دسته‌بندی نشده

6 ویتامین و مکمل مناسب برای درمان رفلاکس اسیدی؛ پاسخ به سوالات شما

درمان رفلاکس اسیدی

درمان رفلاکس اسیدی می تواند با ویتامین ها و مکمل ها باشد. آیا این مطلب را می دانستید؟ در این مقاله به سوالات شما پاسخ داده ایم.

ما در داروخانه اینترنتی ویتامین ث افتخار آشنایی با شما را داریم. در این مقاله در تلاشیم به شما کمک کنیم قبل از خرید محصول مورد نیازتان با داشتن اطلاعات لازم و کافی درباره محصول، بتوانید انتخابی درست و رضایت بخش داشته باشید. در ادامه با ما همراه باشید:

رفلاکس اسیدی که با نام بیماری رفلاکس معده و مری (GERD) نیز شناخته می­شود، نوعی بیماری شایع گوارشی است. این بیماری عوارض مختلفی دربر دارد که شامل سوزش معده، تهوع و شکم درد می باشند. برای درمان رفلاکس اسیدی از داروهای ضداسید و بازدارنده­های پمپ پروتونی استفاده می­شود. البته تغییرات تغذیه­ یا سبک زندگی نیز به درمان کمک می­کنند.

ویتامین­ها، گیاهان دارویی و مکمل­های زیادی هستند که به رفع علائم کمک می ­کنند. در ادامه 6 مکمل معرفی کرده ­ایم که برای درمان رفلاکس اسیدی مفید هستند.

6 ویتامین و مکمل مناسب برای درمان رفلاکس اسیدی

1. بتائین HCl با پپسین

بتائین هیدروکلرید (HCl) ترکیبی است که برای افزایش اسید معده به کار می­رود. اگر مقدار اسید معده کم باشد ممکن است هضم و جذب مواد مغذی دچار مشکل گردد و عوارض مختلفی از جمله سوزش معده، شکم درد و رفلاکس اسیدی ایجاد شوند.

طبق تحقیقات، مصرف روزانه 1500 میلی­گرم بتائین HCl اسید معده را افزایش می­دهد. در بسیاری از مکمل­ها، بتائین HCl همراه پپسین می­باشد. پپسین یک آنزیم هضم کننده است که در اسید معده وجود دارد و پروتئین­ها را تجزیه می­کند.

طی پژوهشی که بر روی 97 نفر انجام شد، مشاهده گردید مصرف پپسین همراه آمینواسید هیدروکلراید علائمی مانند شکم درد و سوزش معده را کاهش می­دهد. طبق اظهار سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA)، هنوز مشخص نیست مصرف بتائین HCl یا پپسین در افزایش اسید معده مؤثر می­باشد یا خیر.

بنابراین باید تحقیقات بیشتری انجام شود تا مطمئن شویم مصرف بتائین HCl و پپسین برای درمان رفلاکس اسیدی مفید است.

خلاصه

طبق تحقیقات، بتائین HCl می­تواند اسید معده را افزایش دهد. در نتیجه علائم رفلاکس اسیدی رفع خواهند شد. پپسین نیز به بهبود مشکلات گوارشی کمک می­کند اما باید در این زمینه تحقیقات بیشتری انجام داد.

2.  ویتامین­ های B

طبق برخی تحقیقات، ویتامین­های B مانند B1، B9 و B6 به درمان رفلاکس اسیدی کمک می­کنند. مشاهده شده که با مصرف ویتامین­های B، احتمال التهاب مری در اثر رفلاکس اسیدی کاهش می­یابد. مصرف مقدار بیشتر ویتامین های B9 و B6، خطر ابتلا به سرطان مری و سندرم برت را کاهش می­دهد. هردوی این مشکلات، در اثر ابتلای طولانی مدت به GERD ایجاد می­شوند.

طی یک پژوهش، میزان تاثیر مکمل­های حاوی ویتامین B6، B9 و B12، L-تریپتوفان، ملاتونین، بتائین و متیونین بر سوزش معده با تأثیر مکمل­های عادی مقایسه شد. پس از 40 روز، سوزش معده همه کسانی که مکمل معدنی دریافت کرده بودند رفع شد. اما درصد بهبود پس از مصرف مکمل عادی، فقط 65% بود.

البته به یاد داشته باشید که ویتامین­های B فقط بخشی از این مکمل­ها را تشکیل می­دهند و مشخص نیست این ویتامین­ها دقیقاً چقدر مؤثر واقع می­شوند. برای ارزیابی میزان تأثیر ویتامین­های B بر علائم رفلاکس اسیدی باید تحقیقات بیشتری انجام داد.

خلاصه

ویتامین­های B ریسک مشکلات ناشی از رفلاکس اسیدی را کاهش می­دهند. به علاوه وقتی همراه ترکیبات دیگر مصرف شوند، سوزش معده را نیز رفع خواهند کرد اما برای تأیید این موضوع باید تحقیقات بیشتری انجام شود.

برای تهیه ویتامین های گروه B از داروخانه اینترنتی ویتامین ث اینجا کلیک کنید

3. ملاتونین

ملاتونین هورمونی است که چرخه خواب و بیداری را تنظیم می­کند. این هورمون معمولاً برای تنظیم خواب استفاده می­شود؛ اما تحقیقات نشان می­دهند ملاتونین برای درمان رفلاکس اسیدی نیز مفید است. طبق آزمایشی که بر روی 36 نفر انجام شد، مصرف ملاتونین به تنهایی یا همراه داروی سوزش معده به مدت 4 تا 8 هفته، علائم GERD را بهبود می­بخشد.

همچنین مشخص شده کمبود ملاتونین خطر ابتلا به اختلالات گوارشی مانند زخم معده و رفلاکس اسیدی را افزایش می­دهدم. طبق برخی تحقیقات، ملاتونین می­تواند التهاب مری را نیز بهبود دهد. در نتیجه برای درمان مشکلات ناشی از GERD مانند التهاب برت نیز می­توان از این هورمون استفاده کرد.

خلاصه

طبق تحقیقات، ملاتونین می­تواند رفلاکس اسیدی را کاهش دهد و از مشکلات ناشی از GERD جلوگیری نماید.

4. ایبروگاست

ایبروگاست مکملی است که برای درمان رفلاکس اسیدی و سندرم روده تحریک پذیر (IBS) کاربرد دارد. این مکمل بدون نسخه فروخته می­شود. ایبروگاست ترکیبی از عصاره گیاهان مختلف (شامل نعنا، ریشه شیرین بیان و میوه خارمریم) می­باشد.

طبق پژوهش­ها، ایبروگاست بی­ضرر بوده و به رفع علائم گوارشی کمک می­کند. طی تحقیقی که بر روی 272 نفر انجام شد، مشاهده گردید 15 دقیقه پس از مصرف ایبروگاست، علائمی مانند درد و سوزش معده و بی­اشتهایی بهبود می ­یابند. به علاوه آزمایش­های جانوری نشان می­­دهند ایبروگاست برای کاهش اسیدیته معده نیز مفید است. با مصرف این مکمل، از افزایش اسید معده پس از قطع دارو نیز جلوگیری می­شود.

خلاصه

ایبروگاست یک مکمل گیاهی است که اسید معده را کاهش می­دهد و علائم رفلاکس را بهبود می­بخشد.

5. پروبیوتیک­ها

پروبیوتیک­ها نوعی باکتری مفید هستند که در مجرای گوارشی یافت می­شوند. این باکتری­ها نقش مهمی در سلامتی و ایمنی بدن دارند. طبق تحقیقات، مصرف پروبیوتیک­ها به کاهش علائم رفلاکس اسیدی کمک می­کند. طی پژوهش­ ها مشخص شده پروبیوتیک­ها به درمان علائم GERD کمک می­کنند. با مصرف پروبیوتیک میزان استفراغ کاهش می­یابد و تعوع و سوزش و درد معده نیز بهتر می­شود.

در پژوهش دیگری مشاهده شد مصرف پروبیوتیک همراه داروی سوزش معده، به درمان کمک می­کند. به علاوه مشخص شده مصرف پروبیوتیک خطر تغییر فلور معده در اثر استفاده طولانی مدت داروی بازدارنده پمپ پروتونی (PPI) را کاهش می­دهد.

خلاصه

پروبیوتیک­ها به رفع علائم رفلاکس اسیدی کمک می­کنند. همچنین اگر همراه داروهای مربوط مصرف شوند، برای درمان سوزش معده مفید خواهند بود. با مصرف پروبیوتیک می­توان از تغییر فلور معده نیز پیشگیری کرد.

6. زنجبیل

زنجبیل (با نام علمی Zingiber officinale)، هم به عنوان ادویه و هم گیاه دارویی کاربرد دارد. اغلب از زنجبیل برای درمان دردهای شکمی و مشکلاتی مانند تهوع و سوءهاضمه استفاده می­شود. طبق یک پژوهش­، مصرف روزانه سه گرم زنجبیل به مدت 4 هفته، علائم سوء هاضمه و معده درد و حس سیری را بهبود می­بخشد.

همچنین مشخص شده زنجبیل به سرعت تخلیه معده کمک می­کند. اگر معده دیر تخلیه شود ممکن است علائم رفلاکس اسیدی مانند درد و سوزش معده ایجاد شوند. استفاده از زنجبیل همراه عصاره گیاهان دیگر (مانند برگ کنگر فرنگی) نیز رفلاکس اسیدی را بهبود می ­بخشد. البته مصرف مقدار زیاد زنجبیل عوارضی دربر دارد و مشکلاتی مانند سوزش معده را تشدید می­کند. حتماً مراقب باشید و در مصرف زنجبیل زیاده روی نکنید.

خلاصه

زنجبیل می­تواند علائم سوءهاضمه را بهبود ببخشد و سرعت تخلیه معده را افزایش دهد. همچنین وقتی همراه عصاره گیاهان دیگری مانند کنگر فرنگی مصرف شود، رفلاکس اسیدی را بهبود می­بخشد.

 

سخن آخر

روش­های مختلفی برای درمان رفلاکس اسیدی وجود دارد. می­توان با مصرف انواع ویتامین و مکمل این مشکل را برطرف نمود. مکمل­ هایی مانند بتائین HCl با پپسین، ویتامین­های B، ملاتونین، ایبروگاست، پروبیوتیک­ها و زنجبیل به رفع علائم رفلاکس اسیدی کمک می­کنند.

برای اینکه بهترین نتیجه را بگیرید، حتماً تغذیه و سبک زندگی خود را تصحیح کنید. به این ترتیب، مکمل­ها به نحو احسن تأثیر خواهند گذاشت.

 

اگر مایلید از مکمل های معتبر ویتامین E استفاده کنید. داروخانه اینترنتی ویتامین ث پیشنهاد ویژه ای برای شما دارد:

مکمل های معتبر ویتامین E داروخانه اینترنتی ویتامین ث

 

داروخانه اینترنتی ویتامین ث در خدمت شماست تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

 دیگر مکمل های غذایی داروخانه اینترنتی ویتامین ث برای رفع کمبود ویتامین های بدن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *