ارسال رایگان برای سفارشات بالای 500 هزار تومان

ورود / ثبت نام

ارسال رایگان برای سفارشات بالای 500 هزار تومان

تأثیر ویتامین C در درمان آلرژی

تأثیر ویتامین C در درمان آلرژی

فهرست محتوا

طبق برخی شواهد، تأثیر ویتامین C در درمان آلرژی بسیار زیاد است. در این مقاله با ما همراه باشید تا پاسخ سوالات شما را به طور کامل و با جزئیات خدمتتان عرض کنیم.

ما در داروخانه آنلاین ویتامین ث افتخار آشنایی با شما را داریم. در این مقاله در تلاشیم به شما کمک کنیم قبل از خرید محصول مورد نیازتان با داشتن اطلاعات لازم و کافی درباره محصول، بتوانید انتخابی درست و رضایت بخش داشته باشید. در ادامه با ما همراه باشید:

علائم آلرژی هنگامی ایجاد می شوند که سیستم ایمنی بدن به اجسام خارجی (آلرژن ها) واکنش نشان می دهد.

تأثیر ویتامین C در درمان آلرژی چیست؟

ویتامین C یک آنتی هیستامین و آنتی اکسیدان طبیعی است. مشخص شده که تأثیر ویتامین C در درمان آلرژی به صورت کاهش التهاب، تورم و علائم حساسیت های مختلف کار می کند.

موادی مانند گرده، موی حیوانات و پروتئین های خاص باعث ایجاد آلرژی می شوند. سلول های سیستم ایمنی بدن، در مواجهه با آلرژن فعال می شوند و هیستامین ترشح می کنند.

پس از ترشح هیستامین علائم زیر در بدن ایجاد می گردد:

•آبریزش بینی؛
•عطسه؛
•قرمزی و اشک آلود شدن چشم ها؛
•خارش؛
•جوش های پوستی؛
•آسم؛
•استفراغ یا اسهال؛
•تورم؛
•آنافیلاکسی (این مورد نادر است اما خطر تورم و انسداد مجاری تنفسی را به دنبال دارد).

استفاده از آنتی هیستامین برای درمان آلرژی های محیطی و فصلی مؤثر می باشد. این دارو اثر هیستامین را خنثی می کند اما ممکن است خود عوارض ناخواسته ای دربر داشته باشد.

تأثیر ویتامین C در درمان آلرژی با آنتی هیستامین متفاوت است. این ماده به جای مسدود کردن گیرنده های هیستامین، میزان هیستامین ترشح شده را کاهش می دهد. طبق تحقیقات، پس از مصرف 2 گرم ویتامین C سطح هیستامین تا 38% کاهش می یابد.

دریافت مقدار بیشتر ویتامین C به صورت سرم می تواند مؤثرتر باشد.اخیراً پژوهش کوتاهی روی 89 نفر دچار آلرژی یا بیماری عفونی انجام شد. طبق نتایج، دریافت روزانه 5/7 گرم ویتامین C به صورت سرم وریدی، میزان هیستامین خون را تا 50% کاهش می دهد.

مشاهده شده که تأثیر ویتامین C در درمان آلرژی برای افرادی که به نوعی آلرژی دارند بسیار بیشتر است.در یک پژوهش دیگر آثار تزریق وریدی ویتامین C بر افراد مبتلا به آلرژی پوستی یا تنفسی بررسی شد.

مشخص گردید تزریق 5/7 گرم ویتامین C علائمی مانند آبریزش بینی، عطسه، خارش، بی قراری و مشکلات خواب 97% افراد را بهبود می بخشد. از بین 71 نفر، تنها در یک نفر عوارض سوء مشاهده شد.تأثیر ویتامین C در درمان آلرژی انقدر قوی است.

در تحقیق دیگری اثر اسپری بینی ویتامین C بر روی 60 نفر مبتلا به آلرژی بررسی گردید. استفاده از این اسپری، آبریزش بینی و عطسه را 74% کاهش داد.تحقیقات محدودی در زمینه تأثیر ویتامین C در درمان آلرژی انجام شده اند. برای حصول اطمینان از تأثیر این ویتامین بر آلرژی بایستی پژوهش بیشتری انجام شود.

خلاصه

بدن در مواجهه با مواد آلرژن، هیستامین تولید می کند. در نتیجه علائم آلرژی ایجاد می شوند. ویتامین C یک آنتی هیستامین طبیعی است که طبق پژوهش های متعدد، می تواند برای کاهش علائم آلرژی مفید باشد. تأثیر ویتامین C در درمان آلرژی بسیار زیاد است.

ویتامین C برای کدام آلرژی ها مفید است؟

تأثیر ویتامین C در درمان آلرژی سیستم تنفسی فوقانی مطلوب است. آلرژن هایی مانند گرده، کپک، غبار و موی حیوانات باعث ایجاد آلرژی می شوند.هیستامین در مواجهه با آلرژن ها تولید می شود و بینی یا سینوس ها را تحریک می کند. در نتیجه علائمی مانند آبریزش بینی، گرفتگی و قرمزی چشم ها ایجاد می شود. این آلرژن ها می توانند باعث تحریک ریه نیز شوند و آسم ایجاد کنند.

خصوصیات آنتی هیستامینی ویتامین C به کاهش علائم التهاب بینی و آسم کمک می کنند. سلول های ایمنی زیادی داخل عروق مجاری تنفسی وجود دارند که هیستامین تولید می کنند.

طبق تحقیقات، خصوصیات آنتی اکسیدانی ویتامین C میتوانند برای عملکرد ریه مفید باشند. به این ترتیب از آسیب دیدگی ریه ها جلوگیری خواهد شد.آلرژن های غذایی در مقایسه با عوامل فصلی و محیطی، واکنش شدیدتری ایجاد می کنند. مواد غذایی می توانند سیستم گوارشی، چشم ها، پوست، حلق و سیستم تنفسی را تحت تأثیر قرار دهند.

در موارد شدید، آلرژی غذایی موجب واکنش آنافیلاکسی کشنده می شود. کسی که حساسیت داشته باشد حتی با مصرف مقدار خیلی اندک آلرژن نیز دچار مشکل خواهد شد.

هنوز شواهدی وجود ندارد که بتوانیم با اطمینان بگوییم ویتامین C برای درمان حساسیت های غذایی مفید است. اگر شما یا یکی از اعضای خانواده به ماده غذایی خاصی حساسیت دارید، بایستی از مصرف آن خودداری کنید. به علاوه حتما به پزشک مراجعه کنید.

خلاصه

تأثیر ویتامین C در درمان آلرژی های فصلی و محیطی بسیار مطلوب است. این ویتامین به رفع علائمی مانند التهاب بینی، گرفتگی سینوس و آسم کمک می کند. البته هنوز شواهد کافی وجود ندارد که نشان دهد با استفاده از ویتامین C می توان از بروز علائم پیشگیری یا آنها را درمان کرد.

میزان مصرف ویتامین C

معمولاً پزشکان میزان 2000 میلیگرم ویتامین C برای مصرف روزانه تجویز می کنند.مقدار مصرف مجاز (RDA) ویتامین C، برای آقایان 90 میلیگرم در روز و برای خانم ها 75 میلیگرم در روز می باشد.

این ویتامین داخل بدن ذخیره نمی شود، به همین دلیل احتمال مسمومیت کم است. یعنی می توانید بدون نگرانی از عوارض، مکمل مصرف کنید. بدن ویتامین C اضافی را از طریق ادرار دفع می کند.

دقت کنید که مصرف 2000 میلیگرم ویتامین C در برخی افراد باعث تهوع، استفراغ و اسهال می شود. سیستم گوارشی میزان جذب ویتامین C را کنترل می کند. به همین دلیل ممکن است مصرف مقدار خیلی زیاد ویتامین C اثر ملین داشته باشد.

برای پیشگیری از این عوارض بهتر است روزانه بیشتر از 2000 میلیگرم ویتامین C مصرف نکنید.اگر نگران عوارض هستید، با دز پایین شروع کنید و بعد از چند روز دز را افزایش دهید. صبر کنید تا ببینید بدن شما چطور واکنش می دهد.

می توانید روزانه مقادیر کمی ویتامین C مصرف کنید. با این کار، جذب نیز بهتر انجام می گیرد. مثلا برای مصرف خوراکی 1000 میلی گرم می توانید 50% را از طریق غذا و باقیمانده را از طریق مکمل تأمین نمایید.

برخی پزشکان و متخصصان، تزریق وریدی و سرم ویتامین C را نیز توصیه می کنند.به این صورت ویتامین C مستقیماً وارد جریان خون می شود. دزهای بالای ویتامین C که توسط پزشک تزریق شود، عوارضی دربر نخواهند داشت.

خلاصه

معمولاً پزشکان برای درمان علائم التهاب بینی ناشی از آلرژی، مقدار 2000 میلیگرم در روز ویتامین C تجویز می کنند. زیرا تأثیر ویتامین C در درمان آلرژی نسبتا زیاد است.احتمال مسمومیت با این دز کم است، اما احتمال دارد مقادیر بیشتر ویتامین C عوارض دربر داشته باشد.

نکات احتیاطی در مصرف ویتامین C

اگر آلرژی خاصی دارید که باعث بروز علائم حساسیت می شود، حتماً با پزشک مشورت کنید. دزست است که تأثیر ویتامین C در درمان آلرژی زیاد است اما ویتامین C به تنهایی برای کنترل حساسیت کافی نیست.

البته می توانید برای کمک به درمان از مکمل های ویتامین C استفاده نمایید.به نظر پزشکان، مصرف مکمل ویتامین C برای اکثر افراد بلامانع است. البته مراقب باشید چون مکمل ها با برخی داروها تداخل دارند.

ویتامین C تأثیر شیمی درمانی و پرتودرمانی و برخی داروهای کنترل کلسترول را کاهش می دهد.این ویتامین میزان جذب آهن را افزایش می دهد؛ و این امر برای اکثر افراد مشکلی ایجاد نمی کند.

البته اگر به اختلال هموکروماتوز مبتلا هستید ممکن است ویتامین C برای شما ضرر داشته باشد. در این اختلال، مقدار بیش از حد نیاز آهن جذب بدن می شود. مصرف خیلی زیاد ویتامین C باعث انباشته شدن آهن در بدن شده و به بافت ها آسیب می رساند.

در نهایت، اگر بیماری کلیوی دارید یا مستعد ابتلا به سنگ کلیه هستید درباره مصرف مکمل ویتامین C احتیاط نمایید. مصرف زیاد ویتامین C موجب ایجاد سنگ کلیه می شود.قبل از مصرف مقدار زیاد ویتامین C یا هر مکمل مغذی دیگر، حتماً درباره مزایا و معایب آن با پزشک متخصص مشورت نمایید.

خلاصه

مکمل ویتامین C معمولاً عوارضی دربر ندارد؛ اما ممکن است برای افرادی که به اختلالات و بیماری های خاص مبتلا هستند مضر باشد. قبل از مصرف هر مکملی ابتدا با پزشک متخصص مشورت نمایید.

سخن آخر در مورد تأثیر ویتامین C در درمان آلرژی

ویتامین C یک آنتی هیستامین طبیعی است که میزان هیستامین تولید شده در مواجهه با آلرژن را کاهش می دهد.ویتامین C به رفع علائمی مانند آبریزش بینی، عطسه، قرمزی چشم ها و التهاب بینی کمک می کند. به علاوه عملکرد ریه را تقویت می نماید و خطر حمله آسمی را کاهش می دهد. تأثیر ویتامین C در درمان آلرژی بسیار مطلوب است.

احتمال مصرف بیش از حد ویتامین C کم است. اکثر افراد می توانند روزانه تا 2000 میلیگرم ویتامین C مصرف کنند. البته ممکن است در اثر مصرف زیاد، عوارض گوارشی مانند اسهال و استفراغ رخ دهند.قبل از مصرف مکمل ویتامین C یا هر مکمل دیگری، حتماً با پزشک خود مشورت کنید. مطمئن شوید هیچ خطری سلامتی شما را تهدید نمی کند.

اگر مایلید از مکمل های معتبر برای بالا بردن سطح ویتامین C بدنتان استفاده کنید. داروخانه اینترنتی ویتامین ث پیشنهاد های ویژه ای برای شما دارد:

مکمل های معتبر برای دریافت ویتامین C داروخانه اینترنتی ویتامین ث

 

داروخانه آنلاین ویتامین ث در خدمت شماست تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

0 0 رای ها
امتیاز به مقاله

به اشتراک بگذارید

guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها