ارسال رایگان برای سفارشات بالای 500 هزار تومان

ورود / ثبت نام

ارسال رایگان برای سفارشات بالای 500 هزار تومان

مزایا و معایب تزریق ویتامین C

مزایا و معایب تزریق ویتامین C

فهرست محتوا

تزریق ویتامین C چه مزایا و چه معایبی دارد؟ در مقاله پیش رو به این پرسش شما و دیگر پرسش های مربوطه پاسخ می دهیم ، پس با ما همراه باشید.

ما در داروخانه آنلاین ویتامین ث افتخار آشنایی با شما را داریم. در این مقاله در تلاشیم به شما کمک کنیم قبل از خرید محصول مورد نیازتان با داشتن اطلاعات لازم و کافی درباره محصول، بتوانید انتخابی درست و رضایت بخش داشته باشید. در ادامه با ما همراه باشید:

ویتامین C یک ماده مغذی ضروری است که نقش های مهم زیادی در ایمنی بدن دارد. عملکردهای این ویتامین عبارتند از:
•ترمیم زخم ها؛
•جلوگیری از آسیب دیدن سلول ها؛
•ساخت کلاژن؛
•تولید فرستنده های شیمیایی (نوروترنسمیترها).

 ویتامین C

ویتامین C در بسیاری از غذاهای سالم نیز یافت می شود؛ از جمله:
•مرکبات و آب آنها؛
•فلفل قرمز و سبز؛
•بروکلی؛
•توت فرنگی؛
•کلم بروکسل.

می توانید ویتامین C موردنیاز خود را از مکمل ها نیز دریافت نمایید. مکمل ویتامین C در انواع مختلف موجود است؛ مانند:

•قرص خوراکی؛

کپسول ویتامین ث ۱۰۰۰ | او پی دی فارما | تقویت سیستم ایمنی و پیشگیری از سرما خوردگی
•قرص جویدنی؛

ویتامین ث قرص جویدنی | دی سان فارما | تقویت سیستم ایمنی
•قرص های جوشان؛
•و کپسول های جوشان.
ویتامین C به شکل محلول قابل تزریق نیز موجود است. ویتامین C به صورت وریدی، عضلانی یا زیرجلدی تزریق می شود.

هدف از تزریق ویتامین C

بسیاری از افراد برای بهبود سلامتی خود یا تقویت سیستم ایمنی، از ویتامین C استفاده می کنند. با این کار می توان کمبود ویتامین C را نیز جبران کرد.
کمبود ویتامین C موجب آسکوروی می شود. علائم کمبود ویتامین C عبارتند از:

تورم و خونریزی لثه،
خستگی،
اختلال در ترمیم زخم ها،
درد مفاصل،
لق شدن دندان ها،
و پدیدار شدن لکه روی پوست.

در برخی مواقع آسکوروی هنگامی روی می دهد که به مدت 10 ماه، مصرف روزانه ویتامین C کمتر از 10 میلیگرم باشد.
•امروزه در کشورهای پیشرفته آسکوروی به ندرت روی می دهد. افراد زیر مستعد ابتلا به این اختلال هستند:
•کسانی که سیگار می کشند؛
•تنوع غذایی کمی دارند؛
•یا در جذب مواد مغذی مشکل دارند.

تزریق ویتامین C تحت تایید سازمان غذا و دارو می باشد و برای درمان کمبود این ویتامین انجام می شود. به علاوه برای درمان زخم های شدید و سوختگی ها نیز به کار می رود.

البته تزریق ویتامین C تنها وقتی انجام می شود که سطح ویتامین C بدن پایین باشد و بایستی به سرعت افزایش یابد. همچنین در مواقعی که به دلیل عدم جذب یا مشکلات دیگر، امکان استفاده از مکمل وجود نداشته باشد نیز انجام می گیرد.

استفاده بدون تجویز

تزریق ویتامین C در موارد زیر به صورت بدون تجویز صورت می گیرد:
•سرطان؛
•تقویت سلامت عمومی؛
•بهبود ایمنی بدن؛
•کاهش وزن.
استفاده بدون تجویز یعنی دارویی که برای مقاصد خاصی تحت تأیید FDA می باشد، برای اهداف دیگری به کار برود. البته پزشکان می توانند برای اهداف موردنظر خود از داروها استفاده نمایند. FDA داروها را مورد آزمایش قرار می دهد و سپس تاییدیه اعطا می کند، اما مقرراتی برای نحوه استفاده پزشکان برای درمان بیماران تعیین نمی کند. بنابراین پزشک می تواند دارویی که به نظرش برای بیمار بهترین گزینه است را تجویز نماید.

سرطان

در اوایل دهه 70 میلادی برخی متخصصان پیشنهاد دادند که تزریق وریدی ویتامین C همراه داروهای سرطان، برای درمان این بیماری مفید خواهد بود. با تزریق وریدی مقدار خیلی زیادی ویتامین C وارد بدن می شود.

به عقیده محققان، سطح خیلی بالای ویتامین C می تواند بدون آسیب زدن به سلول های سالم بدن، سلول های سرطانی را از بین ببرد.همچنین محققان می گویند که ویتامین C می تواند عوارض نامطلوب داروهای ضدسرطان را نیز کاهش دهد.

البته مزایای بالقوه تزریق وریدی ویتامین C برای درمان سرطان هنوز تأیید نشده اند. هنوز مدارک کافی وجود ندارد که بر اساس آنها بتوانیم با اطمینان بگوییم ویتامین C برای درمان سرطان مفید است.

تقویت سلامت و ایمنی عمومی

برخی افراد برای تقویت سلامت عمومی و ایمنی بدن، ویتامین C تزریق می نمایند. به این ترتیب لازم نیست هرروز مکمل مصرف کنند.نقش مهم ویتامین C در بدن را نمی توان انکار کرد. البته از سوی دیگر نمی توان با اطمینان گفت که مصرف ویتامین C اضافی (خوراکی یا تزریقی) برای افرادی که از غذای خود ویتامین C کافی دریافت می کنند، مفید خواهد بود یا خیر.

تحقیق در زمینه اثر ویتامین C بر کاهش پیشرفت سرطان، پیشگیری از بیماری قلبی، پیشگیری از بیماری های چشم (مانند آب مروارید) یا جلوگیری از سرماخوردگی نتایج قطعی دربر نداشته اند.

کاهش وزن

گاهی برای کاهش وزن نیز از تزریق ویتامین C استفاده می شود. طبق تحقیقات، چربی بدن افرادی که ویتامین C کافی مصرف نمی کنند، به خوبی تجزیه نمی شود.

در هر صورت مصرف ویتامین C کافی بسیار ضروری است. البته هنوز شواهد علمی وجود ندارد که ثابت کند مصرف خوراکی یا تزریق ویتامین C واقعاً بر کاهش وزن اثری دارد یا خیر.

دز عمومی

دز تزریقی عمومی ویتامین C برای درمان کمبود این ویتامین، برابر 200 میلیگرم (روزانه یا هفتگی) می باشد. برای کمک به ترمیم زخم ها می توان دز ویتامین C را به 1 گرم (روزانه یا 5 تا 21 روز یکبار) افزایش داد.

برای استفاده های بدون تجویز از دزهای مختلف ویتامین C استفاده می شود. معمولاً این دزها بین 10 تا 100 گرم هستند. تزریق به صورت روزانه یا با فواصل مشخص انجام می گیرد.

عوارض درمان

تزریق ویتامین C اگر طبق دلایل تایید شده توسط FDA و با دز مجاز انجام شود، عوارضی نخواهد داشت. رایج ترین عوارض این ویتامین شامل درد و تورم در ناحیه تزریق می باشد.تزریق دز خیلی بالای ویتامین C ممکن است عوارضی دربر داشته باشد. برخی از این عوارض شامل تهوع و درد در ناحیه تزریق می باشند.

خطرات تزریق ویتامین C

اگر می خواهید مقدار زیادی ویتامین C تزریق نمایید، حتماً درباره عوارض بالقوه آن با پزشک مشورت کنید.ویتامین C میزان جذب آهن از مواد غذایی را افزایش می دهد. اگر دز خیلی زیادی از ویتامین C تزریق کنید ممکن است بدن شما مقدار آهن خیلی زیادی جذب نماید. در صورتی که سطح ویتامین C بدن شما درحالت عادی کافی باشد، ممکن است دچار عوارض شوید.

اگر به بیماری کلیوی مبتلا هستید ممکن است با تزریق دز خیلی بالای ویتامین C دچار آسیب کلیه شوید.تزریق مقدار زیاد ویتامین C نیز احتمال تشکیل سنگ کلیه را بالا می برد. افرادی که در گذشته سنگ کلیه داشته اند نیز از این جهت در خطر خواهند بود.به علاوه هنگام تزریق، ریسک عفونت نیز وجود خواهد داشت.

تداخلات دارویی

ویتامین C ممکن است با برخی داروها تداخل داشته باشد.ویتامین C باعث افزایش اسیدیته ادرار می شود. در برخی موارد، این امر موجب تغییر نحوه دفع برخی داروها از بدن خواهد شد. در نتیجه سطح داروها در بدن تغییر می کنند و تأثیر آنها کاهش می یابد. حتی ممکن است عوارض داروها نیز بیشتر از حد عادی شود. احتمال تداخل ویتامین C با داروهای زیر وجود دارد:

فلوفنازین (پرولیکسین)؛
منیزیم سالیسیلات (نوواسال)
مکسیلتین (مکسیتیل)
سالسالات

احتمال دارد مقدار زیاد ویتامین C با پرتودرمانی و برخی داروهای شیمی درمانی نیز تداخل داشته و اثر آنها را کاهش بدهد. البته این امر هنوز اثبات نشده است.
اگر داروهای دیگری مصرف می کنید یا تحت درمان سرطان هستید، قبل از تزریق دز بالای ویتامین C حتماً با پزشک خود مشورت نمایید.

سخن آخر در مورد تزریق ویتامین C

تزریق ویتامین C معمولاً فقط وقتی انجام می شود که کمبود این ویتامین با مصرف مکمل خوراکی قابل جبران نباشد.تزریق دز بالای ویتامین C در شرایط بدون تجویز (مانند سرطان) صورت می گیرد. به عقیده محققان، تزریق ویتامین C می تواند به شیمی درمانی نیز کمک کند یا از عوارض داروهای آن جلوگیری نماید.

به علاوه احتمال دارد با تزریق ویتامین C آثار نامطلوب داروها کاهش یابند و کیفیت زندگی بهبود پیدا کند. البته برای تأیید اثر ویتامین C در مبارزه با سرطان بایستی پژوهش های بیشتری انجام شود.

برخی افراد برای کاهش وزن از ویتامین C استفاده می کنند. البته هیچ شواهد علمی برای تأیید این مسئله وجود ندارد.قبل از تزریق ویتامین C حتماً با پزشک خود مشورت نمایید.

اگر مایلید از مکمل های معتبر برای بالا بردن سطح ویتامین C بدنتان استفاده کنید. داروخانه اینترنتی ویتامین ث پیشنهاد های ویژه ای برای شما دارد:

مکمل های معتبر برای دریافت ویتامین C داروخانه اینترنتی ویتامین ث

 

داروخانه آنلاین ویتامین ث در خدمت شماست تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

0 0 رای ها
امتیاز به مقاله

به اشتراک بگذارید

guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها