ارسال رایگان برای سفارشات بالای 500 هزار تومان

ارسال رایگان برای سفارشات بالای 500 هزار تومان

ویتامین D3 چیست

ویتامین D3 چیست + مقدار و زمان مصرف

فهرست محتوا

ویتامین D3 ( کوله کلسیفرول )

ویتامین ها به دو دسته محلول در آب و محلول در چربی تقسیم می شوند. ویتامین D به همراه ویتامین های A،E،K جزء ویتامین های محلول در چربی می باشد. ساختار ویتامین D3 مقداری متفاوت تر از سایر ویتامین هاست و در واقع از هورمون استرویید در بدن ساخته می شودو کمبود آن در بدن احتمال بروز بیماریهای مربوط به هورمون های استروییدی را افزایش می دهد. این ویتامین از مهمترین ویتامین های لازم برای بدن می باشد. در بدن شامل دو نوع  D2و D3 می باشد که در بدن نوع D3 مهمتر است و کارایی بیشتری دارد وعملکرد ان شبیه هورمون های استروییدی است. در این مطلب از وبلاگ داروخانه آنلاین ویتامین ث با مزایای مصرف ویتامین D3 آشنا خواهید شد. 

ویتامین D3 یا کوله کلسفرول یک ویتامین محلول در چربی ست. در خیلی از مواقع ویتامین دی را همراه کلسیم در مکمل ها مشاهده کرده ایم. کمبود ویتامین D3 بر کاهش تراکم استخوانی تاثیر دارد. در نتیجه باعث افزایش شکستگی ها، پوکی استخوان میشود. ویتامین دی با افزایش قوای سیستم ایمنی نیز شناخته میشود. مصرف ویتامین دی در بیماران مبتلا به ام اس به کاهش پیشرفت بیماری کمک میکند. ویتامین دی باعث پیشگیری از بروز بیماری‌هایی مانند راشیتیسم در کودکان، استئومالاسی در بزرگسالان و پوکی استخوان در کهنسالی می‌شود.

ویتامین D3 یکی از انواع ویتامین دی می باشد. این ویتامین از ویتامین های ضروری برای رشد بدن واستحکام استخوان ها و همچنین متابولسیم بدن میباشد. ویتامین D یکی از ویتامین‌های بسیار مهم برای بدن است، اما اغلب در غذاها بسیار نادر است و اگر فقط از طریق رژیم غذایی روزانه باشد، جذب آن دشوار است. در حال حاضر درصد زیادی از جمعیت جهان با خطر کمبود ویتامین D مواجه هستند، بنابراین مصرف روزانه ویتامین D یک ضرورت مطلق است. با این حال، برای به دست آوردن حداکثر اثر، باید آن را در زمان مناسب و در دوز مناسب مصرف کنید.

ویتامین D3 یا کوله کلسفرول

تفاوت بین ویتامین D2 و D3

دو نوع ویتامین دی داریم:

ویتامین D2 و ویتامین D3

ویتامین D3 به‌صورت طبیعی و درهنگام قرار گرفتن در معرض خورشید، در بدن تولید می‌شود. نظر اکثر متخصصان بر این است که بهترین فرم مکمل ویتامین D، ویتامین D۳ است.

ویتامین D3 طبیعی‌تر و راحت‌تر جذب بدن می‌شود. از آنجا که بدن مانع ورود بیش‌ ازحد ویتامین D3 به جریان خون می‌شود، مصرف آن نسبت به ویتامین D2 از ایمنی بیشتری برخوردار است.

نقش های ویتامین دی 3 در بدن

 • افزایش جذب کلسیم
 • تنظیم ترشح انسولین و کنترل قند خون
 • بهبود کارکرد عصبی و شادابی
 • تنظیم بهبود فعالیت سیستم ایمنی
 • تنظیم عملکرد ماهیچه ها
 • کمک به فعالیت سیستم قلبی – عروقی
 • تنظیم فشار خون، سطح کلسترول و التهاب
 • تسهیل عملکرد مغز و جلوگیری از اختلالات خلقی، از جمله افسردگی و اختلالات عاطفی فصلی
 • تنظیم میزان تولید هورمون جنسی، از جمله میزان تستوسترون

میزان نیاز ویتامین D  در ایران بالا میباشد. طبق دستورالعمل کشوری، نوزادان تا یک سالگی به 400 واحد ویتامین D روزانه نیاز دارند. در سنین بالاتر افراد حد اقل باید روزانه 600 واحد ویتامین د مصرف نمایند. این مقدار در دوران بارداری افزایش یافته و به 800 واحد در روز می رسد.

نحوه استفاده از ویتامین D3

ویتامین D را طبق دستور خوراکی مصرف کنید. ویتامین D وقتی بعد از غذا مصرف شود بهتر جذب می شود اما ممکن است همراه یا بدون غذا مصرف شود. آلفاکلسیدول معمولا با غذا مصرف می شود. همه راهنمایی های موجود بر روی بسته بندی محصول را دنبال کنید. اگر سوالی دارید، از پزشک یا داروساز خود بپرسید.

اگر پزشک شما این دارو را تجویز کرده است، طبق دستور پزشک مصرف کنید. دوز شما بر اساس وضعیت پزشکی، میزان قرار گرفتن در معرض نور خورشید، رژیم غذایی، سن و پاسخ به درمان است.

اگر از شکل مایع این دارو استفاده می کنید، دوز را با استفاده از یک دستگاه اندازه گیری/قاشق مخصوص اندازه گیری کنید. از قاشق خانگی استفاده نکنید زیرا ممکن است دوز مناسب را دریافت نکنید. اگر قرص جویدنی یا ویفر مصرف می کنید، قبل از قورت دادن دارو را کاملا بجوید. ویفر کامل را قورت ندهید.

اگر از قرص‌هایی استفاده می‌کنید که به سرعت حل می‌شوند، قبل از دست زدن به دارو، دست‌های خود را خشک کنید. هر دوز را روی زبان بگذارید، اجازه دهید کاملا حل شود و سپس آن را با بزاق یا آب ببلعید. نیازی نیست این دارو را با آب مصرف کنید.

نحوه استفاده از ویتامین D3

برخی از داروها (تسکین کننده های اسید صفراوی مانند کلستیرامین/کلستیپول، روغن معدنی، اورلیستات) می توانند جذب ویتامین D را کاهش دهند. دوزهای خود را از این داروها تا حد امکان از دوزهای ویتامین D خود دورتر مصرف کنید (حداقل با فاصله حداقل 2 ساعت، اگر بیشتر باشد). ممکن است). اگر از این داروها نیز استفاده می‌کنید، ممکن است راحت‌تر مصرف ویتامین D قبل از خواب باشد. از پزشک یا داروساز خود بپرسید که چه مدت باید بین دوزها صبر کنید و برای یافتن یک برنامه دوز که با همه داروهای شما کار می کند، کمک کند.

این دارو را به طور منظم مصرف کنید تا بیشترین سود را از آن ببرید. برای کمک به یادآوری، اگر روزی یک بار مصرف می‌کنید، آن را هر روز در ساعت معینی مصرف کنید. اگر این دارو را فقط یک بار در هفته مصرف می کنید، به یاد داشته باشید که هر هفته آن را در همان روز مصرف کنید. علامت گذاری تقویم با یادآوری ممکن است کمک کند.

اگر پزشک به شما توصیه کرده است که از یک رژیم غذایی خاص (مانند رژیم غذایی سرشار از کلسیم) پیروی کنید، رعایت رژیم غذایی برای بیشترین سود از این دارو و جلوگیری از عوارض جانبی جدی بسیار مهم است. از مصرف سایر مکمل ها/ویتامین ها خودداری کنید مگر اینکه پزشکتان دستور دهد. اگر فکر می کنید ممکن است یک مشکل پزشکی جدی داشته باشید، فوراً از کمک پزشکی استفاده کنید.

علائم کمبود ویتامین D3

 • درد مفاصل
 • خستگی و ضعف
 • عفونت های مکرر
 • کاهش سیستم ایمنی
 • افزایش بیماری های اعصاب و روان
 • افزایش ابتلا به بیماریهای اتوایمنیون(سرطان،روماتیسم،دیابت،ام اس و…)
 • افزایش بیماری های قلبی وعروقی
 • کاهش جذب کلسیم وفسفر خون

تشخیص کمبود ویتامین دی در بدن

با یک آزمایش ساده خون میتوانید از میزان نرمال بودن این ویتامین در بدن خود مطمئن شوید.

این ویتامین معمولا در برگه‌های آزمایش به صورت “25 OH Vitamin D3” یا “Vit D3-25OH” نشان داده می‌شود.

سطح نرمال ویتامین د

بیش از 30 نانو گرم بر میلی لیتر خون

سطح ناکافی ویتامین د

بین 20 تا 30 نانوگرم بر میلی لیتر خون

کمبود ویتامین د

کمتر از 20 نانو گرم بر میلی لیتر خون

درمان کمبود ویتامین D3

ویتامین با در معرض قرارگرفتن دی هیدروکلسترول و در برابر نور مستقیم وبی واسطه خورشید ویتامین D3 تولید می شود. نور خورشید باید مستقیم باشد و نوری که از شیشه عبور میکند قادر به ساختن این ویتامین نیست. درضمن در استفاده از نور خورشید باید پوست بدن بدون واسطه (لباس، عینک آفتابی و کرم های ضد آفتاب) در معرض نور مستقیم آفتاب قرار گیرد. برای استفاده از نور خورشید باید سطح وسیعی از بدن در برابر نور مستقیم قرار گیرد و تنها صورت ودست ها کفایت نمی کند.

ضرورت مصرف ویتامین D3

در مقایسه با سایر ویتامین‌ها، ویتامین D واقعاً متفاوت است زیرا هورمونی در نظر گرفته می‌شود که توسط پوست خود بدن هنگام قرار گرفتن در معرض نور خورشید تولید می‌شود. مصرف کافی ویتامین D برای سلامت کلی بسیار مهم است. مطالعات نشان داده است که این ویتامین جایگاهی بی بدیل در محافظت از سلامت استخوان ها، پیشگیری از سرطان و تقویت سیستم ایمنی بدن دارد.
با این حال، ویتامین D در منابع غذایی بسیار کمیاب است، از سوی دیگر اگر به طور منظم در معرض نور خورشید قرار نگیرید، تامین نیاز روزانه شما به ویتامین D دشوار خواهد بود. خطر کمبود ویتامین D برای افرادی که سن بالاتری دارند، اضافه وزن دارند، پوست تیره دارند یا در مناطقی با نور خورشید محدود زندگی می کنند، حتی بیشتر است. 

منابع دریافت طبیعی ویتامین D3

 • آفتاب :ویتامین D3 به ویتامین آفتاب نیز معروف است. زیرا نور آفتاب در ایجاد فرم فعال آن نقش دارد.
 • چربی ماهی ها مانند قزل آلا منبع غنی ویتامین دی هستند.
 • منابع گیاهی: برخی غلات، میوه ها و سبزیجات حاوی ویتامین دی هستند.
 • منابع حیوانی: کره، روغن کبد ماهی، زرده تخم مرغ، خامه، جگر، ماهی ساردین حاوی مقادیر زیادی از این نوع ویتامین هستند.

اگر جزو گروهی هستید که در معرض خطر کمبود ویتامین D هستند، می توانید مکمل ویتامین D را برای تامین نیاز بدن به ویتامین D انتخاب کنید.

مکمل ویتامین D از طریق وعده های غذایی

ویتامین D به طور کلی محلول در چربی و نامحلول در آب است و زمانی که با غذاهایی با محتوای چربی بالا ترکیب شود به بهترین وجه در جریان خون جذب می شود. بنابراین، برای افزایش جذب، باید ویتامین D را به وعده های غذایی روزانه خود اضافه کنید. برخی از مطالعات نشان داده اند که مصرف ویتامین D در ترکیب با بزرگترین وعده غذایی در روز، سطح ویتامین D خون را تنها پس از 2 تا 3 ماه مصرف حدود 50 درصد افزایش می دهد.

برای افراد مسن، مصرف ویتامین D با یک وعده غذایی پرچرب منجر به افزایش 32 درصدی سطح ویتامین D خون پس از تنها 12 ساعت در مقایسه با یک وعده غذایی بدون چربی شد. برای افزایش جذب ویتامین D، باید غذاهایی مانند آجیل، آووکادو، محصولات لبنی یا تخم مرغ را انتخاب کنید – اینها همه منابع خوبی از چربی های سالم هستند.

مکمل ویتامین D از طریق وعده های غذایی

مصرف مکمل ویتامین D3 در صبح

برخی افراد دریافتند که مصرف ویتامین D در صبح راحت‌تر و راحت‌تر از مصرف آن در اواخر روز است. این به ویژه برای افرادی که از مکمل‌های مختلف استفاده می‌کنند مفید است، زیرا می‌تواند به جلوگیری از مخلوط شدن آنها و جلوگیری از اثربخشی یکدیگر در طول روز کمک کند. بنابراین، باید عادت کنید که ویتامین D را با یک صبحانه سالم مصرف کنید. همچنین، باید مکمل های خود را نزدیک میز ناهارخوری ذخیره کنید یا زنگ هشداری را برای یادآوری تنظیم کنید تا برنامه ویتامین D خود را فراموش نکنید.

آیا مصرف مکمل ویتامین D3 در شب خوب است؟

برخی از مطالعات نشان داده‌اند که سطوح پایین ویتامین D خون با مشکلاتی با اختلالات خواب، کیفیت پایین‌تر خواب و بی‌خوابی مرتبط است. برعکس، سطوح بالاتر از حد طبیعی ویتامین D خون با سطوح پایین ملاتونین در بدن مرتبط است – هورمونی که در تنظیم چرخه خواب، به ویژه در افراد مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس مهم است.

ویتامین D (ergocalciferol-D2، cholecalciferol-D3، alfacalcidol) یک ویتامین محلول در چربی است که به بدن شما در جذب کلسیم و فسفر کمک می کند. داشتن مقدار مناسب ویتامین D، کلسیم و فسفر برای ساخت و حفظ استخوان‌های قوی مهم است. ویتامین D برای درمان و پیشگیری از اختلالات استخوانی (مانند راشیتیسم، استئومالاسی) استفاده می شود.

ویتامین D زمانی که پوست در معرض نور خورشید قرار می گیرد توسط بدن ساخته می شود. کرم های ضد آفتاب، لباس های محافظ، قرار گرفتن در معرض محدود در معرض نور خورشید، پوست تیره و سن ممکن است از دریافت ویتامین D کافی از خورشید جلوگیری کنند. ویتامین D همراه با کلسیم برای درمان یا جلوگیری از تحلیل استخوان (پوکی استخوان) استفاده می شود.

ویتامین D همچنین همراه با سایر داروها برای درمان سطوح پایین کلسیم یا فسفات ناشی از برخی اختلالات (مانند هیپوپاراتیروئیدیسم، هیپوپاراتیروئیدیسم کاذب، هیپوفسفاتمی خانوادگی) استفاده می شود. ممکن است در بیماری های کلیوی برای نرمال نگه داشتن سطح کلسیم و اجازه رشد طبیعی استخوان استفاده شود. قطره های ویتامین D (یا سایر مکمل ها) به نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شوند داده می شود زیرا شیر مادر معمولاً دارای سطوح پایین ویتامین D است.

مصرف مکمل ویتامین D3 در صبح

درمان پیشنهادی بستگی به میزان کمبود ویتامین D3 دارد

 • در افــرادی کــه ســطح ویتامیــن د کمتــر از 10 نانوگــرم بــر میلــی لیتــر دارنــد درمــان بصورت 50000 واحد ویتامین دی خوراکی بشکل یکبار در هفته بمدت هشت هفته و سپس بصورت روزی 1000 واحد بعنوان درمان نگه دارنده است .
 • در افــرادی کــه ســطح ویتامین دی بیــن 10 تا 20 نانو گرم بر میلی لیتر هستند بصورت روزی هشتصد تا هزار واحد ویتامین دی توصیه میشود.
 • در افرادی که ویتامین دی خون آنها بین 20 تا 30 نانو گرم بر میلی لیتر بوده است مصرف روزانه ششصد تا هشتصد واحد ویتامین دی توصیه میشود.

افراد در معرض کمبود ویتامین D3 

 • افرادی که طولانی مدت دور از آفتاب بوده اند
 • افراد مسن
 • شیرخواران
 • بیماران کبدی
 • افراد مبتلا به بیماری های روده ، سلیاک
 • زنان باردار و شیرده
 • نوچوانان نزدیک به سنین بلوغ
 • افرادی که داروهای ضد تشنج مانند فنوباربیتال و فنی توئین مصرف میکنند
 • افراد با پوست تیره

عوارض مصرف خودسرانه ویتامین D3

 • رسوب در بافت های پرکار مانند:کلیه، قلب وریه
 • سردرد
 • ضعف
 • تشنگی
 • یبوست
 • شکستگی استخوان بعلت عدم توازون املاح در استخوان

در ایران آمار افرادی که کمبود این ویتامین را دارند بسیار تکان دهنده است و بین 70%تا90% می باشد.

مکمل های ویتامین دی چیستند؟

ایــن مکمــل هــا بــه صــورت قرص ویتامین d، کپســول یــا شــربت حــاوی مــواد مغــذی هســتند. مکمــل هــا راههــای دیگــر بــه دســت آوردن ویتامیــن د نیــز مــی باشــند.

0 0 رای ها
امتیاز به مقاله

به اشتراک بگذارید

guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها