دسته‌بندی نشده

3 علت پوست مرغی شدن زیر چشم و معرفی روش های درمان خانگی

علت پوست مرغی شدن زیر چشم

علت پوست مرغی شدن زیر چشم را در این مقاله بخوانید تا قبل از اینکه به این عارضه عادت کنید بتوانید آن را درمان کنید.

ما در داروخانه اینترنتی ویتامین ث افتخار آشنایی با شما را داریم. در این مقاله در تلاشیم به شما کمک کنیم قبل از خرید محصول مورد نیازتان با داشتن اطلاعات لازم و کافی درباره محصول، بتوانید انتخابی درست و رضایت بخش داشته باشید. در ادامه با ما همراه باشید:

روند تغییر پوست در طول زندگی یک امر غیر معمول نیست. ظهور جوش ها در دوران نوجوانی یک روال عادی است. خشکی پوست می تواند در میانسالی ظاهر شود. با گذشت هر سال خطوط و چین و چروک های ظریف خود را نشان می دهند.

تغییر دیگری که می تواند در صورت شما ایجاد شود برجستگی های کوچک و سفید است. برخی از افراد این ظاهر را “پوست مرغی” یا پوستی توصیف می کنند که به نظر می رسد اخیراً کنده شده است.

پوست ناهموار زیر چشم به طور معمول جای نگرانی ندارد. این برآمدگی ها اغلب نتیجه تجمع منافذ پوست هستند.

اما اگر برآمدگی ها بدتر شده یا تحریک پذیرتر می شوند، باید به یک متخصص پوست مراجعه کنید. آنها می توانند به سرعت به شما کمک کنند تا بفهمید چه عواملی باعث بروز این برآمدگی ها شده است، یک درمان احتمالی پیدا کرده و حتی ایده هایی برای پیشگیری ارائه می دهند.

بیایید مهمترین دلایل “پوست مرغی شدن” زیر چشم را بررسی کنیم و همچنین به بررسی علل، درمان و پیشگیری بپردازیم.

 

3 علت پوست مرغی شدن زیر چشم

پوست مرغی شدن زیر چشم به ندرت باعث نگرانی می شود. فهمیدن علت احتمالی می تواند به شما کمک کند تا درمان آن را پیدا کنید و از برآمدگی های کوچک تحریک کننده در آینده جلوگیری کنید.

در اینجا چندین مورد از رایج ترین دلایل و مواردی که می توانید برای کاهش یا درمان آنها انجام دهید وجود دارد.

 

1. واکنش آلرژیک

آلرژی می تواند علائم مختلفی را بر روی پوست ایجاد کند. یکی از علائم رایج، برجستگی یا کهیر است که ممکن است خارش دار و تحریک کننده باشد. این برجستگی ها ممکن است توسط پوستی تحریک شده و ملتهب احاطه شوند.

بعضی از افراد اگر محصولی را به صورت خود بمالند و پوست آنها واکنش نشان دهد، ممکن است دچار برآمدگی های ریز سفید شود. این برجستگی ها ممکن است با چرک پر شده و باعث ایجاد التهاب در پوست شوند.

اکثر واکنش های آلرژیک بدون درمان خود به خود برطرف می شوند، اما باید از خوردن مواد غذایی یا استفاده از محصولی که باعث واکنش شده است خودداری کنید.

اگر واکنش آلرژیک باعث تحریک یا ناراحتی می شود، می توانید یک آنتی هیستامین بدون نسخه را امتحان کنید. این دارو می تواند به علائم کمک کرده و بهبودی را تسریع کند.

 

2. میلیا

میلیا برجستگی های سفید و کوچکی هستند که روی پوست ظاهر می شوند. آنها اغلب زیر چشم و روی گونه ها ظاهر می شوند.

میلیا در اثر تجمع کراتین در منافذ پوست ایجاد می شود. کراتین یک پروتئین مو است که بدن شما از آن برای تولید مو استفاده می کند. هنگامی که کراتین منافذ صورت را مسدود می کند، با ایجاد “پوست مرغی” برجستگی های ریزی ایجاد می شود.

میلییا در نوزادان و کودکان بیشتر دیده می شود، اما بزرگسالان نیز می توانند به بیماری پوستی مبتلا شوند. وقتی بزرگسالان به میلیا مبتلا می شوند، اغلب در صورت ظاهر می شود.

مشخص نیست که چه عواملی باعث تجمع کراتین می شود، اما بیماری میلیا اغلب بدون درمان خود به خود برطرف می شود. هنوز هم مواردی وجود دارد که می توانید برای تحریک یا برجسته شدن برآمدگی ها انجام دهید، مانند استفاده از مرطوب کننده.

 

3. کراتوز پیلاریس

کراتوز پیلاریس یک بیماری جدی پوستی نیست، اما ممکن است تحریک کننده باشد. این وضعیت، که معمولاً “پوست مرغی” نامیده می شود، باعث ایجاد لکه هایی از برجستگی های ناهموار و برجسته می شود.

کراتوز پیلاریس در اثر تجمع سلول های پوستی مرده در داخل فولیکول های مو ایجاد می شود. برجستگی ها اغلب سفید به نظر می رسند، اما قرمز یا قهوه ای بودن آنها غیرمعمول نیست.

این برجستگی ها می توانند در هر مکانی که فولیکول مو وجود دارد، از جمله صورت و زیر چشم ایجاد شوند. اما اغلب در مناطق زیر رخ می دهد:

 • بازوها
 • پاها
 • بالا تنه

کراتوز پیلاریس مانند میلیا معمولاً خود به خود از بین می رود. این بیماری پوستی بیشتر در کودکان و بزرگسالان دیده می شود.بیشتر افراد با رسیدن به 30 سالگی دچار پوست مرغی می شوند.

محصولات مخصوص پوست زیر چشم در داروخانه اینترنتی ویتامین ث

 

چند روش خانگی برای درمان پوست مرغی شدن زیر چشم

شاید نتوانید از تجمع سلول های کراتینه یا پوست مرده در منافذ پوست خود جلوگیری کنید، زیرا اغلب مشخص نیست که چرا این شرایط اتفاق می افتد.

اما می توانید چند کار در خانه انجام دهید تا به پاک شدن منافذ پوست و کاهش تحریک کمک کند.

 

درمان با مرطوب کننده

خشکی پوست می تواند به تنهایی خارش داشته باشد و تحریک شود، اما ممکن است شرایطی مانند کراتوز پیلاریس یا میلیا را بدتر کند.

به طور مرتب پوست خود را با لوسیون و پماد مرطوب کنید.

 

دوش آب گرم

دوش آب گرم می تواند به شل شدن منافذ کمک کند.

بدن خود را با یک اسکرابر لوفا، سنگ پا یا برس بدن شستشو دهید تا به سلول های مرده پوست کمک کند.

مدت زیادی را در حمام نمانید. با این کار ممکن است چربی های طبیعی پوست خود را شستشو از بین ببرید، که می تواند تحریک و التهاب را بدتر کند.

 

دستگاه بخور

هوای خشک می تواند رطوبت طبیعی پوست را از بین ببرد.

دستگاه بخور می تواند به مرطوب نگه داشتن پوست کمک کند. این دستگاه ممکن است به شما کمک کند تا از ایجاد برجستگی های زیر چشم جلوگیری کنید.

 

گلاب

مطالعه سال 2014 نشان داد که این روش درمانی خاصیت ضد التهابی دارد. برای تسکین پوست می توانید از گلاب بر روی مناطق آسیب دیده استفاده کنید.

 

کرم های  بدون نسخه

برخی از کرم ها برای از بین بردن سلول های مرده پوست و کمک به منافذ پوست طراحی شده اند. این محصولات می توانند فولیکول های مسدود شده را از بین ببرند، در نتیجه به از بین بردن “پوست مرغی شدن” نیز کمک می کنند.

چه علائم دیگری ممکن است با پوست مرغی شدن زیر چشم ایجاد شوند؟

علائم دیگری که ممکن است در صورت داشتن پوست مرغی زیر چشم ایجاد شوند عبارتند از:

 • صورتی، قرمزی یا تغییر رنگ اطراف برجستگی ها
 • پوست خارش دار و تحریک شده
 • پوست خشک
 • جوش های سر سفید، قرمز یا قهوه ای

علائم دقیق آن به علت ایجاد برجستگی های کوچک بستگی دارد.

محصولات مخصوص پوست زیر چشم در داروخانه اینترنتی ویتامین ث

 

با پزشک خود تماس بگیرید

در صورت مشاهده علائم دردناک یا ناراحت کننده به پزشک مراجعه کنید، علائمی از جمله:

 • درد یا احساس سوزش در اطراف برجستگی ها
 • خروج چرک از جوش ها
 • بثورات خارش دار قرمز یا تغییر رنگ یافته در اطراف برجستگی ها
 • تورم یا توده های اطراف برجستگی ها

 

علت پوست مرغی شدن زیر چشم چگونه تشخیص داده می شود؟

روش های درمانی می توانند به شما کمک کنند تا تحریک یا خارش ناشی از برجستگی های ریز و زیر چشم خود را به حداقل برسانید.

اما اگر شرایط بدتر شد یا بهبودی پیدا نکردید، برای تشخیص و درمان بیشتر به یک متخصص پوست مراجعه کنید. در بیشتر موارد، پزشک می تواند علت را با معاینه پوستی تشخیص دهد.

اگر تشخیص نامشخص باشد، پزشک ممکن است از یک نمونه پوست یا نمونه برداری استفاده کرده و آن را برای بررسی بیشتر به آزمایشگاه بفرستد. تست آزمایشگاهی می تواند به پزشک شما کمک کند تا شرایطی مانند عفونت یا سرطان پوست را درمان کند.

 

نحوه درمان پوست مرغی شدن زیر چشم

اگر درمان های خانگی افاقه نکرد، متخصص پوست ممکن است چند روش درمانی دیگر را نیز به شما توصیه کند.

این روش های درمانی نیز مانند داروهای خانگی، ممکن است فقط به کاهش برجستگی های ناهموار کمک کنند، زیرا هیچ درمانی برای بیماری هایی مانند کراتوز پیلاریس یا میلیا وجود ندارد.

ممکن است چند هفته یا چند ماه طول بکشد تا ببینید آیا درمان موثر است یا نه. اگر اینطور نباشد، پزشک ممکن است روش دیگری را در نظر بگیرد.

 

درمان های پزشکی

 • میکرودرم ابریژن. این روش درمانی لایه بردار شدید می تواند باعث تسریع در چرخش سلول و از بین رفتن پوست مرده ای شود که ممکن است منافذ پوستی را مسدود کند.
 • لایه برداری شیمیایی. این روش درمانی آرایشی به عنوان لایه بردار نیز عمل می کند. لایه برداری شیمیایی کمک می کند تا روند تولید پوست جدید افزایش یابد.
 • کرم های رتینول. رتینول نوعی ویتامین A است. استفاده از آن بر روی پوست می تواند به سرعت گردش سلول کمک کند، در نتیجه می تواند فرصت تجمع سلول های کراتینه یا مرده پوست را کاهش دهد.
 • دروفینگ. در این روش از سوزن استریل شده برای از بین بردن میلیا استفاده می شود.
 • کرایوتراپی. میلیا را می توان با نیتروژن مایع از روی صورت منجمد کرد. اما این روش ممکن است برای برجستگی هایی که به چشم نزدیک هستند بسیار خطرناک باشد.

به خاطر داشته باشید که پوست اطراف چشم شما بسیار حساس است. برخی از این روش ها ممکن است برای آن منطقه ظریف بسیار قوی باشند. پزشک به شما اطلاع می دهد که انجام چه کاری ایمن است و چه کاری ایمن نیست.

 

 

چگونه می توان از پوست مرغی شدن زیر چشم جلوگیری کرد؟

همان مراحلی که به از بین بردن برجستگی های ناصاف و خشن کمک می کند همچنین می تواند به شما در جلوگیری از شرایط آینده کمک کند:

 • مرتباً پوست خود را تمیز و لایه برداری کنید. شستشو و لایه برداری کمک می کند تا گردش سلول با سرعت مناسبی حفظ شود تا از تجمع سلول ها که منجر به پوست مرغی شدن می شوند جلوگیری کند.
 • از کرم شب با ویتامین A (رتینول) و ویتامین E برای کمک به گردش سلول و آبرسانی به پوست نازک اطراف چشم استفاده کنید.
 • به جوش ها دست نزنید. این کار باعث بدتر شدن آنها یا ایجاد عفونت می شود.

 

کلام آخر درباره علت پوست مرغی شدن زیر چشم

برآمدگی های ناهموار و برجسته زیر چشم به ندرت باعث نگرانی می شود. برای اکثر مردم، ظاهر پوست بزرگترین نگرانی است.

با مرطوب سازی پوست و شستشوی منظم آن می توانید به کاهش برجستگی ها کمک کنید. اگر درمان های خانگی موثر نبودند، برای کمک به کشف علت اصلی و یافتن یک درمان احتمالی، به یک متخصص پوست مراجعه کنید.

زمانی که به نتیجه دلخواهتان رسیدید، یک روتین مراقبت از پوست را در نظر بگیرید که به شما کمک می کند تا از برجستگی های احتمالی پوست در آینده جلوگیری کند. آبرسانی منظم و مراقبت خوب از پوست می تواند به شما کمک زیادی کند.

 

 

اگر تمایل دارید برای بهبود پوست زیر چشم خود از محصولات معتبر استفاده کنید. داروخانه ویتامین ث محصولات متنوعی را به شما پیشنهاد می کند:

محصولات مخصوص پوست زیر چشم در داروخانه اینترنتی ویتامین ث

 

داروخانه اینترنتی ویتامین ث در خدمت شماست تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

دیگر محصولات داروخانه اینترنتی ویتامین ث برای مراقبت از پوست و مو

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *