ارسال رایگان برای سفارشات بالای 500 هزار تومان

ورود / ثبت نام

ارسال رایگان برای سفارشات بالای 500 هزار تومان

ویتامین C و آکنه

ارتباط ویتامین C و آکنه

فهرست محتوا

ویتامین C و آکنه ارتباط تنگاتنگی با یکدیگر دارند، در این مقاله تلاش کردیم تا ارتباط این دو موضوع با یکدیگر را بررسی کنیم و به پرسش های شما پاسخ بدهیم.

ما در داروخانه آنلاین ویتامین ث افتخار آشنایی با شما را داریم. در این مقاله در تلاشیم به شما کمک کنیم قبل از خرید محصول مورد نیازتان با داشتن اطلاعات لازم و کافی درباره محصول، بتوانید انتخابی درست و رضایت بخش داشته باشید. در ادامه با ما همراه باشید:

آکنه (Acne vulgaris) یک اختلال پوستی است که باعث جوش زدن و چرب شدن پوست می شود. بیش از 50% بزرگسالان و 15 تا 30 درصد نوجوانان از علائم آکنه رنج می برند.

آیا ویتامین C برای درمان آکنه مفید است؟

اکثر افراد برای درمان آکنه از کرم های موضعی، دارو، رژیم غذایی و مکمل استفاده می کنند. در حقیقت، اکثر محصولات مخصوص آکنه حاوی ویتامین C هستند.ویتامین C و آکنه ارتباط مستقیمی دارند. این ویتامین برای تقویت و درمان پوست استفاده می شود.
ممکن است درباره چگونگی ارتباط ویتامین C و آکنه و تاثیر آن ها بر یکدیگر سوالاتی داشته باشید.در این مقاله تأثیر ویتامین C بر درمان این اختلال پوستی بررسی شده است.

ویتامین C و آکنه، مراقبت پوستی

ویتامین C یا همان آسکوربیک اسید، یک ویتامین محلول در آب است که برای سلامتی ضروری می باشد. این ویتامین برای سلامت پوست نیز ضروری است. بدن انسان ویتامین C تولید نمی کند، بنابراین باید آن را از طریق غذاها دریافت نمایید.

رادیکال های آزاد ترکیبات ناپایداری هستند که طی زمان به سلول ها آسیب می زنند. ویتامین C یک آنتی اکسیدان قوی است که با این مواد مضر مقابله می کند.

پوست انسان در محیط های خارجی و داخلی تحت تأثیر رادیکال های آزاد قرار می گیرد. عواملی مانند تغذیه، استرس، سیگار کشیدن، اشعه های UV (فرابنفش) و آلودگی بر سلامت پوست اثر می گذارد.

لایه سطحی پوست که در معرض عوامل محیطی قرار دارد، حاوی مقادیر زیادی ویتامین C می باشد. این ماده مغذی نقش زیادی در حفاظت، درمان و ایجاد پوست جدید دارد.

آکنه یک اختلال به شدت التهابی است که در اثر عوامل محیطی تشدید می شود. البته ویتامین C در درمان این اختلال مفید خواهد بود. ویتامین C و آکنه به این صورت به یکدیگر مرتبط هستند.

خلاصه ارتباط ویتامین C و آکنه

ویتامین C یک ویتامین محلول در آب است که به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی، در مقابل رادیکال های آزاد از سلول ها و مخصوصاً پوست حفاظت می کند.
ویتامین C و آکنه قطعا مرتبط هستند، حال باید ببینیم ویتامین C چه تأثیری بر درمان آکنه دارد؟

آکنه یک اختلال التهابی پوستی است که در اثر مسدود شدن روزنه های پوست ایجاد می شود. در نتیجه قرمزی، تورم و گاهی جوش روی پوست ایجاد می شود. برخی ورم ها نیز چرکی می شوند.

برخی افراد مبتلا به آکنه، دچار التهاب و آسیب پوستی نیز می شوند. البته تحقیقات نشان می دهند که با استفاده از ویتامین C می توان برخی از این مشکلات را حل نمود.

مصرف مواد غذایی سرشار از ویتامین C به سلامت پوست کمک می کند؛ اما مشخص نیست آیا برای درمان آکنه نیز مفید خواهد بود یا خیر. تحقیقات محدودی که در این زمینه انجام شده اند نشان می دهند استفاده موضعی ویتامین C می تواند مفید باشد. نوع موضعی ویتامین C و آکنه می توانند بر یکدیگر اثر بگذارند.

کاهش التهاب ناشی از آکنه

عواملی مانند سن، ژنتیک و هورمون ها باعث ایجاد آکنه می شوند. به علاوه برخی سویه های باکتری پوستی (Cutibacterium acnes) نیز در آکنه تأثیر دارند.با توجه به خاصیت ضدالتهابی ویتامین C، می توان برای کاهش قرمزی و تورم ناشی از آکنه از این ویتامین کمک گرفت. بنابراین استعمال موضعی ویتامین C می تواند برای درمان و بهبود ضایعات آکنه مفید باشد. ویتامین C و آکنه های التهابی ارتباط تنگاتنگی دارند.

طی پژوهشی که روی 50 نفر انجام شد، مشاهده گردید پس از استفاده سدیم اسکوربیک فسفات (SAP) 5 درصد، ضایعات پوستی 61% افراد بهبود می یابد.در پژوهش دیگری که روی 30 نفر انجام گرفت، مشاهده شد ضایعات پوستی افرادی که SAP 5 درصد استفاده می کنند تا 8/48% کاهش می یابد.

مصرف SAP به همراه 2% رتینول نیز ضایعات پوستی را تا 1/63% کاهش می دهد.این نتایج امیدبخش هستند اما برای حصول اطمینان باید تحقیقات بیشتری انجام شود.

بهبود اسکار ناشی از آکنه

پس از ظهور آکنه، ترمیم پوست زمان می برد. اگر ترمیم به درستی انجام نشود ممکن است اسکار (جای زخم) ایجاد گردد.اسکار معمولاً در صورت کیستی و شدید بودن آکنه رخ می دهد؛ اما ممکن است آکنه عادی نیز اسکار ایجاد کند. به علاوه عوامل ژنتیکی، طولانی شدن آکنه و دستکاری جوش ها نیز ریسک باقی ماندن جای زخم را افزایش می دهد.

سه نوع اصلی اسکار شامل آتروفیک، هایپرتروفیک و کلوییدی هستند.اسکارهای آتروفیک باعث از بین رفتن بافت پوست و کلاژن می شوند. جای زخم به صورت سوراخ های کوچک روی پوست باقی می ماند. اسکارهای هایپرتروفیک و کلوییدی ناشی از تولید بیش از حد کلاژن می باشند و به صورت بافت ضخیم و برآمده دیده می شوند.

ویتامین C تولید کلاژن را افزایش می دهد. این پروتئین برای حفظ ساختار پوست و سلامت آن ضروری می باشد. در نتیجه، با استفاده از ویتامین C می توان سرعت ترمیم زخم های ناشی از آکنه را افزایش داد. ارتباط ویتامین C و آکنه در روند ترمیم زخم نیز قابل توجه است.

طی یک پژوهش، مشخص شد روش میکرونیدلینگ (ماساژ سطح پوست با سوزن های کوچک که به تولید کلاژن و ترمیم پوست کمک می کند) همراه استفاده هفتگی از کرم موضعی حاوی 15% ویتامین C برای بهبود اسکار ناشی از آکنه مفید است.البته مشخص نیست اثر میکرونیدلینگ بر رفع اسکار بیشتر است یا کرم حاوی ویتامین C، یا ترکیبی از هردو.

به علاوه، این روش برای اسکارهای کلوییدی و هایپرتروفیک مناسب نیست. این نوع اسکارها در نتیجه تولید بیش از حد کلاژن ایجاد می شوند.هنوز تحقیقاتی در زمینه اثر ویتامین C خوراکی بر کاهش اسکار انجام نشده است. البته می دانیم که مصرف ویتامین C میزان تولید کلاژن را افزایش می دهد و برای سلامتی پوست نیز مفید است. کلاژن های تولید شده توسط ویتامین ویتامین C و آکنه ارتباط درمانی دارند.

کاهش تیرگی پوست

در اثر آکنه، اشعه UV یا آسیب های دیگر، بخش هایی از پوست دچار تیرگی می شوند. البته این مسئله به خودی خود مضر نیست.استفاده از ویتامین C روی پوست، آنزیمی به نام تیروزیناز را متوقف می کند. این آنزیم وظیفه تولید ملانین (رنگدانه طبیعی پوست) را بر عهده دارد.

ویتامین C خاصیت روشن کنندگی دارد و می تواند بدون تغییر دادن رنگ اصلی پوست، نقاط تیره را روشن کند.برخی آزمایش ها نشان می دهند استعمال ویتامین C همراه یونفوفورز (جریان الکتریکی که بر پوست اعمال می شود) اثر زیادی برای رفع تیرگی پوست دارد.

این روش امیدبخش به نظر می رسد. یونتوفورز میزان جذب ویتامین C در پوست را افزایش می دهد. اما ممکن است استعمال ویتامین C به تنهایی اثر چندانی نداشته باشد.

به علاوه، در بیشتر تحقیقات انجام شده ویتامین C همراه مواد ضدتیرگی دیگری مانند آلفا هیدروکسی اسید به کار رفته است. در نتیجه نمی توان با اطمینان گفت ویتامین C به تنهایی چقدر تاثیر دارد. در کل، بایستی تحقیقات بیشتری در این زمینه انجام شود.

خلاصه

مصرف موضعی ویتامین C می تواند به درمان اسکار آکنه و به خصوص التهاب و تیرگی کمک کند. و ویتامین C و آکنه با هم ارتباط دارند.البته بیشتر تحقیقات نشان می دهند استفاده از ویتامین C ترکیب شده با مواد دیگر، مؤثرتر خواهد بود.

منابع و فرمولاسیون ها

ویتامین C در مواد غذایی و مکمل های مختلفی یافت می شود. البته برای درمان آکنه، بهتر است از محصولاتی که حاوی ویتامین C هستند استفاده شود. نوع موضعی ویتامین C و آکنه تاثیر خوبی بر یکدیگر می گذارند.در حال حاضر تحقیقاتی در زمینه ی تاثیر ویتامین C و آکنه در حوزه ی درمان آکنه و اسکار انجام نشده است

مواد غذایی و مکمل ها

بسیاری از میوه ها و سبزیجات (مانند فلفل دلمه، توت فرنگی، گوجه فرنگی، مرکبات، سبزیجات برگدار و بروکلی) سرشار از ویتامین C هستند.مکمل های ویتامین C نیز به وفور در بازار یافت می شوند.

به همین دلیل اکثر ساکنان کشورهای توسعه یافته ویتامین C موردنیاز خود را از طریق مواد غذایی و مکمل دریافت می کنند.ویتامین C محلول در آب است؛ به همین دلیل اگر مقدار مصرفی این ویتامین زیاد باشد بدن از طریق ادرار ان را دفع خواهد کرد. قبل از مصرف مکمل، حتماً با یک پزشک مشورت کنید.

در داروخانه اینترنتی ویتامین ث ما برخی از این مکمل های بسیار معتبر را برای شما موجود کرده ایم و استفاده از آن ها را به شما پیشنهاد می کنیم:

زینک پلاس ویتامین ث کپسول | دانا | تقویت سیستم ایمنی

ویتامین ث قرص جویدنی | دی سان فارما | تقویت سیستم ایمنی

کپسول ویتامین ث ۱۰۰۰ | او پی دی فارما | تقویت سیستم ایمنی و پیشگیری از سرما خوردگی

محصولات مراقبت پوستی

ویتامین C در بسیاری از محصولات مراقبت پوستی مانند انواع سرم، مرطوب کننده و کرم به کار می رود.L-آسکوربیک اسید قوی ترین شکل ویتامین C است، البته بسیار ناپایدار هم بوده و به سرعت فاسد می شود. سرم های موضعی ویتامین C بسیار محبوب هستند اما دقت کنید که ماندگاری این محصولات کم است.

بنابراین در ساخت محصولات پوستی از مشتقات پایدارتر ویتامین C استفاده می شود. پژوهش های انسانی محدودی در زمینه اثر این مشتقات بر درمان آکنه انجام شده است. به علاوه مطمئن نیستیم اثر این مواد، مشابه اثر L-آسکوربیک اسید باشد.

دقت داشته باشید بسیاری از سرم های ویتامین C، آنتی اکسیدان های دیگری مانند ویتامین E نیز دارند. این مواد پایداری را افزایش می دهند و مزایای دیگری نیز دربر خواهند داشت.

برای کسب بهترین نتیجه، حتماً طبق دستورالعمل سازنده محصول عمل کنید و محصولات منقضی یا فاسد شده را دور بیندازید.اگر در حال حاضر برای درمان آکنه از داروی موضعی یا خوراکی استفاده می کنید، قبل از استفاده از مکمل ویتامین C حتماً با متخصص پوست یا پزشک مشورت کنید.

در داروخانه اینترنتی ویتامین ث ما برخی از این محصولات مراقبت پوستی بسیار معتبر را برای شما موجود کرده ایم و استفاده از آن ها را به شما پیشنهاد می کنیم:

کرم بوستر روشن کننده و ضد چروک ویتامین ث ام کیو

فوم شستشوی صورت ویتامین ث

سرم ویتامین ث صورت ۳۰ میلی لیتری

ژل شستشوی صورت ویتامین ث ۲۰۰ میلی لیتر

پن مایع حاوی ویتامین C پریم | پاک کننده ملایم حاوی ویتامین ث

خلاصه

ویتامین C در انواع مکمل ها و مواد غذایی وجود دارد. البته طبق تحقیقات علمی، فقط استعمال موضعی این ویتامین برای درمان آکنه مفید خواهد بود. ارتباط ویتامین C و آکنه در زمینه ی درمان موضعی بسیار قابل توجه است.

سخن آخر در مورد ارتباط ویتامین C و آکنه

آکنه یکی از شایع ترین مشکلات پوستی در جهان است.ویتامین C یک آنتی اکسیدان قوی است که با رادیکال های آزاد مقابله می کند و برای درمان آکنه مفید می باشد.
محصولات موضعی حاوی ویتامین C می توانند به کاهش تیرگی پوست و التهاب ناشی از آکنه کمک کنند. البته باید در این زمینه تحقیقات بیشتری انجام شود.
تحقیقاتی در رابطه با اثر ویتامین C خوراکی بر کاهش آکنه انجام نشده است.

به هر حال، با تأمین ویتامین C موردنیاز خود می توانید به تولید کلاژن، ترمیم زخم ها و سلامت کلی بدن کمک کنید. ویتامین C و آکنه قطعات تاثیراتی بر یکدیگر دارند.اگر قصد دارید برای درمان آکنه از ویتامین C استفاده کنید، حتماً قبل از استفاده محصولات حاوی این ویتامین با متخصص پوست یا پزشک مشورت نمایید.

در کل، اگر ویتامین C موجود در برنامه غذایی شما کافی نباشد می توانید با مصرف مکمل های ویتامین C این کمبود را جبران نمایید.

اگر مایلید از مکمل های معتبر برای بالا بردن سطح ویتامین C بدنتان استفاده کنید. داروخانه اینترنتی ویتامین ث پیشنهاد های ویژه ای برای شما دارد:

مکمل های معتبر برای دریافت ویتامین C داروخانه اینترنتی ویتامین ث

 

داروخانه آنلاین ویتامین ث در خدمت شماست تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

0 0 رای ها
امتیاز به مقاله

به اشتراک بگذارید

guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها