ارسال رایگان برای سفارشات بالای 500 هزار تومان

ارسال رایگان برای سفارشات بالای 500 هزار تومان

تاریخ انقضا ضد آفتاب

تاریخ انقضا ضد آفتاب و هر آنچه درباره استفاده از ضد آفتاب تاریخ مصرف گذشته باید بدانید

فهرست محتوا

تاریخ انقضا ضد آفتاب تا چه حد اهمیت دارد؟ آیا می توان از ضد آفتاب تاریخ مصرف گذشته استفاده کرد؟ پاسخ به سوالات مهم درباره ضد آفتاب تاریخ مصرف گذشته در این مقاله. روزهای گرم تابستان دلنشین است. احتمالاً شما این روزها را دوست داشته باشید ولی مطمئناً پوست شما این وضعیت را دوست ندارد، چرا که اشعه های UVA و UVB باعث آفتاب سوختگی، پیری زودرس و حتی سرطان می شوند.

اینجاست که بحث نیاز پوست به محافظت SPF به میان می آید. احتمالاً تا به حال از ضد آفتاب قدیمی خود استفاده می کردید، در حالیکه این سؤال به ذهنتان خطور کرده است که: تاریخ انقضا ضد آفتاب چقدر است؟ یا اینکه آیا ضد آفتاب منقضی می شود؟

در این مقاله به بررسی اهمیت این سؤال می پردازیم.

ما در داروخانه اینترنتی ویتامین ث افتخار آشنایی با شما را داریم. در این مقاله در تلاشیم به شما کمک کنیم قبل از هر اقدامی برای خرید محصولات مختلف دارویی، زیبایی و مراقبتی، اطلاعات لازم و کافی درباره مسئله ای که ذهنتان را مشغول کرده بدست آورید. سپس با خیال راحت بتوانید انتخابی درست و رضایت بخش داشته باشید. در ادامه با ما همراه باشید:

تاریخ انقضا ضد آفتاب چقدر پس از تولید آن است؟

طبق سازمان غذا و دارو (FDA)، تمام ضد آفتاب ها تا 3 سال تاریخ مصرف دارند. به گفته دکتر هادلی کینگ، متخصص پوست NYC، ضد آفتاب های مینرال در مقایسه با ضد آفتاب های شیمیایی پایدارترند و معمولاً ماندگاری بیشتری دارند.

تنها تفاوت اصلی این دو ضد آفتاب در این است که ضد آفتاب مینرال برای انعکاس اشعه UVA و UVB در بالای سطح پوست قرار می گیرد، در حالی که ضد آفتاب شیمیایی اشعه UV را به گرما تبدیل می کند.

دکتر کینگ توضیح می دهد: "ضد آفتاب شیمیایی از مولکول های ناپایدار تشکیل شده است، اما در چند سال اخیر تولید کنندگان شروع به افزودن تثبیت کننده هایی مانند اکتوکریلن کرده اند." از طرفی دیگر، ضد آفتاب مینرال در درجه اول حاوی زینک اکساید و تیتانیوم دی اکساید است.

بهترین راه تشخیص تاریخ انقضا ضد آفتاب

برای فهمیدن تاریخ مصرف هر محصول می توانید تاریخ انقضا آن را روی کارتن یا تیوپ آن بررسی کنید، تا مشخص شود چه مدت دوام دارد. تنها استثنا در این مورد زمانی است که شرکت تولید کننده ثابت کرده که محصولش حداقل 3 سال دوام آورده است.

دکتر کینگ می گوید: برای محافظت مطلوب از ضد آفتاب و همچنین بافت، دوام و استریل بودن آن، از ضد آفتابی که مدت زمان زیادی تا تاریخ انقضا آن مانده، استفاده کنید. وقتی ضد آفتاب منقضی شد، تأثیر آن در برابر محافظت از اشعه های ماورا بنفش کاهش می یابد، بنابراین خطر آفتاب سوختگی و سرطان پوست را افزایش می دهد. علاوه بر این، قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید و دمای بالا ممکن است باعث شود اثر ضد آفتاب با گذشت زمان کمتر شود. دکتر کینگ توضیح می دهد: گرما و آفتاب می توانند مواد شیمیایی را تجزیه کرده و آنها را بی اثر کنند و منجر به تحریک پوست شوند.

چگونه می توان تشخیص داد که به تاریخ انقضا ضد آفتاب نزدیک شده ایم؟

– برای اینکه بدانید ضد آفتابی تأثیر مثبتی دارد یا منفی، به تاریخ انقضا ضد آفتاب که روی بسته بندی آن نوشته شده، نگاه کنید.

– دکتر کینگ می گوید: طبق سازمان غذا و دارو FDA، اگر تاریخ انقضا ضد آفتاب مشخص نباشد، می توانید تا 3 سال بعد از تاریخ تولید از آن استفاده کنید.

– حتماً بعد از این تاریخ هرگونه ضد آفتاب استفاده نشده ای را دور بریزید زیرا ممکن است دیگر در جلوگیری از آفتاب سوختگی مؤثر نباشد.

– از آنجا که بعضی از کشورها نیازی به استفاده از تاریخ انقضا ضد آفتاب ندارند، بهتر است ماه و سال خریداری آن را روی تیوپ یادداشت کنید.

– شاخص دیگر، هر گونه تغییر واضح در ضد آفتاب است، مانند بوی آن یا نحوه اعمال آن بر روی پوست. اگر بو یا قوامی نداشت، آن را دور بریزید.

– در نهایت، خودتان قضاوت کنید. به عنوان مثال، اگر یک سال تیوپ  ضد آفتاب را در ماشین داغ گذاشته اید، به نظر شما قابل استفاده است و تأثیر مثبتی دارد؟!!

سوالات متداول درباره تاریخ انقضا ضد آفتاب

1. چگونه از ضد آفتاب نگهداری کنیم تا مؤثر بماند؟

با نگهداری ضد آفتاب در مکانی تاریک و خنک، همچنان می توانید تأثیرات مثبت آن را حفظ کنید. قرار گرفتن محصول در معرض گرما و آفتاب به صورت مستقیم باعث می شود مواد آن کم اثر شود.

وقتی در فضای باز هستید، می توانید با پیچاندن حوله به دور محصول و یا قرار دادن آن در سایه، از ضد آفتاب محافظت کنید. درپوش آن را همیشه محکم ببندید. اگر قرار است مدت طولانی در معرض آفتاب باشید، می توانید ضد آفتاب را در یک محفظه ی خنک کننده قرار دهید. ایده دیگر این است که ضد آفتاب را در فضای بسته استفاه کنید تا از بردن آن همراه خود جلوگیری کنید.

2. آیا استفاده از ضد آفتاب منقضی شده بهتر از عدم استفاده از آن نیست؟

به نظر می رسد، استعمال ضد آفتاب منقضی شده بهتر از عدم استفاده از آن است. دکتر کینگ می گوید: “اگر فقط کمی از تاریخ انقضا محصول گذشته باشد و بو، بافت و همه چیز آن طبیعی به نظر برسد، اگر گزینه دیگری ندارید، می توانید از آن استفاده کنید.”

این امر به خصوص اگر ماده فعال ضد آفتاب فیزیکی باشد مثلاً زینک اکساید و تیتانیوم دی اکساید داشته باشد،  صدق می کند. دکتر کینگ دلیل آن را به خاطر داشتن قابلیت پایداری این مواد فعال می داند.

قابلیت پایداری آنها بدان معنی است که “در معرض اشعه ماورا بنفش ساختار مولکولی خود را تغییر نمی دهند. ضد آفتاب های مینرال یک زمانی دارای انسجام مات و خمیر مانند بودند اما طی سال های اخیر تولید کنندگان با میکرونیزه سازی ذرات، فرمولاسیون های زیبایی بیشتری را ایجاد کرده اند. “

وی می افزاید که زینک اکساید میکرونیزه و تیتانیوم دی اکساید می توانند به مرور زمان در هم جمع شوند بنابراین ذرات با دی متیکون یا سیلیس پوشانده می شوند تا مواد پایدار و صاف باشند. برای اینکه بدانید اهمیت استفاده از ضد آفتاب چقدر است پیشنهاد می کنیم خواندن این مقاله را از دست ندهید:

3. سایر وسایل محافظت در برابر آفتاب

اگر تاریخ انقضا ضد آفتاب شما به پایان رسیده بود و همچنان از آن استفاده کرده اید و در معرض آفتاب قرار گرفته اید، می توانید از ابزارهای دیگر برای محافظت بیشتر کمک بگیرید.

برای مثال لباس های محافظی وجود دارد که شامل همه چیز است، از کلاه گرفته تا تی شرت های آستین بلند تا پوشش لباس شنا. می توانید لباس های ساخته شده با UPF (فاکتور محافظت در برابر اشعه ماورا بنفش) که مستقیم در درون پارچه قرار دارد خریداری کنید. این به میزان انسداد اشعه ماورا بنفش اشاره دارد.

با این حال، پارچه های تحت درمان با UPF بدون ضد آفتاب به طور کامل از شما محافظت نمی کنند، بنابراین داشتن هر دو مورد مهم است.

نکات کلیدی درباره تاریخ انقضا ضد آفتاب

  1. طبق مقررات سازمان غذا و دارو، ماندگاری ضد آفتاب 3 سال است. برای داشتن بهترین محافظت، از ضد آفتاب خود قبل از تاریخ انقضا اعلام شده استفاده کنید و آن را در مکان تاریک و خنک نگهداری کنید.
  2. وقتی تاریخ انقضا ضد آفتاب شما سر رسید و گزینه دیگری ندارید ممکن است استفاده از آن از عدم استفاده از ضد آفتاب بهتر باشد، اما همیشه در زمان بیرون بودن، زیر باران یا در روزهای کاملاً آفتابی بهتر است از سایر وسایل محافظتی نیز استفاده کنید.
  3. مهمترین مسئله، ضدآفتابی را که هرگونه تغییر واضح در رنگ، بو یا قوام دارد، دور بریزید. به یاد داشته باشید: اگر شک دارید، آن را بیرون بیاندازید!
  4. مهمتر از همه، ضد آفتاب برای استفاده است. نهایت استفاده در هر بار حدود 30 گرم است، بنابراین یک تیوپ نباید به مدت طولانی بماند.

داروخانه آنلاین ویتامین ث در خدمت شماست تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

0 0 رای ها
امتیاز به مقاله

به اشتراک بگذارید

guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها