ارسال رایگان برای سفارشات بالای 500 هزار تومان

ورود / ثبت نام

ارسال رایگان برای سفارشات بالای 500 هزار تومان

یبوست نوزاد

علت و عوامل یبوست در کودکان و نوزادان

فهرست محتوا

یبوست و یا سختی در دفع مدفوع در کودک و نوزادان بسیار اتفاق می افتد و معمولا نوزادان شیرخوار کمتر از کودکان دچار آن می شوند زیرا هضم شیر از مواد غذایی برای نوزادان راحت تر است. اما در هر حال امکان دارد این اتفاق در نوزاد و کودک رخ بدهد که معمولا با درد و بی قراری همراه خواهد بود. این عارضه علت های متفاوتی دارد که برخی به علت رژیم غذای نامناسب و برخی به علت بروز بیماری های متفاوتی اتفاق می افتد. در این متن می خواهیم علت یبوست نوزاد و کودک، علائم و درمان ها را بررسی کرده و شرح دهیم. پس در ادامه برای مطالعه مطلبی با موضوع کار نکردن شکم و سفت شدن شکم نوزاد با داروخانه اینترنتی ویتامین ث همراه باشید.

یبوست در نوزادان چیست؟

یبوست در همه افراد چه بزرگسال و چه کودک و نوزاد زمانی اتفاق می افتد که مدفوع در داخل روده ها با سرعت خیلی کم و کند حرکت کند و دیر تر از زمان مناسب دفع از روده خارج شود که موجب سفتی شکم شده و مدفوع نیز خشک می شود. معمولا یبوست به علت نوع غذا و یا رژیم غذایی گاهی اتفاق می افتد اما برخی بیماری ها و یا حرکت طبیعی روده نیز تاثیر گذار است.

یبوست در نوزادان چیست؟

در نوزادان شاید یبوست به علت تغییر نوع شیر خشک، کمبود آب بدن یا بی آبی نوزاد و یا غذاهای دیر هضم موجب یبوست شود. همچنین برخی بیماری های مادرزادی که روده و مقعد نوزاد را دچار مشکل می کند می تواند در دفع مدفوع نوزادان مشکل ساز شود. کار نکردن شکم و سفت شدن شکم نوزاد همچنین می تواند به علت بیماری های دیابت، کم کاری تیروئید، سیستیک فیبروزیس باشد. اگر نوزاد شما به تازگی از داروهایی نظیر ایبوپروفن، آنتی بیوتیک و استامینوفن استفاده کرده باشد امکان دارد که به یبوست نوزاد دچار شده باشد.

علائم یبوست نوزاد

نوزادان در روزهای اول تولد معمولا روزی چند بار دفع دارند و به مرور زمان و بالا رفتن ماه تولد آنها تعداد دفع آنها در روز کم می شود. توجه داشته باشید نوزاد شیرخواره به طور کلی شاید هر چند روز یکبار مدفوع کند و این به معنای یبوست داشتن او نیست زیرا بدن نوزاد تمام مواد موجود در شیر مادر را جذب کرده و روده ها فعالیت خاصی را برای دفع و نیاز به دفع انجام نمی دهند. نوزادانی که شیر خشک مصرف می کنند بیشتر از سایر نوزادان با تغذیه شیر مادر عمل دفع را در روز انجام می دهند.

علائم یبوست نوزاد

پس از مصرف غذاهای کمکی و مواد غذایی که نوزاد مصرف کند به احتمال زیاد با دوره جدیدی از مدت زمان دفع در نوزاد رو به رو می شوید که علائم زیر نشان دهنده یبوست در او خواهد بود.

  • تولید گاز روده بدون دفع
  • گریه و بی قراری نوزاد
  • کم شدن اشتها
  • فشار آوردن نوزاد یا زور زدن بدون اینکه دفعی داشته باشد
  • مدفوع سفت با حجم کم
  • مدفوع تیره و سخت

پیشگیری از یبوست در نوزاد

برای پیشگیری از کار نکردن شکم و سفت شدن شکم نوزاد اگر مشکل در سلامت روده ها و بیماری های مادر زادی نباشد، رساندن آب کافی به بدن او تا حد بسیاری و در قدم اول می تواند یک پیشگیری درست و اساسی باشد. وقتی بدن نوزاد کمبود آب نداشته باشد روده ها به درستی کار کرده و عمل دفع به راحتی انجام می شود. شیری که نوزاد می خورد هم نیمی از آب بدن او را فراهم می کند. اگر نوزاد شما 6 ماهگی را گذرانده است برای تغذیه ضد یبوست می توانید به او آب سیب و گلابی نیز دهید که ملین خفیف محسوب می شود.

درمان خانگی برای رفع یبوست نوزادان

از آنجایی که یک نوزاد می تواند گاه و بی گاه به علت های طبیعی دچار نوعی یبوست نوزاد شود خوب است تا درمان های خانگی برای رفع این مشکل برای نوزاد را یاد بگیریم.

درمان خانگی برای رفع یبوست نوزادان

تغییر در رژیم غذایی برای رفع یبوست نوزاد

تغییر دادن رژیم غذایی نوزاد و پیدا کردن علت کار نکردن شکم و سفت شدن شکم نوزاد باید به آهستگی انجام پذیرد. زیرا تغییر ناگهانی رژیم غذایی نوزاد می تواند موجب ناراحتی های گوارشی در او شود. اگر نوزاد شما غذا خوردن را شروع کرده است لبنیات را در غذای او کم کنید اما نباید این لبنیات قطع شود. برای قطع کردن لبنیات از رژیم غذایی او بهتر است با پزشک اطفال مشورت کنید. اضافه کردن فیبر و سبزیجات و مکمل کودکان به رژیم غذایی نوزاد می تواند به درمان یبوست در او کمک کند. همچنین مواد غذایی زیر تحرک روده در نوزاد را موثر می کند.

اگر مشکل یبوست نوزاد شما با مواد غذایی و روش تغذیه مناسب درمان نشد بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

حمام گرم

حمام گرم یکی از راه های درمانی برای رفع یبوست نوزاد است. زیرا با شل شدن عضلات شکمی و ریلکس شدن ماهیچه ها روده ها به عمل دفع وادار می شوند. همچنین گرمای آب اعصاب بدنی نوزاد را راحت کرده و از انقباضات داخلی می کاهد.

ورزش

تحرک بدنی به مشکل یبوست کمک می کند اما یک نوزاد قادر نیست تا راه برود یا تحرک زیادی کند از این رو والدین یا پرستار نوزاد می توانند پاهای او را کمی به شکم خم کرده و یا حرکت دوچرخه را شبیه به یک بازی با نوزاد انجام دهند. افزایش گردش خون در بدن نوزاد می تواند عمل دفع روده را راحت تر کند و از کار نکردن شکم و سفت شدن شکم نوزاد بکاهد.

ورزش

آبرسانی بدن نوزاد

نوزاد آب مورد نیاز خود را معمولا از شیری که می خورد دریافت می کند اما این در مورد یک نوزاد با دفع طبیعی صادق است. زمانی که نوزاد شما دچار یبوست شده است می توانید کمی آب به رژیم غذایی او اضافه کنید. اگر نوزاد 2 یا 4 ماهگی را هم رد کرده باشد از آب میوه هم می توانید استفاده کنید.

ماساژ دادن برای رفع یبوست نوزاد

چندین روش برای ماساژ ضد یبوست و کارکرد مناسب روده در نوزاد وجود دارد:

 ✅ ماساژ با سر انگشت روی معده و روده به شکل دورانی در جهت عقربه های ساعت

 ✅ ماساژ با سر انگشت به صورت مستقیم از قفسه سینه تا پایین شکم نوزاد

 ✅ ماساژ آرام دور ناف در جهت عقربه های ساعت

 ✅ چسباندن زانوهای نوزاد به هم و فشار آهسته آنها به سمت شکم

 ✅ ماساژ پشت کمر به شکل دورانی و طولانی اما بدون فشار

آب میوه برای رفع یبوست نوزاد

مصرف آب میوه معمولا برای نوزادانی که 2 الی 4 ماهگی را رد کرده اند مجاز است اما قبل از مصرف و خوراندن آن به نوزاد خود با پزشک مشورت کنید. یکی از راه های رفع یبوست نوزاد همین آب میوه است که بهتر است از یک چهارم لیوان یا نصف آن شروع کنید و به یکباره به رژیم غذایی اضافه نشود. آب آلوچه، سیب و گلابی برای شروع بسیار مناسب است.

گرفتن دمای مقعد

می توانید یک دماسنج آغشته به کمی روغن را وارد مقعد نوزاد کنید، اما این روش برای تحریک عمل دفع روده انجام می پذیرد. پس به دفعات آن را انجام ندهید. اگر یکبار این روش موثر نبود بهتر است با پزشک مشورت کنید.

چگونه یبوست نوزادان را برطرف کنیم؟

اولین قدم این است که در مورد سن نوزاد و تعداد دفعات دفع طبیعی آن اطلاعات کسب کنید زیرا ممکن است اصلا نوزاد شما دچار یبوست نباشد و بی قراری او برای مشکلی جدی تر باشد. میزان هیدراته بودن بدن نوزاد خود را جدی بگیرید و دقت کنید شیر کافی و آب اندازه بنوشد. اگر با ماساژ دادن و تغییر رژیم غذایی هم مشکل یبوست نوزاد شما بر طرف نشد باید برای رفع آن به پزشک اطفال مراجعه کنید زیرا ممکن است نوزاد درد در دفع داشته باشد.

چگونه یبوست نوزادان را برطرف کنیم؟

یبوست در نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می کنند

شیر مادر متناسب با شیر خشک فیبر کمتری دارد اما معمولا نوزاد در هضم آن راحت تر است. اگر نوزاد شما از شیر مادر تغذیه می کند و به تازگی غذا خوردن را شروع کرده با تغییر ناگهانی خوراکی ها شاید به یبوست دچار شده باشد. دقت کنید نوزادانی که شیر مادر مصرف می کنند کمتر از نوزادانی که شیر خشک می خورند نیاز به دفع دارند.

یبوست در نوزادانی که با شیر خشک تغذیه می کنند

نوزادانی که از شیر خشک استفاده می کنند به علت مواد داخلی شیر خشک مدفوع سفت تری دارند و با دریافت مواد غذایی بیشتر، در 6 ماهگی امکان یبوست در آنها بالاتر هم می رود که استفاده از آب میوه و سبزیجات پس از 6 ماهگی می تواند کمک کننده باشد.

کلام پایانی

الگوی دفع در نوزادان یک حالت ثابت ندارد و می تواند متغییر باشد. از این رو باید طبیعت بدن نوزاد خود را به درستی بررسی کنید. دقت داشته باشید اغلب نوزادان پس از سپری کردن ماه های اولیه تولد نیاز به دفع کمتری دارند و این مدفوع نکردن به معنای یبوست آنها نیست. اگر نوزاد شما در هنگام دفع فشار متحمل می شود و یا گریه می کند و درد دارد بهترین راه این است که او را نزد پزشک اطفال ببرید، زیرا امکان دارد نوزاد شما علائم یک بیماری را بروز داده باشد.

0 0 رای ها
امتیاز به مقاله

به اشتراک بگذارید

guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها