ارسال رایگان برای سفارشات بالای 500 هزار تومان

ورود / ثبت نام

ارسال رایگان برای سفارشات بالای 500 هزار تومان

داروی منوتروپین

مشخصات آمپول منوتروپین + نحوه و مقدار مصرف

فهرست محتوا

یکی از لذت بخش ترین دوران زندگی هر زنی دوران باروری و پس از آن تولد کودک اوست. این اتفاق طبیعی یکی از زیباترین تجاربی است که هر زنی می تواند آن را تجربه کند اما در برخی دوران ممکن است بدن با عارضه ناباروری به علت های مختلفی رو به رو شود که یکی از این مشکلات عدم تخمک گذاری در سیستم باروری یک زن است و تقریبا همه چیز به تخمک و کیفیت آن بستگی دارد.

امروزه برای مشکلات ناباروری داروهای متنوعی تولید می شود و هر کدام مشکل اصلی این علت را درمان می کنند که داروی منوتروپین هم یکی از همین داروهاست و تخمک گذاری را در زنان تقویت می کند. با توجه به اینکه استفاده از این دارو و تهیه آن نیاز به آگاهی لازم در برخی نکات را دارد تصمیم داریم تا در این بخش از مطالب داروخانه آنلاین ویتامین ث به بررسی آمپول منوتروپین بپردازیم.

نام تجاری داروی منوتروپین

این دارو با نام های تجاری زیر شناخته می شود.

 • Repronex
 • Menopur

کاربرد داروی منوتروپین یا اچ ام جی

این دارو برای درمان بعضی مشکلات ناباروی تجویز و استفاده می شود و موجب تحریک تخمک گذاری در زنان شده و مشکلات عدم تخمک گذاری را رفع می کند. برای نتایج مطلوب باید دوره های درمانی کامل گردد.

کاربرد داروی منوتروپین یا اچ ام جی

اشکال دارویی منوتروپین

داروی منتروپین حاوی هورمون های FSH و LH است و به صورت تزریقی (آمپول) مورد استفاده قرار می گیرد.

مکانیزم اثر منوتروپین Menotropins

آمپول منوتروپین یک داروی محرک تخمدان است که در زنانی با اختلال تخمک گذاری نظیر تنبلی تخمدان یا عدم تخمک گذاری مورد استفاده قرار می گیرد. این دارو سبب منظم شدن تخمک گذاری شده و رشد و آزاد سازی آن را بهبود می بخشد. داروی منوتروپین با کمک دو هورمون LH و FSH موجب تحریک فولیکول تخمک خواهد شد.

آمپول منوتروپین برای درمان چه مشکلی تجویز می شود؟

اگر افراد دچار نارسایی های اولیه تخمدان نباشند و همچنین تخمک گذاری به طور کلی از سیستم باروی آنها حذف نشده باشد آمپول منوتروپین برای تحریک تخمک گذاری در آنها استفاده می شود. داروی منوتروپین همچنین در زنانی با مشکل کم کاری غدد جنسی وابسته به هیپوتالاموس که با کلومیفن درمان نشده اند یک گزینه دیگر برای منظم کردن زمان تخمک گذاری و تقویت آن است. تمام سیکل بارداری و عمل لقاح به وجود یک تخمک سالم و به موقع بستگی دارد در غیر اینصورت بارداری صورت نخواهد گرفت. از این رو داروهایی نظیر منوتروپین به منظور ساخت تخمک تجویز می گردد.

آمپول منوتروپین برای درمان چه مشکلی تجویز می شود؟

علاوه بر درمان عدم تخمک گذاری در زنان آمپول منوتروپین در مردانی که مبتلا به کم کاری بیضه ها هستند که از کمبود گنادوتروپين اوليه و ثانویه به وجود می آید، موجب تحريك اسپرماتوژنز می شود.

اطلاعات دارویی منوتروپین

این دارو با اشکال دارویی آمپول و به شکل تزریقی عرضه می شود که تحریک کننده فولیکول FSH و هورمون لوتئینه LH به منظور محرک در یک تخمدان سالم برای تخمک گذاری درست است به کار برده می شود. معمولا منوتروپین با در کنار هم قرار گرفتن هورمون دیگری با نام HCG به منظور رشد سالم و آزادشدن در زمان مناسب یک تخمک تجویز می شود.

مقدار و روش مصرف داروی منوتروپین یا اچ ام جی

قبل از مصرف این دارو حتما باید راهنمای استفاده در داخل جعبه آن را به درستی مطالعه کنید. معمولا میزان و یا مقدار مصرف آمپول منوتروپین در همه اشخاص به یک شکل نیست و بستگی به آن دارد که پزشک چگونه تجویز کرده باشد پس بهتر است مطابق دستور پزشک متخصص زنان پیش بروید و از مداخله در مقدار و روش مصرف تجویزی خودداری شود.

مقدار و روش مصرف داروی منوتروپین یا اچ ام جی

این دارو یا به شکل تزریق عضلانی یا زیر جلدی مصرف می گردد که اگر اطلاعات دقیقی در خصوص تزریق ندارید بهتر است به یک درمانگاه مراجعه کنید. تنها نکته ای که در مقدار و روش مصرف این دارو حائز اهمیت است این نکته خواهد بود که در یک زمان مشخصی در روز از آن استفاده کنید تا بدن فرصت تجزیه و اثر بخشی را داشته باشد.

موارد منع مصرف داروی منوتروپین یا HMG

برای مصرف از این دارو اگر تحت نظر پزشک هستید باید حتما مشکلات فیزیکی و حساسیت های خود را با او در میان بگذارید. که در ادامه نام می بریم.

 1. حساسیت به انواع داروها
 2. اگر باردار هستید
 3. اگر نوزاد شیرخواره دارید
 4. وجود تومور هیپوفیز در مغز
 5. سابقه سکته مغزی
 6. سابقه لختگی خون
 7. آسم و مشکلات ریه
 8. سابقه سکته قلبی یا نارسایی در آن
 9. نارسایی اولیه تخمدان
 10. پیچ خوردگی در تخمدان
 11. تخمدان بزرگ و کیست تخمدان یا سندرم تخمدان پلی کیستیک
 12. خونریزی های رحمی
 13. اختلالات تیروئیدی
 14. مشکلات غدد فوق کلیه
 15. هرگونه سرطان تخمدان، پستان و رحم
 16. ترومبوفیلی
 17. چاقی مفرط
 18. نقص کلیه ها

در شرایطی که تاریخ انقضای دارو گذشته است از مصرف خودداری کنید و یا اگر مخدوش شده است از آمپول دیگری استفاده شود.

موارد هشدار و احتیاط ویژه حین مصرف داروی منوتروپین

✅ در صورتی که این دارو را پزشک برای شما تجویز کرده است متناسب با زمان بندی معین به متخصص زنان مراجعه و چک شوید.

✅ اگر باردار شدید مصرف دارو را متوقف کنید زیرا مناسب زمان بارداری نیست. اگر به باردار بودن خود مشکوک هستید به پزشک مراجعه یا تحت آزمایش بارداری قرار بگیرید.

✅ استفاده از آمپول منوتروپین ممکن است سبب آزاد شدن چند تخمک و چند قلوزایی شود.

✅ در این دوره ای که از منوتروپین استفاده می کنید از مصرف الکل بپرهیزید و تغذیه سالم داشته باشید.

✅ به علت اینکه این دارو ممکن است موجب سردرد یا کم شدن هوشیاری شود قبل از رانندگی و یا استفاده از دستگاه های برقی مطمئن شوید که هوشیاری کافی را دارید.

موارد هشدار و احتیاط ویژه حین مصرف داروی منوتروپین

تداخل دارویی منوتروپین

اگر این دارو برای مشکل ناباروری کنونی شما تجویز گردیده است بهتر خواهد بود در صورتی که داروهای دیگری مصرف می کنید پزشک متخصص زنان خود را از آن مطلع سازید. این دارو ممکن است بر روی تمامی داروهایی که مصرف می کنید تاثیر منفی گذاشته و یا عوارض آنها را تشدید کند اما مهم ترین دارویی که نباید با منوتروپین در دوره درمان استفاده نمود گونادورلین است.

عوارض جانبی داروی منوتروپین

مصرف تمامی داروها با یک یا چند عارضه فیزیکی می تواند همراه باشد و یا نباشد، برخی عوارض کوتاه مدت هستند و برخی دیگر جدی بوده و باید به پزشک مراجعه کرد.

 • سر درد
 • سرگیجه
 • نفخ معده
 • درد در معده
 • حساس شدن پستان ها
 • درد و یا حساسیت در محل تزریق

عوارض جانبی داروی منوتروپین

در صورت مشاهده علائم زیر به پزشک مراجعه شود.

 • خونریزی از واژن
 • نشانه های آنفولانزا (تب، بدن درد، خستگی)

اگر علائم زیر در شما بروز پیدا کرد به سرعت به اورژانس مراجعه کنید.

 • سر درد شدید
 • نفس تنگی
 • درد در قفسه سینه
 • ضعف یا کرختی در یک سمت بدن
 • مشکل تکلم
 • مشکلات بینایی
 • درد در عضلات ساق پا
 • درد در لگن
 • تهوع
 • استفراغ
 • افزایش وزن با سرعت و به طور ناگهانی
 • کم شدن حجم ادرار

شرایط نگهداری داروی منوتروپین

در جای خشک و خنک نگهداری شود. در مقابل تابش مستقیم خورشید نباشد و در دسترس کودکان قرار ندهید.

موارد مصرف منوتروپین ( هاش ام جی )

داروی منوتروپین هاش ام جی برای درمان نا باروی و تحریک تخمک گذاری در زنان و در برخی مواقع تحریک اسپرماتوژ در مردان با اختلالات بیضه تجویز می گردد.

مصرف در دوران حاملگی منوتروپین Menotropins

دوران حاملگی مرحله حساس است و هر دارو و یا موادی که به بدن مادر برسد از طریق خون جنین را از فواید و مضرات خود بهره مند می کند. در خصوص مصرف منوتروپین در حاملگی ممکن است بر روی جنین موجب نقص در رشد و ناهنجاری گردد. مصرف این دارو در این دوران به هیچ وجه توصیه نشده و منع می گردد.

مصرف در دوران حاملگی منوتروپین Menotropins

نحوه استفاده از محلول تزریقی 75 واحدی آمپول منوتروپین

 • بروشور دارو مطالعه گردد.
 • طبق دستور پزشک مصرف شود.
 • پس از ترکیب دارو با محلول باید به سرعت مصرف گردد و از نگهداری آن خودداری شود.
 • در صورت ذرات در مایع و یا تغییر رنگ مصرف نگردد.
 • محل تزریق با الکل ضد عفونی شود.
 • هر روز در یک محل تزریق نشود و محل دیگری را برای تزریق انتخاب کنید.

طریقه تزریق آمپول منوتروپین

با توجه به داروی منوتروپین که تهیه می کنید بر روی آن نحوه تزریق و روش آن ذکر شده است. اما این دارو به دو روش تزیق عضلانی و زیر جلدی تزریق می گردد. بهتر است مطابق دستور دارو تزریق نمایید.

کلام پایانی

تخمک گذاری اولین و مهم ترین گزینه موثر در یک لقاح موفق است. در واقع اگر در زمان رسیدن اسپرم به تخمدان ها تخمکی آنجا وجود نداشته باشد بارداری صورت نخواهد گرفت. بنابراین زمان تخمک گذاری و کیفیت آن در یک بارداری سالم بسیار تاثیر گذار است. دارو و یا آمپول منوتروپین به افراد با اختلال در تخمک گذاری کمک کرده و موجب نظم در سیکل تولید تخمک می شود. این دارو را خودسرانه مصرف نکرده و حتما برای استفاده تحت نظر پزشک بررسی شوید. در صورت استفاده منظم از آن و طبق دستور متخصص زنان، در اغلب مواقع بارداری اتفاق خواهد افتاد.

0 0 رای ها
امتیاز به مقاله

به اشتراک بگذارید

guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها