسب در هر مرحله از زندگی مهم است، اما در دوران بارداری بسیار حائز اهمیت است، زیرا شما باید هم خود و هم نوزاد در حال رشد خود را تغذیه کنید.

 

بارداری نیاز به مواد مغذی را افزایش می دهد

در دوران بارداری، نیازهای درشت مغذی ها به میزان قابل توجهی افزایش می یابد. درشت مغذی ها شامل کربوهیدرات ها، پروتئین ها و چربی ها هستند. خانم های باردار باید پروتئین را در هر وعده غذایی و میان وعده برای رفع نیازهای خود بگنجانند.

نیاز به ریز مغذی ها، که شامل ویتامین ها، مواد معدنی و عناصر کمیاب است، حتی بیش از نیاز به درشت مغذی ها افزایش می یابد. در حالی که برخی افراد قادر به برآورده کردن این نیازهای رو به رشد از طریق یک برنامه غذایی سرشار از مواد مغذی هستند، اما این امر می تواند برای دیگران یک چالش باشد.

دلایل مصرف مکمل ها برای کمبودهای طبیعی

به دلایل مختلفی ممکن است به مصرف مکمل های ویتامین و مواد معدنی نیاز داشته باشید، از جمله:

 • کمبود مواد مغذی: برخی از افراد ممکن است پس از مشخص شدن آزمایش خون کمبود ویتامین یا مواد معدنی، به مکمل نیاز داشته باشند. اصلاح کمبودها بسیار مهم است، زیرا کمبود مواد مغذی مانند فولات با نقایص مادرزادی مرتبط است.
 • استفراغ شدید یا Hyperemesis gravidarum: این عارضه بارداری با تهوع و استفراغ شدید مشخص می شود. این شرایط می تواند منجر به کاهش وزن و کمبود مواد مغذی شود.
 • محدودیت های غذایی: زنانی که رژیم های خاصی را دنبال می کنند، از جمله گیاهخواران و افرادی که دچار عدم تحمل مواد غذایی و آلرژی هستند، ممکن است برای جلوگیری از کمبود ریز مغذی ها نیاز به مکمل ویتامین ها و مواد معدنی داشته باشند.

دلایل مصرف مکمل ها برای کمبودهای خاص

 • سیگار کشیدن: اگرچه برای مادران ضروری است که در دوران بارداری از سیگار خودداری کنند، اما افرادی که به سیگار کشیدن ادامه می دهند، به مواد مغذی خاصی مانند ویتامین C و فولات نیاز بیشتری دارند.
 • بارداری چند قلویی: زنانی که بیش از یک نوزاد را حمل می کنند نسبت به زنانی که یک نوزاد را حمل می کنند نیازهای ریز مغذی بیشتری دارند. مکمل اغلب برای اطمینان از تغذیه مطلوب برای مادر و نوزادش ضروری است.
 • جهش های ژنتیکی مانند: Methylenetetrahydrofolate reductase (MTHFR) MTHFR ژنی است که فولات را به شکلی تبدیل می کند که بدن می تواند از آن استفاده کند. زنان باردار مبتلا به این جهش ژنی ممکن است برای جلوگیری از عوارض، نیاز به مکمل فرم خاصی از فولات داشته باشند.
 • تغذیه نامناسب: زنانی که غذای کمتری می خورند یا غذاهای خاصی را مصرف می کنند ممکن است برای جلوگیری از کمبود، به ویتامین و مواد معدنی نیاز داشته باشند.

علاوه بر این، متخصصان زنان و زایمان توصیه می کنند که تمام زنان باردار از مکمل ویتامین و اسید فولیک قبل از زایمان استفاده کنند. این امر برای پر کردن شکاف های تغذیه ای و جلوگیری از ناهنجاری های رشدی هنگام تولد مانند اسپینا بیفیدا (مهره شکاف) توصیه می شود. بسته به شرایط شخصی خود، در صورت دستور پزشک برای اضافه کردن مکمل ها به برنامه غذایی روزانه خود آماده باشید.

 

احتیاط در مصرف مکمل های گیاهی برای درمان بیماری ها

علاوه بر ریز مغذی ها، مکمل های گیاهی محبوب هستند. در حالیکه مصرف برخی مکمل های گیاهی ممکن است در دوران بارداری بی خطر باشند، اما موارد بیشتری وجود دارند که ممکن است بی خطر نباشند. اگرچه برخی از گیاهان می توانند به بیماری های شایع دوران بارداری مانند تهوع و ناراحتی معده کمک کنند، اما برخی از آنها ممکن است برای مادر و نوزاد مضر باشد.

متأسفانه، تحقیقات زیادی در مورد مصرف مکمل های گیاهی توسط خانم های باردار انجام نشده است. برای اطمینان بیشتر، پزشک خود را در جریان هرگونه تغییر در برنامه غذایی و مکمل ها قرار دهید.

 

مکمل هایی که مصرف آنها در دوران بارداری بی خطر تلقی می شود

درست مانند داروها، پزشک باید تمام مکمل های ریز مغذی و گیاهی را تأیید و نظارت کند تا از ضروری بودن و مصرف مقادیر ایمن آنها اطمینان حاصل کند. همیشه ویتامین ها را از یک مارک معتبر خریداری کنید که محصولات آنها توسط سازمان های شخص ثالث ارزیابی شده است. با این کار مطمئن می شوید که ویتامین ها از استانداردهای خاصی پیروی می کنند و به طور کلی مصرف آنها بی خطر است.

1. ویتامین های دوران بارداری

ویتامین های دوران بارداری مولتی ویتامین هایی هستند که به طور خاص برای رفع نیاز بیشتر به ریز مغذی ها در دوران بارداری فرموله شده اند. این ویتامین ها باید قبل از بارداری و در دوران بارداری و شیردهی مصرف شوند. مطالعات نشان می دهد که مکمل ویتامین های دوران بارداری خطر زایمان زودرس و پره اکلامپسی را کاهش می دهد. پره اکلامپسی یک عارضه بالقوه خطرناک است که با فشار خون بالا و احتمالاً پروتئین در ادرار مشخص می شود.

در حالی که ویتامین های دوران بارداری جایگزین برنامه غذایی سالم نیستند، اما ممکن است با ارائه ریز مغذی های اضافی که در دوران بارداری تقاضای زیادی دارند، از شکاف های تغذیه ای جلوگیری کنند. از آنجا که ویتامین های دوران بارداری حاوی ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن هستند، مصرف مکمل های ویتامین یا مواد معدنی اضافی ممکن است ضروری نباشد مگر اینکه توسط پزشک توصیه شده باشد. ویتامین های دوران بارداری اغلب توسط پزشک تجویز می شوند و بدون نسخه نیز در دسترس هستند.

 

2. فولات

فولات یک ویتامین B است که در سنتز DNA، تولید گلبول های قرمز خون و رشد و نمو جنین نقش اساسی دارد. فولیک اسید شکل مصنوعی فولات است که در بسیاری از مکمل ها یافت می شود. به شکل فعال فولات، ال متیل فولات، در بدن تبدیل می شود. توصیه می شود حداقل 600 میکروگرم فولات یا فولیک اسید در روز مصرف کنید تا خطر نقایص لوله عصبی و ناهنجاری های مادرزادی مانند شکاف کام و نقایص قلبی کاهش یابد.

در بررسی پنج مطالعه تصادفی شامل 6105 زن باردار، مصرف روزانه فولیک اسید با کاهش خطر نقص لوله عصبی همراه بود. هیچ عارضه جانبی منفی مشاهده نشد. اگرچه از طریق رژیم غذایی می توان فولات کافی دریافت کرد، اما بسیاری از زنان غذاهای سرشار از فولات به اندازه کافی نمی خورند، بنابراین مصرف مکمل را ضروری می کند.

علاوه بر این، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) توصیه می کند که همه زنان در سنین باروری حداقل 400 میکروگرم فولات یا فولیک اسید در روز مصرف کنند. این امر به این دلیل است که بسیاری از حاملگی ها بدون برنامه ریزی انجام می شوند و ناهنجاری های هنگام تولد به دلیل کمبود فولات می تواند در اوایل بارداری، حتی قبل از اینکه اکثر زنان باردار شوند، رخ دهد. ممکن است برای زنان باردار، به ویژه کسانی که دارای جهش ژنتیکی MTHFR هستند، عاقلانه ترین راه این باشد که مکمل حاوی ال متیل فولات را برای اطمینان از حداکثر جذب انتخاب کنند.

 

3. آهن

نیاز به آهن در دوران بارداری به میزان قابل توجهی افزایش می یابد، زیرا حجم خون مادر در حدود 45 درصد افزایش می یابد. آهن برای انتقال اکسیژن و رشد و نمو سالم جنین و جفت حیاتی است.

کم خونی در دوران بارداری با زایمان زودرس، افسردگی مادر و کم خونی نوزاد همراه است. میزان توصیه شده 27 میلی گرم آهن در روز را می توان از طریق اکثر ویتامین های دوران بارداری تامین کرد. با این حال، اگر دچار کمبود آهن یا کم خونی هستید، به دوزهای بیشتری از آهن نیاز دارید که توسط پزشک مدیریت می شود.

اگر کمبود آهن ندارید، نباید بیش از مقدار توصیه شده آهن مصرف کنید تا از عوارض جانبی جلوگیری کنید. این عوارض ممکن است شامل یبوست، استفراغ و سطح غیرعادی هموگلوبین بالا باشد.

 

4. ویتامین D

این ویتامین محلول در چربی برای عملکرد ایمنی، سلامت استخوان ها و تقسیم سلولی مهم است. کمبود ویتامین D در دوران بارداری با افزایش خطر سزارین، پره اکلامپسی، زایمان زودرس و دیابت بارداری مرتبط است. میزان توصیه شده ویتامین D در دوران بارداری 600 IU یا 15 میکروگرم در روز است. با این حال، برخی از کارشناسان معتقدند که نیاز ویتامین D در دوران بارداری بسیار بیشتر است. در مورد غربالگری کمبود ویتامین D و مکمل مناسب با پزشک خود مشورت کنید.

 

5. منیزیم

منیزیم یک ماده معدنی است که در صدها واکنش شیمیایی در بدن شما نقش دارد. این ماده نقش مهمی در عملکرد سیستم ایمنی، عضلات و عصب ایفا می کند. کمبود منیزیم در دوران بارداری ممکن است خطر فشار خون مزمن و زایمان زودرس را افزایش دهد. برخی از مطالعات نشان می دهد که مکمل منیزیم ممکن است خطر عوارضی مانند محدودیت رشد جنین و زایمان زودرس را کاهش دهد.

۱۰ خواص منیزیم برای سلامتی بدن

 

6. زنجبیل

ریشه زنجبیل معمولاً به عنوان ادویه و مکمل گیاهی استفاده می شود. در شکل مکمل، ممکن است نام آن را برای درمان حالت تهوع ناشی از بیماری حرکتی، بارداری یا شیمی درمانی استفاده کرده باشید. بررسی چهار مطالعه نشان داد که زنجبیل برای درمان تهوع و استفراغ ناشی از بارداری هم بی خطر است و هم مؤثر. تهوع و استفراغ در دوران بارداری شایع است، 80 درصد از خانم ها در سه ماهه اول بارداری این وضعیت را تجربه می کنند.

اگرچه زنجبیل ممکن است به کاهش این عارضه ناخوشایند بارداری کمک کند، اما تحقیقات بیشتری برای شناسایی حداکثر دوز ایمن مورد نیاز است. با پزشک خود مشورت کنید تا ببینید آیا به آن نیاز دارید یا خیر.

 

7. روغن ماهی

روغن ماهی حاوی دوکوزاهگزانوئیک اسید (DHA) و ایکوزاپنتانوئیک اسید (EPA) است، دو اسید چرب ضروری که برای رشد مغز نوزاد مهم هستند. مکمل DHA و EPA در بارداری ممکن است رشد مغزی پس از بارداری را در نوزاد شما تقویت کرده و افسردگی مادر را کاهش دهد، ولی تحقیقات در این زمینه قطعی نیست.

اگرچه مطالعات بهبود عملکرد شناختی را در کودکان زنانی که در دوران بارداری از روغن ماهی استفاده کرده اند نشان داده است، اما چندین مطالعه کنترل شده مزایای ثابتی را نشان نداده است.

مطالعه ای دیگر نشان داد که مکمل روغن ماهی در برابر زایمان زودرس محافظت می کند و برخی شواهد نشان می دهد که روغن ماهی ممکن است برای رشد چشم جنین مفید باشد. سطوح DHA مادر برای رشد مناسب جنین مهم است و مکمل آن بی خطر تلقی می شود.

برای دریافت DHA و EPA از طریق برنامه غذایی، توصیه می شود که در هفته، دو تا سه وعده ماهی کم جیوه مانند ماهی قزل آلا، ماهی سفید، کفال و ساردین مصرف کنید.

 

8. پروبیوتیک ها

با توجه به افزایش آگاهی عمومی از سلامت روده، بسیاری از والدین آینده به پروبیوتیک ها روی می آورند. پروبیوتیک ها میکروارگانیسم های زنده ای هستند که تصور می شود برای سلامت دستگاه گوارش مفید هستند.

بسیاری از مطالعات نشان داده اند که مصرف پروبیوتیک ها در دوران بارداری بی خطر است. هیچ عارضه جانبی مضری به جز خطر بسیار کم عفونت ناشی از پروبیوتیک مشخص نشده است. علاوه بر این، چندین مطالعه نشان داده است که مکمل پروبیوتیک ها ممکن است خطر دیابت بارداری، افسردگی پس از زایمان و اگزما و درماتیت نوزادان را کاهش دهد. تحقیقات در مورد استفاده از پروبیوتیک ها در بارداری ادامه دارد و مطمئناً نقش پروبیوتیک ها در سلامت مادر و جنین بیشتر کشف می شود.

 

9. کولین

کولین نقش مهمی در رشد مغز نوزاد دارد و به جلوگیری از ناهنجاری های مغز و ستون فقرات کمک می کند. تصور می شود که میزان مجاز مصرف روزانه کولین در دوران بارداری (450 میلی گرم در روز) ناکافی است. به جای آن مصرف نزدیک به 930 میلی گرم در روز مطلوب است. توجه داشته باشید که ویتامین های دوران بارداری اغلب حاوی کولین نیستند. مکمل کولین جداگانه ممکن است توسط پزشک توصیه شود.

 

مکمل هایی که در دوران بارداری باید از آنها اجتناب کرد

اگرچه مصرف برخی از ریز مغذی ها و گیاهان دارویی برای زنان باردار بی خطر است. اما از مصرف بسیاری از آنها باید اجتناب کرد. همیشه قبل از افزودن مکمل های اضافی خارج از ویتامین های دوران بارداری که ممکن است مصرف کنید، با پزشک خود مشورت کنید.

 

1. ویتامین A

شما اغلب ویتامین A را در ویتامین های دوران بارداری خود دریافت می کنید زیرا بسیار مهم است. اگرچه این ویتامین برای رشد بینایی جنین و عملکرد سیستم ایمنی بسیار مهم است، اما ویتامین A زیاد می تواند مضر باشد. با توجه به اینکه ویتامین A محلول در چربی است، بدن شما مقادیر اضافی را در کبد ذخیره می کند. این تجمع می تواند اثرات سمی بر بدن داشته و منجر به آسیب کبدی شود.

حتی می تواند باعث نقایص مادرزادی شود. برای مثال، مقادیر بیش از حد ویتامین A در دوران بارداری باعث ناهنجاری های مادرزادی هنگام تولد می شود. بین ویتامین های قبل از تولد و غذاها، باید بتوانید ویتامین A کافی دریافت کنید، و مکمل های اضافی خارج از ویتامین های دوران بارداری توصیه نمی شود.

 

2. ویتامین E

این ویتامین محلول در چربی نقش های مهمی را در بدن ایفا می کند. از طرفی در بیان ژن و عملکرد سیستم ایمنی نقش دارد. اگرچه ویتامین E برای سلامتی بسیار مهم است، اما توصیه می شود که از مصرف مکمل آن بپرهیزید.

مطالعات نشان داده است که مکمل اضافی با ویتامین E برای مادران یا نوزادان نتیجه ای ندارد. در عوض ممکن است خطر درد شکم و پارگی زودرس کیسه آمنیوتیک را افزایش دهد.

 

3. کوهوش سیاه

کوهوش سیاه گیاهی است که برای اهداف مختلفی از جمله کنترل گرگرفتگی و دردهای قاعدگی استفاده می شود. مصرف این گیاه در دوران بارداری خطرناک است، زیرا می تواند باعث انقباضات رحمی شود که می تواند باعث زایمان زودرس شود. همچنین مشخص شده است. کوهوش سیاه باعث آسیب کبدی در برخی افراد می شود.

 

4. خوک طلایی

خوک طلایی گیاهی است که به عنوان مکمل غذایی برای درمان عفونت های تنفسی و اسهال استفاده می شود. اگرچه تحقیقات بسیار کمی در مورد اثرات و ایمنی آن انجام شده است. گیاه خوک طلایی حاوی ماده ای به نام بربرین است که مشخص شده است که زردی را در نوزادان بدتر می کند. این امر می تواند منجر به بیماری کرنیکتروس شود، نوعی نادر از آسیب مغزی که می تواند کشنده باشد. به این دلایل، قطعاً از مصرف این گیاه دارویی اجتناب کنید.

 

5. دونگ کوئی

دونگ کوئی ریشه ای است که بیش از 1000 سال استفاده می شود و در طب سنتی چینی محبوب است. اگرچه از این گیاه برای درمان همه چیز از گرفتگی های قاعدگی گرفته تا فشار خون بالا استفاده می شود. اما شواهدی در مورد اثربخشی و ایمنی آن وجود ندارد. شما باید از مصرف دونگ کوئی اجتناب کنید. زیرا ممکن است انقباضات رحمی را تحریک کرده و خطر سقط جنین را افزایش دهد.

 

6. یوهیمبه

یوهیمبه، مکملی است که از پوست درخت بومی آفریقا تهیه می شود. از آن به عنوان یک داروی گیاهی برای درمان طیف وسیعی از بیماری ها از اختلال نعوظ گرفته تا چاقی استفاده می شود. این گیاه هرگز نباید در دوران بارداری استفاده شود. زیرا با عوارض جانبی خطرناکی مانند فشار خون بالا، حملات قلبی و تشنج همراه است.

 

7. سایر مکمل های گیاهی که در دوران بارداری غیر ایمن تلقی می شوند

بهتر است از مصرف موارد زیر در دوران بارداری اجتناب کنید:

 • نخل اره ای
 • دکمه طلایی یا تانسی
 • شبدر قرمز
 • گلپر
 • بومادران
 • افسنطین
 • کوهوش آبی
 • پنی رویال
 • افدرا
 • برنجانسف

 

کلام آخر درباره مصرف مکمل ها در دوران بارداری

بارداری زمان رشد و نمو است و سلامت و تغذیه را در اولویت اول قرار می دهد. اگرچه برخی مکمل ها می توانند در دوران بارداری مفید باشند. اما بسیاری از آنها می توانند عوارض جانبی خطرناکی را برای سلامت مادر و نوزاد ایجاد کنند.

نکته مهم این است که در حالی که مصرف برخی ویتامین ها و مواد معدنی ممکن است به پر کردن شکاف های تغذیه ای کمک کند. مکمل ها جایگزین برنامه غذایی سالم و شیوه زندگی نمی شوند.

تغذیه بدن با غذاهای سرشار از مواد مغذی، و همچنین ورزش و خواب کافی و به حداقل رساندن استرس، بهترین راه برای اطمینان از بارداری سالم برای مادر و نوزاد است. اگرچه مکمل ها می توانند در شرایط خاص ضروری و مفید باشند، اما همیشه در مورد دوز، ایمنی و خطرات و مزایای احتمالی با پزشک خود مشورت کنید.

 

 

اگر تمایل دارید برای رفع کمبودهای بدن در دوران بارداری از محصولات معتبر استفاده کنید، داروخانه ویتامین ث محصولات متنوعی را به شما پیشنهاد می کند:

لیست محصولات متنوع از مکمل های غذایی از برندهای معتبر در داروخانه اینترنتی ویتامین ث

 

 

داروخانه اینترنتی ویتامین ث در خدمت شماست تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

دیگر مکمل های غذایی داروخانه اینترنتی ویتامین ث برای رفع کمبود ویتامین های بدن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *