ارسال رایگان برای سفارشات بالای 500 هزار تومان

ارسال رایگان برای سفارشات بالای 500 هزار تومان

10 مورد از بهترین مکمل های نوتروپیک برای تقویت عملکرد مغز؛ داروخانه اینترنتی ویتامین ث

فهرست محتوا

10 مورد از بهترین مکمل های نوتروپیک برای تقویت عملکرد مغز را معرفی کردیم.

ما در داروخانه اینترنتی ویتامین ث افتخار آشنایی با شما را داریم. در این مقاله در تلاشیم به شما کمک کنیم قبل از خرید محصول مورد نیازتان با داشتن اطلاعات لازم و کافی درباره محصول، بتوانید انتخابی درست و رضایت بخش داشته باشید. در ادامه با ما همراه باشید:

نوتروپیک ها مکمل ها یا داروهایی طبیعی هستند که تأثیر مثبتی بر عملکرد مغز در افراد سالم دارند. بسیاری از این مکمل های نوتروپیک می توانند حافظه، انگیزه، خلاقیت، هوشیاری و عملکرد شناختی کلی را تقویت کنند. نوتروپیک ها همچنین ممکن است کاهش عملکردهای مغزی ناشی از افزایش سن را کاهش دهند.

در این مقاله به بررسی 10 مورد از بهترین مکمل های نوتروپیک برای تقویت عملکرد مغز می پردازیم.

10 مورد از بهترین مکمل های نوتروپیک برای تقویت عملکرد مغز

1. روغن ماهی

مکمل های روغن ماهی منبع غنی از دوکوزاهگزانوئیک اسید (DHA) و ایکوزاپنتانوئیک اسید (EPA)، دو نوع اسید چرب امگا 3 هستند. این اسیدهای چرب با بسیاری از مزایای سلامتی، از جمله بهبود سلامت مغز مرتبط هستند.

DHA نقش مهمی در حفظ ساختار و عملکرد مغز ایفا می کند. در حقیقت، این اسید چرب حدود 25 درصد از چربی کل و 90 درصد از چربی امگا 3 موجود در سلول های مغزی را تشکیل می دهد. اسید چرب EPA دارای اثرات ضد التهابی است که ممکن است از مغز در برابر آسیب و پیری محافظت کند.

مصرف مکمل های DHA با بهبود مهارت های تفکر، حافظه و زمان واکنش در افراد سالم که مصرف DHA کمی دارند، مرتبط است. همچنین برای افرادی که یک افت خفیف در عملکرد مغزشان دارند می تواند مفید باشد. برخلاف DHA ، EPA همیشه با بهبود عملکرد مغز مرتبط نیست. با این حال، در افراد مبتلا به افسردگی، با مزایایی مانند بهبود خلق و خو همراه است.

مطالعات نشان می دهد که مصرف روغن ماهی، که حاوی هر دوی این اسیدهای چرب است، به کاهش عملکرد مغز ناشی از افزایش سن کمک می کند. با این وجود شواهد مربوط به اثرات محافظتی روغن ماهی روی سلامت مغز، متناقض هستند.

به طور کلی، بهترین راه برای دریافت مقدار توصیه شده اسیدهای چرب امگا 3، خوردن دو وعده ماهی چرب در هفته است. اگر انجام این کار برای شما مقدور نیست، مصرف مکمل می تواند مفید باشد. تحقیقات بیشتری لازم است تا مشخص شود که چه مقدار EPA و DHA و چه نسبت هایی از آنها می تواند مفید باشد. اما به طور کلی مصرف 1 گرم از ترکیب DHA و EPA در روز  برای حفظ سلامت مغز توصیه می شود.

2. رزوراترول

رزوراترول آنتی اکسیدانی است که به طور طبیعی در پوست میوه های بنفش و قرمز مانند انگور، تمشک و زغال اخته وجود دارد. این ماده همچنین در عصاره انگور قرمز، شکلات و بادام زمینی یافت می شود.

گفته شده که مصرف مکمل های رسوراترول می تواند از زوال هیپوکامپوس (بخش مهمی از مغز که با حافظه مربوط می شود) جلوگیری کند. اگر این گفته واقعیت داشته باشد، این درمان می تواند کاهش عملکرد مغز را که با افزایش سن اتفاق می افتد، کند سازد.

مطالعات روی حیوانات نیز نشان داده است که رزوراترول می تواند حافظه و عملکرد مغز را بهبود بخشد. علاوه بر این، یک مطالعه بر روی گروه کوچکی از افراد مسن سالم نشان داد که مصرف 200 میلی گرم رسوراترول در روز به مدت 26 هفته باعث بهبود حافظه می شود. با این حال، در حال حاضر مطالعات انسانی کافی برای اطمینان از اثرات رزوراترول وجود ندارد.

 

7 مزایای مکمل های رزوراترول برای سلامتی؛ معرفی یک مکمل برای سلامتی آقایان

 

3. کراتین

کراتین یک ماده طبیعی است که نقش مهمی در متابولیسم انرژی ایفا می کند. این ماده به طور طبیعی در بدن، بیشتر در ماهیچه ها و در مقادیر کمتر در مغز یافت می شود. اگرچه کراتین یک مکمل محبوب است اما می توانید آن را در برخی غذاها، یعنی محصولات حیوانی مانند گوشت، ماهی و تخم مرغ پیدا کنید.

جالب است بدانید که مکمل های کراتین می توانند حافظه و مهارت تفکر را در افرادی که گوشت نمی خورند، بهبود ببخشند.

 

4. کافئین

کافئین یک محرک طبیعی است که بیشتر در چای، قهوه و شکلات تلخ یافت می شود. اگرچه مصرف آن به صورت مکمل امکان پذیر است، اما وقتی می توان آن را از این منابع دریافت کرد، واقعاً نیازی به مصرف مکمل کافئین نمی باشد.

کافئین با تحریک مغز و سیستم عصبی مرکزی عمل می کند و باعث می شود کمتر احساس خستگی و هوشیاری کنید. در واقع، مطالعات نشان داده اند که کافئین می تواند به شما انرژی بیشتری بدهد و حافظه، زمان واکنش و عملکرد کلی مغز را بهبود ببخشد.

مقدار کافئین در یک فنجان قهوه متفاوت است، اما به طور کلی 50 تا 400 میلی گرم است. برای اکثر مردم، دوزهای منفرد 200 تا 400 میلی گرم در روز به طور کلی بی خطر تلقی می شوند و برای سلامتی کافی هستند. با این حال، مصرف زیاد کافئین می تواند مضر باشد و با عوارض جانبی مانند اضطراب، حالت تهوع و مشکل خواب همراه است.

 

تأثیر قهوه و کافئین بر جذب آهن؛ پاسخ به همه سوالات شما در این باره – داروخانه ویتامین ث

 

5. فسفاتیدیل سرین

فسفاتیدیل سرین نوعی ترکیب چربی به نام فسفولیپید است که در مغز یافت می شود. گفته شده که مصرف مکمل های فسفاتیدیل سرین می تواند برای حفظ سلامت مغز مفید باشد. مطالعات نشان داده اند که مصرف 100 میلی گرم فسفاتیدیل سرین سه بار در روز می تواند به کاهش عملکرد مغز ناشی از افزایش سن کمک کند.

علاوه بر این، افراد سالم که از مکمل های فسفاتیدیل سرین تا 400 میلی گرم در روز استفاده می کنند. مهارت تفکر و حافظه خود را بهبود بخشیده اند. با این حال، قبل از اینکه تأثیرات آن بر عملکرد مغز کاملاً مشخص شود، باید مطالعات بزرگتری انجام شود.

 

6. استیل ال کارنیتین

استیل ال کارنیتین آمینو اسیدی است که به طور طبیعی در بدن تولید می شود. این آمینو اسید در متابولیسم بدن، به ویژه در تولید انرژی نقش مهمی دارد. ادعا می ‌شود که مصرف مکمل‌ های استیل ال کارنیتین می ‌تواند شما را هوشیارتر کند، حافظه را بهبود ببخشد و کاهش حافظه ناشی از افزایش سن را کند سازد.

برخی مطالعات حیوانی نشان داده اند که مکمل های استیل ال کارنیتین می توانند از کاهش عملکرد مغز ناشی از افزایش سن جلوگیری کرده و ظرفیت یادگیری را افزایش دهند. مطالعات انسانی نشان داده اند که ممکن است استیل ال کارنیتین، مکمل مفیدی برای کاهش عملکرد مغز به دلیل افزایش سن باشد.

همچنین ممکن است برای بهبود عملکرد مغز در افراد مبتلا به زوال عقل خفیف یا آلزایمر مفید باشد. با این حال، هیچ تحقیقی برای اثبات تأثیر مفید آن بر افراد سالم که از کاهش عملکرد مغز رنج نمی برند، وجود ندارد.

 

7. جینکو بیلوبا

جینکو بیلوبا مکملی گیاهی است که از درخت جینکو بیلوبا گرفته می شود. این دارو یک مکمل فوق العاده محبوب است که بسیاری از افراد برای تقویت قدرت مغزشان مصرف می کنند. تصور می شود که این مکمل با افزایش جریان خون به مغز عمل می کند و ادعا می شود که عملکردهای مغز مانند تمرکز و حافظه را بهبود می بخشد.

علیرغم استفاده گسترده از جینکو بیلوبا، نتایج مطالعاتی که به بررسی اثرات آن پرداخته اند، متفاوت هستند. برخی مطالعات نشان داده اند که مصرف مکمل های جینکو بیلوبا می تواند به کاهش عملکرد مغز ناشی از افزایش سن کمک کند. یک مطالعه روی افراد میانسال سالم نشان داد که مصرف مکمل های جینکو بیلوبا به بهبود حافظه و مهارت های تفکر کمک می کند. با این حال، همه مطالعات تایید کننده چنین مزایایی نیستند.

 

8. باکوپا مونیری

باکوپا مونیری دارویی است که از گیاه باکوپا مونیری تهیه می شود. در طب سنتی مانند آیورودا برای بهبود عملکرد مغز استفاده می شود. ثابت شده که باکوپا مونیری، مهارت های تفکر و حافظه را هم در افراد سالم و هم در افراد مسن که از افت عملکرد مغز رنج می برند، تقویت می کند.

با این حال، شایان ذکر است که فقط استفاده مکرر از باکوپا مونیری چنین اثری به همراه دارد. به طور کلی افراد روزانه باید حدود 300 میلی گرم از آن را مصرف کنند. و ممکن است حدود چهار تا شش هفته طول بکشد تا متوجه نتایج آن شوند.

مطالعات روی باکوپا مونیری نیز نشان می دهد که ممکن است گاهی اوقات باعث اسهال و ناراحتی معده شود. به همین دلیل، بسیاری از افراد مصرف این مکمل را با غذا توصیه می کنند.

 

9. رودیولا رُزا

رودیولا رُزا مکملی است که از گیاه رودیولا رُزا گرفته می شود و اغلب در طب چینی برای تقویت تندرستی و عملکرد سالم مغز مورد استفاده قرار می گیرد. تصور می شود که این مکمل با کاهش خستگی، به بهبود پردازش ذهنی کمک می کند.

اگرچه مطالعات نشان می دهند که مصرف رودیولا رُزا باعث کاهش خستگی و بهبود عملکرد مغز می شود. با این وجود نتایج آنها متفاوت هستند. بررسی اخیر سازمان ایمنی مواد غذایی اروپا (EFSA) به این نتیجه رسید که تحقیقات بیشتری مورد نیاز است. تا دانشمندان بتوانند بفهمند آیا رودیولا رُزا می تواند خستگی را کاهش داده و عملکرد مغز را تقویت کند.

 

10. اس آدنوزیل متیونین

اس آدنوزیل متیونین (SAMe) ماده ای است که به طور طبیعی در بدن وجود دارد. و در واکنش های شیمیایی برای ساخت و تجزیه ترکیبات مهم مانند پروتئین، چربی و هورمون استفاده می شود. این ماده ممکن است برای افزایش اثرات برخی داروهای ضد افسردگی و کاهش عملکرد مغز در افرادی که افسردگی دارند، مفید باشد.

یک مطالعه نشان داد که افزودن SAMe به نسخه ضد افسردگی افرادی که قبلاً به درمان پاسخ نداده بودند. احتمال بهبودی آنها را تا 14 درصد افزایش می دهد. اخیراً، مطالعه ای نشان داد که در برخی موارد، SAMe ممکن است به اندازه برخی از انواع داروهای ضد افسردگی مؤثر باشد.

با این حال، هیچ شواهدی وجود ندارد که نشان دهد این مکمل برای افرادی که افسردگی ندارند مفید است.

 

 

کلام آخر درباره مکمل های نوتروپیک

به نظر می رسد که برخی از این مکمل ها برای بهبود و محافظت از سلامت مغز مفید هستند. با این حال، توجه داشته باشید که بسیاری از مکمل های تقویت کننده مغز فقط برای افرادی که مشکل روحی روانی دارند. یا دچار کمبود مواد مغذی هستند، مؤثر است.

 

 

داروخانه اینترنتی ویتامین ث در خدمت شماست تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

دیگر مکمل های غذایی داروخانه اینترنتی ویتامین ث برای رفع کمبود ویتامین های بدن

0 0 رای ها
امتیاز به مقاله

به اشتراک بگذارید

guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها