ارسال رایگان برای سفارشات بالای 500 هزار تومان

ورود / ثبت نام

ارسال رایگان برای سفارشات بالای 500 هزار تومان

ارتباط ویتامین D و دیابت نوع 2

فهرست محتوا

ویتامین D و دیابت نوع 2 بر اساس مطالعات جدید با هم ارتباطاتی دارند که در این مقاله آن ها را بررسی نموده و تلاش می کنیم تا پاسخ سوالات شما را بدهیم.

ما در داروخانه آنلاین ویتامین ث افتخار آشنایی با شما را داریم. در این مقاله در تلاشیم به شما کمک کنیم قبل از خرید محصول مورد نیازتان با داشتن اطلاعات لازم و کافی درباره محصول، بتوانید انتخابی درست و رضایت بخش داشته باشید. در ادامه با ما همراه باشید:

تحقیقات جدید تأثیر متقابل سطح ویتامین D و انسولین را روشن می کند. ارتباط ویتامین D و دیابت نوع 2 موضوع مورد بحث این مقاله است.

ارتباط ویتامین D و دیابت نوع 2

مطالعه اخیر منتشر شده در مجله اروپایی غدد درون ریز مشخص کرد که آیا مصرف مداوم مکمل ویتامین D3 می تواند حساسیت به انسولین را در بیمارانی که به تازگی با دیابت نوع 2 تشخیص داده شده اند یا در معرض خطر ابتلا به این بیماری هستند، بهبود بخشد یا خیر.

این آزمایش شامل 96 بیمار تصادفی، کارآزمایی دوسوکور و کنترل شده با دارونما بود که روزانه و به مدت 6 ماه 5000 IU مکمل ویتامین D به بیماران داده شد. در مورد افراد مبتلا به دیابت نوع 2، مکمل ویتامین D به مدت 6 ماه حساسیت به انسولین محیطی و عملکرد سلول های بتا را به میزان قابل توجهی افزایش داده و نشان می دهد که ممکن است زوال متابولیک را در این افراد کند سازد.

با این حال، تحقیقات گذشته نتوانسته اند به مزایای مکمل ویتامین D بر حساسیت انسولین پی ببرند.پیش از این تحقیقات اخیر، بزرگ ترین مطالعه روی تأثیر ویتامین D بر حساسیت و ترشح انسولین شامل دوزهای 4000 IU برای تقریبا سه سال بود. نتایج تنها با تفاوت 2 درصدی بین گروهی که به دیابت نوع 2 مبتلا شده بودند و گروهی که فاقد دیابت بودند، بی‌تأثیر بود.

آیا موفقیت این مطالعه اخیر ناشی از استانداردهای ضعیف تر بود یا دوز 5000 IU در روز در نهایت به اندازه ای زیاد بود که تأثیر قابل توجهی داشت؟
به گفته محققان، مطالعات قبلی ممکن است به دلیل متغیرهایی از قبیل نژاد، تحمل گلوکز، میزان مصرف ویتامین D و طول مدت مطالعه، در اثبات مزایای مکمل ویتامین D و ارتباط ویتامین D و دیابت نوع 2 ناموفق بوده باشند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره فواید ویتامین D پیشنهاد می کنیم خواندن مقاله زیر را از دست ندهید:

فواید ویتامین D؛ پاسخ به سوالات شما در داروخانه ویتامین ث

ارتباط بین ویتامین D و دیابت نوع 2 از نگه تخصصی

ارتباط بین ویتامین D و دیابت نوع 2 یک موضوع تخصصی است که باید به صورت تخصصی بررسی شود.سطوح پایین ویتامین D یک مسئله شایع در افراد دیابتی و بدون دیابت در سراسر جهان است. ویتامین D و دیابت نوع 2 در واقع دو فاکتور مخالف محسوب می شوند. تحقیقات نشان داده است که بین سطح پایین ویتامین D در بیماران مبتلا به مقاومت به انسولین و خطر بالای ابتلا به دیابت نوع 2، ارتباط روشنی وجود دارد.

مطالعه اخیر نشان می دهد که با مصرف مکمل قبل از تشخیص، یا بلافاصله بعد از آن، بدن توانایی واکنش بهتر در سطح سلولی به انسولین را حفظ می کند که مشخصه دیابت نوع 2 است – مقاومت به انسولین. نکته دیگری که به نظر می رسد این است که ویتامین D اجازه می دهد سلول های بتا در لوزالمعده که انسولین را سالم و عملکردی می کنند، باقی بمانند.سلول های بتا نقش اصلی در ترشح انسولین دارند.

بر اساس مطالعه ای که در سال 2016 در Diabetes Care منتشر شد، اختلال عملکرد تدریجی سلول های بتا بزرگ ترین عامل ایجاد دیابت نوع 2 برای تقریبا 60 درصد افراد تشخیص داده شده است.
40 درصد باقیمانده، به طور بالقوه قادر بودند وضعیت را از طریق تغییرات قابل توجه در تغذیه، ورزش و وزن بدن معکوس کنند.معمولاً با پیشرفت دیابت نوع 2، بیماران به دلیل از دست دادن تدریجی سلول های بتا نیاز به استفاده از انسولین دارند.

این بدان معناست که داروهای خوراکی برای دیابت که بدن را به تولید انسولین بیشتر ترغیب می کند دیگر مفید نیستند – تزریق انسولین اجتناب ناپذیر است.علیرغم یافته های مثبت مطالعه در مورد حساسیت و تولید انسولین، تفاوت بسیار کمی بین گروه دارونما و گروه کنترل در مورد سطح گلوکز ناشتا و سطح HbA1c گزارش شده است.

تاثیر ویتامین D بر ترشح انسولین

ویتامین D می تواند به طرق مختلفی بر ترشح انسولین تأثیر مثبت بگذارد که ارتباط بین ویتامین D و دیابت نوع 2 را روشن تر می سازد.این ویتامین وارد سلول بتا شده و با چندین نوع گیرنده که متصل می شوند و در اصل ژن انسولین را فعال کرده و سنتز انسولین را افزایش می دهد، تعامل دارد.

همچنین اعتقاد بر این است که ویتامین D با مداخله در اثرات سایتوکین ها، که توسط سیستم ایمنی بدن تولید می شود، به سلول های بتا در فرد مبتلا به دیابت کمک می کند. – بدن فرد دیابتی در غیر این صورت در تلاش است تا به تدریج این سلول ها را از بین ببرد.

ویتامین D همچنین نقش مهمی در تنظیم استفاده بدن از کلسیم دارد. کلسیم در واقع نقش کوچک اما مهمی در ترشح انسولین دارد. اگر مقدار کمی ویتامین D توانایی بدن در مدیریت سطح کلسیم را مختل کند، به طور حتم توانایی بدن در تولید انسولین را مختل می کند.

چگونه ارتباط ویتامین D و دیابت نوع 2 می تواند حساسیت به انسولین را بهبود بخشد؟

از طریق همان گیرنده های مرتبط با تأثیر ویتامین D بر ترشح انسولین، ویتامین D گیرنده هایی را تحریک می کند که بر حساسیت انسولین تأثیر می گذارد. از طریق یک فرایند فیزیولوژیکی پیچیده، تعامل و اتصال با این گیرنده ها در واقع تعداد کل گیرنده های انسولین موجود در بدن را افزایش می دهد.

همچنین اعتقاد بر این است که ویتامین D با فعال کردن گیرنده های دیگر که به تنظیم متابولیسم اسیدهای چرب درون ماهیچه ها و چربی بدن کمک می کند، حساسیت به انسولین را بهبود می بخشد.

مانند ارتباط ویتامین D با کلسیم و ترشح انسولین، وجود کلسیم هم برای ماهیچه ها و هم برای واکنش چربی به انسولین ضروری است و باعث جذب انسولین و گلوکز می شود. بدون کلسیم، این امر اتفاق نمی افتد و بدون ویتامین D، هیچ کلسیمی وجود ندارد.

آیا نتایج مطالعه واقعاً قابل توجه بوده اند؟

نتایج تحقیقات ارتباط ویتامین D و دیابت نوع 2 :

علیرغم نتایج امیدوارکننده ارتباط ویتامین D و دیابت نوع 2 ، برخی از متخصصان دیابت نسبت به ادعای این تحقیقات اخیر مبنی بر نشان دادن تغییرات قابل توجه در حساسیت به انسولین و تولید انسولین شک دارند.هرچند ویتامین D به بدن در جذب کلسیم کمک می کند، اما کلسیم زیاد نیز خوب نیست.

به گفته متخصصان، برای تمام افراد، چه دیابتی و چه غیر دیابتی، باید در مورد مصرف دوزهای ویتامین D احتیاط شود. دوز استاندارد 400 IU در روز است، اما برای افراد دیابتی، دوز توصیه شده روزانه برای حفظ سطح مطلوب ویتامین  D 1000 تا 2000 IU در روز است.

برای بیمارانی که خون آنها کمبود ویتامین D را نشان می دهد، می توان دوزهای بالاتر – 4000 روزانه یا 50،000 IU در هفته – را برای مدت کوتاهی برای بهبود سطح ویتامین D استفاده کرد. مصرف دوزهای بالای ویتامین D به مدت طولانی می تواند منجر به عوارض جانبی نگران کننده ای شود، به ویژه سطوح بالای کلسیم در خون.سطوح بیش از حد کلسیم در خون، که به آن “هیپرکلسمی” می گویند.

در واقع می تواند استخوان ها را ضعیف کرده، باعث سنگ کلیه شود و عملکردهای اصلی قلب و مغز را مختل کند. ویتامین D و کلسیم بیش از حد برای سایر بیماری ها از جمله بیماری کلیوی، که در افراد مبتلا به دیابت شایع است، خطرناک است.برای برخی از بیماران با شرایط خاص سلامتی – مانند هیستوپلاسموز، هیپوپاراتیروئیدیسم، لنفوم، بیماری کلیوی، سارکوئیدوز، سل و موارد دیگر – دوزهای بالای ویتامین D ممکن است مشکل ساز باشد.

برخی از داروها می توانند با ویتامین D تداخل منفی داشته باشند، بنابراین قبل از شروع مصرف مکمل باید با پزشک خود مشورت کنید و سطح ویتامین D خود را به درستی آزمایش کنید.

 

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره کاهش دیابت پیشنهاد می کنیم خواندن مقاله زیر را از دست ندهید:

گیاهان دارویی و مکمل های دیابت؛ پاسخ به سوالات شما در داروخانه اینترنتی ویتامین ث

 

اگر مایلید از مکمل های معتبر برای بالا بردن سطح ویتامین D بدنتان استفاده کنید. داروخانه اینترنتی ویتامین ث پیشنهادهای ویژه ای برای شما دارد:

مکمل های معتبر برای دریافت ویتامین D داروخانه اینترنتی ویتامین ث

 

داروخانه آنلاین ویتامین ث در خدمت شماست تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

 

0 0 رای ها
امتیاز به مقاله

به اشتراک بگذارید

guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها