ارسال رایگان برای سفارشات بالای 500 هزار تومان

ورود / ثبت نام

ارسال رایگان برای سفارشات بالای 500 هزار تومان

ارتباط کمبود ویتامین D و افسردگی

فهرست محتوا

کمبود ویتامین D و افسردگی موضوع مورد بحث این مقاله است، در این مطلب تلاش کردیم تا به سوالات شما پاسخ بدهیم.

ما در داروخانه آنلاین ویتامین ث افتخار آشنایی با شما را داریم. در این مقاله در تلاشیم به شما کمک کنیم قبل از خرید محصول مورد نیازتان با داشتن اطلاعات لازم و کافی درباره محصول، بتوانید انتخابی درست و رضایت بخش داشته باشید. در ادامه با ما همراه باشید:

ویتامین D به عنوان ویتامین “آفتاب” شناخته می شود. این یک ماده مغذی ضروری محلول در چربی است. این ویتامین به سالم و قوی نگه داشتن استخوان ها کمک می کند، به رشد سلولی کمک می کند و برای عملکرد سیستم ایمنی مفید است.

آیا کمبود ویتامین D باعث افسردگی می شود؟

بدن ویتامین D را در درجه اول از طریق نور خورشید جذب می کند، اگرچه مکمل های غذایی و برخی غذاها نیز می توانند منابع این ماده مغذی باشند.
کمبود ویتامین D زمانی رخ می دهد که بدن میزان توصیه شده را دریافت نکند.

سطح ناکافی ویتامین D می تواند باعث بدشکلی و شکنندگی استخوان ها شود. همچنین می تواند منجر به تعدادی از مشکلات سلامتی شود، از جمله:
•نرمی استخوان (استئومالاسی)
•تراکم استخوان پایین (استئوپنی)
•آرتروز
•بیماری قلبی
•سرطان
•راشیتیسم در کودکان
ویتامین D و افسردگی

مطالعات ارتباط بین کمبود ویتامین D و افسردگی را نشان داده اند. محققان متاآنالیز سال 2013 متوجه شدند که شرکت کنندگان در مطالعه مبتلا به افسردگی نیز دارای سطح پایین ویتامین D هستند. همان تجزیه و تحلیل نشان داد که از نظر آماری، افرادی که ویتامین D کمی دارند بیشتر در معرض افسردگی قرار می گیرند.

محققان معتقدند از آنجا که ویتامین D برای عملکرد سالم مغز مهم است، سطح کافی مواد مغذی ممکن است در افسردگی و سایر بیماری های روانی نقش داشته باشد. یک مطالعه اولیه در سال 2005، گیرنده های ویتامین D را در همان نواحی مغز مرتبط با افسردگی شناسایی کرد. به نظر می رسد کمبود ویتامین D و افسردگی ارتباط مستقیم داشته باشند.

عوامل خطر کمبود ویتامین D

کمبود ویتامین D و افسردگی یکی از عوامل مشکل است. کدام عوامل خطر موجب ایجاد کمبود این ویتامین می شود؟قرار گرفتن در معرض آفتاب محدود، شیوه زندگی و سن می تواند به کاهش سطح ویتامین D کمک کند. به خواندن این مطلب ادامه دهید تا در مورد عوامل خطر کمبود ویتامین D بیشتر بدانید.

قرار گرفتن در معرض آفتاب به صورت محدود

قرار گرفتن در معرض نور خورشید منبع اصلی ویتامین D برای اکثر مردم است. اگر از نور خورشید خودداری کنید یا از ضد آفتاب زیاد استفاده کنید، قرار گرفتن در معرض نور آفتاب را محدود می کنید. این می تواند منجر به کمبود ویتامین D شود.

میزان قرار گرفتن در معرض آفتاب بستگی به آب و هوا، زمان روز و زمان سال دارد. افرادی که پوست روشن تری دارند تمایل بیشتری به جذب ویتامین D دارند. ممکن است روزانه به 15 دقیقه الی 3 ساعت نور خورشید نیاز داشته باشید تا ویتامین D کافی را تنها از نور خورشید دریافت کنید. میزان قرار گرفتن در معرض نور خورشید تا حد زیادی به زمان سال و رنگ پوست بستگی دارد.

رژیم غذایی

برخی از غذاها به طور طبیعی سرشار از ویتامین D هستند. برای افزایش میزان مصرف خود از این منابع طبیعی بیشتر استفاده کنید:
•ماهی سالمون
•ماهی خال مخالی
•ماهی های چرب دیگر
•روغن کبد ماهی
•چربی های حیوانی
•محصولات غذایی غنی شده با ویتامین D مانند آب پرتقال و غلات
اگر از رژیم گیاهخواری یا رژیم وگان پیروی می کنید، احتمال دارد کمبود ویتامین D و افسردگی به سراغ شما بیایند.

رنگ پوست تیره تر

افرادی که پوست تیره تری دارند، مقادیر بیشتری ملانین دارند، یک رنگدانه طبیعی که به پوست رنگ می دهد. ملانین تولید ویتامین D را در پوست کاهش می دهد.مطالعه ای در سال 2006 نشان داد که در ایالات متحده، کمبود ویتامین D در بین آمریکایی های آفریقایی تبار بیشتر از سایر جمعیت های آمریکایی است.

طبق گزارش موسسه کوپر، حدود 40 درصد از بزرگسالان آمریکایی آفریقایی تبار کمبود ویتامین D دارند. هنوز مشخص نیست که آیا کاهش سطح ویتامین D در افرادی که پوست تیره تری دارند پیامدهای جدی برای سلامتی دارد یا خیر.

اگر نگران تولید ویتامین D خود از قرار گرفتن در معرض نور خورشید هستید، با پزشک خود در مورد کارهایی که می توانید انجام دهید مشورت کنید. همچنین مهم است که غذاهای سرشار از ویتامین D را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. کمبود ویتامین D و افسردگی ریسک بالایی ست، در صورت عدم اطمینان با مشورت پزشک از مکمل ها استفاده کنید.

عرض جغرافیایی بالاتر

مطالعات نشان دادند افرادی که در عرض جغرافیایی شمالی مانند نیمه شمالی ایالات متحده زندگی می کنند، احتمالاً دارای سطح پایین تری از ویتامین D هستند.
اگر ناحیه ای که در آن زندگی می کنید آفتاب کمتری دارد، ممکن است برای دریافت این ویتامین نیاز به گذراندن زمان بیشتر در خارج از خانه داشته باشید.

چاقی

بین کمبود ویتامین D و افراد دارای شاخص توده بدنی (BMI) 30 یا بالاتر ارتباط وجود دارد. افرادی که چاق هستند ممکن است نیاز به جذب ویتامین D بیشتری نسبت به افراد با وزن متوسط داشته باشند تا به سطوح مغذی توصیه شده برسند.

اگر BMI شما 30 یا بیشتر است، با پزشک خود مشورت کنید تا برنامه کاهش وزن قابل کنترل و همچنین رژیم غذایی که می تواند مصرف ویتامین D شما را افزایش دهد، ارائه کند. کمبود ویتامین D و افسردگی ارتباط زیادی دارند و در رابطه با چاقی که منجر به افسردگی می شود : اگر با بدنتان دوست باشید، این مشکل تا حد زیادی حل خواهد شد.

سن

سن می تواند به کمبود ویتامین D کمک کند. با افزایش سن، پوست در سنتز ویتامین D کارآمدتر نمی شود، افراد مسن نیز تمایل دارند زمان حضور در معرض نور آفتاب را محدود کنند و ممکن است رژیم های غذایی با مقدار کافی ویتامین D نداشته باشند.

علائم کمبود ویتامین D

اگر کمبود ویتامین D دارید، ممکن است موارد زیر را تجربه کنید:

•درد استخوان ها
•خستگی یا خواب آلودگی
•ضعف و درد ماهیچه ها و مفاصل
همچنین ممکن است علائم افسردگی را تجربه کنید که شامل موارد زیر است:
•احساسات غم انگیز، ناامیدی و درماندگی
•بی خوابی یا خواب آلودگی بیش از حد، که به عنوان پرخوابی شناخته می شود
•از دست دادن علاقه به فعالیت هایی که قبلاً از آنها لذت می بردید
•بی حالی
•کاهش یا افزایش وزن بیش از حد
•از دست دادن اشتها
•مشکلات تمرکز
•فراموشی
•کاهش میل جنسی
•سردرد یا کمردرد
•اضطراب
•فکر مرگ یا خودکشی

اگر هر کدام از این علائم افسردگی را تجربه می کنید، بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

تشخیص کمبود ویتامین D

حال که به ریسک بالای ارتباط کمبود ویتامین D و افسردگی پی بردید، تشخیص کمبود این ویتامین از اهمیت ویژه ای برخوردار می شود.
برای تشخیص کمبود ویتامین D، پزشک آزمایش اندازه گیری میزان ویتامین D خون را تجویز می کند.

برای تشخیص افسردگی، پزشک از شما در مورد علائمتان سؤال می کند. همچنین ممکن است از شما خواسته شود که خود ارزیابی را تکمیل کنید. افسردگی را نمی توان با آزمایش خون تشخیص داد.

پزشک همچنین سؤالاتی از شما می پرسد و معاینه فیزیکی را انجام می دهد تا مشخص شود آیا افسردگی دارید یا خیر. ممکن است معاینات و آزمایشات دیگری برای رد هرگونه مشکل احتمالی زمینه ای دیگر و همچنین تعیین اینکه کمبود ویتامین D و افسردگی شما با هم ارتباط دارند یا خیر.

درمان کمبود ویتامین D

می توانید کمبود ویتامین D و علائم آن و همچنین کمبود ویتامین D و افسردگی را با افزایش مصرف این ماده مغذی حیاتی درمان کنید. راه هایی که می توانید ویتامین D بیشتری مصرف کنید شامل موارد زیر است:

•مصرف مکمل های ویتامین D
•افزایش قرار گرفتن در معرض نور خورشید
•خوردن غذاهای حاوی ویتامین D یا غنی شده با ویتامین D

برای درمان افسردگی، روان درمانی و داروهای ضدافسردگی از درمان های رایج هستند. بسته به علائم و اهداف درمانی شما می توانید آنها را جداگانه یا در ترکیب با تغییرات رژیم غذایی ترکیب کنید.

اگر کمبود ویتامین D و افسردگی شما با هم ارتباط دارند، افزایش ویتامین D ممکن است به تسکین علائم شما کمک کند.با پزشک خود در مورد گزینه های درمانی خود و روش هایی که برای شما بهترین کار را می کند صحبت کنید.

افراد مبتلا به افسردگی همچنین می توانند اقداماتی را برای کاهش علائم افسردگی انجام دهند. برخی از گزینه های شما ممکن است شامل موارد زیر باشد:

پیوستن به گروه پشتیبانی

گروه های پشتیبانی می توانند به شما در برقراری ارتباط با سایر افراد به صورت آنلاین، تلفنی یا در انجمن خود که علائم مشابهی را تجربه می کنند، کمک کنند. آنها می توانند دلسوزی و تشویق کنند.

ورزش منظم

ورزش معمول می تواند با ترشح مواد شیمیایی “احساس خوب” مانند اندورفین در مغز به کاهش علائم افسردگی کمک کند. ورزش همچنین می تواند مواد شیمیایی سیستم ایمنی را که می تواند افسردگی را بدتر کند، کاهش دهد. سه بار در هفته با 30 دقیقه تمرینات قلبی شروع کنید و در صورت نیاز روزها و دقیقه ها را بیشتر کنید.

رعایت برنامه منظم خواب

بی خوابی، پرخوابی و سایر مشکلات خواب با افسردگی ارتباط دارند. برای مقابله با این علائم، یک برنامه خواب منظم ایجاد کنید. این می تواند به معنی تنظیم زنگ ساعت خواب و بیداری باشد. همچنین ممکن است برای ثبت مدت زمان خواب و کیفیت خواب خود یادداشتی تهیه کنید. این به شما کمک می کند پیشرفت خود را ردیابی کنید.

پیوستن به عزیزان

دوستان و خانواده شما می توانند به شما کمک کنند تا با علائم خود کنار بیایید. مهم است که به عزیزان خود اطلاع دهید که چگونه کمک کنند و زمانی که اقدامات آنها برای برنامه درمانی شما مفید نباشد.

کلام آخر

ویتامین D برای سلامت جسمی و روحی شما حیاتی است. سطح ناکافی ویتامین D می تواند منجر به تعدادی از مشکلات سلامتی از جمله افسردگی شود. اگر کمبود ویتامین D و افسردگی شما به هم مرتبط هستند، برخی از راه های درمان افسردگی مربوط به سطح ناکافی ویتامین D عبارتند از:

•آفتاب گرفتن بیشتر
•افزودن غذاهای سرشار از ویتامین D به رژیم غذایی خود
•حفظ وزن سالم
•مصرف مکمل های غذایی
با پزشک خود در مورد بهترین گزینه های درمانی مرتبط با کمبود ویتامین D و افسردگی خود صحبت کنید.

0 0 رای ها
امتیاز به مقاله

به اشتراک بگذارید

guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها