ارسال رایگان برای سفارشات بالای 500 هزار تومان

ورود / ثبت نام

ارسال رایگان برای سفارشات بالای 500 هزار تومان

درمان یبوست

درمان فوری یبوست با داروهای بدون نسخه (OTC)

فهرست محتوا

مشکل در دفع اتفاقی است که برای هر فردی در طول زندگی امکان دارد رخ بدهد و معمولا به حالتی گفته می شود که فرد اغلب، تنها فقط 2 تا 3 بار در هفته قادر به عمل دفع است. یبوست یکی از مشکلات گوارشی است که در ناحیه شکم احساس ناراحتی، ورم و درد را به همراه دارد از این رو در اغلب مواقع افرادی که دچار یبوست هستند در پی راهی فوری برای درمان این عارضه می باشند. برای برطرف نمودن یبوست هم درمان های خانگی و هم درمان با داروهای بدون نسخه OTC وجود دارد که در این مطلب از داروخانه آنلاین ویتامین ث تصمیم داریم تا این داروها را بررسی کنیم.

بهترین دارو برای درمان یبوست چیست؟

معمولا یبوست در افراد زمانی رخ می دهد که حرکات روده ای برای دفع مدفوع کند شده و یا روده قدرت کافی برای خارج کردن آن میزان مدفوع را ندارند. از این رو معمولا بهتر خواهد بود یا در رژیم غذایی خود تغییراتی را به وجود آورید و یا از داروهای خوب و مطمئن استفاده کنید که بی ضرر هستند. یکی از بهترین داروها برای درمان یبوست استفاده از شیاف است. شیاف گلیسیرین و یا بیزاکودیل در هنگام ورود به رکتوم روده سیستم گوارش را به دفع وادار می کند و اگر مدفوع سفت و یا غیر قابل حرکت باشد آن را نرم کرده و راحت تر خارج می نماید. اگر عارضه یبوست بیشتر از دو هفته ادامه پیدا کند شاید لازم باشد از قرص های خوراکی نیز استفاده کنید.

بهترین دارو برای درمان یبوست چیست؟

بهترین قرص ضد یبوست بدون نسخه

برای درمان یبوست شاید نیاز باشد از داروهای خوراکی و قرص ها استفاده کنید که اغلب دارای ترکیبات گیاهی هستند. بهترین قرص ضد یبوست آنهایی خواهند بود که دارای تاییدیه وزارت بهداشت باشند و همچنین باید آنها را از داروخانه ها تهیه نمود. پس به هیچ عنوان این قرص ها را از عطاری ها یا مراکز نا معتبر تهیه نکنید. بهترین قرص ضد یبوست باید دارای ترکیباتی چون روغن گرچک، رازیانه، برگ سنا، بهدانه، عناب و انواع ترکیبات گیاهی برای درمان یبوست باشد که تهیه آنها بدون نسخه پزشک عوارضی را در پی نداشته باشد. اگر مشکل یبوست جدی باشد باید به پزشک مراجعه نمود و داروهای تخصصی که تنها با نسخه پزشک می توان تهیه کرد را دریافت کرد.

مصرف ملین های بدون نسخه (OTC)

معمولا زمانی به مصرف ملین ها احتیاج پیدا خواهید کرد که تغییر سبک زندگی، رژیم غذایی، ورزش و نوشیدن آب فراوان به شما کمکی نکرده باشد. ملین ها به چند دسته تقسیم می شوند که برخی از آنها را می توانید بدون نسخه پزشک برای درمان یبوست تهیه کنید که در ادامه به معرفی می پردازیم.

 ✔ ملین های حجم دهنده: این گونه از ملین با ورود به گوارش بدون هضم به رسیدن آب در روده کمک کرده و مدفوع را حجیم تر می کند و با این روش به حرکت مدفوع در روده می انجامد.

 ✔ ملین های روان کننده: همانطور که از نام آن پیداست باعث حرکت روان و راحت تر مدفوع می شود. این نوع از ملین یک غشای چربی بر دیواره روده و مدفوع ایجاد می کند تا به راحتی از روده خارج شود.

 ✔ ملین های محرک: روده برای ایجاد حرکت در خود معمولا یک انقباض های خفیفی را دارد تا مدفوع را از خود عبور دهد در صورت کم شدن این انقباضات یبوست اتفاق می افتد که این نوع از ملین انقباضات را بیشتر می کنند.

 ✔ ملین نرم کننده: این نوع از ملین به نرم شدن مدفوع سفت، کمک کرده و آن را مرطوب نگاه می دارد و به این ترتیب دفع راحتتر خواهد بود.

مصرف ملین های بدون نسخه (OTC)

برای درمان سریع یبوست چی بخوریم؟

قبل از استفاده از ملین ها و قرص و شیاف های بدون نسخه بهتر است از خوراکی هایی استفاده کنید که به دفع راحت تر کمک می کند.

  ✅ مواد غذایی حاوی ویتامین ث: در سبزیجات و میوه های حاوی ویتامین ث فیبر فراوان هم وجود دارد که عمل دفع را راحت می کند.

  ✅ ویتامین D: طی برخی مطالعات دیده شده است که افرادی که دچار فقر ویتامین D هستند بیشتر از سایر افراد به یبوست دچار می شوند. پس مصرف مکمل ویتامین دی و یا مواد غذایی غنی شده با این ویتامین در رژیم غذایی می تواند مفید باشد.

  ✅ ویتامین B12: افرادی که دارای کمبود ویتامین B12 هستند معمولا با نشانه هایی نظیر خستگی، یبوست و از دادن اشتها شناخته می شوند مصرف این ویتامین به درمان یبوست کمک کننده است.

برای درمان سریع یبوست چی بخوریم؟

غذا و نوشیدنی هایی که می توانند یبوست را کاهش دهند

همانطور که گفته شد برای درمان یبوست بهتر است ابتدا رژیم غذایی خود را اصلاح کنید و از مواد غذایی زیر کمک بگیرید.

  ✅ آب: یکی از بهترین نوشیدنی هایی که می توان برای درمان یبوست پیشنهاد داد نوشیدن آب است. هر فرد باید روزانه بین 5 تا 8 لیوان آب مصرف کند. اگر از قهوه استفاده می کنید دقت کنید که باید آب بیشتری بنوشید زیرا موجب یبوست می شود. کم آبی در بدن یکی از رایج ترین علت های یبوست است.

  ✅ روغن زیتون: در برخی از رژیم های غذایی بدون روغن، افراد به یبوست دچار می شوند از این رو پیشنهاد می شود تا از روغن زیتون در رژیم غذایی خود استفاده کنید. روغن زیتون می تواند مشابه یک ملین طبیعی دفع را راحت تر کند.

  ✅ ماست پروبیوتیک: پروبیوتیک ها به علت اینکه دارای باکتری های مفید هستند به عملکرد هضم و دفع بهتر مواد غذای کمک می کنند و از خشکی مدفوع می کاهند.

  ✅ سبزیجات: استفاده از سبزیجات پخته و خام به علت داشتن فیبر بالا می تواند حجم مدفوع را زیاد کرده و بافتی روان برای دفع در آن ایجاد کند. مصرف انواع سبزی پخته نظیر بروکلی و سالادها می تواند گوارش شما را برای یک دفع راحت آماده سازد.

  ✅ میوه: استفاده از کیوی، گلابی، سیب، آلوخشک می تواند مشابه یک ملین خوب و در عین حال مقوی سبب درمان یبوست شود.

غذا و نوشیدنی هایی که می توانند یبوست را کاهش دهند

داروهای تجویزی برای درمان یبوست مزمن و شدید

برخی از انواع یبوست از نوع مزمن و شدید به علت یک بیماری نظیر کولیت، سندرم روده تحریک پذیر یا دلایل فیزیکی دیگر است که با تشخیص پزشک و نسخه پزشکی می توان از داروهای تخصصی تر کمک گرفت. داروهای زیر را با تشخیص پزشک، برای درمان یبوست ادامه دار و مزمن می توان استفاده نمود.

عوارض داروهای یبوست

باید بدانید استفاده از داروهای درمان یبوست می تواند مقطعی کمک کننده باشد یعنی باید با مصرف آنها درمان شوید و نباید آنها را مدام مصرف کنید. بدن به استفاده از این ملین ها و یا داروهای ضد یبوست عادت کرده و دیگر قادر به دفع طبیعی نخواهد بود از این رو بعد از این اتفاق درمان یبوستی که دیگر با انواع ملین ها قابل درمان نیست سخت تر خواهد بود. استفاده مداوم از داروها یبوست می تواند موارد زیر را شامل شود:

عوارض داروهای یبوست

سایر گزینه های درمانی

  ✅ آب و مایعات فراوان بنوشید

  ✅ در صورت نیاز به دفع آن را به تعویق نیاندازید

  ✅ ورزش های لگنی (فیزیوتراپی که به قوی شدن عضلات دفع کمک می کند)

  ✅ استفاده از مکمل های حاوی فیبر

  ✅ ورزش منظم و پیاده روی

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

  ❌ عدم عمل دفع بیش از 1 هفته

  ❌ عدم درمان با داروهای ملین بدون نسخه

  ❌ احساس درد شدید شکم و گرفتگی در آن

  ❌ مشاهده خون در مدفوع

  ❌ یبوست همراه با سرگیجه و خستگی

  ❌ کاهش وزن شدید

درمان خانگی یبوست

  ✅ نوشیدن آب، آب میوه و آب سبزیجات

  ✅ فیبر بیشتری مصرف کنید، به خصوص فیبرهای محلول و غیرقابل تخمیر

  ✅ بیشتر تحرک داشته باشید

  ✅ از دمنوش سنا استفاده کنید

  ✅ پوره سیب و گلابی میل کنید

  ✅ میوه انجیر و آلو را در میان وعده های خود بگنجانید

  ✅ مصرف شربت خاکشیر با معده خالی موثر است

درمان خانگی یبوست

بهترین قرص ضد یبوست

در این قسمت یکی از موثر ترین قرص برای درمان یبوست را معرفی می کنیم.

قرص او پی دی پرونلاکس

این قرص ساخت کشور ایران است که به درمان یبوست کمک می کند. قرص پرونلاکس حاوی عصاره میوه آلو و پودر سنا است که از بروز یبوست طولانی جلوگیری می کند. افراد بالای 15 سال روزانه 1 الی 3 قرص را پیش از خواب با آب مصرف کنند. این قرص پس از 8 تا 12 ساعت اثر بخشی خواهد داشت. قرص پرونلاکس درمان یبوست مزمن، دفع سخت و گرفتگی های شکمی است و از عوارض کمتری متناسب با دیگر داروهای ضد یبوست برخوردار است.

کلام پایانی

یبوست یکی از مشکلات گوارشی جدی است که در صورت عدم دقت به برطرف نمودن آن می تواند موجب بروز برخی بیماری های گوارشی شدید شود. یکی از رایج ترین این بیماری ها زخم روده است که عفونی شده و مشکلات جدی را فراهم می کند از این رو ابتدا رژیم غذایی خود را اصلاح نموده و از داروهای درمان یبوست بدون نسخه استفاده کنید و در صورت لزوم به پزشک مراجعه شود. معمولا با اصلاح سبک زندگی می توان تا مقادیر بسیاری از یبوست جلوگیری نمود. عدم تحرک و مصرف کم مایعات یکی از دلایل شایع یبوست است. با اصلاح این گزینه ها بهبود یبوست امکان پذیر است.

منبع

0 0 رای ها
امتیاز به مقاله

به اشتراک بگذارید

guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها