دسته‌بندی نشده

9 مکمل طبیعی برای کمک به خواب راحت؛ معرفی مکمل ها در داروخانه اینترنتی ویتامین ث

مکمل طبیعی برای کمک به خواب راحت

9 مکمل طبیعی برای کمک به خواب راحت را در داروخانه اینترنتی ویتامین ث در این مقاله معرفی کردیم و به تمام سوالات شما در مورد آن ها پاسخ دادیم.

ما در داروخانه اینترنتی ویتامین ث افتخار آشنایی با شما را داریم. در این مقاله در تلاشیم به شما کمک کنیم قبل از خرید محصول مورد نیازتان با داشتن اطلاعات لازم و کافی درباره محصول، بتوانید انتخابی درست و رضایت بخش داشته باشید. در ادامه با ما همراه باشید:

داشتن یک خواب خوب برای سلامتی بسیار مهم است. خواب به عملکرد صحیح بدن و مغز کمک می کند. یک خواب راحت می تواند به بهبود یادگیری، حافظه، تصمیم گیری و حتی خلاقیت کمک کند. علاوه بر این، خواب ناکافی با افزایش خطر بیماری هایی مانند بیماری های قلبی، دیابت و چاقی مرتبط است.

با وجود این، کیفیت و کمیت خواب در کمترین حد خود قرار دارد و بیشتر افراد با کم خوابی مواجه هستند. به خاطر داشته باشید که خواب خوب اغلب با شیوه ها و عادت های خوب خواب شروع می شود. با این حال، برای برخی افراد این کافی نیست.

اگر برای داشتن یک خواب راحت به کمک بیشتری نیاز دارید، 9 مکمل طبیعی زیر را برای تقویت خواب امتحان کنید.

9 مکمل طبیعی برای کمک به خواب راحت

1. ملاتونین

 • اولین مکمل طبیعی برای کمک به خواب راحت

ملاتونین هورمونی است که بدن به طور طبیعی تولید می کند و به مغز سیگنال می دهد که زمان خواب است. زمان روز بر چرخه تولید و آزادسازی این هورمون تأثیر می گذارد. سطح ملاتونین به طور طبیعی در عصر افزایش می یابد و در صبح کاهش می یابد.

به همین دلیل، مکمل های ملاتونین به ویژه در مواردی که چرخه ملاتونین مختل می شود. مانند جت لگ به یک داروی خواب محبوب تبدیل شده اند. علاوه بر این، چندین مطالعه گزارش می دهند که ملاتونین کیفیت خواب روز و طول مدت آن را بهبود می بخشد. این امر به ویژه برای افرادی مفید است که به دلیل کارشان مجبورند در روز بخوابند، مانند کارگران شیفت شب.

علاوه بر این، ملاتونین ممکن است کیفیت کلی خواب را در افراد مبتلا به اختلالات خواب بهبود بخشد. به طور خاص، به نظر می رسد ملاتونین زمان لازم برای خواب افراد را کاهش می دهد (معروف به تأخیر خواب) و کل زمان خواب را افزایش می دهد.

در حالی که مطالعاتی وجود دارند که نشان می دهند ملاتونین بر روی خواب تأثیر مثبتی نگذاشته است. اما تعداد آنها به طور کلی کم بود. در مطالعاتی که اثرات مفید ملاتونین مشاهده شد. به طور کلی 3 تا 10 میلی گرم از آن را قبل از خواب به شرکت کنندگان داده بودند.

به نظر می رسد مکمل های ملاتونین اگر برای مدت زمان کوتاه یا طولانی استفاده شوند، برای بزرگسالان بی خطر هستند.

 

2. ریشه سنبل الطیب

 • دومین مکمل طبیعی برای کمک به خواب راحت

سنبل الطیب گیاه بومی آسیا و اروپا است. ریشه آن معمولاً به عنوان یک درمان طبیعی برای علائم اضطراب، افسردگی و یائسگی استفاده می شود. ریشه این گیاه همچنین یکی از رایج ترین مکمل های گیاهی تقویت کننده خواب در ایالات متحده و اروپا است. با این حال، نتایج مطالعه متناقض است.

بر اساس آزمایشات کنترل شده تصادفی، زنان یائسه پس از مصرف سنبل الطیب کیفیت خواب و علائم اختلال خواب خود را بهبود بخشیده اند. دو بررسی نیز گزارش داده اند که 300 الی 900 میلی گرم سنبل الطیب که درست قبل از خواب مصرف می شود. ممکن است کیفیت خواب را بهبود بخشد. با این وجود، تمام پیشرفت های مشاهده شده در این کارآزمایی ها و مطالعات ذهنی بودند.

آنها به درک شرکت کنندگان از کیفیت خواب متکی بودند. نه به اندازه گیری های عینی انجام شده در طول خواب، مانند امواج مغزی یا ضربان قلب. سایر مطالعات به این نتیجه رسیده اند که اثرات مثبت سنبل الطیب در بهترین حالت قابل چشم پوشی است.

صرف نظر از این، مصرف کوتاه مدت ریشه سنبل الطیب برای بزرگسالان بی خطر است. البته با عوارض جانبی جزئی و نادر. علیرغم عدم اندازه گیری عینی پشت سنبل الطیب، بزرگسالان ممکن است در نظر بگیرند که آن را آزمایش کنند. با این حال، ایمنی برای استفاده طولانی مدت و در افراد خاص مانند زنان باردار یا شیرده نامشخص است.

 

3. منیزیم

 • سومین مکمل طبیعی برای کمک به خواب راحت

منیزیم یک ماده معدنی است که در صدها فرآیند در بدن انسان نقش دارد. برای عملکرد مغز و سلامت قلب مهم است. علاوه بر این، منیزیم ممکن است به آرامش ذهن و بدن کمک کند و خواب را آسان تر کند. مطالعات نشان می دهد که اثر آرام بخش منیزیم تا حدی به دلیل توانایی آن در تنظیم تولید ملاتونین است. منیزیم باعث شل شدن ماهیچه ها و خواب آلودگی می شود.

مطالعه ای نشان داد که ترکیب منیزیم، ملاتونین و ویتامین B بدون در نظر گرفتن علت در درمان بی خوابی موثر است. به نظر می رسد منیزیم سطح گاما آمینوبوتیریک اسید (GABA) که پیام رسان مغز با اثرات آرامش بخش است، افزایش می دهد.

مطالعات نشان می دهد که سطح ناکافی منیزیم در بدن ممکن است با مشکل خواب و بی خوابی ارتباط داشته باشد. از سوی دیگر، افزایش مصرف منیزیم با مصرف مکمل ها ممکن است در بهینه سازی کیفیت و کمیت خواب کمک کند.

تحقیقات

در یک مطالعه به 46 شرکت کننده روزانه و به مدت 8 هفته 500 میلی گرم منیزیم یا دارونما داده شد. افرادی که در گروه منیزیم قرار داشتند از کیفیت خواب بهتری برخوردار بودند. این گروه همچنین دارای سطوح بالاتری از ملاتونین و رنین، هورمون های تنظیم کننده خواب بودند.

در یک مطالعه کوچک دیگر، شرکت کنندگان مکمل حاوی 225 میلی گرم منیزیم بهتر از افرادی که دارونما دریافت کرده بودند، خوابیدند. با این حال، این مکمل همچنین حاوی 5 میلی گرم ملاتونین و 11.25 میلی گرم روی بود، و نسبت دادن اثر به منیزیم به تنهایی مشکل می شود.

شایان ذکر است که هر دو مطالعه بر روی افراد مسن انجام شده است، افرادی که ممکن است از ابتدا سطح منیزیم خون کمتری داشته باشند. هنوز مشخص نیست که آیا این اثرات در افرادی که از رژیم غذایی مناسب منیزیم استفاده می کنند، به این شدت خواهد بود یا خیر.

 

4. اسطوخودوس یک مکمل طبیعی برای کمک به خواب راحت

 • چهارمین مکمل طبیعی برای کمک به خواب راحت

گیاه اسطوخودوس تقریباً در همه قاره ها یافت می شود. این گیاه گل های بنفش تولید می کند که وقتی خشک شوند، مصارف خانگی متنوعی دارند. علاوه بر این، اعتقاد بر این است که عطر آرام بخش اسطوخودوس خواب را افزایش می دهد. در واقع، چندین مطالعه نشان می دهد که بوییدن روغن اسطوخودوس قبل از خواب ممکن است برای بهبود کیفیت خواب کافی باشد. این تأثیر در افراد مبتلا به بی خوابی خفیف، به ویژه زنان و افراد جوان، بسیار قوی ظاهر می شود.

یک مطالعه کوچک در افراد مسن مبتلا به زوال عقل نیز گزارش می دهد که رایحه درمانی اسطوخودوس در بهبود علائم اختلال خواب موثر است. کل زمان خواب آنها افزایش یافت. افراد کمی نیز خیلی زود از خواب بیدار شده و متوجه می شدند که دیگر نمی توانند دوباره بخوابند.

در مطالعه دیگری به 221 فرد مبتلا به اختلال اضطراب 80 میلی گرم مکمل روغن اسطوخودوس یا دارونما در روز داده شد. در پایان مطالعه 10 هفته ای، هر دو گروه بهبود کیفیت و مدت زمان خواب را تجربه کردند. با این حال، گروه اسطوخودوس 14 تا 24 درصد اثرات بیشتری را بدون هیچ گونه عوارض جانبی ناخوشایند گزارش کردند.

اگرچه رایحه درمانی اسطوخودوس بی خطر تلقی می شود، اما مصرف خوراکی اسطوخودوس در برخی موارد با تهوع و درد معده مرتبط است. روغن های اساسی برای رایحه درمانی در نظر گرفته شده اند نه مصرف خوراکی. همچنین شایان ذکر است که تنها تعداد محدودی از مطالعات در مورد تأثیر مکمل های اسطوخودوس بر خواب می توان یافت. بنابراین، قبل از نتیجه گیری قوی، تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

 

5. گل ساعتی یک مکمل طبیعی برای کمک به خواب راحت

گل ساعتی که با نام علمی Passiflora incarnata شناخته می شود، یک داروی گیاهی محبوب برای درمان بی خوابی است. در مطالعات انجام شده روی حیوانات، اثرات تقویت کننده خواب گل ساعتی مشاهده شده است. با این حال، به نظر می رسد اثرات آن در انسان به شکل مصرف شده آن بستگی دارد.

یک مطالعه روی انسان تأثیر دمنوش گل ساعتی را با تأثیر دمنوش برگ جعفری مقایسه کرد. شرکت کنندگان هر دمنوش را به مدت یک هفته 1 ساعت قبل از خواب نوشیدند و بین دو دمنوش 1 هفته استراحت کردند. مدت زمان هر دمنوش 10 دقیقه است و محققان اندازه گیری های عینی کیفیت خواب را انجام دادند.

در پایان مطالعه 3 هفته ای، اندازه گیری های عینی نشان داد که بهبودی در خواب شرکت کنندگان یافت نشد. با این حال، هنگامی که از آنها خواسته شد تا کیفیت خواب خود را به صورت ذهنی ارزیابی کنند، هفته دمنوش گل ساعتی را در مقایسه با هفته دمنوش جعفری، حدود 5 درصد بیشتر ارزیابی کردند.

پارامترهای خاص

در مطالعه اخیر بر روی افراد مبتلا به بی خوابی، افرادی که عصاره گل ساعتی را در مدت 2 هفته مصرف کردند، در مقایسه با گروه دارونما، در پارامترهای خاصی از خواب بهبود چشمگیری مشاهده کردند. این پارامترها عبارتند از:

 • کل زمان خواب
 • کارآیی خواب، یا درصد زمان صرف خواب در مقابل خوابیدن در رختخواب
 • زمان بیداری پس از شروع خواب

از سوی دیگر، یک مطالعه در سال 1998 اثرات یک مکمل 1.2 گرم گل گاوزبان، قرص های خواب آور معمولی و دارونما را مقایسه کرد. محققان هیچ تفاوتی بین مکمل های گل گاوزبان و دارونما پیدا نکردند.

مطالعات بیشتری مورد نیاز است، اما شایان ذکر است که مصرف گل ساعتی به طور کلی در بزرگسالان بی خطر است. در حال حاضر، به نظر می رسد که گل ساعتی می تواند مزایای بیشتری را در صورت مصرف دمنوش یا عصاره در مقایسه با مکمل ایجاد کند.

 

6. گلیسین یک مکمل طبیعی برای کمک به خواب راحت

گلیسین آمینو اسیدی است که نقش مهمی در سیستم عصبی دارد و مطالعات نشان می دهد که ممکن است به بهبود خواب نیز کمک کند. نحوه عملکرد دقیق آن ناشناخته است، اما تصور می شود که گلیسین تا حدی با کاهش دمای بدن هنگام خواب عمل می کند و نشان می دهد که زمان خواب فرا رسیده است.

در یک مطالعه در سال 2006، شرکت کنندگانی که کم خواب بودند بلافاصله قبل از خواب 3 گرم گلیسین یا دارونما مصرف کردند. کسانی که در گروه گلیسین بودند، صبح روز بعد احساس خستگی کمتری داشتند. آنها همچنین گفتند که صبح روز بعد سرزندگی و سرحالی آنها بیشتر است.

مطالعه ای در سال 2007 همچنین اثرات گلیسین را در شرکت کنندگانی که خواب کمی دارند، بررسی کرد. محققان امواج مغزی، ضربان قلب و تنفس آنها را هنگام خواب اندازه گیری کردند. شرکت کنندگانی که قبل از خواب 3 گرم گلیسین مصرف کردند، در مقایسه با گروه دارونما، اقدامات عینی بهبودی کیفیت خواب را نشان دادند. مکمل های گلیسین همچنین به شرکت کنندگان کمک کرد تا سریعتر بخوابند.

بر اساس یک مطالعه کوچک، گلیسین همچنین عملکرد خواب روز را در افرادی که به طور موقت بی خوابی دارند، بهبود می بخشد. خواب شرکت کنندگان برای 3 شب متوالی محدود شد. هر شب، قبل از خواب، آنها 3 گرم گلیسین یا 3 گرم دارونما مصرف کردند. گروه گلیسین کاهش بیشتر خستگی و خواب آلودگی در طول روز را گزارش کردند.

می توانید گلیسین را به صورت قرص یا به عنوان پودر قابل رقیق شدن در آب خریداری کنید. به نظر می رسد مصرف حداکثر 0.8 گرم در کیلوگرم وزن بدن در روز بی خطر است، اما مطالعات بیشتری مورد نیاز است. بسیاری از شرکت کنندگان در مطالعه خواب فقط 3 گرم در روز مصرف کردند.

افزایش گلیسین با غذاهای غنی از مواد مغذی

همچنین می توانید با خوردن غذاهای غنی از مواد مغذی، مصرف گلیسین خود را افزایش دهید، از جمله:

 • محصولات حیوانی مانند آبگوشت قلم، گوشت، تخم مرغ، مرغ و ماهی
 • لوبیا
 • اسفناج
 • کلم پیچ
 • کلم
 • میوه هایی مانند موز و کیوی

 

موارد 7 الی 9: سایر مکمل ها

مکمل های اضافی زیادی برای تقویت خواب در بازار وجود دارد. با این حال، همه آنها با تحقیقات علمی قوی پشتیبانی نمی شوند. در زیر چند مکمل اضافی که ممکن است برای خواب مفید باشند، ذکر شده است؛ اما تحقیقات علمی بیشتری مورد نیاز است.

 • تریپتوفان. یک مطالعه گزارش داده است که دوزهای کم 1 گرم در روز از این آمینو اسید ضروری ممکن است به بهبود کیفیت خواب کمک کند. این دوز همچنین ممکن است به شما کمک کند سریعتر بخوابید.
 • جینکو بیلوبا. طبق مطالعات قدیمی، مصرف حدود 240 میلی گرم از این گیاه طبیعی 30 الی 60 دقیقه قبل از خواب ممکن است به کاهش استرس، افزایش آرامش و بهبود خواب کمک کند. مطالعات روی حیوانات نیز امیدوار کننده است.
 • ال تیانین. مصرف مکمل روزانه حاوی حداکثر 400 میلی گرم از این آمینو اسید ممکن است به بهبود خواب و آرامش کمک کند.

کاوا یکی دیگر از گیاهانی است که در برخی از مطالعات با اثرات تقویت کننده خواب مرتبط است. منشاء آن جزایر اقیانوس آرام جنوبی است و ریشه آن به طور سنتی به عنوان چای تهیه می شود. همچنین می توان آن را به صورت مکمل مصرف کرد.

با این حال، استفاده از کاوا همچنین با آسیب شدید کبدی مرتبط است، که به طور بالقوه به دلیل تولید بی کیفیت آن است. برخی از کشورها مانند کانادا و بخش هایی از اروپا حتی استفاده از آن را ممنوع کرده اند. قبل از استفاده از کاوا با احتیاط بیشتری عمل کنید. فقط مکمل هایی را بخرید که توسط یک سازمان شخص ثالث معتبر تأیید شده اند.

 

سایر گزینه های بدون نسخه (OTC)

سایر داروهای خواب آور بدون نسخه شامل دیفن هیدرامین و دوکسیلامین سوکسینات است که هر دوی آنها آنتی هیستامین هستند.

 • دیفن هیدرامین ماده فعال داروهای محبوب آلرژی مانند بنادریل است. مصرف اصلی دیفن هیدرامین به عنوان داروی خواب آور نیست، اما باعث خواب آلودگی می شود و از آن برای تقویت خواب استفاده می شود.
 • دوکسیلامین سوکسینات ماده فعال در داروهای کمک به خواب است. این دارو نیز مانند دیفن هیدرامین، آنتی هیستامین است که باعث خواب آلودگی نیز می شود.

شواهد در مورد استفاده از هر یک از این دو ماده به عنوان کمک به خواب ضعیف است. بسیاری از متخصصان استفاده از دیفن هیدرامین و دوکسیلامین سوکسینات را توصیه نمی کنند و برخی می گویند که آنها کیفیت خواب را کاهش می دهند.

عوارض جانبی

سایر عوارض جانبی ممکن است شامل سرگیجه، گیجی و خشکی دهان باشد. با گذشت زمان، استفاده از داروهای آنتی کولینرژیک مانند آنتی هیستامین ها می تواند خطر ابتلا به زوال عقل را نیز افزایش دهد. اگر می خواهید داروهای خواب آور بدون نسخه مصرف کنید، توصیه می شود به صورت گاه به گاه استفاده کنید. این داروها هرگز نباید بیش از 2 هفته به طور همزمان استفاده شوند.

با این حال، افرادی که بیماری تنفسی، فشار خون بالا یا بیماری قلبی دارند، باید به طور کلی از هر دوی این داروهای بدون نسخه اجتناب کنند. آنها ممکن است یک واکنش سیستم عصبی را ایجاد کنند که منجر به تاکی کاردی یا افزایش ضربان قلب می شود.

افراد مسن، به ویژه کسانی که مشکلات کبدی یا کلیوی دارند، نباید از دیفن هیدرامین استفاده کنند. آنها در معرض افزایش عوارض جانبی منفی آن قرار دارند.

 

خطرات و اقدامات احتیاطی

قبل از استفاده از گیاهان دارویی یا داروهای بدون نسخه برای خواب، باید با پزشک خود مشورت کنید، به خصوص که احتمال تداخل دارویی با داروهایی مانند رقیق کننده خون وجود دارد.همچنین، اگر مشکلات خواب شما بیش از 2 هفته طول کشید، به پزشک خود اطلاع دهید.

بسیاری از داروهای خواب آور بدون نسخه فقط عوارض جانبی جزئی ایجاد می کنند. با این حال، احتیاط بسیار مهم است، زیرا در مورد اثرات طولانی مدت برخی از آنها اطلاعات کمی در دست است. در زیر عوارض جانبی مرتبط با داروهای خواب آور ذکر شده است. برخی از این عوارض جانبی فقط به صورت حکایتی یا در چند مطالعه گزارش شده است یا فقط در افرادی که دوزهای بالایی دریافت کرده اند مشاهده شده است.

عوارض جانبی:

 • ملاتونین: عوارض جانبی جزئی، مانند سردرد، حالت تهوع و سرگیجه
 • ریشه سنبل الطیب: اسهال، سردرد، تهوع و تپش قلب
 • منیزیم: اسهال، حالت تهوع و استفراغ، در صورت مصرف در دوزهای بالا
 • اسطوخودوس: تهوع و سوء هاضمه
 • گل ساعتی: سرگیجه و گیجی، در موارد نادر
 • گلیسین: مدفوع نرم و درد شکم، در موارد نادر
 • تریپتوفان: حالت تهوع خفیف، خشکی دهان، سرگیجه و لرزش
 • جینکو بیلوبا: عوارض جانبی خفیف و نادر، مانند اسهال، سردرد، حالت تهوع و بثورات پوستی
 • ال تیانین: در صورت مصرف به تنهایی عوارض جانبی تایید شده یا مستقیم وجود ندارد. اسهال و درد شکم در صورت ترکیب با ال سیستئین

به طور کلی، زنان باردار یا شیرده باید قبل از استفاده از این مکمل ها یا سایر مکمل ها با پزشک خود مشورت کنند. باید از مصرف بیشتر مکمل ها اجتناب کرد زیرا تحقیقات کمی برای تأیید بی خطر بودن آنها برای این افراد وجود دارد.

منیزیم، گلیسین و تریپتوفان همه برای رشد جنین مهم هستند و در صورت بارداری یا شیردهی نیازی به اجتناب از آنها نیست. با این حال، پزشک شما همچنان باید دوز مناسب را برای جلوگیری از عوارض جانبی احتمالی به شما توصیه کند.

 

سوالات متداول

آیا مکمل های طبیعی خواب آور مؤثر هستند؟

برخی تحقیقات نشان می دهد که برخی از مکمل های طبیعی خواب آور مانند ملاتونین موثر هستند. مکمل های گیاهی دیگر، مانند ریشه سنبل الطیب و گل ساعتی، نتایج متفاوتی را نشان می دهند. گرچه برخی از مطالعات و شواهد حدیثی نشان می دهند که این مکمل ها ممکن است مفید باشند، اما برای اطمینان بیشتر به تحقیقات بیشتری نیاز است.

 

آیا مکمل ها ایمن تر از داروهای خواب آور هستند؟

مکمل های طبیعی خواب آور مانند 9 موردی که در این مقاله مورد بحث قرار گرفته اند، عموماً ایمن تر از داروهای خواب آور نسخه ای هستند زیرا عوارض جانبی کمتری دارند. با این حال، مهم است که یک محصول با کیفیت را از مارک معتبر انتخاب کنید. به خاطر داشته باشید که سازمان غذا و دارو (FDA) مکمل های گیاهی را تحت نظارت قرار نمی دهند.

علاوه بر این، توجه داشته باشید که حتی مکمل های طبیعی خواب آور نیز یک راه حل کوتاه مدت هستند. اگر به طور مرتب با مشکل خواب مواجه می شوید، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید تا هرگونه بیماری زمینه ای را رد کنید.

 

آیا داروهای خواب آور بدون نسخه بی خطر هستند؟

دیفن هیدرامین و دوکسیلامین سوکسینات آنتی هیستامین هایی هستند که بدون نسخه فروخته می شوند. در حالی که گاهی اوقات از آنها به عنوان داروی کمک به خواب استفاده می شود، اما مصرف اصلی آنها برای خواب نیست. شواهد محکمی وجود ندارد که نشان دهند آنها به خوبی به عنوان کمک کننده خواب عمل کنند و ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند.

افراد مسن، به ویژه کسانی که مشکلات کلیوی یا کبدی دارند، نباید از دیفن هیدرامین استفاده کنند.

بهتر است از داروهای خواب آور بدون نسخه به طور منظم استفاده نکنید، زیرا انجام این کار می تواند منجر به وابستگی شود. اگر از آنها استفاده می کنید، این کار را فقط گاه به گاه و بیش از 2 هفته در یک زمان انجام ندهید. اگر به طور مرتب با مشکل خواب مواجه می شوید، با پزشک خود مشورت کنید.

 

کلام آخر درباره مکمل طبیعی برای کمک به خواب راحت

اگر می خواهید این موارد را امتحان کنید، می توانید اکثر موارد فوق را در داروخانه ها و در اشکال مختلف پیدا کنید. به خاطر داشته باشید که خواب با کیفیت بالا به اندازه تغذیه خوب و ورزش منظم برای سلامت کلی بدن اهمیت دارد.

با این وجود، بسیاری از افراد در خوابیدن دچار مشکل می شوند، مرتباً در خواب بیدار می شوند یااحساس آرامش نمی کنند. این امر حفظ سلامت و رفاه مطلوب را با چالش مواجه می کند. قبل از مصرف هرگونه دارو، سعی کنید شیوه های خوب خواب را در برنامه روتین خود قرار دهید، مانند خاموش کردن وسایل الکترونیکی در اتاق خواب و محدود کردن مصرف کافئین قبل از خواب.

مکمل های بالا یکی از راه های افزایش احتمال دستیابی به خواب آرام است. گفته می شود، اگر همزمان با مصرف این مکمل ها عادت های خوب خواب را رعایت کنید احتمالاً موثرتر هستند.

 

اگر تمایل دارید از مکمل های معتبر برای تنظیم خواب و داشتن کیفیت بالا در خواب استفاده کنید. داروخانه ویتامین ث محصولات متنوعی را به شما پیشنهاد می کند:

لیست محصولات متنوع از مکمل های بهبود خواب از برندهای معتبر در داروخانه اینترنتی ویتامین ث

 

 

داروخانه اینترنتی ویتامین ث در خدمت شماست تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

دیگر مکمل های غذایی داروخانه اینترنتی ویتامین ث برای رفع کمبود ویتامین های بدن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *