دسته‌بندی نشده

فواید ویتامین E چیست؟ معرفی 9 فایده مهم؛ پاسخ به سوالات شما

فواید ویتامین E

فواید ویتامین E چیست؟ در این مقاله و در داروخانه اینترنتی ویتامین ث هر سوالی که درباره ویتامین E و هر ویتامین دیگر داشته اید پاسخ داده ایم.

ما در داروخانه اینترنتی ویتامین ث افتخار آشنایی با شما را داریم. در این مقاله در تلاشیم به شما کمک کنیم قبل از خرید محصول مورد نیازتان با داشتن اطلاعات لازم و کافی درباره محصول، بتوانید انتخابی درست و رضایت بخش داشته باشید. در ادامه با ما همراه باشید:

ویتامین E یک ماده مغذی است که در بدن نقش آنتی ­اکسیدانی ایفا می­کند. این ماده به طور طبیعی در برخی غذاها وجود دارد. ویتامین E به هشت شکل شیمیایی یافت می­ شود. مناسب ­ترین نوع این ویتامین برای انسان، آلفا توکوفرول است.

ویتامین E محلول در چربی می­باشد؛ یعنی از طریق چربی جذب می ­شود و در بدن گردش می­ کند. این ویتامین در کبد و بافت­های چربی ذخیره می­گردد و هنگام نیاز استفاده می­ شود.

معرفی 9 تا از فواید ویتامین E

1. کاهش استرس اکسیداتیو

 • شماره یک از فواید ویتامین E

حتماً دیده ­اید دوچرخه و اتومبیل چطور زنگ می­ زنند. وقتی سلول­ها در معرض مولکول­هایی به نام رادیکال آزاد قرار بگیرند، فرایند اکسیداتیو مشابهی در بدن رخ می­ دهد و باعث پیری زودرس می ­شود.

رادیکال­های آزاد باعث تضعیف و تخریب سلول­های سالم می­ شوند. این مولکول­ها مشکلات حادی مانند بیماری قلبی و سرطان نیز ایجاد می­ کنند. هنگامی که تعادل بین سد دفاعی آنتی­ اکسیدانی و اکسیژن فعال یا رادیکال­های آزاد برهم می­ خورد، استرس اکسیداتیو روی می­ دهد.

آنتی ­اکسیدان­ها رادیکال­های آزاد را خنثی می­ کنند و از آسیب دیدن سلول­ها نیز جلوگیری می­ نمایند. ویتامین E خواص آنتی­ اکسیدانی و ضدالتهابی دارد. با مصرف مکمل این ویتامین می­توان اختلالات مزمن را رفع یا کنترل نمود.

2. کمک به رفع علائم آرتروز

 • شماره دو از فواید ویتامین E

آرتروز اختلالی است که باعث تجزیه مفاصل شده و موجب درد و خشکی می­گردد. با بررسی تأثیر مصرف مکمل ویتامین E بر علائم آرتروز، مشخص شده این ویتامین می­تواند برای رفع درد مفاصل مفید باشد. اما بایستی تحقیقات بیشتری در این زمینه انجام شود.

در سال 2017 پژوهشی بر روی افراد مبتلا به آرتروز زانوی پیشرفته انجام شد. مشاهده گردید پس از مصرف روزانه 400 واحد ویتامین E به مدت 2 ماه، علائم بالینی و استرس اکسیداتیو بهبود می ­یابند.

تهیه مکمل های بهبود آرتروز معتبر از داروخانه اینترنتی ویتامین ث

 

3. کمک به کنترل دیابت

 • شماره سه از فواید ویتامین E

دیابت یک بیماری مزمن دیگر است که باعث مقاومت به انسولین می­شود. این عارضه نیز استرس اکسیداتیو را افزایش می­ دهد. پژوهش­های زیادی درباره اثر مکمل ویتامین E بر دیابت (انواع 1 و 2) انجام شده است. به نظر می­رسد ویتامین E ظهور بیماری را به تاخیر می­­اندازد و علائم را بهبود می ­بخشد.

پژوهش­های سال 2016 نشان می­دهند ویتامین E به کنترل مشکلات ناشی از دیابت کمک می­ کند. البته قبل از اظهارنظر قطعی باید پژوهش­های بیشتری در این زمینه انجام شود.

 

4. حفظ سلامت پوست

 • شماره چهار از فواید ویتامین E

ویتامین E یکی از ترکیبات رایج محصولات آرایشی بهداشتی است. این ویتامین به جوانسازی پوست کمک می­کند و در ساخت محصولات ترمیم کننده کاربرد  دارد.

ویتامین E از تنش اکسیداتیو جلوگیری می­کند، به همین دلیل از پوست نیز در برابر عوامل محیطی حفاظت می­نماید. استعمال موضعی ویتامین E، جلوی آفتاب سوختگی پوست را می­گیرد. البته هنوز شواهد محکمی در دست نیست که خواص ترمیم کنندگی این ماده نیز تأیید شوند.

برای اطمینان از میزان تأثیرگذاری ویتامین E در سلامت پوست، بایستی نتیجه مصرف خوراکی و موضعی ویتامین E را بررسی نمود.

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره ویتامین E برای پوست پیشنهاد می کنیم خواندن مقاله زیر را از دست ندهید:

مصرف ویتامین E برای پوست چه تأثیری دارد؟ پاسخ به سوالات شما

 

5. دیگر پژوهش­ها

 • شماره پنج از فواید ویتامین E

ویتامین E نیز مانند آنتی­ اکسیدان­­های دیگر، برای درمان بیماری­های دیگر نیز کاربرد دارد.

6. بیماری قلبی کرونری

 • شماره شش از فواید ویتامین E

طبق تحقیقات، میزان مصرف ویتامین E با کاهش بیماری قلبی رابطه مستقیم دارد. اما نتایج آزمایش­های بالینی انجام شده بر روی افراد مسن، به اندازه کافی معتبر نیستند که بتوان تأثیر ویتامین E برای درمان یا کاهش شدت بیماری­های قلبی عروقی را تأیید کرد.

7. اختلالات پیرچشمی

 • شماره هفت از فواید ویتامین E

استرس اکسیداتیو بر اختلالات چشمی مانند آب مروارید نیز اثر دارد و با افزایش سن، باعث تشدید بیماری می­شود. طبق برخی تحقیقات، مصرف مکمل ویتامین E احتمال ابتلا به آب مروارید را کاهش می­دهد؛ اما برای تأیید این امر بایستی پژوهش­های بیشتری انجام شود.

8. زوال عقل

 • شماره هشت از فواید ویتامین E

رادیکال­های آزاد به تدریج نورون­های مغزی را تخریب می­ کنند. در نتیجه، اختلالات عصبی و روانی مانند زوال عقل رخ می­دهد. به همین دلیل، محققان می­خواهند بدانند آیا آنتی­اکسیدان­هایی مانند ویتامین E برای جلوگیری از این عارضه مؤثر هستند یا خیر.

تحقیقات محدودی در این زمینه انجام شده است. البته با توجه به نتایج، ویتامین E اثر خاصی بر جلوگیری از زوال عقل ندارد. با این حال بایستی آزمایش­های بیشتری انجام شود.

 

9. سرطان

 • شماره نه از فواید ویتامین E

اگر رادیکال­های آزاد به مدت زیادی در بدن باقی بمانند موجب ایجاد سرطان خواهند شد. با توجه به شواهد موجود، نمی­توانیم با اطمینان بگوییم آنتی­اکسیدان­­هایی مانند ویتامین E برای پیشگیری و درمان سرطان مفید هستند یا خیر.

به علاوه مصرف مقدار زیاد مکمل ویتامین E نیز خطر ایجاد سرطان پروستات را دربرخواهد داشت.

 

مقدار مصرف مجاز ویتامین E چقدر است؟

کمبود ویتامین E چندان شایع نیست، و اغلب افراد از غذاهای خود ویتامین E کافی دریافت می­کنند.

طبق اظهارات سازمان ملی سلامت (NIH)، میزان ویتامین E دریافتی روزانه اکثر افراد به این صورت می­باشد:

سن افراد مذکر افراد مؤنث افراد باردار افراد شیرده
0 تا 6 ماه 4 میلیگرم 4 میلیگرم
7 تا 12 ماه 5 میلیگرم 5 میلیگرم
1 تا 3 سال 6 میلیگرم 6 میلیگرم
4 تا 8 سال 7 میلیگرم 7 میلیگرم
9 تا 13 سال 11 میلیگرم 11 میلیگرم
14+ سال 15 میلیگرم 15 میلیگرم 15 میلیگرم 19 میلیگرم

 

کمبود ویتامین E

کمبود ویتامین E امر شایعی نیست، اما افرادی که دچار فیبروز کیستی یا بیماری کرون هستند یا بدن آنها صفرا ترشح نمی­کند، ممکن است به اسهال مزمن مبتلا شوند. این گونه افراد گاهی بایستی مکمل محلول در آب ویتامین E مصرف کنند.

 

مشکلات زیاده روی در مصرف ویتامین E

احتمال زیاده روی در مصرف ویتامین E بسیار کم است، اما طبق گزارش­های NIH مصرف زیاد مکمل این ویتامین عوارضی دربر خواهد داشت. یکی از جدی­ترین عوارض، افزایش سکته هموراژیک است. به علاوه مصرف زیاد ویتامین E خطر سرطان پروستات را نیز دربر دارد.

سقف مجاز مصرف ویتامین E برای افراد بالغ، 1000 میلیگرم در روز است.

 

تداخل دارویی در تقابل با فواید ویتامین E

ویتامین E می­تواند با داروهای خاصی تداخل داشته باشد. همیشه هنگام تجویز دارو، با پزشک خود درباره مکمل­هایی که استفاده می­کنید صحبت نمایید.

ویتامین E با داروهای زیر تداخل منفی دارد:

 • داروهای ضدانعقادی و ضدپلاکت؛
 • سیمواستاتین و نیاسین
 • شیمی درمانی و پرتودرمانی

غذاهای حاوی ویتامین E

بهترین روش برای تأمین مواد مغذی، مصرف مواد غذایی مناسب است. اگر می­خواهید مقدار ویتامین E بیشتری مصرف کنید از مواد غذایی زیر استفاده نمایید.

 • 30 گرم تخمه آفتابگردان بوداده: تأمین 49% ویتامین E روزانه (DV)؛
 • 30 گرم بادام خشک بوداده: 45% DV
 • نصف لیوان اسفناج پخته: 13% DV
 • بروکلی خرد و پخته شده: 8% DV
 • 1 عدد کیوی متوسط: 7% DV
 • نصف لیوان انبه خرد شده: 5% DV
 • 1 عدد گوجه فرنگی خام متوسط: 5% DV

 

مروری بر فواید ویتامین E

ویتامین E یک آنتی­اکسیدان محلول در چربی است که در مقابل استرس اکسیداتیو از بدن حفاظت می­کند. این ویتامین برای جلوگیری یا درمان علائم بیماری­های التهابی مزمن مانند دیابت و آرتروز مفید است. البته قبل از اظهار نظر قطعی بایستی تحقیقات بیشتری انجام داد.

استعمال موضعی ویتامین E برای پوست مفید است؛ اما به ادعای شرکت­های آرایشی بهداشتی یا سرم­ها اطمینان نکنید. برای تأیید این ادعاها باید تحقیقات گسترده انجام شود. اکثر افراد از غذاهای روزمره، میزان ویتامین E لازم را دریافت می ­کنند اما مکمل­های این ویتامین نیز در بازار وجود دارند. بسیاری از مکمل­ها تحت تأیید سازمان غذا و دارو نیستند؛ و تنها یک نوع از ویتامین E به نام آلفا توکوفرول برای انسان مفید می­باشد.

مصرف بیش از حد ویتامین E به مدت طولانی برای انسان مضر است. ویتامین E با برخی داروها تداخل پیدا می ­کند. اگر می ­خواهید ویتامین E بیشتری مصرف کنید قبل از هر اقدامی با پزشک خود مشورت نمایید.

 

اگر مایلید از مکمل های معتبر ویتامین E استفاده کنید. داروخانه اینترنتی ویتامین ث پیشنهاد ویژه ای برای شما دارد:

مکمل های معتبر ویتامین E داروخانه اینترنتی ویتامین ث

 

داروخانه اینترنتی ویتامین ث در خدمت شماست تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

 دیگر مکمل های غذایی داروخانه اینترنتی ویتامین ث برای رفع کمبود ویتامین های بدن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *