ارسال رایگان برای سفارشات بالای 500 هزار تومان

ورود / ثبت نام

ارسال رایگان برای سفارشات بالای 500 هزار تومان

روی و درمان سرماخوردگی؛ پاسخ به سوالات شما

فهرست محتوا

آیا روی برای درمان سرماخوردگی مفید است؟در مطلب پیش رو تلاش کردیم تا شما به پاسخ پرسش های اساسی در رابطه با سرماخوردگی و درمان آن برسید.

ما در داروخانه آنلاین ویتامین ث افتخار آشنایی با شما را داریم. در این مقاله در تلاشیم به شما کمک کنیم قبل از خرید محصول مورد نیازتان با داشتن اطلاعات لازم و کافی درباره محصول، بتوانید انتخابی درست و رضایت بخش داشته باشید. در ادامه با ما همراه باشید:

به گفته محققان، استفاده از مقادیر زیاد روی به درمان سرماخوردگی کمک می کند. البته متخصصان در صحت این امر تردید دارند.

روی و درمان سرماخوردگی

در تحقیقات اخیر اثر روی بر پیشگیری و درمان سرماخوردگی عمومی بررسی شده است.طی پژوهشی که در دانشگاه هلسینکی انجام شده، دانشمندان اظهار داشتند افرادی که روزانه دز بالایی روی مصرف می کنند، سه برابر سریعتر از افراد دیگر بهبود می یابند.

متخصصان بیماری های عفونی نظرات متفاوتی در این زمینه داشتند.به گفته متخصصان، نتایج تحقیقات پیشین غیرقابل اطمینان هستند. به علاوه تضمینی وجود ندارد که مصرف مقدار زیاد روی حتماً در درمان سرماخوردگی مؤثر باشد. بنابر این اظهارات، بهتر است نتایج را به سرعت نپذیریم.

البته برخی محققان نیز از موفقیت این روش و عدم ایجاد عوارض نامطلوب سخن به میان آوردند. به عقیده بعضی متخصصان، ظاهراً روی یک ماده بی ضرر می باشد. به علاوه فعلاً گزینه های بهتری در دسترس نیستند.

یافته های محققان

دانشمندان هلسینکی طی پژوهش خود، برای بررسی اثر قرص های زینک استات سه آزمایش کنترل شده ترتیب دادند.افرادی که در این آزمایش شرکت کردند، پس از ظهور علائم سرماخوردگی برای درمان سرماخوردگی روزانه 80 تا 92 میلیگرم روی مصرف می نمودند.

این دزها به طور قابل توجهی بیشتر از مقدار توصیه شده رسمی (11 میلیگرم برای آقایان و 8 میلیگرم برای خانم ها) می باشد.البته محققان اظهار داشتند که در آزمایش های دیگر، بیماران روزانه 100 تا 150 میلیگرم روی مصرف نموده اند و دچار عوارض خاصی نیز نشده اند.

در آنالیزها مشاهده گردید 70 درصد افرادی که مکمل روی مصرف می کنند، درمان سرماخوردگی شان بعد از 5 روز بسیار سریع تر بود. میزان درمان سرماخوردگی افرادی که مکمل پلاسیبو استفاده می کردند 27 درصد بود.

به علاوه صرف نظر از سن، جنسیت، نژاد، آلرژی یا شدت سرماخوردگی، مکمل روی می تواند به هر صورت برای درمان سرماخوردگی مفید باشد.در این پژوهش اظهار شد بیشتر داروهایی که بدون نسخه فروخته می شوند حاوی روی نیستند.

پژوهشگران اظهار دارند که برای تهیه بهترین فرمولاسیون مکمل روی باید تحقیقات بیشتری انجام شود. به علاوه دفعات مصرف این مکمل نیز باید بهینه سازی گردد.

با توجه به شواهد و ریسک پایین بروز عوارض نامطلوب، می توان با اطمینان گفت که مکمل روی استات برای درمان سرماخوردگی مفید است. مقدار مجاز مصرف روزانه عنصر روی برابر 100 میلیگرم می باشد.

آیا ادعاها قابل اطمینان هستند؟درباره این پژوهش تردیدهایی وجود دارد.متخصصان از مدت ها پیش درحال بررسی اثر روی برای درمان سرماخوردگی بوده اند؛ اما نتایج به دست آمده با یکدیگر متفاوت هستند.

به علاوه مصرف دزهای بالای روی شاید در کوتاه مدت مفید واقع شوند، اما مصرف طولانی مدت خطر بروز مسمومیت به دنبال خواهد داشت.مطمئن ترین روش درمان سرماخوردگی، استراحت و نوشیدن مایعات می باشد. بهتر است مکمل روی را سرخود مصرف نکنید.

یک پژوهش برای حصول نتایج قطعی کافی نیست. باید در این زمینه تحقیقات بیشتری هم انجام شود.به علاوه، سویه های مختلفی از ویروس سرماخوردگی وجود دارند. در نتیجه تعیین درمان قطعی کار آسانی نخواهد بود و نمی توان یک درمان سرماخوردگی خاص را برای تمام انواع سرماخوردگی معرفی کرد.

به گفته محققان، افرادی که دچار سرماخوردگی می شوند بهتر است مکمل روی نیز مصرف کنند. این مکمل ها عوارضی ندارند و ممکن است گاهی طعم ناخوشایندی داشته باشند.

روی دارای خاصیت آنتی ویروسی می باشد. خواص این ماده معدنی تا حدودی شبیه خواص آنتی باکتریال نقره هستند.به باور متخصصان، تحقیقات پیشین تا حدودی ناپیوسته بوده اند. اما به هر صورت، روی چندان عوارض نامطلوبی دربر نخواهد داشت.اگر افراد برای درمان سرماخوردگی روی بیشتری مصرف کنند، احتمالاً سریعتر بهبود خواهند یافت.

البته دقت داشته باشید مکمل های روی تحت کنترل سازمان غذا و دارو (FDA) نیستند. از این جهت ممکن است نتایج به دست آمده یکسان نباشند.باید برای تعیین مقدار مناسب، دفعات مصرف مکمل و تأثیر مصرف آنها برای پیشگیری از سرماخوردگی نیز تحقیقات بیشتری انجام شود.

سرماخوردگی عمومی یک مشکل شایع است. به همین دلیل تحقیقات بیشتر، برای جامعه مفید خواهند بود. دستیابی به یک داروی بی ضرر، قابل اطمینان و ارزانقیمت بسیار مطلوب می باشد.

0 0 رای ها
امتیاز به مقاله

به اشتراک بگذارید

guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها