دسته‌بندی نشده

روغن زیتون برای روشن شدن پوست مفید است یا مضر؟ پاسخ به سوالات شما در داروخانه اینترنتی ویتامین ث

روغن زیتون برای روشن شدن پوست

روغن زیتون برای روشن شدن پوست مفید است یا مضر؟ به تمام سوالات شما در این رابطه پاسخ داده ایم.

ما در داروخانه اینترنتی ویتامین ث افتخار آشنایی با شما را داریم. در این مقاله در تلاشیم به شما کمک کنیم قبل از خرید محصول مورد نیازتان با داشتن اطلاعات لازم و کافی درباره محصول، بتوانید انتخابی درست و رضایت بخش داشته باشید. در ادامه با ما همراه باشید:

روغن زیتون و روشن کننده های پوست

آیا روغن زیتون به روشن شدن پوست کمک می کند؟ پاسخ کوتاه بله و خیر است. برای درک اینکه روغن زیتون چه کاری می تواند انجام دهد، ابتدا اصول اولیه نحوه عملکرد محصولات روشن کننده پوست و خواص روغن زیتون را بررسی می کنیم.

منظور از روشن شدن پوست روشن شدن لکه های تیره، لکه ها یا رنگ کلی پوست است. به روشن کننده های پوست سفید کننده های پوست، کرم های محو کننده و کرم های سفید کننده گفته می شود.

لیست محصولات متنوع از برندهای معتبر برای روشن کردن پوست در داروخانه اینترنتی ویتامین ث

 

محصولات روشن کننده پوست چگونه کار می کنند؟

ابتدا بیایید ببینیم روشن کننده های موثر پوست چه کار می کنند. کرم های روشن کننده پوست معمولاً در سطح یا لایه فوقانی پوست عمل می کنند.

سفید کننده های واقعی پوست با یک یا هر دو روش زیر عمل می کنند:

 

1. رنگدانه پوست را کاهش می دهند

ملانین رنگدانه پوست است. هرچه پوست ملانین بیشتری داشته باشد، رنگ آن تیره تر می شود. ملانین توسط سلول های پوست به نام ملانوسیت ساخته می شود.

کرم های روشن کننده پوست روند ملانوسیت های ملانین را متوقف یا کند می کنند. برخی دیگر مانع از ارسال ملانین به لایه فوقانی پوست می شوند.

روشن کننده های پوست دائمی نیستند، زیرا ملانوسیت های جدید با تجدید پوست در طول زمان رشد می کنند.

 

2. لایه برداری پوست را افزایش می دهند

ریزش سلول های قدیمی پوست به روشن شدن پوستی که در اثر نور خورشید برنزه شده یا آسیب دیده است کمک می کند. لایه برداری طبیعی پوست با افزایش سن کاهش می یابد.

برخی از روشن کننده های پوست با تسریع روند لایه برداری پوست عمل می کنند. این امر منجر به گردش بیشتر سلول های پوست می شود، به طوری که سلول های روشن تر در سطح پوست خودنمایی می کنند.

 

3. روشن کننده پوست و ضد آفتاب

روشن کننده های پوست ممکن است حاوی کرم ضد آفتاب نیز باشند تا از پوست روشن در برابر آسیب و برنزه شدن محافظت کنند. اجزای مسدود کننده اشعه ماوراء بنفش خورشید (UV) عبارتند از:

 • زینک اکساید
 • تیتانیوم دی اکسید

لیست محصولات متنوع از برندهای معتبر برای روشن کردن پوست در داروخانه اینترنتی ویتامین ث

روغن زیتون چیست؟

کیفیت روغن زیتون مورد استفاده بسیار مهم است.

روغن زیتون از میوه درخت زیتون به دست می آید. تمام روغن های زیتون یکسان نیستند. فرآیند مورد استفاده بر میزان چربی های سالم و مواد مغذی موجود در روغن زیتون تأثیر می گذارد. حتی بر طعم آن نیز تاثیر می گذارد.

 • روغن زیتون فوق العاده خالص به صورت سرد فشرده می شود. این بدان معناست که زیتون بدون استفاده از مواد شیمیایی یا حرارت فشرده می شود.
 • روغن زیتون تصفیه شده اغلب با عنوان “روغن زیتون” برچسب گذاری می شود. ممکن است با مواد شیمیایی یا ترکیبی از روغن زیتون و سایر روغن های گیاهی ساخته شود. این روغن مزایای سلامتی کمتری دارد.
 • روغن زیتون خالص یا مرغوب ممکن است مخلوطی از روغن زیتون فوق العاده خالص و روغن زیتون تصفیه شده باشد. این روغن اغلب با زیتون نیمه رسیده تهیه می شود. ممکن است این نوع روغن در فروشگاه ها موجود نباشد.

روغن زیتون فوق العاده خالص یک روغن ترجیحی است زیرا فرآیند تولید آن ممکن است بیشتر خواص تغذیه ای روغن زیتون را حفظ کند و ممکن است مواد شیمیایی یا مواد اضافی کمتری در روغن وارد شود.

 

روغن زیتون و مراقبت از پوست

روغن زیتون ممکن است برای پوست مفید باشد، هم به عنوان بخشی از رژیم غذایی و هم به عنوان بخشی از روتین مراقبت از پوست.

 

مراقبت از پوست با رژیم غذایی

تحقیقات نشان می دهد که خوردن روغن زیتون و سایر غذاها با اسیدهای چرب امگا 3 باعث کاهش التهاب (قرمزی و تورم) در بدن می شود. این مسئله ممکن است به جلوگیری یا التیام آسیب پوستی ناشی از التهاب کمک کند. به عنوان مثال، آسیب ناشی از نور خورشید یا ناشی از افزایش سن باعث التهاب پوست می شود.  ایم امر منجر به ایجاد لکه های پیری، خطوط ریز، چین و چروک و قرمزی می شود.

 

روغن زیتون در محصولات مراقبت از پوست

روغن زیتون در محصولات تجاری آرایشی و بهداشتی استفاده می شود. ترکیبات روغن زیتون در محصولات مراقبت از پوست باید شامل موارد زیر باشد:

 • روغن زیتون هیدروژنه
 • روغن میوه olea europaea
 • اسید آلوئیت
 • پتاسیم آلوئیت
 • سدیم آلوئیت

 

روغن زیتون روی پوست

استفاده از روغن زیتون بر روی پوست حدود 20 درصد از اشعه های مضر فرابنفش خورشید را مسدود می کند. این کار را با افزایش پروتئین های طبیعی مسدود کننده آفتاب پوست انجام می دهد. روغن زیتون همچنین حاوی چربی به نام اسکوالن است. این چربی طبیعی مهمترین چربی محافظ پوست است. افزودن روغن زیتون این مانع طبیعی را تقویت می کند.

روغن زیتون حاوی آنتی اکسیدان است که به جلوگیری از آسیب کمک می کند. تحقیقات بیشتری در مورد فواید آنتی اکسیدانی روغن زیتون به عنوان ماده غذایی یا روی پوست مورد نیاز است.

 

روغن زیتون فوق العاده خالص برای روشن شدن پوست

روغن زیتون فوق العاده خالص تأثیر بسیار کمی بر روی روشن کنندگی پوست دارد. این روغن باعث کاهش ملانین و افزایش لایه برداری سلول های پوست نمی شود. با این حال، ممکن است به جلوگیری از آسیب و تغییر رنگ ناشی از آفتاب کمک کند. همچنین ممکن است به کاهش قرمزی و چین و چروک پوست کمک کند.

لیست محصولات متنوع از برندهای معتبر برای روشن کردن پوست در داروخانه اینترنتی ویتامین ث

محصولات پوستی

روغن زیتون در انواع محصولات مراقبت از پوست و لوازم آرایشی استفاده می شود. این ماده در کرم های پوستی، مرطوب کننده ها، محصولات آرایشی، شوینده های صورت، لوسیون های ضد آفتاب، صابون های حمام، شامپوها و نرم کننده های مو یافت می شود.

روغن زیتون چندین کاربرد و مزایای مراقبت از پوست دارد:

 • عامل پاک کننده. اجازه می دهد آب با روغن و خاک مخلوط شود.
 • عامل امولسیون کننده. این روغن باعث می شود ترکیبات مخلوط شوند.
 • مرطوب کننده. باعث هیدراته شدن پوست می شود یا یک سد محافظ روی پوست ایجاد می کند.
 • ضد آفتاب طبیعی. به عنوان یک مانع فیزیکی در برابر نور عمل می کند.

 

روغن زیتون و پوست

1. روغن زیتون و آب لیمو به عنوان لایه بردار

برخی افراد از روغن زیتون و آب لیمو برای روشن شدن مو و پوست استفاده می کنند. آب لیمو سفید کننده پوست نیست، اگرچه حاوی آنتی اکسیدان هایی است که ممکن است به تسکین آسیب های پوستی که باعث ایجاد لکه های تیره می شود، کمک کند. مکانیسم اصلی روشن کننده پوست، اسید سیتریک موجود در آب لیمو است که به لایه برداری پوست کمک می کند. از این مخلوط به مقدار کم استفاده کنید. همه اسیدها می توانند پوست را تحریک کرده و باعث خشکی و قرمزی شوند.

چنانچه پوست بعد از استفاده از مرکبات در معرض آفتاب قرار بگیرد، این امر ممکن است در برخی افراد منجر به واکنش های پوستی شود. این واکنش پوستی به عنوان فیتوفوتودرماتیت شناخته می شود، همچنین گاهی اوقات “سوختگی مارگاریتا” برای ارتباط نزدیک با آب لیمو نامیده می شود.

 

2. روغن زیتون به عنوان پاک کننده آرایش

از روغن زیتون به عنوان پاک کننده آرایش طبیعی استفاده کنید. روغن زیتون را روی پنبه بریزید و سپس آرایش خود را به آرامی پاک کنید. روغن زیتون بدون استفاده از مواد شیمیایی شدید پوست را تمیز می کند.

 

3. روغن زیتون به عنوان مرطوب کننده

از روغن زیتون به عنوان مرطوب کننده استفاده کنید. همانند استفاده از روغن زیتون به عنوان پاک کننده آرایش، می توانید از یک پنبه برای روغن زیتون به عنوان مرطوب کننده برای پوست تمیز و خشک استفاده کنید. از یک حوله برای از بین بردن چربی اضافی استفاده کنید.

 

روغن زیتون چه عوارضی برای پوست دارد؟

حتي روغن هاي غذايي طبيعي هنگام استفاده مستقيم بر روي پوست مي توانند عوارض جانبي داشته باشند. یک مطالعه پزشکی نشان داد که استفاده از روغن زیتون خالص روی پوست بزرگسالان به مدت چهار هفته باعث واکنش آلرژیک می شود. این اتفاق حتی در بزرگسالانی که سابقه حساسیت پوستی نداشتند نیز رخ داد.

کرم های حاوی روغن زیتون معمولاً فقط حاوی عصاره هستند یا روغن را با سایر مواد متعادل می کنند. استفاده از آنها ممکن است ایمن تر از روغن زیتون خالص باشد.

استفاده مکرر از روغن زیتون بر روی پوست ممکن است باعث تحریک پوست شود. این امر ممکن است در صورتی رخ دهد که روغن زیتون منافذ پوست را مسدود کرده یا سایر چربی های طبیعی پوست را تجزیه کند.

 

محصولات روشن کننده پوست

مواد روشن کننده پوست

محصولات سنتی روشن کننده پوست حاوی یک یا چند ماده موثر در سفید شدن پوست هستند.

این مواد عبارتند از:

 • آربوتین
 • آزلائیک اسید
 • گلابریدین (عصاره شیرین بیان)
 • گلیکولیک اسید
 • هیدروکینون (توکوفریل استات، توکوفرول)
 • کوجیک اسید (عصاره قارچ)
 • رتینوئید (رتینول، ترتینوئین)

برخی افراد از محصولات روشن کننده پوست تزریقی استفاده می کنند، اما سازمان غذا و دارو (FDA) آنها را توصیه نمی کند. شواهد کافی مبنی بر اینکه آنها خوب عمل می کنند وجود ندارد و ممکن است خطرات سلامتی نیز وجود داشته باشد.

 

موارد استفاده از روشن کننده پوست

مواد روشن کننده پوست در لوازم آرایشی وجود دارد که برای روشن شدن و یا حتی رنگ پوست تبلیغ می شوند. برخی از آنها از نظر پزشکی برای درمان تغییرات پوستی استفاده می شوند مانند:

 • کک و مک
 • لکه های خورشیدی
 • هایپرپیگمنتیشن
 • ملاسما (لکه های رنگدانه ای روی پوست)
 • جای جوش
 • لکه های سنی
 • لکه های هورمونی

 

کلام آخر

تحقیقات بیشتری در مورد اثرات روغن زیتون بر روی پوست لازم است. مطالعات نشان می دهد، هنگامی که به عنوان ماده غذایی مصرف می شود فواید زیادی در داخل بدن و پوست دارد.

روغن زیتون را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. این روغن گیاهی که برای قلب مفید است، بهتر است به عنوان سس سالاد مصرف شود. روغن زیتون نسبت به روغن های دیگر نقطه دود کمتری دارد و نباید برای پخت در دمای بالا استفاده شود.

این ماده از نظر زیبایی یک روشن کننده پوست نیست، اما تا حدودی می تواند از پوست در برابر اشعه های مضر ماورا بنفش محافظت کند و قرمزی پوست را کاهش دهد. کرم های ضد آفتاب و لباس های محافظ، گزینه های مؤثرتری هستند.

اگر نگرانی های پوستی دارید، با پزشک در مورد بهترین روشن کننده پوست برای وضعیت پوست خود مشورت کنید. روشن کننده پوست با تجویز پزشک ممکن است نتایج بهتری نسبت به محصولات آرایشی به شما بدهد.

 

 

اگر تمایل دارید برای روشن کردن پوست خود از محصولات معتبر استفاده کنید، داروخانه ویتامین ث محصولات متنوعی را به شما پیشنهاد می کند:

لیست محصولات متنوع از برندهای معتبر برای روشن کردن پوست در داروخانه اینترنتی ویتامین ث

 

 

داروخانه اینترنتی ویتامین ث در خدمت شماست تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

دیگر محصولات داروخانه اینترنتی ویتامین ث برای مراقبت از پوست و مو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *