دسته‌بندی نشده

مکمل زینک | مکمل روی | ریزش مو | سرماخوردگی

همه چیز در مورد زینک

نکاتی در مورد مکمل های زینک

زینک بعد از اهن دومین مینرالی ست که به وفور در بدن انسان وجود دارد . بنابراین استفاده از مکمل زینک در سال های اخیر رشد چشم گیری داشته ست .

زینک نقش های متعدد و مهمی در فرایند هایی همچون تقسیم سلولی ، رشد و نمو DNA ، عملکرد سیستم ایمنی ، ساخت پروتئین ، ترمبم زخم ها ، رشد و نمو جنین دارد .

میانگین روی در بدن بزرگسالان ۲ گرم است .

بدن ذخیره اختصاصی برای روی ندارد ، لذا مصرف روزانه زینک ضروری ست .

میزان توصیه شده زینک برای بدن چقدر است ؟

میزان روزانه توصیه شده این ماده recommended daily allowence RDA برای کودکان بین دو تا پنج میلی گرم و برای بزرگسالان بین پنج تا ده میلی گرم و در دوران بارداری تا سیزده میلی گرم است . .

طبق آمار کمبود روی (زینک) همراه با کمبود اهن ، ید و ویتامین آ از شایع ترین و مهمترین ترین کمبود ریز مغزی ها در جهان است .

 علایم کمبود روی چیست ؟

ریزش مو ، ناتوانی جنسی ، از دست دادن اشتها ، ضایعات پوستی و چشمی ، تاخیر در بلوغ ، تاخیر در ترمیم زخم ، اختلالات چشایی ،اختلالات در رشد ، گیجی و خواب الودگی .

مواد غذایی زینک دار

مواد غذایی زینک دار

منابع تامین زینک به صورت طبیعی چیست ؟

گوشت قرمز، گوشت مرغ، حبوبات، آجیل، انواع خاصی از غذاهای دریایی (میگو و …)، تخم کدو تنبل (حلوایی)، عدس، زرده تخم مرغ، غلات کامل، محصولات لبنی و … منابع خوبی از روی هستند. هر چند که جذب روی از غلات و غذاهای گیاهی کمتر از غذاهای حیوانی است. زیرا فیتات موجود در غلات و حبوبات به روی موجود در این مواد غذایی متصل می شود و جذب روی را کم می کند.

زینک

زینک

چه گروه هایی در معرض خطر کمبود زینک هستند ؟

افراد با مشکل گوارشی حاد ، زنان باردار ، نوزادان ، گیاهخواران ، افراد مبتلا به انواع خاصی از کم خونی به نام کم خونی داسی شکل و افراد الکلی .

انواع ملح های Zn

زینک نیز همانند اهن ، دارای املاح مختلف با میزان زینک المنتال مختلف ست .
املاح موجود در مکمل های بازار دارویی ایران شامل : سیترات ، سولفات ، گلوکونات و مونومتیونبن ست . .

میزان زینک المنتال در ملح سیترات از همه بالاتر و ۳۴ درصد ست ، بعد از آن زینک سولفات با ۲۲ درصد و گلوکونات با ۱۳ درصد قرار دارند .

زینک پلاس

زینک پلاس

بهترین زمان مصرف روی

بهتر ست مکمل زینک را با معده خالی مصرف کنید ، نیم ساعت قبل از غذا یا یک ساعت بعد از آن . گاها با مصرف زینک حالت های ناهنجار گوارشی شبیه تهوع ایحاد میشود ، در ان صورت با پذیرش جذب کمتر آن به مصرف ان همراه غذا توصیه میکنیم .

مصرف زینک با مکمل ها و مواد غذایی حاوی آهن منجر به کاهش جذب آن خواهد شد .

مکمل زینک را با انتی بیوتیک هایی نظیر سیپروفلوکساسین و تتراسایکلین مصرف نکنید . زینک همچنین با مدر های کاهنده فشار خون مانند هیدروکلروتیازید نباید مصرف شوند .

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *