ارسال رایگان برای سفارشات بالای 500 هزار تومان

ورود / ثبت نام

ارسال رایگان برای سفارشات بالای 500 هزار تومان

8 علائم کمبود ویتامین D

فهرست محتوا

علائم کمبود ویتامین D چه چیزهایی است؟ 8 مورد از مهم ترین آن ها را در این مقاله معرفی کرده ایم و به سوالات شما در این زمینه در این مقاله پاسخ داده ایم.

ما در داروخانه آنلاین ویتامین ث افتخار آشنایی با شما را داریم. در این مقاله در تلاشیم به شما کمک کنیم قبل از خرید محصول مورد نیازتان با داشتن اطلاعات لازم و کافی درباره محصول، بتوانید انتخابی درست و رضایت بخش داشته باشید. در ادامه با ما همراه باشید:

ویتامین D ویتامینی بسیار مهم است که تأثیرات زیادی بر چندین عملکرد بدن دارد. این ویتامین برخلاف سایر ویتامین ها، مانند یک هورمون عمل می کند. هر سلول بدن گیرنده ای برای آن دارد. وقتی پوست در معرض نور آفتاب قرار می گیرد، بدن ویتامین D را از کلسترول می سازد.

این ویتامین ضروری همچنین در مواد غذایی خاصی مانند ماهی های چرب و لبنیات غنی شده یافت می شود، اگرچه دریافت آن از رژیم غذایی به تنهایی بسیار دشوار است. میزان توصیه شده ویتامین D برای افراد بزرگسال حدود 600 الی 800 IU است، اما بسیاری از متخصصان توصیه می کنند که این افراد بیشتر از این مقدار می توانند ویتامین D را از رژیم غذایی خود دریافت کنند.

کمبود ویتامین D بسیار شایع است. تخمین زده می شود که حدود 1 میلیارد نفر در سراسر جهان دارای سطح پایینی از این ویتامین هستند.

شایع ترین عوامل خطر کمبود ویتامین D عبارتند از:

 • داشتن پوست تیره
 • کهولت سن
 • اضافه وزن یا چاقی
 • عدم مصرف زیاد ماهی یا لبنیات
 • زندگی در جایی که نور آفتاب زیاد در دسترس نباشد
 • استفاده دائم از ضد آفتاب (با این حال، استفاده از کرم ضد آفتاب در جلوگیری از اثرات مضر خورشید بر پوست، از جمله سرطان پوست، مهم است)
 • ماندن در خانه
 • داشتن بیماری مزمن کلیه، بیماری کبد یا هیپرپاراتیروئیدیسم (پرکاری پاراتیروئید)
 • داشتن بیماری ای که بر جذب مواد مغذی تأثیر می گذارد، مانند بیماری کرون یا بیماری سلیاک
 • انجام عمل بای پس معده
 • استفاده از داروهای خاص که بر متابولیسم ویتامین D تأثیر می گذارد

افرادی که در نزدیکی خط استوا زندگی می کنند و مکرراً در معرض نور خورشید قرار می گیرند، کمتر دچار کمبود ویتامین D می شوند، زیرا پوست آنها ویتامین کافی برای برآوردن نیازهای بدنشان تولید می کند.

اکثر مردم متوجه کمبود ویتامین D خود نمی شوند، زیرا علائم به طور کلی خفیف هستند. حتی اگر علائم به طور واضحی بر کیفیت زندگی فرد تأثیر بسزایی داشته باشند، ممکن است فرد به راحتی آنها را تشخیص ندهد.

در ادامه این مطلب 8 مورد از علائم کمبود ویتامین D ذکر شده است.

 

8 مورد از علائم کمبود ویتامین D

1. بیماری یا عفونت مکرر

 • اولین مورد از علائم کمبود ویتامین D

یکی از مهم ترین نقش های ویتامین D این است که سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند تا بدن بتواند با ویروس ها و باکتری هایی که باعث بیماری می شوند مبارزه کند. این ویتامین به طور مستقیم با سلول هایی که مسئول مبارزه با عفونت هستند تعامل دارد.

اگر اغلب بیمار می شوید، به خصوص سرماخوردگی یا آنفولانزا، سطح پایین ویتامین D ممکن است یک عامل مؤثر باشد. چندین مطالعه بزرگ نشان داده اند که کمبود ویتامین D با عفونت های دستگاه تنفسی مانند سرماخوردگی، برونشیت و ذات الریه مرتبط است.

برخی تحقیقات نیز نشان می دهند که مصرف مکمل های ویتامین D در دوز حداکثر 4000 IU روزانه ممکن است خطر ابتلا به عفونت های دستگاه تنفسی را کاهش دهد. در یک مطالعه قدیمی که شامل افراد مبتلا به بیماری انسدادی مزمن ریوی (COPD) بود، تنها کسانی که به شدت دچار کمبود ویتامین D بودند، پس از مصرف مکمل با دوز بالا به مدت 1 سال، مزایای قابل توجهی را تجربه کردند.

 

2. احساس خستگی و ضعف

 • دومین مورد از علائم کمبود ویتامین D

احساس خستگی می تواند دلایل زیادی داشته باشد و کمبود ویتامین D ممکن است یکی از آنها باشد. متأسفانه، این مورد به عنوان یک علت بالقوه نادیده گرفته می شود. مطالعات نشان داده اند که سطح بسیار پایین ویتامین D در خون می تواند باعث خستگی شود که می تواند تأثیر منفی شدیدی بر کیفیت زندگی داشته باشد.

در یک مطالعه قدیمی مشخص شد که میزان ویتامین D در زنانی که از خستگی مزمن و سردرد در طول روز شکایت داشتند، 5.9 نانوگرم در میلی لیتر بود. این میزان بسیار کم است، زیرا هر چیزی که کمتر از 20 نانوگرم در میلی لیتر باشد کمبود در نظر گرفته می شود.

هنگامی که زنان مکمل ویتامین D مصرف کردند، سطح این ویتامین به 39 نانوگرم در میلی لیتر افزایش یافت و علائم خستگی و سردرد روزانه آنها برطرف شد. یک مطالعه دیگر بر روی پرستاران زن نشان داد که بین سطح پایین ویتامین D و خستگی آنها ارتباط قوی وجود دارد.

علاوه بر این، محققان دریافتند که 89 درصد از پرستاران دارای کمبود ویتامین D هستند. جالب است که چندین مطالعه همچنین نشان داده اند که مکمل ویتامین D می تواند شدت خستگی را در افراد مبتلا به کمبود این ویتامین کاهش دهد.

 

3. استخوان درد و کمر درد

 • سومین مورد از علائم کمبود ویتامین D

ویتامین D به طرق مختلف به حفظ سلامت استخوان ها کمک می کند. این ویتامین جذب کلسیم بدن را افزایش می دهد. استخوان درد و کمر درد ممکن است نشانه سطح ناکافی ویتامین D در خون باشد. مطالعات بزرگ به این نتیجه دست یافتند که بین کمبود ویتامین D و کمر درد مزمن ارتباطی وجود دارد.

یک مطالعه روی 98 فرد مبتلا به کمردرد نشان داد که افزایش شدت درد با سطوح پایین ویتامین D مرتبط است. بررسی دیگری از 81 مطالعه نیز نشان داد که افراد مبتلا به آرتریت، درد عضلانی و درد مزمن گسترده در مقایسه با افرادی که این شرایط را ندارند، سطح ویتامین D پایین تری دارند.

 

4. افسردگی

 • چهارمین مورد از علائم کمبود ویتامین D

افسردگی نیز ممکن است نشانه کمبود ویتامین D باشد. در مطالعات بررسی شده، محققان کمبود ویتامین D را با افسردگی، به ویژه در افراد مسن مرتبط دانسته اند. طبق یک آنالیز، 65 درصد از مطالعات مشاهده ای حاکی از ارتباط میان کمبود ویتامین D و افسردگی بود.

از سوی دیگر، اکثر آزمایشات کنترل شده، که بار علمی آنها بیشتر از مطالعات مشاهده ای است، ارتباطی بین این دو پیدا نکردند. با این حال، محققانی که مطالعات را تجزیه و تحلیل کردند، اشاره کردند که دوز ویتامین D در مطالعات کنترل شده اغلب بسیار کم است.

علاوه بر این، آنها دریافتند که مدت زمان برخی از مطالعات آنقدر طولانی نبود تأثیر مصرف مکمل روی خلق و خو بررسی و مشاهده شود. برخی از مطالعات نشان داده اند که دادن ویتامین D به افرادی که کمبود دارند به بهبود افسردگی کمک می کند، از جمله افسردگی فصلی، که معمولاً در ماه های سردتر اتفاق می افتد.

 

5. اختلال در ترمیم زخم

 • پنجمین مورد از علائم کمبود ویتامین D

بهبودی آهسته زخم ها پس از جراحی یا آسیب ممکن است نشانه پایین بودن سطح ویتامین D باشد. در حقیقت، نتایج یک مطالعه نشان می دهند که این ویتامین باعث افزایش تولید ترکیباتی می شود که برای تشکیل پوست جدید به عنوان بخشی از فرایند ترمیم زخم بسیار مهم هستند.

بررسی چهار مطالعه نشان داد که کمبود ویتامین D جنبه های خاصی از بهبود را در افرادی که جراحی دندان انجام داده اند به خطر می اندازد. همچنین گفته شده که ویتامین D در کنترل التهاب و مبارزه با عفونت برای بهبود زخم، نقش بسیار مهمی دارد.

یک تجزیه و تحلیل، بیماران مبتلا به عفونت پای دیابتی را مورد بررسی قرار داد. مشخص شد افرادی که کمبود شدید ویتامین D دارند، دارای سطوح بالاتری از نشانگرهای التهابی هستند که می توانند بهبود را به خطر بیندازند.

متأسفانه، تحقیقات بسیار کمی در مورد تأثیر مکمل های ویتامین D بر بهبود زخم در افرادی که در این مرحله دچار کمبود هستند انجام شده است. با این حال، یک مطالعه شامل 60 فرد مبتلا به زخم پای دیابتی نشان داد که مصرف مکمل ویتامین D به مدت 12 هفته در مقایسه با گروه کنترل، بهبود زخم را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد.

 

6. پوکی استخوان

 • ششمین مورد از علائم کمبود ویتامین D

ویتامین D نقش مهمی در جذب کلسیم و متابولیسم استخوان ایفا می کند. بسیاری از افراد مسن که به پوکی استخوان مبتلا هستند معتقدند که باید کلسیم بیشتری مصرف کنند. با این حال، آنها ممکن است کمبود ویتامین D نیز داشته باشند.

پایین بودن تراکم مواد معدنی استخوان نشان می دهد که استخوان ها کلسیم و سایر مواد معدنی خود را از دست داده اند. این امر باعث می شود افراد مسن، به ویژه زنان بیشتر در معرض خطر شکستگی استخوان قرار بگیرند. محققان در یک مطالعه بزرگ بر روی بیش از 1100 زن میانسال یائسه یا در حال یائسگی دریافتند بین کمبود ویتامین D و کاهش تراکم مواد معدنی استخوان ارتباطی وجود دارد.

با این حال، یک مطالعه کنترل شده نشان داد که زنانی که کمبود ویتامین D داشتند، هنگام مصرف مکمل های دوز بالا، حتی اگر سطح خون آنها بهبود یابد، هیچ تراکم معدنی استخوان را تجربه نکردند. صرف نظر از این یافته ها، مصرف کافی ویتامین D و حفظ سطح خون در محدوده مطلوب ممکن است یک استراتژی خوب برای محافظت از توده استخوانی و کاهش خطر شکستگی باشد.

 

7. ریزش مو

 • هفتمین مورد از علائم کمبود ویتامین D

ریزش مو اغلب به استرس نسبت داده می شود  که مطمئناً یک علت شایع است. با این حال، وقتی ریزش مو شدید است، ممکن است در نتیجه بیماری یا کمبود مواد مغذی باشد. ریزش مو در زنان با سطوح پایین ویتامین D مرتبط است، اگرچه تحقیقات کمی در این مورد تا به امروز انجام شده است.

به طور خاص، تحقیقات نشان می دهد که سطح پایین ویتامین D با آلوپسی آره آتا مرتبط است و ممکن است یک عامل خطر برای بروز این بیماری باشد. آلوپسی آره آتا یک بیماری خود ایمنی است که با ریزش شدید مو از سر و سایر قسمت های بدن مشخص می شود. این بیماری با راشیتیسم همراه است، بیماری که باعث نرم شدن استخوان در کودکان به دلیل کمبود ویتامین D می شود.

یک مطالعه در افراد مبتلا به آلوپسی آره آتا نشان داد که سطوح پایین ویتامین D در خون با ریزش شدید مو در ارتباط است. در مطالعه دیگری، استفاده از شکل مصنوعی این ویتامین به صورت موضعی به مدت 12 هفته نشان داد که رشد مجدد مو را در 48 فرد مبتلا به آلوپسی آره آتا به میزان قابل توجهی افزایش می دهد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر پیشگیری از ریزش مو، پیشنهاد می کنیم خواندن مقاله زیر را از دست ندهید:

پیشگیری از ریزش مو – ۲۲ نکته مهم و طلایی + خرید محصولات مراقبت از مو

 

8. درد عضلانی

 • هشتمین مورد از علائم کمبود ویتامین D

تشخیص علل درد عضلات اغلب دشوار است. شواهدی وجود دارد که کمبود ویتامین D ممکن است علت بالقوه ای برای درد عضلات در کودکان و بزرگسالان باشد. در یک مطالعه، 71 درصد از افراد مبتلا به درد مزمن کمبود ویتامین D داشتند.

گیرنده ویتامین D در سلول های عصبی موسوم به نوسیسپتور وجود دارد که درد را احساس می کنند. طبق یک بررسی، ویتامین D ممکن است در مسیرهای پیام رسانی درد بدن نقش داشته باشد، که می تواند در درد مزمن نقش داشته باشد.

برخی از مطالعات نشان داده اند که مصرف مکمل های ویتامین D با دوز بالا ممکن است انواع مختلف درد را در افرادی که کمبود دارند کاهش دهد. یک مطالعه بر روی 120 کودک مبتلا به کمبود ویتامین D که دردهای رو به رشدی داشتند نشان داد که یک دوز واحد از ویتامین به طور متوسط ​​57 درصد باعث کاهش درد می شود.

 

کلام آخر درباره علائم کمبود ویتامین D

کمبود ویتامین D بسیار شایع است و اکثر مردم از آن بی اطلاع هستند. دلیل اصلی آن این است که علائم اغلب خفیف و غیر اختصاصی هستند، به این معنی که نمی توان تشخیص داد که آیا آنها ناشی از سطح پایین ویتامین D یا عوامل دیگر هستند.

اگر فکر می کنید ممکن است کمبود ویتامین D داشته باشید، باید به پزشک مراجعه کنید و سطح خون خود را اندازه گیری کنید. خوشبختانه کمبود ویتامین D معمولاً به راحتی برطرف می شود. با قرار گرفتن در معرض آفتاب می توانید سطح آن را افزایش دهید یا مواد غذایی سرشار از ویتامین D بیشتری به رژیم غذایی خود اضافه کنید، مانند ماهی های چرب یا لبنیات غنی شده.

در برخی موارد، پزشک ممکن است مصرف مکمل ویتامین D را نیز توصیه کند. اگر در نظر دارید مکمل هایی را به رژیم درمانی خود اضافه کنید، ابتدا با پزشک خود مشورت کنید. رفع کمبود ویتامین D ساده و آسان است و می تواند مزایای بزرگی برای سلامتی بدن داشته باشد.

 

 

اگر تمایل دارید از مکمل های معتبر ویتامین D استفاده کنید، داروخانه ویتامین ث محصولات متنوعی را به شما پیشنهاد می کند:

لیست محصولات متنوع از مکمل های ویتامین D از برندهای معتبر در داروخانه اینترنتی ویتامین ث

داروخانه آنلاین ویتامین ث در خدمت شماست تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

دیگر مکمل های غذایی داروخانه اینترنتی ویتامین ث برای رفع کمبود ویتامین های بدن

0 0 رای ها
امتیاز به مقاله

به اشتراک بگذارید

guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها